Şimdi Ara

Kasa Fanı Çok Ses yapıyor!!!!!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar PSU nun altında kasa fanı var çok ses çıkarıyor hep aynı devirde bir türlü düşüremedim asus xpertde windows 8.1 de calıstıramadım bi yardımcı olun speedfandan kurcaladım ama bi türlü beceremedim cpu 20 derecelere düşünce bile aynı devirde hep sabit biosdada sadece cpu fanı ayarlanıyor chasis fan yazıyor ama herhangibir değişim yapılmıyor lütfen yardım kafamı şişiriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa589 -- 14 Aralık 2014; 20:39:24 >

• Bu arada kasa daha 2 aylık kasaya fan taktıralıda 1 hafta oluyor yani hepsi yeni ama yinede ses yapıyor
  • mustafa589 kullanıcısına yanıt
    bildiğim kadarıyla kasa fanı 4 pin olan modellerden değilse devir hızını speedfan programıyla değiştiremezsiniz..

size önerim bios ekranında smart fan control özelliği varsa aktif etmenizdir..

• awallabilla kullanıcısına yanıt
    Abi baktımda biosda öle bi özellik yok bu arada anakart modeli Asus M5A78L-M LX3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa589 -- 14 Aralık 2014; 23:54:39 >
  • kasa fanına kağıt mendil sıkıştır bilgisayarı aç
    sıcaklıkları anakart işlemci olarak takip et, fazla gelirse yan kapağı aç kapıyı ve da camı aç, ceryan eder serin olur.
  • Eğer ses cpu fandan geliyorsa sıkıntı ve Rpm ile alakası yok Rpm arttıkca ruzgar sı artması gıbı olmalı ve cıhazın performansını etkiler.
    İkinci husus fanda sadece 2 kablo varsa sabit rpm bir fandır ve kontrol edilemez. Ama pin sayısı fazla ise değiştirilebilir ancak rahatsız edici ses var ise fan değiştirilmeli
    yada fana sürten birşeyler var mı kontrol edilmelidir. Çünkü Cpu fan yatay olduğu için düzgün bağlantılar yapılmazsa kablo yün gibi oluşmuş pislik bile sürterek ses çıkartır.
    Öncelikle yakınında temas eden birşey var mı kontrol edilmeli, şayet ses hala var ise o fan değiştirilmeli. Gpu fanlar içinde geçerli çünkü ses sadece pislikten değil balans yapmasındanda oluşur ve ani durma yaşanırsa pc ye zarar vermesi olasılığı büyüktür. Bence ayrıntılı kontrol etmek gerekir.
  • ses cpu veya gpu fanından gelmiyor bariz kasa fanından geliyor sesi birazdan içini açıcam ozaman bakarım kaç pin olduguna
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.