Şimdi Ara

Kasanın ön panelindeki USB 3'ü ana karta bağlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
9.360
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    CORSAIR marka kasanın ön panelindeki USB portlarını nereye bağlayacağımı bulamadım.
    Ön paneldeki 2 porttan aşağıdaki resimde en sağdaki gibi bir kablo çıkıyor.

Forumda aratınca şunları buldum:
    1)http://forum.donanimhaber.com/m_55543519/tm.htm
    Dönüştürücü+uzatma kablosunu yutdışından getirtmişler.
    2)http://forum.donanimhaber.com/m_74076272/tm.htm
    Bu parça uyumlu değil gibi. Mavi kalın parça erkek çünkü?
    3)http://forum.donanimhaber.com/m_70459582/tm.htm
    20 pinden 9 pine dönüştürmeyi önermişler.
    4)http://forum.donanimhaber.com/m_36140839/tm.htm
    Çok kısa birkaç not var.

Benim anladığım kadarıyla seçenekler:
    a) Eğer anakartta USB 3 için giriş varsa direkt oraya bağlamak
    a) Eğer yoksa, 20 pin erkek - USB dişi ve USB uzatma kablosu ile ana karta dışarıdan bağlamak
    b) 20 pin ile 9 pin dönüştürücüsü kullanıp ana karttaki USB 2'ye bağlamak, ancak bu durumda USB 2 hızında kullanabilmek.

Başka çözüm var mı acaba?
    Teşekkürler

• Ayrıca ebay'de var ama, Türkiye'de USB 3.0 20-Pin Dişi -USB 2.0 9-Pin Erkek dönüştürücü satılıyor mu?

http://www.ebay.com/itm/USB-3-0-20-Pin-Female-USB-2-0-9-Pin-Male-Motherboard-Housing-Converter-Cable-/110973488117
  • Anakartında usb3 desteği varsa direk bağlayacaksın yoksa kasayla birlikte verilen çevirici vasıtasıyla ön paneldeki usb3 girişini usb2 gibi kullanacaksın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anakartta USB3 sadece arka paneldeki girişlerde var.
    Anakartın üzerinde 20 pinli konektör için giriş yok.
  • Eğer USB3 girişini USB2 olarak kullanmayı kabul edersek ana karta şu kablo ile bağlayabiliyoruz sanırım.
    Fiyatı yurtdışında 2 dolar ama Türkiye'de nerede satılır bulamadım:

USB 2.0 9 Pin Motherboard Female to USB 3.0 20 Pin Housing Male Cable adapter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rival2 -- 23 Mayıs 2013; 8:52:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rival2

Eğer USB3 girişini USB2 olarak kullanmayı kabul edersek ana karta şu kablo ile bağlayabiliyoruz sanırım.

senin için buldum hiçbi yerde yazmıyor ama bu olsa gerek
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5820

bu arada aynı dertten bende muzdariptim ama evde çocuk olunca zaten ön usbler off oluyor

• ahanda resmi
  • DS3 ön panelde usb3.0 ları desteklemez . ayrıca kullanamazsınız da ancak aparat yardımıyla o da usb 2.0 olarak
  • quote:

Orijinalden alıntı: veerzaara

quote:

Orijinalden alıntı: rival2

Eğer USB3 girişini USB2 olarak kullanmayı kabul edersek ana karta şu kablo ile bağlayabiliyoruz sanırım.

senin için buldum hiçbi yerde yazmıyor ama bu olsa gerek
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5820

bu arada aynı dertten bende muzdariptim ama evde çocuk olunca zaten ön usbler off oluyor

Sağol hocam. Ben de bundan satın aldım sonunda :)
    En azından USB 2.0 olarak kullanabiliyorum :)

• Arkadaşlar kasa ön panelden gelen usb 2.0 bağlantı kablosunu, gayet başarılı bi şekilde, anakartta spaker girişine bağlamış bulunmaktayım sonucunda anakarta giren fiş eridi.
    Fişi kısmını değiştirmeye kalksamda kablolar biribirine yapışmış (kırmızı beyaz yeşil vs) dolaysıyla ön panel ile anakarta giren kabloyu değiştirmem lazım.
    Ama yedek parça bulamıyorum, satan eden varmı bilgi verirseniz sevinirim (eski kasalardan çıkmada olur lakin ben bulamıyorum) usb fişi 4 pin yatay şeklinde.

Bu arada elimde Akasa Venom V2 kasa var. Ön panele üst kapağını sökerek ulaşmam lazım, oda ayrı bir dert 3-4 defa sökmeye çalıştım elimde kalacak diye bıraktım çok alengirli meret

kabloyu bulursam tekrar cesaret edicem bakalım...

