Şimdi Ara

JBL ES100 Tiz Konusunda Fakir mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
4.421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba , bir süredir evime tamamen sinema amaçlı bir sistem kurmak istiyorum.Bu konudaki ilgim de buna paralel olarak bir süre önce ağırlık kazandı.Genel olarak bir ilgim olmasına rağmen detay bilgim çok fazla yok.Şu anda Philips FR975 ile beraber bunlara ait FB975 speaker'ları kullanıyorum.Bunlar ile beraber Panasonic SB-WA110 Sub kullanıyorum.

Bu araştırmalarım esnasında forumdan çok faydalı bilgilere ulaştım.Hemen hemen bütün konu başlıklarını okumaya çalışıyorum.Buradaki bilgileri derleyip toplayıp yorumlayarak daha sonra üzerine yoğunlaşacağım sistemleri dinlemeye başlayacağım.Öncelikle teorik tespitleri yapmaya çalışıyorum anlayacağınız.

Benim kulağımın seslerdeki detayları ne kadar ayırt edip etmediğini bilmiyorum.Bu konu zannediyorum ki ilgi ve alakaya dayalı olarak her tecrübe konusu gibi yaşanarak edinilecek.Kulağımın nasıl bir sound'dan hoşlandığını da çok fazla bilmiyorum.Ama mantık olarak istediğim düşük ses seviyesinde her sesi ayırt etmeyi hayal ettiğim bir ses sistemim olsun istiyorum.

Bu bilgiler ışığında forumda ilk incelemelerimde bir çok kullanıcının Wharfdale ile yakın ilişkide olduğunu ve bu ürünler için genel olarak hep olumlu yorumlar yapıldığını gördüm.Mevcut sistemimdeki hoparlörlerime göre çok daha büyük olduğunu gördüğüm Wharfdale kolonların cüssesi oldukça etkilemişti beni.Bu açıdan floorstand bir kolon arayışım sürerken yolum geçenlerde JBL ES90 ve 100 modeli ile kesişti.İşim gereği zincir mağazalar ile yoğun ilişki içerisindeyim.Medya Markt mağazasında ES90 ve 100 görünce hemen incelemeye başladım ve kısa bir süre dinleme fırsatım oldu.Ancak dinlediğime dinleyeceğime pişman oldum. Çünkü evimdeki sistemimde bile çok daha iyi bir sound olduğunu düşünüyorum ( Her ne kadar iyi bir ses dinleyicisi olmadığımı düşünsem bile ) .Ama bunun kesinlikle JBL'den kaynaklandığını düşünmüyorum.Alelade hazırlanmış bir sistem ve ne olduğu belli olmayan bir CD ile ancak bu kadar kötü olabilirdi.Koskoca 200mm bass driver'dan 2 tane olan o koca heybetli kolondan hiç bas sesi alamıyordum.Harman Kardon bir amfiye bağlı olduğunu gördüm ancak modelini göremediğim araştıramadım ve yorumu net yapamadım.

Neyse uzatmayayım bunun üzerine forumda ES100 ile ilgili araştırma yapmaya başladım.Ancak en azından forumda JBL kullanıcı sayısı veya konu başlığı 1-2 adetten fazla bulamadım.Genel konular içerisinde de bir kaç yakaldığım noktada çok da olumlu yorumlar yazılmıyor.Bu durum beni daha fazla cezbetti , çünkü sinema salonlarının bir çoğunda profesyonel olarak JBL sistemleri kurulu iken neden olupta home cinema konusunda böyle bir başarısızlık olur anlayamadım.( Belki fiyat seviyesi yada bilmediğim farklı yönlerinden mi bilemiyorum ).Bunun üzerine yurtdışı review'ları okumaya başladım.Orada da ilk izlenimlerim , olumlu olduğu ama tiz konusunda eksik kalan bir hoparlör olduğun yönünde genel bir kanı var.Bu bilgiler ışığında size bir kaç sorum olacak , soruyu sormadan önce ES100 teknik spec'leri yazmak istiyorum

