Şimdi Ara

Kalite Klima Sıralaması 2013 (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
265
Cevap
17
Favori
40.878
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kışın klima durunca iç ünite fanı duruyor

Yazın durmuyor ama nem alma modunda duruyor

Fujitsu Inverter

Kışın klima durunca iç ünite fanı dibine gidip elini uzatırsan hafif bir hava geliyor.

Yazın klima durunca fan durmuyor, Nem alma modunda bu sene deneyeceğim.

Haier Klasik klimalar

Kışın klima durunca iç ünite fanı durmuyor Fujitsu gibi hafif dönüyor.

Yazın bakabilirmiyim bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: son kararım

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

arkadaşlar buraya kullnmış olduğunuz inverter klimalrın ısıtmada dış ünite durduğunda iç ünite fanının durup durmadığını, durmuyorsa soğuk üfleyip üfemediğinide yazarsak güzel bir bilgi olur. üstteki mesajda bendeki klimalrın durumunu belirttim

edit: eklemehttp://i.imgur.com/OLwf2Co.png soğutmadada bazı klimaların dış ünitesi durunca iç fanı duruyormuş. örnek mat35, daikin çok eski seri ac inverter. ben hiç dikkat etmedim bu yaz deneyeceğim. (klasik klimalar soğutmada fanı durdurmaz. ancak nem alma modunda durur fan.)

9köy abi, babamlarda hem SKVR hemde ZJ-S var. ZJ-S oda ısınınca flapları yukarı kaldırıyor, yakına gidince elimi tutunca hafif bir serinlik üflediğini hissediyorum. SKVR arada çalışıyor en kısa zamanda test edip sonucu yazarım...

teşekkürler güzel kardeşim, skvr yide sonra yazarsınız

• quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Daıkın Inverter.

Fujitsu Inverter

Kışın klima durunca iç ünite fanı dibine gidip elini uzatırsan hafif bir hava geliyor.

Haier Klasik klimalar

ozamn senin klima dandikmiş yahu
    hele şükür be kamal14 emmime durulur

buda haierin ilginçliği demek. acaba çok sıcak üflemesinden dolayımıdır. üşütmezse sorun yok.

• quote:

quote:

Daıkın Inverter.

Fujitsu Inverter

Haier Klasik klimalar

buda haierin ilginçliği demek. acaba çok sıcak üflemesinden dolayımıdır. üşütmezse sorun yok.

yaw öbür tarafta ne güzel yazılar yazmışsın ama buraya gelince yine aynısını yapmışsın :)

fan durmuyor derken üşüttüğünü nereden çıkarttın :)

tekrar söylüyorum inverterin asıl amacı durmak yerine yavaşlamaktır ancak ısı kaybı olmadığı sürece çok hafif bir dönüyle çalışır

ama bu çok zor bir iş değildir ,bir firma iç fanı komple durduracak şekilde yazılım yapar diğeri çok düşük devirde çalışacak şekilde ama bu kadar hafif dönü ile üşütme gibi bir durum olmaz

zaten serpantinler saniyeler içinde soğumadığı için soğuk değil hafif ılık üfler ve bence durmasından ziyade yavaşlaması daha iyi

ha enerji tüketimi çok değişirmi dersen hiç fark etmeyeceği kanaatindeyim ,çünkü iç fan motorları öyle büyükçe bir akım çekmedikleri için fark olacağını zannetmem

dediğim gibi durmaması daha iyidir,hatta tavsiye bölümünde de yazdığım gibi gerçek anlamda ki inverter bir klima hiç durmamalı ve çok düşük btu larda çalışabilmeli ,yoksa iç fanı durdurmak düşük devirde çalıştırmaktan çok daha kolaydır

inşallah bu defa anlatabilmişimdir diyeceğim de sen anlamak istemiyorsun ki :)

• quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

quote:

Daıkın Inverter.

Fujitsu Inverter

Haier Klasik klimalar

yaw öbür tarafta ne güzel yazılar yazmışsın ama buraya gelince yine aynısını yapmışsın :)

fan durmuyor derken üşüttüğünü nereden çıkarttın :)

tekrar söylüyorum inverterin asıl amacı durmak yerine yavaşlamaktır ancak ısı kaybı olmadığı sürece çok hafif bir dönüyle çalışır

ama bu çok zor bir iş değildir ,bir firma iç fanı komple durduracak şekilde yazılım yapar diğeri çok düşük devirde çalışacak şekilde ama bu kadar hafif dönü ile üşütme gibi bir durum olmaz

zaten serpantinler saniyeler içinde soğumadığı için soğuk değil hafif ılık üfler ve bence durmasından ziyade yavaşlaması daha iyi

