Şimdi Ara

kaskoyu iyi bilen arkadaşlar yardım...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 ay önce babamın vefatından dolayı veraset işlemleriyle uğraşıyorum.aracı üzerime alacağım.araba babamın üzerine kayıtlı olduğundan dolayı %60 hasarsızlık indirimi vardı.araç benim üzerime geçeceğinden dolayı kasko sigorta şirketi hasarsızlığı saymadan sıfırdan başlatacaklarını söylediler vede 96 model toyota corollaya 1.800 kasko bedeli istediler.bende herhangi bir acenteye giderek verasetten dolayı aynı şartların devam ettirmek istediğimi söyledim.onlarda araç bilgilerini alıp bana geri dönüş yaptılar vede toplam 400 ile 600 arası ödeme yapacağımı söylediler.poliçeyi babamın adına keseceklerini söylediler.sözleşmeyede verasetten dolayı benim ismim yazılıp işlem yapabileceklerini söylediler.
    öğrenmek istediğim.=
    1..araç benim adıma olacak ama kasko poliçesi babamın adına kesilecek.böyle bişey olabilirmi.bi kaza anında babamı sormazlarmı.inandırıcı gelmedi.
    2..yada hali hazırda ruhsatı üzerime almadığımdan dolayı babamın adına gözüküyor.poliçe ekranına babamın ismiyle giriş yapıpta fiyat çıkarmış olabilirlermi.
    3..veraset ilamıyla böyle hakları devir alan bi sigorta şirketi varmıdır.
    çok can alıcı bir konu ama sigorta işlemlerini iyi bilen bir arkadaş bu sorulara kesin vede net cevapları verecektir.

• başın sağolsun,allah rahmet eylesin arkadaşım,konu hakkında bi bilgim yok kusura bakma,
  • Dostum öncelikle başınız sağolsun diyorum.Gerçekten çok acı bir olay.Şimdi kasko işine gelince ben daha önce axa-oyakta 4 ay kadar çalıştım ve aklımda kaldığı kadar ile sana anlatayım.Önceden araç aileden birine (anne-baba-çocuk) arasında birinden diğerine satılırsa dediğin gibi kasko indirim hakkı vardı devam ediyordu fakat artık bu uygulama kalktı yani mecburen indirimsiz yaptırmak zorunda kalacaksın.eğerki babanın üzerine devam ettirmek istersen sigorta şirketi kaskoyu yapar işleme geçirir.Fakat kaza anında nasıl bir yol izleniyor onun hakkında bir bilgim yok yani hasar sen yaparsan eğer ufak tefek hasarlarda belki problem çıkmayabilir ama pert olayında ve Allah göstermesin ölüm veya sakatlıkla sonuçlanan kazalarda nasılbir yol izlenir bilemiyorum tam olarak sen bu konuyu araştır derim.Kasko şuan bizim araçlara (benimkide 96 corolla) adamın dediği gibi 1.5 milyar veya daha fazla çıkıyor (indirimsiz)
    sebebide aracın yaşının büyük olması (aracın yaşından dolayı bozulması arza yapması yolda kalması v.s) gibi sebeplerden dolayı yüksek çıkıyor (bilmiyorlarki corolla yolda kalmaz arza yapmaz ) yani istatistik bilgilere göre kasko yapılıyor 2006 bir araçla 1990 model aracın yolda kalma riski daha fazla bu sebepten tabii yolda kalınca çekici hizmeti konaklama hizmetinden yararlanacaksın bunları göz önünde bulundururarak fazla çıkıyor.

kaskoyu yaptırırken aklında bulunsun kardeşim 2 çeşit kasko vardır birisi kombine diğeri 3lü limit
    Kombine dediğimizde belirli bir bedel vardır mesela diyelimki 20milyar.Sen kaza yaptığında kaç araba kazaya karışırsa karışsın ne kadar hasar olursa olsun (pert hariç) 20milyarın üzerinde ödeme yapmaz.Mercedes bmw ile kaza yaptığını düşünürsek bu rakam çok az
    Diğeri 3lü limittir.Bunda herşey ayrı tutulur.mesela 20-40-20-----> kaza başına 20 milyar (diyelim 3araç birbirine girdi 3*20=60 milyara kadar öder) kişi başına 40 milyar gibi ayrı ayrı ödeme yapar tam aklımda kalmadı gerçi kusura bakma daha ayrıntılı yazmak isterdim.
    Veee dikkat edilmesi gereken diğer bir olayda şudur.Aracın kasko bedeli diyelimki kasko bedelinde aracınız 12.500ytl ediyor.eğer bunu kasko şirketi 10milyardan gösterirse siz 25-50milyon kadar az ödersiniz (bence değmez 50ytl için 2.5milyar kayıp) yok isterseniz 13 veya 13.5 (sistemin izin verdiği kadar artabilir tabii) gösterebilirsiniz aracı

İşte burdan yola çıkınca akla ilk gelen full kasko benimki diyenlerin kaskosu nasıl??Arkadaşlar full kasko diye birşey yoktur bunların hepsi fulldür zaten kaza yapsanda aracı perte çıkarsanda sana para öder kaskonu kullanabilirsin amaaa ne kadar'a kadar işte önemli olan bu.