Description Floorstanding Speaker
    Dimensions (H x W x D) 1083mm x 305mm x 422mm / 42-5/8" x 12" x 16-5/8"
    Finish Beech
    Frequency Response 32Hz – 40kHz
    Nominal Impedance 8 Ohms
    Weight 29kg / 63.9 lb
    Crossover Frequencies 450Hz, 3kHz – 24dB/octave; 12kHz – 18dB/octave
    High-Frequency Transducer 19mm (3/4") Titanium-laminate dome, shielded; EOS waveguide
    Low-Frequency Transducers Dual 250mm (10") PolyPlas™, shielded
    Max. Recommended Amplifier Power 250 Watts
    Midrange Transducer 100mm (4") PolyPlas, shielded
    Power Handling 125 Watts Continuous / 500 Watts Peak
    Sensitivity (2.83V/1m) 91dB
    Series ES
    Ultrahigh-Frequency Transducer 19mm (3/4") Polyester-film ring-radiator, shielded; EOS waveguide
    ;

1) Speaker incelemelerim sırasında en önemli özelliklerden bir tanesi Frekans aralığı olduğunu düşünüyorum , baktığımız zaman 32Hz-40kHz aralığı veriliyor.Yanlış bilgiler verirsem lütfen beni düzeltin.Bu speaker üst frekansta 40kHz gibi bir rakama çıktığı teorik olarak veriliyor.Fiziksel olarak incelediğimiz zaman üst frekanslar için ''19mm (3/4") Titanium-laminate dome, shielded; EOS waveguide '' yazarken extra Ultrahigh frekanslar için de ayrı bir sürücü yapmışlar.Yani tiz konusunda farklı bir teknoloji kullanıyor gibi bir durum hissettim.Bu noktada sormak istediğim konu 40.000Hz gibi bir frekans'a çıkan bir hoparlörün nasıl olupta tiz konusunda fakir yorumu yapılıyor çözemedim.Ben bu düşünceyi tamamen teorik bilgilerden yola çıkarak yapıyorum.Dinletide nasıl bir fark olur bilemiyorum , rakam olarak 40.000 verilip te fakir yorumu enteresan geldi.Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlarımdan bu konuda yorumlarını bekliyorum.Büyük baslar içerisinde ezildiği söylense anlayacağım ama fakir yorumları dikkatimi çekti.Sizce böyle bir durum var mı ? Dinleyenlerden tecrübelerini paylaşmasını rica edeceğim.

2) Diğer bir sorum ise farklı bir konuda olacak.Aynı teknik spec'lere sahip 2 sürücüden boyutu büyük olanın olumlu yada olumsuz yönleri nedir ? Yada bu konu bir tercih sebebi olur mu sizce ? Ses'e ne gibi etkisi olur ?

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• ES 90 ve ya 100 almayı düşünüyorsan elinde 8 ohm da 200 vat veren sağlam bir anfi ve ya AVR OLMALI bu hoparlörler sesi yükselttikce ve gücü yediğinde gercek performanslarına kavuşuyor . es 90 bir iki yerde dinledim bendede E 100 mevcut arasıra kullanıyorum gercekten güzel bir hoparlör
  • quote:

Orijinalden alıntı: süper cüp

ES 90 ve ya 100 almayı düşünüyorsan elinde 8 ohm da 200 vat veren sağlam bir anfi ve ya AVR OLMALI bu hoparlörler sesi yükselttikce ve gücü yediğinde gercek performanslarına kavuşuyor . es 90 bir iki yerde dinledim bendede E 100 mevcut arasıra kullanıyorum gercekten güzel bir hoparlör

Peki siz şu an kullanıyorsanız ne ile besliyorsunuz ES100'ü ? Bir de sorularımdan bir tanesi olan ES100'ün tiz fakirliği konusunda yorumunuz nedir ?
  • tiz konusunda hiç fakir değil.fakat şöle söyliyim çok kaliteli denemez
  • Eğer İngiliz HIFI magazinlerinde bir Amerikan hoparlörünün testi yayınlanmışsa kesinlikle TİZ sesler geride şeklinde bir yorum alırsınız.

