Şimdi Ara

İşlemci hızını düşürmek mümkün mü ? Fazla ısınan işlemci

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
10.193
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bende monster abra a7 v7.1.2

Donanımı :

gtx 1050
    i7 7700hq
    8 gb ram
    250 gb samsung ssd

*işlemci yük altında çok fazla ısınıyor +90 derece civarı ve termal throttling oluyor.
    undervolt yaptım -100 mv işe yarasa bile fazla ısınıyor
    Ben de şöyle düşündüm işlemci oyunlar için zaten fazla güçlü, benim bunu örnek olarak 2,80 ghz yapabilme imkanım var mı ?
    turbo boost kapanabilir mi ?
    çünkü turboboost açıkken işlemci çok ısındığı için sürekli oynak 3 - 3,30 ghz arası geziyor frekansı bu da kötü etkiliyor ve ısınıyor

Edit : Şu sitede bulduğum yöntemle throttlestop programını indirdim ve turboboost kapatma seçeneğini aktif hale getirdim : işlemci 2,8 ghz güzel çalışıyor.
    https://www.geeks3d.com/20170213/how-to-disable-intel-turbo-boost-technology-on-a-notebook/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakhan29 -- 11 Ocak 2019; 14:42:5 >

• 90 derece sıcaklık kabul edilebilir bir durumdur. Voltaj düşürme olayını windowsun üzerinden yapın performansta çalışma cpu da çalışma yuzdesini yüzde 80 e çekin dogrusu budur. Voltaj düşürmek icin ayrı bir program kullandınız anlasılan onu anladım.

https://downloadcenter.intel.com/download/19792/Intel-Processor-Diagnostic-Tool

bu program işlemcinin donanımla uyumlu olup olmadıgını dogruluyor bildigim kadarı ile açıklamasını okursunuz. bununla bir test yapabilirsiniz.
  • Sürüm: 4.1.0.32.W
    Update_Version: 4.1.0.32
    Tarih: 12 Aralık 2018
    IPDT versiyonu: 4.1.0.32.W (32Bit)

===== Kurulum ve kurulum =====

Kurulum ve kurulum hakkında bilgi için İşletim Sistemine Özel Kullanım Kılavuzuna bakın.

===== Intel® İşlemci Teşhis Aracı Test Sistemi Gereksinimleri =====

Çok İşlemcili Sistemler
    Intel® İşlemci Tanılama Aracı, çok işlemcili sistemlerle uyumludur.

Anakart ve işlemci
    İşlemcinizi test etmek için kullandığınız anakartın Intel® işlemcinizle tam uyumlu olması çok önemlidir.
    Anakartın işlemcinizi desteklediğinden emin olmak için anakart üreticinizin desteğine başvurun.
    Intel® Anakart kullanıyorsanız, lütfen bu yardımcı programı kullanın Intel® İşlemciler ve Kartlar Uyumluluk Aracı

Anakart BIOS
    Anakart BIOS'unun Intel® işlemcinizi desteklemek için belirtilen minimum BIOS revizyonunda olması şarttır.
    BIOS revizyonunun doğru revizyonda olduğundan emin olmak için anakart üreticinizin desteğine başvurun.

Anakart Mimarisi
    IPDT, yalnızca Intel® Architecture kullanılarak oluşturulan ana kartlarla uyumludur.

Aşırı Hızaşırtma
    Intel® İşlemci Teşhis Aracı'nı çalıştırırken Aşırı Hızlandırma devre dışı bırakılmalıdır.

Güç yönetimi
    Bazı güç yönetimi özellikleri (örneğin Intel SpeedStep® teknolojisi) sistemdeki bileşenlerin çalışma frekansını boğar veya azaltır.
    Bu tür güç yönetimi özellikleri çok düşük test edilmiş frekans sonuçlarına neden olabilir.
    Bu, işlemcinin düşük performans seviyelerinde çalıştığı anlamına gelmez.
    Bu, etkin güç yönetimi özelliğinin, sistemdeki ısıdan tasarruf etmek veya gücü azaltmak için işlemcinin verimliliğini optimize ettiği anlamına gelir.
    Intel SpeedStep® teknolojisi gibi tüm güç yönetimi özelliklerini devre dışı bırakmanızı ve sisteminizi en uygun güç yönetimi ayarlarına göre yapılandırmanızı,
    Intel® İşlemci Tanılama Aracı'nı çalıştırırken. Bu güç yönetimi özelliklerinin nasıl devre dışı bırakılacağına ilişkin talimatlar için, lütfen sistem üreticinize başvurun.

===== İşletim Sistemleri =====

Intel® İşlemci Teşhis Aracı'nın Windows® sürümü, aşağıdaki işletim sistemleriyle uyumludur.
    Lütfen İşletim Sisteminiz için ilgili IPDT yükleyicisini indirin ve kurun - 32Bit veya 64Bit):
    * Windows 10
    * Windows 8.1
    * Windows 8
    * Windows 7 SP1
    * Windows Server 2012
    * Windows Server 2008 R2 SP1
    * Windows Server 2008 R2 (Sunucu Çekirdeği Rolünde desteklenmez)

===== Gerekli Yazılım =====

IPDT 64 Bit Yazılım Gereksinimleri

* Windows® Installer 3.1 Yeniden Dağıtılabilir (v2).
    Aşağıdaki URL'yi tarayıcıya indirmek veya kopyalamak için buraya tıklayın
    https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=25

* Microsoft® .NET Framework Sürüm 4.5.2 Yeniden Dağıtılabilir Paket (x86_x64).
    https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42642

* Microsoft® Visual C ++ 2015 (x86) Çalışma Zamanı Kitaplıkları.
    https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=48145

* Microsoft® Visual C ++ 2015 (x64) Çalışma Zamanı Kitaplıkları.
    https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=48145

IPDT Yükleyici programı, sisteminizde yukarıdaki önkoşulların varlığını kontrol eder.
    Sisteminiz internete bağlıysa, ön koşullar indirilir ve sisteminize yüklenir.