• rival2 R kullanıcısına yanıt
    Sizin hastalığınızın ilacı budur:

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/2-port-usb-3-0-to-20-pin-kablo-kargo-92279807

Arkadaki iki tane USB 3.0 portunu öne taşıyabiliyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ambivalentes

Arkadaşlar kasa ön panelden gelen usb 2.0 bağlantı kablosunu, gayet başarılı bi şekilde, anakartta spaker girişine bağlamış bulunmaktayım sonucunda anakarta giren fiş eridi.
    Fişi kısmını değiştirmeye kalksamda kablolar biribirine yapışmış (kırmızı beyaz yeşil vs) dolaysıyla ön panel ile anakarta giren kabloyu değiştirmem lazım.
    Ama yedek parça bulamıyorum, satan eden varmı bilgi verirseniz sevinirim (eski kasalardan çıkmada olur lakin ben bulamıyorum) usb fişi 4 pin yatay şeklinde.

Bu arada elimde Akasa Venom V2 kasa var. Ön panele üst kapağını sökerek ulaşmam lazım, oda ayrı bir dert 3-4 defa sökmeye çalıştım elimde kalacak diye bıraktım çok alengirli meret

Hocam bir pini eksik kabloyu yanlış yere takmayı nasıl başardınız? Sorunu çözmek için bunu kullanın:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-anakart-a-takilan-usb-2.0-coklayici-2-port-135255699/detay

Kablosunu kesip kullanabilirsiniz. Geri kalanını ne yaparsanız yapın. Not: Geri kalanını bana yollayın, ben sizin yerinize bir şey yaparım.

Bu arada azami dikkat edin kabloları doğru bağlamaya. Yoksa bu sefer anakart toptan elinizde kalır. Şimdiye kadar kalmamış olması da tuhaf tabi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

quote:

Orijinalden alıntı: ambivalentes

Arkadaşlar kasa ön panelden gelen usb 2.0 bağlantı kablosunu, gayet başarılı bi şekilde, anakartta spaker girişine bağlamış bulunmaktayım sonucunda anakarta giren fiş eridi.

Hocam bir pini eksik kabloyu yanlış yere takmayı nasıl başardınız? Sorunu çözmek için bunu kullanın:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-anakart-a-takilan-usb-2.0-coklayici-2-port-135255699/detay

Kablosunu kesip kullanabilirsiniz. Geri kalanını ne yaparsanız yapın. Not: Geri kalanını bana yollayın, ben sizin yerinize bir şey yaparım.

Bu arada azami dikkat edin kabloları doğru bağlamaya. Yoksa bu sefer anakart toptan elinizde kalır. Şimdiye kadar kalmamış olması da tuhaf tabi.

Alıntıları Göster

Başarım senin gönderdiğin linkte saklı.. fişe dikkat ettiysen 9 delikli bir fiş.. Benim kasanın önünden aynen bunun gibi bi kablo geliyordu, onu anakartta tıpkı o fişin gireceği vede üzerinde usb yazan yere taktım. Tahmin edemediğim benim ön tarafta üç usb portu var ve bu kablo 2 portu yönetiyor(muş). Diğeri yatay 4 pinli ve üzerinde her türlü yazı var, artısı, eksisi, 5 voltu, felan ama bi usb yazmıyo. Anakarttaki usb girişleride 9 delikli ve fiş gibi olunca, dokuz deliğin dördüne sokulması gerektiğini cahil aklım düşünemedi.

Gönderdiğin linke gelince (usb çoklayıcı) ne tesadüftür ki, dün eski parçaları karıştırken aynısından bendede olduğunu gördüm. Hatta bende senin gibi kablosunu kullanabilirmiyim diye düşündüm. Lakin parçanın şöyle bir kusuru var, oda kablosu kısa(cık) değil ön panele ulaşması, bazı anakartlardaki fiş yerine bile ulaşabileceğini düşünmüyorum.

İlgilendiğin için teşekkür ederim.

• ambivalentes A kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam. Yani bu durum sizin değil kasa üreticisinin başarısıymış. Şu tekli USB bağlantılarına inanılmaz derecede gıcık gidiyorum. Boş yere bir portu çöp ediyor.

Şimdi birkaç şansınız var bence:

1)http://www.hepsiburada.com/liste/akasa-hdac97-destekli-on-panel-ses-uzatma-kablosu-40cm-ak-exaudi-40/productDetails.aspx?productId=bs300046&categoryId=84120
    Bunu alıp kablosunu kesip sizdeki o gösterdiğim aletin soketine ulama yapabilirsiniz. Yalnız yanlış takmanın bedeli ağır olur.

2) Şu kart okuyucuyu alıp kablosunu aynı niyetle kullanabilirsiniz: Soket zaten olduğu için ayrıca sorun olmaz. Ancak bu kart okuyucuyu alıp USB girişinden faydalanmanız da ihtimal dahilinde. Böylece kablosu pert olan tek porta ihtiyacınız olmaz.

3) Eski bir kasa bulup onunkini almak.