JBL 10 tane de tweeter koysa bu yorum gelir. Bu ingilizler ile amerkalıların müzikten aldıkları zevklerin ne kadar farklı olduğunun kanıtı.

Amerikalılar çok driver ile güçlü ve dengeli bir ses ve geniş sahne isterler. Evleri büyük ve çok geniş alanlara sahiptirler hatta çoğu müstakil evlerde yaşarlar ve volume sorunları yoktur.

İngilizle ise küçük apartman dairelerinde düşük volümlerde bolca detay duyabilecekleri sistemler kullanırlar. Burada ne kadar az driver olursa o karar iyidir ancak driverların düşük wattlarda uyanması ve inanılmaz hızlı olmalar beklenir. Hatta odalar o kadar küçüktür ki Midbass ve Tweetırların arasındaki 5-10 cm'lik yerleşim farkları seslerin ayrı gelmesine ve sahnenin bozulmasına yol açtığından TANNOY ve KEF gibi firmalar tweeterları midbassların içine yerleştirmeye kadar işi götürür.

Anlatmaya çalıştığım şey dinleyeceğiniz alan , hoparlörlere uzaklığınız ve müzik türleri ile ilişkilendirilecek bir hesaplama ile hoparlöleri seçmenizdir.

ES100 çok fazla ödemeden 40m2 bir odayı bolca ve göreceli olarak kaliteli müzikle dolduracaktır.

Bol driver kullanımı ses kalitesine pozitif olarak yansıyabileceği gibi yanlış driver ve crossover seçimleriyle rezalet de olabilir.Tüm zamanlamayı bozar ve karman çorman bir prezentasyon olur.

Evinizde denemeniz iyi olacaktır. Sonuçta bu hoparlörleri beslemek için minimum 2x100 Watt stereo bir amfi şarttır.

İyi Bayramlar....

• quote:

Orijinalden alıntı: Black cabrioman

quote:

ES 90 ve ya 100 almayı düşünüyorsan elinde 8 ohm da 200 vat veren sağlam bir anfi ve ya AVR OLMALI bu hoparlörler sesi yükselttikce ve gücü yediğinde gercek performanslarına kavuşuyor . es 90 bir iki yerde dinledim bendede E 100 mevcut arasıra kullanıyorum gercekten güzel bir hoparlör

Peki siz şu an kullanıyorsanız ne ile besliyorsunuz ES100'ü ? Bir de sorularımdan bir tanesi olan ES100'ün tiz fakirliği konusunda yorumunuz nedir ?

ES 100 ler bence tiz olarak eksik deil ama bir klipşch veya cerwınvega dinledikten sonra es 100 dinlerseniz eksiklik hissi verebilir . ben DENON POA 2800 POWER anfi ile kullanıyorum

• FR975 ve FB975 mi?
  • fr975 ile es 100 den verim alınmaz
  • FR975 nedense severim. Marantz SR4000 de kendileri. mazide kaldılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hi-def-man

Anlatmaya çalıştığım şey dinleyeceğiniz alan , hoparlörlere uzaklığınız ve müzik türleri ile ilişkilendirilecek bir hesaplama ile hoparlöleri seçmenizdir.

ES100 çok fazla ödemeden 40m2 bir odayı bolca ve göreceli olarak kaliteli müzikle dolduracaktır.

Bol driver kullanımı ses kalitesine pozitif olarak yansıyabileceği gibi yanlış driver ve crossover seçimleriyle rezalet de olabilir.Tüm zamanlamayı bozar ve karman çorman bir prezentasyon olur.

Evinizde denemeniz iyi olacaktır. Sonuçta bu hoparlörleri beslemek için minimum 2x100 Watt stereo bir amfi şarttır.

İyi Bayramlar....

