Şimdi Ara

Kara Para Aklama konusunda kafama takılan,merak ettiğim sorular?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
776
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.İleride vergi yada muhasebe alanında çalışma hayalim var ve arada bir hobi gibi bu alanlardaki meslek dallarıyla ilgili konuları araştırıyorum.Tabi şu an aklıma takılanları bu meraktan çok Scarface filmini izledikten sonra edindim:) Sonrasında internette çoğu yerde bu konuyu araştırdım ve yazılan birçok yöntemle karşılaştım lakin birkaç yönteminde ayrıntılarını merak etmedim değil.Bu nedenlede aklımdaki soruları daha çok aydınlatırsınız diye size sormak istedim...

Kolay anlaşılsın diye şık şık açıklamayı tercih ettim

1)Direk bir ev alsak yada araba herhangi bir şüpheli duruma yol açar mı?

2)Kara parayı bir dükkanı satın alıp işletme açıp orada mı aklamak yoksa bir dükkanı kiralayıp işletme açıp mı aklamak daha uygundur?

3)Öncelikle bir yıla kolay yuvarlayabilmemiz için elimizde 720000 TL illegal yollardan elde ettiğimiz para var diyelim.Bunu aklamak için bir işletme açılsın.Mesela bir kitap dükkanı(birim sayısı kolay ölçülsün örnek olsun diye söylüyorum yoksa daha makul işletmeler açılabilir).Burası aylık bütün giderlerle birlikte 30000 TL kar elde ediyor yıllık toplamıda dolayısıyla 360000 TL diyelim.Şimdi parayı aklayan kişinin özel hayatında meşgul olduğunu(!) ve işletmenin başında her daim duramayacağını farzedelim

Orası gerçekte kar yapılan bir yer olmadığı parayı aklayacağımız yer olduğu için raftan aldığımız bir kitabı kasadan geçirip ve kendi cebimizden ödüyoruz.Şimdi orada çalıştıracağımız kişilere devlet incelemeye geldiği zaman birşeyler söyler diye güvenemeyebiliriz dolayısıylada onlarada sen al bu parayı ben yokken hayali biri varmış gibi alışveriş yaptırıp bu parayı kasaya gelir olarak koy diyemeyebiliriz.O yüzdende birini çalıştımadığımızı düşünelim

a-Şimdi orada çalışanda olmasa ben günün bir saati gelip kepenkleri açıp o bir saat içinde işletmenin günlük ortalama satış yapabileceği kadar kitabı hemen kasadan geçirip fiş kesip kendi cebimden parayı koysam.Yarın birgün incelemeye gelenler o kasadan okuttuğum ürünlerin kasaya giriş saatleri kayda alınıyor mudur?Bu satışların ortalama günlük gelirin gün içinde işletmenin bütün gün aktif olmayıpta bir saat içinde elde edildiğini anlarlar mı?Çünkü bu şüphe uyandırıcı bir durum yaratabilir

b-İşletme bir sene boyunca hiçbirşey yapmasa kasadanda hiçbir ürün geçmese dolayısıyla satış yaptığıma dair bir şey olmasa bile kasama gelir olarak kendi kara paramı direk koysam dönemsonu geldiğinde kayıtlarımda gelirimi öyle göstersem incelendiğinde bir sorun teşkil eder mi?(Yani kısacası bir sene boyunca işletme kapalı olsa kasaya direk dönem sonu bir senede makul aklayabileceğim miktarda nakit para koysam)

4)Yurtdışında kalmak koşuluyla yurtdışına bu kadar parayı nakit olarak bir anda çıkarmamız mümkün mü?Bu kadar nakit parayla hemen o gün içerisinde uçak bileti alsak tabi yükümüz yüklü miktarda nakit para olacağı için uçak firmasıda bunu anlayacağı için firmaya bu kadar nakit parayı bildirmek zorunda kalacağız.Peki o gün bir anda böyle yapsak bizi havaalanında durdururlar mı?Eğer onlar durdurmasa bile devlet görevlilerinin hemen haberi olur mu,olursa olayı anlayana kadar biz uçağa binip gitme vaktimiz olur mu?

5)Eğer dördüncü şık mümkün değilse bunu banka aracılığıyla yapmak mümkün müdür?Yani biz normal tatile gider gibi gitsek.Lakin ülkemizdeki bankamıza bir anda bütün parayı yatırıp hemen yurtdışına gideceğimiz ülkedeki banka hesabımıza paramızı yatırmak istesek bu işlem para miktarımız bu kadar yüksek olsa bile hemen gerçekleşir mi?Hemen gerçekleşse bile devlet müdahale edebilir mi yada onlar müdahale etmeden o gün tatile gider gibi diğer ülkeye giderken havaalanında durdururlar mı?

6)Parayı yurtdışına götürdük.Orada bu parayla yatırım yapsam oranın hükümetiyle sorun yaşar mıyım?Yada yatırım yapmayıp direk dükkan yada ev alsam?Demek istediğim şudur ki sonuçta elimde büyük miktarda para olsa bile en başta o devletin vatandaşı değilim atıyorum ev almasam bile o devletin içinde o parayla yatırım yaparak ekonomisinede can katacağım.O yüzden benim Türkiyeden yüksek miktarda parayla gelmem o devlet için sorun teşkil eder mi?O paranın kara para olup olmaması onu ilgilendirir mi?(sonuçta kara paraysa bile geldiğim ülkeden Türkiyeden yani başka bir ülkeden elde etmiş olacağım o kara parayı)

7)Biliyorsunuz yurtdışında birçok ülkede kumarhaneler yasal.Eğerki banka aracılığla yada direk nakit olarak böyle ülkelere paraya bir anda çıkarmamız mümkün olsa ve çıkarsak sonra ülkemize bu kadar nakitle gelip bu geliri oradaki kumarhanelerden kazandığımızı belirtsek bir sorun olur mu?Burada yasal olmayıp başka ülkede yasal olan yollarla gelir elde etmemiz devlet gözünde suç mudur?Yani burada bu tür kurumlar yasal olmasa bile bunların yasal olduğu ülkelerden böyle bir gelir elde ettiğimizi söylersek bu parayı aklamış olur muyuz?

Evet arkadaşlar biraz uzun bir yazı olmuş olabilir ama size ayrıntılı anlatarak kafamdaki soruların aslında tam olarak neler olduğunu daha iyi görmenizi istedim.Belki ayrıntılara çok takılmışta olabilirim mazur görün.

Şimdiden teşekkürlerimi ve iyi dileklerimi sunarım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 001alp001 -- 6 Temmuz 2015; 18:37:36 >

• trabzonda hal de meyve sebze pazarında 1 tırdan yaklasık 5.000 tl geciren muhasebeciler var isini bilen muhasebeci ile kara parayı her turlu eritirsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önce futbol kulubü sahibi olman lazım kardeş
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.