Yalnız yukarıdaki gibi ulama durumunda ille de o kabloya gerek yok. Benzer kalınlıkta 4 tel bulup sizdeki gösterdiğim tipteki alete ulayarak kabloyu uzatabilirsiniz.

Bu arada anakartta bir sorun yoksa şanslısınız. Normalde soketten önce anakart yanardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

Anladım hocam. Yani bu durum sizin değil kasa üreticisinin başarısıymış. Şu tekli USB bağlantılarına inanılmaz derecede gıcık gidiyorum. Boş yere bir portu çöp ediyor.

Şimdi birkaç şansınız var bence:

1)http://www.hepsiburada.com/liste/akasa-hdac97-destekli-on-panel-ses-uzatma-kablosu-40cm-ak-exaudi-40/productDetails.aspx?productId=bs300046&categoryId=84120
    Bunu alıp kablosunu kesip sizdeki o gösterdiğim aletin soketine ulama yapabilirsiniz. Yalnız yanlış takmanın bedeli ağır olur.

2) Şu kart okuyucuyu alıp kablosunu aynı niyetle kullanabilirsiniz: Soket zaten olduğu için ayrıca sorun olmaz. Ancak bu kart okuyucuyu alıp USB girişinden faydalanmanız da ihtimal dahilinde. Böylece kablosu pert olan tek porta ihtiyacınız olmaz.

3) Eski bir kasa bulup onunkini almak.

Yalnız yukarıdaki gibi ulama durumunda ille de o kabloya gerek yok. Benzer kalınlıkta 4 tel bulup sizdeki gösterdiğim tipteki alete ulayarak kabloyu uzatabilirsiniz.

Bu arada anakartta bir sorun yoksa şanslısınız. Normalde soketten önce anakart yanardı.

aslında benim aklımdan geçende bu ön panel girişlerine ulaşmak bu kadar zor olmayaydı çoktan o işe girişecektim ama malesef akasa venom V2 modelinin üst kapağı öyle kolay çıkmıyor
    (4-5 defa denedim) pinler elimde kalacak korkusuyla şimdilik erteledim.

Eski kasalardan temin edersem tekrar kafayı kırıp girişebilirim.

şimdilik beklemedeyim bakalım.

Hocam üst paneli sabitleyen pinler standart değil mi? Yani genelde kasalarda o tırnak kısmı yuvarlak oluyor. Yuvarlağın içinde bir yarık oluyor. O yuvarlak yer aradaki yarık nedeniyle içe esneyebiliyor. Yani şu resimde işaretlediğim gibi:

Eğer böyleyse rahatlıkla çıkar bence. Benim bu şekilde olan üç kasa geçti elimden. Eski bir Pegasus marka kasa, Dark Orion ve Aerocool Xpredator x3. Hepsininki de kırılma tehlikesi olmadan çıktı. Araya düz tornavida sokuyorum ve hafif kanırtarak çıkarıyorum. Bazen de yarık bir yere elimi sokup paneli söküyorum. Çoğunlukla bu yarık kasanın ön panelinin altındaki hava giriş yeri oluyor.

• Hasan07-36 kullanıcısına yanıt
    Hocam ön panelde sıkıntı yok çıkıyor.. Lakin benim usb girişleri üst panelde.. Üst paneli yapan muhterem,
    hem gösterdiğin gibi düz pin koymuş, hemde tırnaklı pin koymuş.. öyle kolay felan çıkmıyo yani..
    Ön panele sadece düz pin koymuş o dediğin gibi rahat çıkıyor..
    Anladım hocam. Bu daha da kötü bir durum. Bir de fan takmak için vs. sökmek gerekiyor o panelleri. Neden daha kolay bir yapı tasarlamazlar anlamıyorum.
  • Hasan07-36 kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar merhaba konuyu biraz hort yaptım ama konuyla alajükalıydı.

Şimdi benim sorunum bu olayın tam tersi bende ön panelinde usb 2.0 girişi olan bir kasa var ve yani bir anakart aldım hem ark panelinde hemde üzerinde ön panelde kullanılmak üzere usb 3.0 girişleri ve pini olan Gigabyte h77 d3h anakart var. Şimdi ben anakart üzerindeki (arka paneldeki değil) usb 3.0 girişi ön panele 3.0 özelliği ile nasıl taşıyabilirim acaba.

Yukarıda bazı linkler verilmiş ama linler ölmüş. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • seeder kullanıcısına yanıt
    Öncelikle kasanızın bir resmini koyun. Kasanızın ön tarafının nasıl olduğunu görelim.

http://www.vatanbilgisayar.com/slx-33a-35-dahili-2-port-usb30.html

Eğer kasanız uygunsa yukarıdaki ürün sizin derdinizin çözümü. Kasanızın modelini yazarsanız ve resmini eklerseniz bunun uyup uymayacağı konusunda bir şey söyleyebiliriz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.