ha enerji tüketimi çok değişirmi dersen hiç fark etmeyeceği kanaatindeyim ,çünkü iç fan motorları öyle büyükçe bir akım çekmedikleri için fark olacağını zannetmem

dediğim gibi durmaması daha iyidir,hatta tavsiye bölümünde de yazdığım gibi gerçek anlamda ki inverter bir klima hiç durmamalı ve çok düşük btu larda çalışabilmeli ,yoksa iç fanı durdurmak düşük devirde çalıştırmaktan çok daha kolaydır

inşallah bu defa anlatabilmişimdir diyeceğim de sen anlamak istemiyorsun ki :)

yavv bu eski mesaj karıştırma zaten önce burayı yazdım burdan alıntı yapmıştım ehtiyarlığın tutması gene

problem yok. problem yokta işt eo dedğin hiç durmadan en düşük seviyeye düşen klimalarda çok zor. durmamsı derken mantık olarak dış kompresöründe durmaması demek. ama şuan için bence çok zor. tosh pkvp bunu başarmış deniyor teknik olarak doğru mümkündürde anlatılana göre. ama xraytr arkadaşta zjx klimasının 70 watta kadar kıstığını yazmıştı oysa zjx in böyle bir iddiası yok. mesel abendeki me de yazın 250 wattlara kadar kısyor kendisini cop değerleri vs de hepsinden kötü.. e düşünürsek şimdi bununda mümkünü olmaması lazım. benimde kafamı kurcalayan noktaalr hep bunlar.

• quote:

yavv bu eski mesaj karıştırma zaten önce burayı yazdım burdan alıntı yapmıştım ehtiyarlığın tutması gene

problem yok. problem yokta işt eo dedğin hiç durmadan en düşük seviyeye düşen klimalarda çok zor. durmamsı derken mantık olarak dış kompresöründe durmaması demek. ama şuan için bence çok zor. tosh pkvp bunu başarmış deniyor teknik olarak doğru mümkündürde anlatılana göre. ama xraytr arkadaşta zjx klimasının 70 watta kadar kıstığını yazmıştı oysa zjx in böyle bir iddiası yok. mesel abendeki me de yazın 250 wattlara kadar kısyor kendisini cop değerleri vs de hepsinden kötü.. e düşünürsek şimdi bununda mümkünü olmaması lazım. benimde kafamı kurcalayan noktaalr hep bunlar.

tamam şimdi anladım senin kafan şuna yatmıyor :)

iç ünite fanı durmuyorsa kompresör de durmuyor demektir

hayır bizim anlattığımız olay o değil ama keşke öyle olsa ve ideali o zaten

misal benim pakistanlının kompresör duruyor ama iç ünite fanı durmuyor ,yine yanılmıyorsam arçelik bile bu şekilde :)

bunlar çok kaliteli olmadığına göre sadece iç ünite fanı durmuyor :)

peki o zaman ne faydası var dersen tabiki bu şekilde bir faydası yok ama çok kaliteli klimalarda kompresörde alt limitlere kadar durmadığı için onlar çok farklı oluyor

misal benim klima 5 bin btu altında çalışamıyorsa kompresör ve dış fan duruyor ama iç fan çok düşük değerde çalışıyor

ama 1-2 bin btu lara düşebilen bir klima nın tamamı devrede oluyor

• quote:

quote:

tamam şimdi anladım senin kafan şuna yatmıyor :)

iç ünite fanı durmuyorsa kompresör de durmuyor demektir

hayır bizim anlattığımız olay o değil ama keşke öyle olsa ve ideali o zaten

misal benim pakistanlının kompresör duruyor ama iç ünite fanı durmuyor ,yine yanılmıyorsam arçelik bile bu şekilde :)

bunlar çok kaliteli olmadığına göre sadece iç ünite fanı durmuyor :)

peki o zaman ne faydası var dersen tabiki bu şekilde bir faydası yok ama çok kaliteli klimalarda kompresörde alt limitlere kadar durmadığı için onlar çok farklı oluyor

misal benim klima 5 bin btu altında çalışamıyorsa kompresör ve dış fan duruyor ama iç fan çok düşük değerde çalışıyor

ama 1-2 bin btu lara düşebilen bir klima nın tamamı devrede oluyor

hah işte bu. ben fanın durup durmamasını önemseme meselem forumda üşütüyor tarzı yazılar. yazın önemsediğimse kompresör durunca içeriye kötü hava üflemesi. nekadar olursa olsun çok çabuk kirleniyorlar mesela ben ille cam açık kullnıyorum huyumdur aksi durumda tıkanıyorum ille temiz hava girmeli eve. bu durumdada ister istemez dışarının tozuda eve girince kliam fanı bir güzel toz oluyor. ben bu kokuyu me yi yazın 100 m2 vurup zorladığımdan hiç almıyorum. ama ufak odadaki kliam ister istemez duruyor. 16m2 oda 9luk tam referans değerlere uygun. o açıdan ister istemez fanda biriken tozlar koku yapıyor.

