Şimdi Ara

İtalya Balayı Vizesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

İtalya için balayı turu almayı düşünüyorum. (7 gün 8 gece şeklinde.) Tur şirketleri ile görüştüm vize çıkmaz ise tur yanar diyorlar. Daha önce balkanlara gitmiştik. 5 ülke gezdik. (Vizesiz tabi)

Merak ettiğim bu vize olayı çok mu zor oluyor ? (Acente kendi evrakları her şeyi ayarlayacak.)

- Vize çıkması için neler yapsak avantajlı oluruz ?

- Hesapta ne kadar para olması gerekiyor ? (Borsa hesabı olsa oda iş görür mü ?)

- Gidiş dönüş uçak bileti otel vb. kayıtları olmasına rağmen red yer miyiz ?

- Eylül ayında gitmeyi düşünüyoruz. Ne kadar önceden başvuruda bulunulması gerekiyor ? Red yersek tekrar başvuru için zaman kalıyor mu bu süreç boyunca?

- Düğün ertesi tur başlangıcı olduğu için kağıt üstünde soyadı değişikliği olmayacak. Bu problem yaratır mı evraklarda ?

• Abi dikkat et çünkü şu sıralar vize olayı tamamen piyangoya dönmüş durumda. Mümkünse iptal edilebilir falan biletlere bakın.

Veya alternatif olarak benim gibi Tayland Phuket'te balayı yap   60-70 bin liraya maks 80 bine tertemiz balayı yaparsın.

• Merak ettiğim bu vize olayı çok mu zor oluyor ? (Acente kendi evrakları her şeyi ayarlayacak.)

Vize olayı son yıllarda zorlaştı ama sanıldığı kadar zor değil. şartları karşıladığınız, istenen belgeleri tam olarak verdiğiniz zaman reddedilme ihtimali düşük.

- Vize çıkması için neler yapsak avantajlı oluruz ?

İlk öncelik geri döneceğinize inanmaları. Bunun için mevcutta sigortalı işiniz veya kendi işyeriniz, eviniz, sizi buraya bağlayan bir şeyler olmalı. Başvuru sırasında yalan söylemeyin. Dilekçede her şeyi açıklayın.

- Hesapta ne kadar para olması gerekiyor ? (Borsa hesabı olsa oda iş görür mü ?)

Borsa, altın, bitcoin vs hesaplara bakmıyorlar. Geçerli değil.

Banka hesabınızda gösterdiğiniz para kadar son 3 aydaki hareketlilik, giriş-çıkış da önemli.

Konsolosluklar hesabınızdaki parayı genelde uçak bileti + konaklama + kişi başı günlük 100 euro masraf olarak değerlendiriyorlar.

Örneğin (kişi başı konuşuyorum) uçak bileti rezervasyonunuz 200 eurodur. Sunduğunuz belgelerde 8 gece konaklama rezervasyonunuz toplam 1000 Eurodur. 8x100=800 euro da genel gider eklerler. Toplamda yaklaşık 2000 euro'ya ihtiyacınız olduğuna kanaat getirirler. Banka hesabınızda minimum 2000 euro karşılığı olması gerekiyor.

- Gidiş dönüş uçak bileti otel vb. kayıtları olmasına rağmen red yer miyiz ?

Tabi ki böyle bir ihtimal var. Hiçbir vize başvurusu garanti değildir. Turu satın almış olmanız vize çıkma ihtimalinizi arttırır ama garantilemez.

- Eylül ayında gitmeyi düşünüyoruz. Ne kadar önceden başvuruda bulunulması gerekiyor ? Red yersek tekrar başvuru için zaman kalıyor mu bu süreç boyunca?

En erken 90 gün önce başvurabiliyorsunuz. O dönemlerde çok başvuran olur. Yoğunluktan dolayı minimum 1 ay önce başvurmanızı tavsiye ederim.

- Düğün ertesi tur başlangıcı olduğu için kağıt üstünde soyadı değişikliği olmayacak. Bu problem yaratır mı evraklarda ?

Problem olmuyor. Nikahtan bir gün sonra balayına giden çok var. Yine de bu konuyu acenteye sorun, onlar tecrübeliler.

• Balayı için tur şirketinden tur almanıza gerek yok. Kendiniz gideceğiniz şehri belirleyin, bookingnoktacom dan bütçenize uygun otel arayın, müşterilerin yazdığı yorumları okuyup karar verin. Puanı 8 ve üstündeki otellerden seçin.

Tur şirketi sinirlerinizi bozmaktan başka bir işe yaramaz.

• Tur ile geziyi hiç anlamıyorum.

Git gönlünce gez/ye/iç/ eğlen…
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.