Review'lar için yorumunuz çok mantıklı gedi.Hi-Fi işine bu kadar detaylı olarak yeni başlıyorum.Kuracağım sistemi evimin salonunda , yaklaşık 25m^2 bir alanda hoparlörlere 4-4,5 mt. uzaklıktan , en önemlisi %90 - 95 oranda home cinema amaçlı , projeksiyon sistemi ile kullanacağım.Stereo beklentim olmayacak.Keşke dediğiniz gibi evde deneme şansım olsa.Benim bilmediğim bir yöntem ile deneme şansım var mı ?

• quote:

ES 100 ler bence tiz olarak eksik deil ama bir klipşch veya cerwınvega dinledikten sonra es 100 dinlerseniz eksiklik hissi verebilir . ben DENON POA 2800 POWER anfi ile kullanıyorum

fr975 ile es 100 den verim alınmaz

Öncelikle böyle bir sistemde tabii ki de dediğiniz gibi FR975 kullanmayacağım.Muhtemelen araştırmalarımda eğer JBL kararım olursa Harman Kardon uyumlu olduğu görüşü hakim , bu nedenle uygun bir AVR seçeceğim.
    Tiz konusunda tatminkar diyebiliriz o zaman.
    Siz bu arada gördüğüm kadarı ile Mono Class A bir amfi ile ullanıyorsunuz .Bu amfiler benim bildiğim kadarı ile stereo amaçlı kullanılıyor değil mi ?
  • evet takım bir pre power ile sürüyorum .kendini dinlettiriyor .illaki es 100 olacaksa tercih edeceğin AVR nin front cıkış gücü 8 ohm da bütcene göre en yükseği olmalı . tiz konusunda bir problem de olmaz + fazlada gelebilir .

• quote:

.Ama mantık olarak istediğim düşük ses seviyesinde her sesi ayırt etmeyi hayal ettiğim bir ses sistemim olsun istiyorum.

Harman Kardon bir amfiye bağlı olduğunu gördüm ancak modelini göremediğim araştıramadım ve yorumu net yapamadım.

1) tiz konusunda farklı bir teknoloji kullanıyor gibi bir durum hissettim.Bu noktada sormak istediğim konu 40.000Hz gibi bir frekans'a çıkan bir hoparlörün nasıl olupta tiz konusunda fakir yorumu yapılıyor çözemedim.Ben bu düşünceyi tamamen teorik bilgilerden yola çıkarak yapıyorum.Dinletide nasıl bir fark olur bilemiyorum , rakam olarak 40.000 verilip te fakir yorumu enteresan geldi.Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlarımdan bu konuda yorumlarını bekliyorum.Büyük baslar içerisinde ezildiği söylense anlayacağım ama fakir yorumları dikkatimi çekti.Sizce böyle bir durum var mı ? Dinleyenlerden tecrübelerini paylaşmasını rica edeceğim.

2) Diğer bir sorum ise farklı bir konuda olacak.Aynı teknik spec'lere sahip 2 sürücüden boyutu büyük olanın olumlu yada olumsuz yönleri nedir ? Yada bu konu bir tercih sebebi olur mu sizce ? Ses'e ne gibi etkisi olur ?

koyu noktalar önemli.

eğer iyi bir başlangıç yapmak istiyorsan
    JBL başka bir model hop. düşünebilirsin.