evet şimdi nekadar gerçekçi sorgulamak lazım bu 2000 btulara düşme olayında. o klima kenisine uygun ortamı bulursa düşüyor. bu durumda oldukça zor. ben bu yüzden bu şekilde kısab,len klima varmı diye geçenlerde yine sormuştum. bunu birolda bilidiği için 4000 lerden sonra iş görmez kıssada diyor. bende katılıyorum neden dersen hangimizin evi tam kapalı olacakki hiç ısı kaybı olmayacak dışarıdan temiz hava girecekki vs anca sağlanır bu şartlar. mesela daikinin hemen hemen tüm cihazları 4400 lerde me de aşağı yukarı öyle. hep derim bu şirketlerde teknolojimi yokta bu şekilde klimalar üretmiyorlar

• Isıtma modunda iç ünite fanı durmayan makine daha stabil çalışır.Kısacak ama durmayacak..
  • quote:

hah işte bu. ben fanın durup durmamasını önemseme meselem forumda üşütüyor tarzı yazılar. yazın önemsediğimse kompresör durunca içeriye kötü hava üflemesi. nekadar olursa olsun çok çabuk kirleniyorlar mesela ben ille cam açık kullnıyorum huyumdur aksi durumda tıkanıyorum ille temiz hava girmeli eve. bu durumdada ister istemez dışarının tozuda eve girince kliam fanı bir güzel toz oluyor. ben bu kokuyu me yi yazın 100 m2 vurup zorladığımdan hiç almıyorum. ama ufak odadaki kliam ister istemez duruyor. 16m2 oda 9luk tam referans değerlere uygun. o açıdan ister istemez fanda biriken tozlar koku yapıyor.

evet şimdi nekadar gerçekçi sorgulamak lazım bu 2000 btulara düşme olayında. o klima kenisine uygun ortamı bulursa düşüyor. bu durumda oldukça zor. ben bu yüzden bu şekilde kısab,len klima varmı diye geçenlerde yine sormuştum. bunu birolda bilidiği için 4000 lerden sonra iş görmez kıssada diyor. bende katılıyorum neden dersen hangimizin evi tam kapalı olacakki hiç ısı kaybı olmayacak dışarıdan temiz hava girecekki vs anca sağlanır bu şartlar. mesela daikinin hemen hemen tüm cihazları 4400 lerde me de aşağı yukarı öyle. hep derim bu şirketlerde teknolojimi yokta bu şekilde klimalar üretmiyorlar

nasıl üşütüyormuş yahu ,fıldır fıldır üflemiyor ki :)

daha doğrusu flapları yukarı aldığı için zaten hissetmiyorsun ama aşağı doğru veren varsa bak o zaman üşütür

kötü koku meselesine gelince hızlı fanda olduğunda kokuyu tüm eve dağıttığı için duymuyor olabilirsin yoksa bir fark olmaz :)

4 bin btu ların altında çalışan klima niye yapamasınlar tabiki yapabilirler ama bizim evlerde kayıp çok olduğu için bir işe yararmı bilemiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Isıtma modunda iç ünite fanı durmayan makine daha stabil çalışır.Kısacak ama durmayacak..

ama kompresör durunca kıssada dursada aynı şey bence çok fark etmez. kıssada kompreör duruyor dursada. ben takip ediyorum me durmuyor çok yavaşlıyor daikin duruyor. esas olanla dış ünitede durmamsı lazım ama nerey dumayacak seninde dediğin gibi içerdeki sısıyı algıladıktan sonra.
  • quote:

quote:

Isıtma modunda iç ünite fanı durmayan makine daha stabil çalışır.Kısacak ama durmayacak..

ama kompresör durunca kıssada dursada aynı şey bence çok fark etmez. kıssada kompreör duruyor dursada. ben takip ediyorum me durmuyor çok yavaşlıyor daikin duruyor. esas olanla dış ünitede durmamsı lazım ama nerey dumayacak seninde dediğin gibi içerdeki sısıyı algıladıktan sonra.

hani gençler diyorlar ya

ne içiyorsan ondan bana da ver

kıssada-dursada

dursada-kıssada

• quote:

quote:

nasıl üşütüyormuş yahu ,fıldır fıldır üflemiyor ki :)

daha doğrusu flapları yukarı aldığı için zaten hissetmiyorsun ama aşağı doğru veren varsa bak o zaman üşütür

kötü koku meselesine gelince hızlı fanda olduğunda kokuyu tüm eve dağıttığı için duymuyor olabilirsin yoksa bir fark olmaz :)