Şimdi sen kasko yaptıracaksın diyelim yukardaki yazdıklarıma göre sen araç bedeli 14milyar yaptın ve teminat olarakda 20-40-20 olarak 3lü limit yaptırdın .Bu bir full kasko mudur ?? Hayır
    araç bedelini 14 milyar 30-60-30 da yaptırabilirsin istersen daha da fazla dahada düşük senin elinde.Arasında ise ortalama 100ytl falan oynuyor bilemedin 150ytl. Bu nedenle kasko yaptırırken lütfen poliçenizi okuyunuz.Tabii bu rakamlar kasko şirketleri arasında değişir mesela axa oyakta böyleyken anadoluda 15-45-15 gibi farklı rakalardan yaparlar.İnşallah birşeyler anlatabilmiş okuyanları azda olsa bilgilendirebilmişimdir.

• İlk önce başınsağolsun arkadaşım. Kasko olayına da gelince... Babanın üzerine devam etmesi bana çok saçma geldi çünkü Allah korusun ilerde bir kaza başına gelirse kasko kimin üzerine ise imza isteyeceklerdir yani her firmada böyle mi bilmiyorum ama bizim kaso şirketi böyle çalışıyor. Böyle bir durumda ne yapılır onuda bilmiyorum. Bilgilerim kısıtlı oldugu için umarım yardımcı olabilmişimdir.
  • ercan bilgilerin için çok saol benim açtığım toyota corolla forumundanda seni takip ediyorum.ayrıca kusura bakma bilgi veremedim demişsin ama daha ne olsun ki bu yazıyı yazman bile 20 dakikanı almıştır.ben ayrıca teşekkür ediyorum sana.konumuza dönersek.ben biraz detaycı bir adamım.sigorta şirketinin ben bu sorunumu söylediğimde bana tek tek anlatması gerekirdi ki işte böyle olmiyacağını sıfırdan poliçe kesileceğini.ben bundan şunu anladım tamamen müşteri kazanmak amaçlı babamın adına poliçeyi kesecekti vede bir sorun olduğunda da belkide bu şekilde işlem yapılamaz diyecekti.zaten ben babamın adına poliçeyi keseriz dediğinde onlara dedimki bakın olduki bir kazayla karşılaştım başım ağrırsa çözülemezse bende çözülemez sorunlar çıkarırım.sonra oradaki eleman bi duruldu ve ben detaylı öğrenip pazartesi arıyacağım sizi dedi.sigorta şirketlerinin mantığı belli tabi belli başlı düzgün çalışan iyi firmalarda vardır elbet.ama ben sesimi çıkarmayıp sorgulamasaydım.boşa giden bi para olacaktı.peki kasko yaptırmayıp trafik sigortasıyla olduki ben görmeden aracın teki vurdu kaçtı haberim yok.trafik sigortasını kullanarak diğer araç olmadan işlem yapabilirmiyim...

• Başınız sağolsun ...

Aracı üzerinize aldığınızda işleten değişmiş olacak , dolayısı ile babanıza ait olan hasarsızlık indirimi malesefki sizin adınıza üretilecek olan kasko poliçesine devir edilemeyecektir.

Sizin başvurduğunuz acente , sigortalı veya sigorta ettireni babanız olarak göstereceğini söylemiş , teknik olarak bu mümkün değil . Poliçe üretimi ve hasarsızlık devri belki gerçekleşir , ama hasar olduğunda başınız kesinlikle ağrır o yüzden devir işlemini pek düşünmeyin ...

En son sorunuza gelecek olursam , trafik sigortası karşı tarafa verdiğimiz zararı belirli limitler dahilinde karşılar , yani çarpıp kaçan araç belli olmadığı için aracınızda oluşan hasarı kendiniz yaptırmak durumunda kalacaksınınız. Çarpan araç olay yerini terk etmez ise ve kusur oranı karşı tarafın aleyhine ise , çarpan kişinin trafik sigortasından hasarınız karşılanır .

