Şimdi Ara

iOS 4 ve iPhone 3G Kullanıcıları Mutlaka Okusun !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
3.098
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

iPhone 3G sahiplerini ilgilendiren bir konu bu. Diğerleri için ortalıkta bir problem yok. iPhone 3G sahipleri, büyük umutlar ile bekledikleri iOS 4 kurulumunun ardından, multitasking ve ana ekran artalan fotoğrafını değiştirebilme özelliklerinin olmayışı sebebiyle sadece kullanışlı Folders özelliği ile yetindiler. Dahası, iOS 4, iPhone 3G sahipleri için -sitemizde bulunan ankete göz atacak olursanız- tam bir hayal kırıklığı oldu. Yavaşlayan iPhone, mailler arasında geçiş yaparken bile kullanıcıyı yormaya başladı. Hoş bir anın fotoğrafını çekmek isteyenler, kamera uygulaması açılana kadar kare bozulduğu için yine sinirlendiler. Peki, şanssız iPhone 3G kullanıcıları ne yapabilirler? Bu yazıda biraz bunlara değinmek istiyorum. Öncelikle bir hatırlatma yapayım. Bilmeyenler var ise, El Jobso, iOS 4 ile birlikte ilk jenerasyon orjinal iPhone’dan elini eteğini çekti. Neden? Donanımsal yetersizlik! İyi de, iPhone 3G ile Orjinal iPhone’un işlemcileri aynı değil miydi? Evet haklısınız. Aynıydı. Sonuç ne oldu? E yazdım işte. Windows gibi çalışan bir işletim sistemi!…

Eğer hala iOS 4′e güncelleme yapmadıysanız yapmanız gereken şey oldukça basit. YAPMAYIN! Apple iOS 4′ü iPhone 3G kullanıcılarına öneriyor olabilir. Ama bu kez patron’u dinlemeyin. Emin olun ki çok fazla bir kaybınız olmayacak.

iOS 4 güncellemesini yüklediyseniz yapılacaklar şöyle sıralanabilir:

1- İşletim sisteminizi 3.1.1′e indirmek, diğer bir deyişle downgrade. Bu işlem Apple tarafından desteklenmiyor. Yani yapacağınız işlemin sorumluluğu tamamen size ait. Lifehacker’ın yayımladığı adım adım yöntem ile işletim sisteminizi 4.0 yada 4.01′den 3.1.3′e indirebilirsiniz. İlgili makaleye bu bağlantıdan ulaşılabilir.

2- iPhone içindeki tüm verileri ve ayarları, ayarlar menüsünden silebilirsiniz. iPhone’u aktifleştirmek için iTunes’a bağladığınızda karşınıza çıkan seçenekler arasından yeni iPhone’u seçip, Temiz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem, Tüm verilerinizin (oyunlarınızın kayıtları, fotoğraflarınız, müzikleriniz vs) kaybolmasına sebep olacağından, Mail ayarları vb tüm ayarlamaları tekrar yapmanız gerekeceğinden, oldukça zahmetli, sinir bozucu ve boş zaman isteyen bir işlem. Neticede yine aynı sistem olduğu için, belirli bir süre sonra aynı sıkıntı yine baş göstereceğinden, vaktinizi boşa harcamayıp, geçici rahatlatıcı bu yöntemi denememenizi öneriyorum.

3- iOS 4.1′e güncelleme. Evet. Akla mantığa yatkın tek yöntem bu gibi görünüyor. Pek çok beta kullanıcısı iOS 4.1′in, sistemi oldukça rahatlattığı görüşünde. Henüz deneyemediğimiz için yorum yapmaktan kaçınıyorum ancak ümitlerim, güncellemenin ilaç gibi geleceği yönünde buluşuyor. Haklısınız. iOS 4.1 henüz yayımlanmadı. Sonbahara kadar da yayımlanabileceğinden emin değilim. Ancak sabır erdemdir :) Şanssız iPhone 3G kullanıcıları, öyle görünüyor ki, iOS 4.1 ‘e kadar eski lezzetten mahrum kalacaklar.

• iOS 4 daha yeni çıkmışken 4.0.1 ve ardından 4.1'in Beta versiyonunun çıkması demek oluyor ki Apple çok tepki aldı ve sistemi biraz daha rehatlatacak şekilde yazılım yaptı. iPhone 3G'lerde kasma olmaası da biraz gerekiyor çünkü Apple'nin yeni telefonunu satması gerekiyor yoksa her telefonda kaymak gibi çalışan işletim sistemi yapsalar çok az kişi cihazını yeniler.
  • Ben de öyle herkesin bahsettiği kadar çok ağırlaşma olmadı. Tamam 3.1.2'ye göre biraz yavaş ve buglar var doğrudur ama yine de ben yazılanlar kadar büyük bir yavaşlık görmedim şimdiye kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: marikanwap

Ben de öyle herkesin bahsettiği kadar çok ağırlaşma olmadı. Tamam 3.1.2'ye göre biraz yavaş ve buglar var doğrudur ama yine de ben yazılanlar kadar büyük bir yavaşlık görmedim şimdiye kadar.

