Şimdi Ara

Istanbul.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet merhabalar arkadaslar. en son 10 yil once Istanbula adim atmistim, o zamandan beride Kanada da yasamaktayim.

10 yil sonra Istanbula geldim...

Memleket ozlemi, guzel yemekler, Kendi dilimizde insanlarla iletisime gecebilmek...

Memleket artik bizim degil bunu gordum Arabistanda daha az arap olabilir suanda...

Yemekler? Kalite inanilmaz dusmus oyle boyle degil daha dusmez diyorsun ama dusuyor lost gibi...

Kendi dilimiz? Arapca ve Rusca yeni dilimiz olmus, malesef ikisinide konusmuyorum... Turkiyede gercek bir turistim cunku ulke artik benim degilmis bunu anladim...

Havalimanindan metroya binmek gibi bir cehalete kapildim malesef... Metroya binebilmem 45 dakikami aldi cunku 70 lira verip metronun bir ucundan bir kart almam ve diger ucuna gidip o karti doldurmam gerekiyormus, 1 tane gorevli yok... Ukraynali ve Arap turist/gocmen kafilesi ile olayi cozmemiz yarim saatimizi aldi, yardimsever Turk halkindan 1 kisi yardimci olmadi...

Metro evsizler yurdu gibi sanki butun Istanbulu bir deney yapmak icin metroya bindirmisler ve bir ileri bir geri goturup getiriyorlar...

Tost yedim 50 lira verdim cay ictim oda 20 lira, dandik bir tostcu oyle kafe filan degil... Bunu nasil kabul ediyorsunuz? Tost dedigin sey cayla birlikte 5 liradir...

Insanlarin giyinmesi, konusmasi, kokmasi... hepsi igrenc...

Birkac gun gecirip donecegim ama suanda gorduklerime inanmakta gucluk cekiyorum... 10 yilda 100 yil geriye gidilmis. Insanlar degismis toplumun yapisi degismis, ulke itilaf devletlerine savasilmadan teslim edilmis...

Artik Istanbul Turkiye degil bunu gordum. Muhtemelen geri kalaninin da bir ozetidir diye dusunuyorum.

Istanbulda yasayan, buna yasmak denirse, arkadaslar. Sizin adiniza uzuldum. Biryandan da bu yasami siz yada velileriniz sectigi icinde uzulmedim... Karisik duygular icerisindeyim. Bir insan neden Istanbulda yasamak ister? Bu soruya cevap veremedim, verebilecegimide zannetmiyorum...

Hayat mucadelenizde size basarilar.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Tizmoret T kullanıcısına yanıt
    Kanadaya giderek kendini kurtarmışsın işte darısı bizim başımıza.
    İşin özü İstanbul artık çekilmez bir hal aldı . Evet bu hep denirdi ama artık gerçekten İstanbul'da yaşamak zor ve bezdirici . Her şey çok pahalı , pahalı ama hiç bir seyin eski kalitesi yok , en lüks semtler bile Arap , Suriyeli , Afgan v.b milletlerden insanlar dolu . Fakirinden zenginine çoğu insan saygısız ve sabırsız. Bir de büyük bir deprem bekleniyor. İnşallah bu deprem yaşanmaz yoksa sonuçlarını tahmin etmek bile istemiyorum . Zaten ekonomi kötü hepten ayvayı yeriz.
    Yurt dışına gitme şansınız varsa hiç ama hiç düşünmeyin!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Moueson kullanıcısına yanıt

Uzmanlar Büyük Marmara Depremi olacak diye on yıldır bas bas bağırıyor, bakın "olabilir" demiyorlar, "olacak" diyorlar. Ona göre, kendinizi kurtarabiliyorsanız kurtarın, İstanbul'dan taşınamayan fakirlerin çoğu ölecek gibi görünüyor; bunun lamı cimi yok.

Kanada'ya giden Türklerin büyk bir kısmı kaçak , ve asgari ücret altı çalışıyorlar

Zaten sana muhtemelen vize falan da vermezler. İstedikleri kriterin altındasın

Anca kaçak gidip inşatta çalışırsın.  

"Gidip kurtarmışsın yeaa"

Gitmekle bitmiyor olay  

• İstanbul'da yaşayanlara da gülüyorum. Bir yandan bazıları da bunun havalı olduğunu sanıyor ahahaha

Istanbul yürüyüş videoları seyretmek yeter Youtube'dan. Komedi bir yer

• hitokiri_johndoesai H kullanıcısına yanıt

, """İstanbul'dan taşınamayan fakirlerin çoğu ölecek """"

İşte buna bende dahil gibiyim

• Varoşlaştırmasalar İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden birisiydi.
    Şuan kültürsüz medeniyet görmemiş ne kadar insan varsa doluştular.

Özellikle Kira Fiyatları hala çok ucuz fiyatlar artmalı ki köye göçsünler.

• mrslimshady_reloaded kullanıcısına yanıt

Senin derdin nedir dostum. Evet belki asla yurt dışına adım bile atamayacagım ama neden dalga geciyorsun ki şimdi .