Intel İşlemciniz AVX'i destekliyorsa, İşletim Sisteminizin IPDT AVX testini çalıştırmak için AVX'i de desteklemesi gerekir.
    IPDT AVX testini çalıştırmak için İşletim Sistemi minimum gereksinimleri:
    Microsoft Windows: Windows 7 SP1 ve Windows Server 2008 R2 SP1'de desteklenir. Düzeltme 2517374, Windows Server 2008 R2'in SP1 dışı sürümü için kullanılabilir.

* Microsoft, Windows ve Windows logosu, Microsoft Corporation şirketinin tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır.
    Amerika Birleşik Devletleri'nde ve / veya diğer ülkelerde

***** Intel, Intel SpeedStep, Intel Corporation'ın veya yan kuruluşlarının Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki ticari markası ya da tescilli ticari markasıdır.

• cok sıkıntı varsada macun değişim zamanı geldi ise
    https://www.hepsiburada.com/cooler-master-mastergel-maker-nano-elmas-partikullu-termal-macun-pm-bd805420
    böyle kaliteli bir macun alın

yada bu linki izleyin macun nasıl sürülür görün.
    https://www.youtube.com/watch?v=QBNP5I2y668

burda kullanılan macunda Arctic Silver 5

artic silver 5 bulabilirsen daha iyi olur

• Düşürebilirsiniz downclock yapacaksınız ancak sıcaklığı bu şekilde çözmek mantıksız olur turbo bost kapatmak daha iyi bir seçenek
  • Intel Extreme Tuning Utility ile undervolt yaptıysanız, orada çarpanları düşürme seçeneği de var. Onları azaltırsanız ulaşacağı maksimum hızı da belirlemiş olursunuz
  • Macunu yenilediğiniz taktirde tam performansta kullanabilirsiniz. İlla çarpan düşüreceğim derseniz throttlestopta turboyu kapatmadan FIVR bölmesine tıklayıp soldaki "turbo ratio limits" kısmından çarpanı düşürebilirsiniz.
  • Tüm yorumlar için teşekkür ederim aslında işlemci 90 derece değil yani 100 dereceye vuruyor ama kendini kısıyor sürekli böyle bir dalgalanma vardı.
    İlk mesajı attıktan sonra editledim ben de çözümü şimdilik buldum ve birkaç test yaptım passmark cpumark ile

normal passmark skoru-işlemci ısınıyor ve 3 ile 3,3 ghz arası gidip geliyor Puan : 7700 civarı / işlemci sıcaklığı 90-100
    -110 mv undervolt ile 3,6 ghz görüyor Puan : 8100 / işlemci 85 derecelerde ama 90-95 vuruyor bazı çekirdekler
    turbo boostu kapatıp -110 mv undervolt - işlemci 2,8 ghz sabit Puan : 7200 / sıcaklığı ortalama 70

Sonuç ve yorum
    + gtx 1050 gibi bir ekran kartına 2,8 ghz de çalışan i7 7700hq gayet yeterli olduğunu bir çok oyunda msi afterburner ile değerleri kontrol ederek buldum ve turbo boost kapalı kullanıyorum oyunlarda.

• quote:

Orijinalden alıntı: burakhan29

Tüm yorumlar için teşekkür ederim aslında işlemci 90 derece değil yani 100 dereceye vuruyor ama kendini kısıyor sürekli böyle bir dalgalanma vardı.
    İlk mesajı attıktan sonra editledim ben de çözümü şimdilik buldum ve birkaç test yaptım passmark cpumark ile

normal passmark skoru-işlemci ısınıyor ve 3 ile 3,3 ghz arası gidip geliyor Puan : 7700 civarı / işlemci sıcaklığı 90-100
    -110 mv undervolt ile 3,6 ghz görüyor Puan : 8100 / işlemci 85 derecelerde ama 90-95 vuruyor bazı çekirdekler
    turbo boostu kapatıp -110 mv undervolt - işlemci 2,8 ghz sabit Puan : 7200 / sıcaklığı ortalama 70

Sonuç ve yorum
    + gtx 1050 gibi bir ekran kartına 2,8 ghz de çalışan i7 7700hq gayet yeterli olduğunu bir çok oyunda msi afterburner ile değerleri kontrol ederek buldum ve turbo boost kapalı kullanıyorum oyunlarda.
    Laptop sökümüden anlıyorsanız hocam soğutma bloğunu kaldırın eski macunu iyice temizleyip yerine noctua veya eşidi macun sürün bir kart yardımıyla ince tabaka oluşturup bloğu montajlayın. Ondan sonra değerlere bir bakın derim tavsiyemdir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.