4 bin btu ların altında çalışan klima niye yapamasınlar tabiki yapabilirler ama bizim evlerde kayıp çok olduğu için bir işe yararmı bilemiyorum

var işt emaalesef öyle klimalar. bendeki basit inverterdede aynı durum var ama onun hava debisi düşük etkisi olmuyor daah öncede baya yazdım ya.

kötü koku meselesinde ise. duyulmaması devamlı soğutmada çalıştığı için yaymıyor. klimayı çalıştırmaya zorluyorum dedim ya devamlı 24C alan çok büyük ilk etapta korkuyordum. tekirdağlıya sordum. korkma dedi bende aynı kullnıyorum kıstıktan sonra rahat ol inverterin işi kısmaktır dedi. sonrasında düşündüm yahu dedim bu klima kendisini 250 watt a düşürüyorsa zorlanmadığınada işarettir. inverter siteminin güçlü olduğunada. ama durmuyor devamlı soğuk üfliyor. taki iyice sonbaharda serinelme başlıyor işte ozaman durmaya başlıyor. yoksa fan hızının etkis yok.

işte bende o yüzden diyorum 4000 altın düşen klimayı neden yapamasınlarki.

• klimayı alırken en önemlisi tam olarak ne istediğini bilmektir.
  • Arkadaşlar benim MHI hyper olan cihazda düşük fanda 26 db,dış ünite fanı durmasına rağmen kanat yukarı kalkıp 21 db(katalog bilgisi: 21 db'ye kadar düşen ses seviyesi)'de çalışıyor.Kanat yukarı kalktıktan sonra 21 db'de çalışıp hiç durmadan çok az bir hava verip ılık üflüyor.

Cihaz 18 btu 2300 btu'ya kadar kısıyor.2300'ün altınada indimi dış ünite duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serhat6363 -- 7 Nisan 2013; 12:59:42 >
  • quote:

ME MSZ-GE 50 VA bugün biraz takip ettim.
    Dış ünite fanı stop
    İç ünite fanı hafif üflüyor çok az sıcaklıkta,flapları yukarıda.
    Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cluwa

quote:

ME MSZ-GE 50 VA bugün biraz takip ettim.
    Dış ünite fanı stop
    İç ünite fanı hafif üflüyor çok az sıcaklıkta,flapları yukarıda.
    Saygılar.

klima tavsiye bölümünde de yazdım :)

havalar bayağı ısındı o nedenle öyle yapıyor asıl kışın bu olay azalacaktır

ama her iki arkadaş da iç fan durmuyor dediğine göre demek ki bu iş kaliteyle ilgili değil yada 9 köyü kandırmışlar onunkisi duruyormuş :)
  • bu arada arkadaşlar ben carrier konusunda yanıldım gibi geliyor :)

pam ve pwm yoktur demiştim ama şimdi bazı belgelere rastladım ama bu işi kesin bilen birisi teyit ederse bu konuyu kapatmış olacağız :)

kendilerinin verdiği belgelerde PAM ve PWM olduğunu bildirmişler ,incelemek isteyen arkadaşlar aşağıda verdiğim linke baksınlar

http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/UrunSunumlari/CarrierDCInverterTeknolojisi.htm

bu nedenle bence carrier e bir yıldız daha verilmesi gerekir diye düşünüyorum

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar da değerlendirme yaparsa iyi olur

tabiki benim ayrıca özür dilemem gerekecek :)

• serhat63 ve cluwa arkadaşlar bilgiler için teşekkürler

serhat63, yazını hazırlıyorum göndericem
  • quote:

bu arada arkadaşlar ben carrier konusunda yanıldım gibi geliyor :)

pam ve pwm yoktur demiştim ama şimdi bazı belgelere rastladım ama bu işi kesin bilen birisi teyit ederse bu konuyu kapatmış olacağız :)

kendilerinin verdiği belgelerde PAM ve PWM olduğunu bildirmişler ,incelemek isteyen arkadaşlar aşağıda verdiğim linke baksınlar

http://www.alarko-carrier.com.tr/Urun/UrunSunumlari/CarrierDCInverterTeknolojisi.htm

birtek kocausta var oda gşrmiyor bu bölüme akıllı tasarruf arkadaş yazar belki. sonunda gene sen çözüceksin bu işi adım gibi eminim sana gazı veren kim beeee

• quote:

quote:

bu arada arkadaşlar ben carrier konusunda yanıldım gibi geliyor :)

birtek kocausta var oda gşrmiyor bu bölüme akıllı tasarruf arkadaş yazar belki. sonunda gene sen çözüceksin bu işi adım gibi eminim sana gazı veren kim beeee

ayrıca birol ustanın da konu hakkında bilgi vermesini bekliyoruz :)

ama o hayatta bilgi vermez daha önce de vermemişti sadece bir şema getirdi alın işte pam pwm tepe tepe kullanın demişti

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.