kısık seste detay güçlü ampli ister.ve de bu detayı sunabilen kolon. hassasiyeti ve diğer parametreleriyle ve ampliyle uyumlu olabilen...
    MM'da dinlediğin HK ampli büyük ihtimalle çünkü hep o satılır HK970 dir. ve ben tek. spec. de beğenmiş iken dinlediğimde hiç hoşuma gitmedi.tork yok. kısaca benden geçmez.
    spec. de
    ES100 için power hangling 100watt devamlı güç istediği yazıyor... bu enerjiyi sağlayabilmelisin.
    tiz konusunda kulaklarının ne dediğine bakmalısın. başkasının tiz dinleyipte tiz az demesine mi güvenirsin; kendi kulağınla dinleyip tiz az-çok mu olduğuna karar verebilmek mi daha güvenilir?ya da zor? kulak terbiyen her ne kadar gelişmemiş olduğunu iddia etsendende gri ile beyaz bölgeyi her halikarda ayırt edersiniz. sonuç olarak bahsi geçen enerjiyi sağlayın ve bas-mid-tiz sesin dengesine ve orijinini bildiğiniz müzikle dinlediğinizde memnunsanız sorun kalmaz.ama dedim ya başlangıç için...
    karar sizin.sürekli dinleyin.
    40kHz. de yükselebilen bir tiz ünitenin tiz'nin az olmaması beklenir.
    eğer ki 25cm sürücü bas sesleri çok kuvvetli çalarsa tiz leri bastırabilir. tizler geride denir. dandik ampliyle dinlenmiştir ya da akustiği vb bilmediğim bir sürü detay...
    kısaca 40kHz detay verecek anlamına gelmediği gibi tiz az olacak anlamına da gelmez.ben tiz fakiri olmadığını belirtiyorum.
    daha iri kabininde ses dengesi, kuvvet, kontrol gibi problem olabilir sebebi ise ise bütçeyi arttırıp masraflı, kaliteli, torklu ampli alamamak.

• quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

quote:

.Ama mantık olarak istediğim düşük ses seviyesinde her sesi ayırt etmeyi hayal ettiğim bir ses sistemim olsun istiyorum.

Harman Kardon bir amfiye bağlı olduğunu gördüm ancak modelini göremediğim araştıramadım ve yorumu net yapamadım.

1) tiz konusunda farklı bir teknoloji kullanıyor gibi bir durum hissettim.Bu noktada sormak istediğim konu 40.000Hz gibi bir frekans'a çıkan bir hoparlörün nasıl olupta tiz konusunda fakir yorumu yapılıyor çözemedim.Ben bu düşünceyi tamamen teorik bilgilerden yola çıkarak yapıyorum.Dinletide nasıl bir fark olur bilemiyorum , rakam olarak 40.000 verilip te fakir yorumu enteresan geldi.Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlarımdan bu konuda yorumlarını bekliyorum.Büyük baslar içerisinde ezildiği söylense anlayacağım ama fakir yorumları dikkatimi çekti.Sizce böyle bir durum var mı ? Dinleyenlerden tecrübelerini paylaşmasını rica edeceğim.

koyu noktalar önemli.

eğer iyi bir başlangıç yapmak istiyorsan
    JBL başka bir model hop. düşünebilirsin.

kısık seste detay güçlü ampli ister.ve de bu detayı sunabilen kolon. hassasiyeti ve diğer parametreleriyle ve ampliyle uyumlu olabilen...
    MM'da dinlediğin HK ampli büyük ihtimalle çünkü hep o satılır HK970 dir. ve ben tek. spec. de beğenmiş iken dinlediğimde hiç hoşuma gitmedi.tork yok. kısaca benden geçmez.
    spec. de
    ES100 için power hangling 100watt devamlı güç istediği yazıyor... bu enerjiyi sağlayabilmelisin.
    tiz konusunda kulaklarının ne dediğine bakmalısın. başkasının tiz dinleyipte tiz az demesine mi güvenirsin; kendi kulağınla dinleyip tiz az-çok mu olduğuna karar verebilmek mi daha güvenilir?ya da zor? kulak terbiyen her ne kadar gelişmemiş olduğunu iddia etsendende gri ile beyaz bölgeyi her halikarda ayırt edersiniz. sonuç olarak bahsi geçen enerjiyi sağlayın ve bas-mid-tiz sesin dengesine ve orijinini bildiğiniz müzikle dinlediğinizde memnunsanız sorun kalmaz.ama dedim ya başlangıç için...
    karar sizin.sürekli dinleyin.
    40kHz. de yükselebilen bir tiz ünitenin tiz'nin az olmaması beklenir.
    eğer ki 25cm sürücü bas sesleri çok kuvvetli çalarsa tiz leri bastırabilir. tizler geride denir. dandik ampliyle dinlenmiştir ya da akustiği vb bilmediğim bir sürü detay...
    kısaca 40kHz detay verecek anlamına gelmediği gibi tiz az olacak anlamına da gelmez.ben tiz fakiri olmadığını belirtiyorum.
    daha iri kabininde ses dengesi, kuvvet, kontrol gibi problem olabilir sebebi ise ise bütçeyi arttırıp masraflı, kaliteli, torklu ampli alamamak.

