Şimdi Ara

İşlemci Upgrade

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçen sene Ağustos'ta Vatan'daki hazır sistemlerden birini aldım. İşlemci i5-12600. Sistem iyi güzel fakat bazı işlemci tabanlı işlemlerde ve oyunlarda sorunlar yaşıyorum. Hazır ürün 6 aylıkken değiştireyim düşüncesindeyim. i7-12700k - 13700K düşünüyorum fakat yeni işlemcilere çok aşina değilim o yüzden size sormak istedim. Ekran kartı olarak RTX 3060 bulunuyor.

Tüm Sistem Bileşenleri :

GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V Dual Kit Ram

ASUS ROG STRIX RTX 3060 V2 GAMING OC 12GB

ASUS PRIME B660M-K D4 Intel B660

WD 500GB Blue SN570 Nvme M.2

i5 12600

Teşekkürler. İşlemci Upgrade 

• Takılabilir en yüksek işlemci tabi bütçe sorunu yoksa

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • soğutucu var mı işlemci kaç derece?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mavigurt M kullanıcısına yanıt

Soğutucu olarak COOLER MASTER MASTERLIQUID ML240L V2 bulunmakta hocam, işlemci normal 30-35 arası yükte 50-55 arası.

@JaReD22 Hocam bütçe kısıtlı tabii ki o yoksa gönlümden i9 takıp, tüm sorunlardan kurtulmak geçiyor. Mesela dahili ekran veya çok az bir performans katkısı olup daha pahalı bir işlemcidense, daha stabili tercih etmem gerekiyor.

• Ajzen kullanıcısına yanıt

yani bence normal sıcaklık iyi, işlemci i5 iyi nasıl oyunda sorun yaratıyor anlamadım darboğaz olmaz bu sistemde yüksek ayarda kasma yapmaması laızm

• mavigurt M kullanıcısına yanıt

Ben de anlamadım hocam. Ramlerin XMP'isi açık, ekran kartında herhangi bir sorun yok. Reddit'te bu sorunu yaşayanlar önbelleği düşük olduğu için olabileceğini söylüyorlar.

• https://www.techspot.com/review/2426-intel-b660-motherboards/

Eğer işlemciyi yoğun kullanacaksanız 12700/13700 ve üstü işlemciler stabil kalmada anakarttan dolayı sorun yaşayabilir.

Buradan Hwinfo64 indirip anakart sıcaklıklarına bir bakınız (sorun yaşadığınız zamanki). Gerçi i5 12600 düz 6/12 işlemci, E-core falan yok. Sorun olmamalı.
    https://www.hwinfo.com/download.php

• a-f-h A kullanıcısına yanıt

Sizin öneriniz nedir hocam işlemci konusunda?

Hwinfo indirdim, o sorunu yaşadım ama sıcaklık fazla değil gibi

İşlemci Upgrade
  • elinizdeki sogutucu ıle 13700 zu sogutamazsınız.

• Mevcut sistemde ne tavsiye edersiniz peki hocam? Kalayım mı bir süre daha bu işlemcide

• Gideri var

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 13600KF'ye geçmeyi düşünüyorum, uygun mudur?

Uygundur. En doğru seçim. İşlemci Upgrade 

• Teşekkür ederim hocam İşlemci Upgrade 

siz bu tabloda işlemcinizi yüke sokmamışsınız ki !

indirin şunu kurun bu teste tabi tutun işlemcinizi; altta hwinfo açık kalsın.

Geekbench 6 - Cross-Platform Benchmark

Sadece Run CPU benchmark butonuna basınız. Test bitene kadar klavye ve mauseye dokunmayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaLVaToRe_V -- 13 Mart 2023; 3:38:1 >
  • Hocam sorunu çözdük. Bi arkadaş Vatan'daki indirim konusunda Gskill ripjaws ramlerinde voltajı manuel ayarlamak gerektiğini paylaşmış. https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/155210086

@fractal design adlı kullanıcının, yanıtlanan mesajı:

Bu rami alacaklara tavsiyem voltajı manuel olarak 1.37'ye ayarlamaları.

Arkadaşa topladığım sistemde 2x8gb 3600mhz cl18 versiyonu oyundan atma problemi yaptı Asus B550M Tuf Gaming Plus wifi'de. Voltajı 1.37 yaparak çözdük.

Voltajı manuel ayarlayınca sorun çözüldü. Bir çok kişi aynı sorunu yaşamış. Bu rami kullanıp aynı sorunu yaşayan varsa bu şekilde çözebilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.