• evet bilgilerinizden dolayı kafamdaki soru işaretleri netlik kazanmış oldu .ben sigorta işinden anlamam fakat mantık olarak baktığımda bana verilen bilgilerde eksiklik vede yanlış bilgi verildiğini düşündüm.burada oturum açmaklada iyi etmişim.çok sağolun verdiğiniz bilgiler için. koç allianz 10 yaşını geçen araçları sigortalamıyor diye biliyorum.sıfırdan poliçe üretilecek olursa yaşa bakmaksızın anadolu sigorta 1800.yapı kredi sigorta 1300.başak sigorta 1250 fiyat çıkartıyorlar.ama malum insanın başına sigortayı kullanmak için bir durum gelmeden hangi sigorta şirketi daha iyi hizmet verdiğini vede müşteri memnuniyeti sağlayıp sağlayamadığınıda anlayamıyorsun.sizler bu konuda diğer firmaları daha iyi tanıyorsunuz.avantaj vede dezavantajlarını biliyorsunuzdur.hangi kaskoyu gönül rahatlığıyla yaptırabilirim.saygılar...
  • araba nasıl senin üzerine geçiyor başka kardeşin yok mu arabanın %25 i annenin gerisinin yarısı senin yarısı varsa öbür kardeşinin
  • araç ruhsatta ortaklı olarak gözükecek.kaskoda ortaklardan birinin adıda geçebiliyor diye biliyorum.zaten aracı ben kullanıyorum.başka kullanan yok...
  • sigorta poliçesinde herkesin isminin geçmesi gerekiyor , poliçe üretimi yapılırken bu detayı acenteye bildirin
  • herkesin ismi geçerse bu sefer bi sorun olduğunda ortakların onayları gerekmezmi.tek kişi olsa daha iyi olmazmıki.bu arada size bahsettiğim konuyu bugün detaylı bir şekilde öğrendim.%60 indirimden yararlanarak poliçedede bizim isimlerimiz gözükerek poliçe kesebiliyorlarmış.583 ytl ye geliyor.veraset belgesiyle başka acenteden devir işlemi yapıp aileden farklı kişiler adına geçtiğinde aynı haklardan yararlanabiliyormuşum.yani poliçeyi acaba babamın adınamı keserler diye söylemiştim ya.öyle olmadığını söylediler.
  • Sanırım Ailendeki diğer fertler araç için feragat ederse tek başına üstüne alabilirsin.
  • onuda sordum veraset işleminde tek başına direk alamıyorsun.önce veraset intikali olup ortaklı rusat çıkacak daha sonra üzerime istersem alabilirmişim..
  • merhaba. bende 10 yasinda bir vw polo aldim kaskoyu daha yaptirmadim ama tanidik bir kasko firmasina gittim ve dediginiz gibi ucuk bir rakam soyledi!indirimlerle birlikte kapsami oldukca genis bir police hazirladi ve 1100 ytl dedi.bir iki acenteye de sordum onlarda da oyleynis hatta biraz daha fazla!kaskonun sart oldugunu dusunuyorum bende.siz yaptirdinizmi memnunmusunuz
  • ben henüz yaptırmadım kaskonun mantığı yaşı geçtikçe aracın yıprandığını düşünüp fiyatı ona göre yüksek göstermesidir.bence yanlış bir uygulama aracın yaşına göre değil şöförün nasıl kullandığı daha önemlidir.2 yaşında araba 20 yaşındaki arabadan daha haşat olabilmekte.bana çıkarılan fiyatlarda 1000 ytl üzerinde artık yapacak bişeytim yok.bagajdan direksiyon kilidimi çıkarıp her akşam takacağım.40000 ytl lik aracı 800 ytl ye sigortalıyorlar 10000 ytl lik aracı 1300 ytl ye sigortalıyorlar.
  • aynı şey benimde başıma geldi. 2000 model focus 1 yıl hasarsızlık indiriminden sonra 900 YTL kasko primi istediler. Önceki yıl 800 ytl idi. Nasıl oluyor dediğimde, yaşı ilerleyince kasko primi artıyor indirim yapınca 900 ytl prim çıkıyor dediler. BEnim 15 bin ytl.lik araç 900 ytl ye sigortalanıyor. Ama sıfır focus 38 bin ytl onun kaskosu 800 YTL. Mantık saçma bence. Benim araç çalınırsa 15bin ytl ödeyecekler, sıfır araç çalınırsa 38 bin ytl ödeyecekler. Bende aynen sizin düşündüğünüz gibi düşündüm. Ocak ayında biten kaskomu yeniletmedim. Direksiyon kilidimi takarım dedim. Daha dikkatli kullanırım dedim. Çok şükür şimdiye kadar başıma birşey gelmedi. şurada 6 ay daha kaldı. oraya vereceğim paraya dizüstü bilgisayar aldım. 953 ytl yi 10 taksitle ödüyorum.
  • geçenlerde uzun yol tatile gittik
    bi arabadan taş sıçradı ve hafif bir taş izi bıraktı ön cam da acaba kasko bedava değiştirir mi orjinal cam ile
    ben bi yerlerde duymuştum
    her kasko yılda 1 cam değiştirme hakkı wweriyormuş
  • evet kaskoların böyle avantajlarıda mevcut.fakat bazen gerçekten taş sıçrayıp camı kırmış dahi olsa kaskoyu yapan firmalar yok efendim bu cam daha önceden kırıktı yeni olan bişey diyipte işin içinden sıyrılabiliyorlar.artık vururmusun öldürürmüsün....
  • konuyla ilgili oduğu için bende yeni konu açmadan buradan sormayı uygun gördüm.

Ruhsat sahibi Annem(bu arada annemin ehliyeti yok) ama aracı kullanan kişi babam araç bir yıllık
    ama babamın önceki araçlarında hiç kazası yok yani 15 yıldan fazladır hasarlı yada hasarsız kazası yok
    şimdi hasarsızlık indirimi nasıl uygulanacak
  • dostum burdaki sorunu pek anlamadım.yeni araca kasko geçişi falanmı olacakta onu soruyorsun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.