Ben asla Avrupa çok toz pembe harika bir yer demiyorum . Ama hangi Avrupa ülkesi olursa olsun Türkiye'den kötü olamaz bence. Ülke mi seviyorum hatta bir kaç yıl öncesine kadar yurt dışına gitmeyi bile düşünmüyordum ama öncelikle her şey o kadar pahalı ki . Şuan kaldığım yerden tasinirsam büyük ihtimalle maaşım kira ödemeye bile yetmeyecek . Orta halli bir apartman dairesi kirasindan bahsediyorum burada. Yani artık Avrupa'dan iyiyiz dediğim hiç bir şey kalmadı.

Biraz fazla yuklenmissin hocam arkadasa

• EvMüdüresiii kullanıcısına yanıt

Aslında ev fiyatları İstanbul'da çok yüksek . Ayrıca fiyatların artmasının hiç bir önemi yok . Başkası gider Araplar taşınır . İstanbul'un insan kalitesini böyle arttıramazsınız

Sen ev alana vatandaşlık vermezsen gelmezler. Katarlı ev sahipleri tanıyorum kiraya vermişler burada oturmuyorlar sadece vatandaşlık bulunsun diye ev almışlar. Fiyatlar artarsa Suri afgan falan tutunamaz gider.

Bu rezil politikayı kim destekliyorsa ülkeye ihanet ediyor.

Toz pembe olmasa da evet Türkiye'den kesnlikle daha iyi hocam haklısın bu konuda.

Orayı Alice Harikalar Diyarı sananlar beni siniyor ediyor forumda . Orada herkes Acun Ilıcalıymış gibi düşünen bir kitle var , onlardan sandım seni

• unforgiven1127 kullanıcısına yanıt

evt hocam haklısın

Yok hocam ben asla yurt dışı mükemmel demiyorum . Hatta imkanım olsa yurt dışına sadece gezmeye giderim . Açıkçası hayatımda hiç bir zaman yurt dışında yaşamak gibi bir hevesim olmadı . Sadece tek bir kişinin yorumuna göre de hiç bir ülkeyi , ülke insanını genellemem .

Dediğim gibi param olsa Türkiye de yaşamaya devam ederim ( istanbul hariç )

Ama artık seçme lüksümüz pek kalmadı . En azından Avrupa da çalışırsan bir mal mülk sahibi olabilirsin . Bizim ülkemiz de enflasyon yüzünden o da zor.

• Maalesef erdoğanın korkunç politikaları yüzünden istanbul adeta bir açıkhava tımarhanesine dönüştü. Bir metrobüse bindiğinizde insanların suratına bakın herkesin yüzünden mutsuzluk, umutsuzluk akıyor.

doğru diyorsn hocam

hayırlısı olsn diyelim

• unforgiven1127 kullanıcısına yanıt
    Çayla tost 5 dolardır demek istedin sanırım. 5 liraya ne tostu? Olaya dolar gözüyle bak. Aidat 10 euro olarak başlayan avrupalı komşumuz şu an aidatı 8 euroya düşmesine rağmen bize neden 200 lira yaptınız ödemiyorum diye arıza çıkarıyor.

• @unforgiven1127 Hocam ben birşey soracağım Kuruçeşme açık hava bilmem ne yerinde kaç konser izlediniz yada Cemal Reşit Rey bilmem nesinde kaç bilmem ne olayına katıldınız?

Ben bir kaç sene sonra İstanbul'u terkedip gideceğim gittiğim yerde bana bunlar sorulursa en azından bu yerlerin nerede olduğunu ezberlemekle meşgulum..

Sizce buralar nerede? Nasıl yerler bana bir kaç ipuçu verseniz keşke. Maden İstanbul uzmanısınız ya illa ki bilirsiniz?

• Sinirli ve Süratli kullanıcısına yanıt
    Meksika boyle dolara endekslemis durumda fiyatlarini, durumu pekte iyi degil... Zamaninda derste anlatirlardi Turkiye kendi kendine yeten bir ekonomi diye. O devam ediyor olsaydi tost dolara bukadar bagli olmazdi sanirim. Benim icin bir sikinti yok 50 lira bana 2.5 dolar yapiyor yanlis anlasildim sanirim, siz nasil kabul ediyorsunuz diye sormustum Turkiyede yasayanlar olarak.

Peki şu soruyu da sorar mısın kendine? Kaçak çalışanlar neden tüm o zor şartlara direnmeyi, ülkelerine geri dönmek yerine tercih ediyorlar ve buna devam ediyorlar?

Burasının çok daha berbat olduğu gerçeğini hatırlayıp hatırlayıp, aman dayan mı diyorlardır?

Yoksa birkaç sene sonra adapte olup bir şekilde bir yerden tutunup orada kalabilme umutları taşıdıkları için mi?

Her açıdan ben cevap vereyim; orada kalmanın daha mantıklı ve anlamlı olduğunu düşündükleri içindir.

Muhtemelen sen oralarda bir yerlerde yaşayan, Türkiye'den kaçan birisin ki gelmelerini istemiyorsun. Yanıldığımı sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 18 Ağustos 2023; 14:8:5 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.