Dediklerinize harfiye katılıyorum.Büyük ihtimalle dediğiniz gibi HK970 olma olasılığı yüksek görünüyor.Bu ürün ile JBL ES100 dinlenmemesi gerektiği kesin bir sonuç benim için.Tiz konusunda da kulaklarımı kullanacağım dediğiniz gibi , ok :)

İyi bir başlangıç yapmak istiyorum dediğiniz gibi.Hatta dün MM Beylikdüzü mağazasına gittim.Orada ses sistemi odası , ayrıca projeksiyon odası olduğunu söylediler merakımdan atladım gidip göreyim dedim.Projeksiyon odası benim gibi daha giriş seviyesindeki kullancıyı bile tatmin edemeyecek ölçüde zevksiz ve anlamsız yapılandırılmış.Hemen çıktım zaten.Hemen yanında ses sistemleri odasına daldım.Mağaza da müsaitti.Yetkili bir arkadaşıda aldım.Arkadaş eski bir Extreme Audio çalışanıymış.1- 1,5 saat boyunca hem sohbet ettik hemde bazı ürünleri dinleme şansı buldum.Orada JBL'de ES90 vardı.Ayrıca Yamaha NS777 ( İnanılmaz şık tasarımlı olduğunu her kullanıcı yazıyordu , gerçekten çok ama çok şık ) kaliteli 2 hop. seti vardı.Hatta burada da HK AVR vardı.Ama öncek ES100 dinlediğim amfi'den farklı sıkı bir AVR'ydi.Ürün HK645 dedi arkadaş.Fiyatı zaten 4.000 TL üzerinde bir etiket fiyatı vardı.ES90 daha çalmaya başladığı 5. sn. sonunda kapatmasını rica ettim.Zaten bas driverları küçük olan cihazdan bana hitap etmeyen bir bass sesi ve diğer anormal gelen diğer sesler çıktı.

NS777 dinlemek istedim ( Kabloları bağlı değil dedi önce , ama ısrarlarıma dayanamayıp kısa bir uğraştan sonra bağlantıları yaptı ) ve 10. dk. içerisinde sistemi aynı HK ile çalıştırdı.Ve inanılmaz keyifle dinlediğim bir dinleti oldu benim için.Kaldı ki detaylı bir ayar olmadan , sıradan kablolama ve bağlantılar ile dinlememe rağmen beni oldukça sardı ses rengi.Güçlü bir AVR ile ses detayı çok daha güzel ve kısık seste bile beni tatmin edebileceğine yüzeysel olarakta olsa kaanaat getirdim.Bunoktada da herkesin ortak bir fikri olduğu üzere daha ucuz hoparlör seti ile daha kulağa hoş gelebilecek bir sistem kurulabileceğini kulaklarıma ispat etmiş oldum.Bu nedenle sizin dediğiniz gibi farklı hoparlörler kullanılabilir konusunda hem fikirim.

Bu noktada konuyu genişletirsek , çıkabileceğim max. bütçe AVR dahil 7.000 TL civarı olacaktır( 5+1 sistem olarak düşünüyorum , sadece front ve AVR değil yani ) .