+1903 yani yavaşlama yok diyemeyiz ancak bu kadarda abartıldığı kadar da degil.tabi hiç geçmemiş olanlar ios 4.1 i bekleyebilir.

şahsım adına downgrade falan düşünmüyorum açıkçası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenk_kusje

quote:

Ben de öyle herkesin bahsettiği kadar çok ağırlaşma olmadı. Tamam 3.1.2'ye göre biraz yavaş ve buglar var doğrudur ama yine de ben yazılanlar kadar büyük bir yavaşlık görmedim şimdiye kadar.

+1903 yani yavaşlama yok diyemeyiz ancak bu kadarda abartıldığı kadar da degil.tabi hiç geçmemiş olanlar ios 4.1 i bekleyebilir.

al bendende +1903...

Ufak tefek yavaşlamalar var onlarda arama ekranı açılırken vs...

Abartılcak bişe göremedim... Hatta ben full JB li kullanıyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: karantina61

quote:

quote:

al bendende +1903...

O zaman bendende +1903

Sonbahara kadar beklicez napalim zaten 4.0.1 de hafiften hizlanma var 4e gore

• arkadaşlar sorun bunlarla sınırlı değil ben 3g kullanıcısıyım ilk çıktıgında multitasking hayaliyle kurdum 4.0 ı ama ilk günlerde normal çalışan cihazım sonrada sorunlar çıkarmaya başladı özellikle jb den sonra 1 hafta sonra wi fi artık agları görmüyor herşeyi denedim arada sırada çekiyor ama tekrar eskiye dönüyor ag ayarlarını sıfırladım restore yaptım kısacası herşeyi yaptım ama wi fi hala çalışmıyor bu sornun çözümünü bieln varsa bana çok acil yardım ederse sevinirim kolay gelsin :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: tolgahandumanli

arkadaşlar sorun bunlarla sınırlı değil ben 3g kullanıcısıyım ilk çıktıgında multitasking hayaliyle kurdum 4.0 ı ama ilk günlerde normal çalışan cihazım sonrada sorunlar çıkarmaya başladı özellikle jb den sonra 1 hafta sonra wi fi artık agları görmüyor herşeyi denedim arada sırada çekiyor ama tekrar eskiye dönüyor ag ayarlarını sıfırladım restore yaptım kısacası herşeyi yaptım ama wi fi hala çalışmıyor bu sornun çözümünü bieln varsa bana çok acil yardım ederse sevinirim kolay gelsin :(

Dostum bende iki kez 4.0 kurdum ama stabil olmamıştı... Daha sonra DFU moda alıp restore yapıp yeni cihaz olarak yükleme yaptım bütün sorunlar gitti haliyle...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SyMPaTHyc

quote:

quote:

quote:

al bendende +1903...

O zaman bendende +1903

Karakartallı sayısı artıyor varmı artıran...

• İOS 4 1gb custum firmware yükledim orjinalinden daha hızlı ama 3.1.2 kadar değil...

Özellikle ayarlar çok sorun çıkarıyor. Ama multitaskingi açıp ayarları aşağı atarsanız çok hızlı açılıyor...
  • Noxco
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1 HiT u DowN

Noxco

Şahane olmuş dimi. Teşekkürle Apple amca
  • bu gece kafayı taktım sabaha kadar oturup 3.1.3 e doncem
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noxco

Açıkça söylüyorum bende kesinlikle bu kadar takılma, donma vs kesinlikle yok. Sadece 3.1.2'ye göre biraz yavaş evet. Eğer sadece update yapmış iseniz bu sorunlar normal. DFU moda alıp restore edin.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

al bendende +1903...

O zaman bendende +1903

Karakartallı sayısı artıyor varmı artıran...

+1905

Bende soylenenler kadar bir yavaslama goremedim.

• üstüne JB ile Multitasking ve arka planı da ekleyince x3 kat daha yavaş cihazım.. kamera açılana kadar 5-6 saniye ayarlar acılana kadar 8 saniye mesajların gelmesı ıcın 4 saniye vs vs bekliyorum ama zaten iphone 4 alacagım ıcın hıc de kafama takmıyorum... MT nin işe yararlıgı icin de tekrar 3.1.3 e falan donmedım.
  • beyler recorvery modda takılı kaldı cıkamıyorum ama inat ettim yapıcam
  • quote:

beyler recorvery modda takılı kaldı cıkamıyorum ama inat ettim yapıcam

onu recboot ile çözebilirsin.
  • hele sükür hallettim arkadaslar suan 3.1.2 deyim tek sorun hat cekmiyor basebandla ilgiliymis galiba simdi jb yapip onu halletmeye calisicam 1 dk lik kullanımda bile hızı farkedebildim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.