* Bir çok konu başlığında JBL L890 Stüdio'nun çok daha başarılı olduğu yazılıyor( ES100'den ) .Sizce başlangıç için L890 dahi olsa JBL unutmalıyım ? Nedense JBL'e hep bir sıcaklığım var.Marka olarak en azından , dediğim gibi , sinema salonlarında bu kadar prof. sistemler üreten bir firmanın , bireysel kullanıcılar içinde kaliteli üretim yapabileceklerine olan bir inancım var.Ama iyi bir AVR ile ES90 hayal kırıklığı , kötü bir amfi ile ES100 gene hayal kırıklığı olmak üzere bende 2-0 mağlup durumda.JBL'e son bir şans verip iyi bir AVR ile L890 ve ES100 nerede dinleyebilirim ? Nette yaptığım araştırmalarda JBL'de 5+1 maliyeti şöyle bir sistemde ;
    Stüdio L890 , Stüdio LC2 , Stüdio L830 + ES250P = 6.000 TL civarı.Bu fiyatlar hepsi burada gibi bir yerden aldığım fiyatlar.Bu maliyetlerin çok daha altına bulunabilir ciddi araştırmalar sonucu( Tahmin ediyorum gerçi ) .En azından kabaca bir fikir vermesi için yaptığım bir hesap olacak.

*Bir çok kişinin üzerinde basa basa durduğu Klipsch markasını da göz ardı etmek istemiyorum.Rf serisi ürünler herhalde benim için uygundur diye düşünüyorum.Bu markayı nerede dinleyip fikir edinebilirim ? Bu arada bu marka da da 5+1 şöyle bir sistemin gene aynı mantıkla maliyet hesabı ;
    RF82 , C3, S3 + Sub10 = 5.176 TL çıktı.

* 3. bir ürün grubu olarak ta Yamaha serisini aldım.
    NS777 , C444 , NS333 + YST SW315 = 4.123 TL.

Bu mantıkla Klipsch ile JBL arasında ki maliyet farkı dikkat çekici geldi bana.Eğer doğru bir şekilde muadil ürünleri seçtiysem ( Yamaha zannediyorum biraz daha alt segment gibi duruyor gibi geldi ) , emin olmamak ile birlikte Klipsch daha ucuz oluyor.Bu noktada JBL ile Klipsch ve Yamaha kıyaslamaları yorumunuzu rica ediyorum.

Bu 3 marka dışında sizin önerinizi de ayrıca almak isterim.Ve mümkünse bu 3 markayı da dinlemek için bana önereceğiniz yerler olursa çok ama çok memnun olurum.Hatta sadece konuyu front dinlemek değil de , set halinde 5+1 olarak dinleyebileceğim yerler var mı ?

Yardımınız için teşekkür ederim.

• bu işte mantık her zaman olmaz.
    JBL firmasını bende severim. ama profesyonel değil genel tüketiciye yönelik ürünlerini ben hiç bir zaman beğenmemişimdir ya da yeterli ikna gücüne sahip olamamıştır.
    ama profesyonel dersen ayrı 10 numara. mükemmel derecede harika ve büyük firmadır jbl. almayı düşündüğüm ürünleri var mesela. ama prefesyonel ve sıkı bütçe istiyor.ya da klasik eskilerden JBL250Ti yahut takım istersen TiK serisi bulursan, sıfır kalmışsa halen...
    mangır ister...
    yamaha NS777 jbl ES100, ES90 hi-fi sınırları içinde kabul görebilecek kolonlardır.ama hakikaten safkan müzik dinlemek çün gerçek sesçi pek tutmaz.
    maksadına 5.1-7.1 için uygun...

HK645 ila ES90 beğenmemen bende soru işaretleri yarattı. bir gariplik var... tam olarak sıkıntı nedir?
    L890, ES90, ES, E100 gibi kolonlar rock, disko tip müzikler için daha uygun. bu noktayı düşünmelisin. studio L serisi biraz daha kaliteli memnun edebilir.segment olarak bu potansiyele sahip. zevk olunca belli olmaz.
    ES90'nın driver'ları ufak değildir.

ist. pek bilmem.
    bu bütçeyle profesyonel seslendirmelerde JBL cinema THX ve audio çözüm ve ürünlerine göz gezdirmeni tavsiye ederim.en akıllıcası olacaktır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.