Şimdi Ara

inverter klimanın tasarruf miktarı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • marka model ve şartlara göre değişkenlik olur fakat 9000 lik iyi marka klimanın ;klasik klimaya göre bir ayda sürekli çalıştıgını düşünürsek yaklaşık kaç tl lik tasarruf oluşturabilir ?

• 100 tl aylik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 100 Tl az olur..200 tl yi bulur..

• 150tl deyip ortayi bulalim Birol usta..

• Sizi mi kıracağız olsun bakalum

• Hocam şakalaşıyoruz diyinde yanlış anlaşılmasın, vatandaş ciddiye alacak yoksa.
  • Makara degil de 9000 lik fujitsu klimam 7x24 kullanimla ayda 40-45lira tuketti...sartlar ve enerji birim fiyatlari degismekle beraber on/off tip eski bir klima ayda 100 tl'den asagisi mumkun degil..

• quote:

Orijinalden alıntı: fluminense

Makara degil de 9000 lik fujitsu klimam 7x24 kullanimla ayda 40-45lira tuketti...sartlar ve enerji birim fiyatlari degismekle beraber on/off tip eski bir klima ayda 100 tl'den asagisi mumkun degil..

Olabilir ama demekki devamlı 9000 BTU'luk üretim yapmamış sizin cihaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

Makara degil de 9000 lik fujitsu klimam 7x24 kullanimla ayda 40-45lira tuketti...sartlar ve enerji birim fiyatlari degismekle beraber on/off tip eski bir klima ayda 100 tl'den asagisi mumkun degil..

İnverter demek surekli 9000 btu ile calismamasi demek zaten...

• quote:

quote:

quote:

İnverter demek surekli 9000 btu ile calismamasi demek zaten...

Klasik on/off ta öyle, off olduğu durumlarıda düşünün. Fark ondan değil, COP değerlerinin farkından çıkar.

Neyse sizin klimayı iyi inverterli bir klimaya örnek olarak alalım. Eğer sizin klimanın COP değerini söylerseniz maksimilyanus'un sorusuna daha net bir cevap verebiliriz.

• Aynı odada aynı kapasitede biri inverter diğeri klasik klima ile dis sicaklik ve oda sıcaklığının sabit tutulması kaydıyla 24 saatlik tüketim takip edilmediği sürece tasarruf miktarını anlamak çok zor olur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam şakalaşıyoruz diyinde yanlış anlaşılmasın, vatandaş ciddiye alacak yoksa.

Aratma yapıp okuma alışkanlıpımız yokki hocam.Bu konularda neredeyse kitap yazdık forumda.
    Bak 40 TL yakıyormuş 7/24.

• mbirol kullanıcısına yanıt
    40 degil...36-37 yaktigi da oldu.40 yaksin soker atarim...
  • quote:

40 derken klasik klimaya göre oluşan farkı mı diyorsunuz ; yoksa inverterin klimanın tek başına bir ayda yaktıgı toplam miktarı mı ?
  • maksimilyanus M kullanıcısına yanıt
    İnverterin yaktigini diyorum...normal klima da bunun en az 2 mislini yani minimum 100 lira yakar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hipersonic

Aynı odada aynı kapasitede biri inverter diğeri klasik klima ile dis sicaklik ve oda sıcaklığının sabit tutulması kaydıyla 24 saatlik tüketim takip edilmediği sürece tasarruf miktarını anlamak çok zor olur.

Dediğiniz gibi karşılaştırmayı aynı şartlarda yapmak çok önemli.

Neyseki tamda bu şekilde yapılan testler sonucunda her cihaz için önemli olan fabrika verileri belirleniyor.

Kaç BTU olduğu, COP değeri bunlardan en önemli olan iki tanesi.

Bu değerleri kullanarak iki cihaz arasında oldukça hassas karşılaştırma yapma imkanına sahip oluyoruz. Mesela burada fluminense arkadaşımız klimasının COP değerini söylerse, bunun yerine eğer klasik bir klima kullansaydı ne kadar daha fazla ödemesi gerekirdi, 5-10 lira gibi bir kesinlik içinde hesaplayabilirdik.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Hocam şakalaşıyoruz diyinde yanlış anlaşılmasın, vatandaş ciddiye alacak yoksa.

Aratma yapıp okuma alışkanlıpımız yokki hocam.Bu konularda neredeyse kitap yazdık forumda.
    Bak 40 TL yakıyormuş 7/24.

Forumlar tekrarlar sayesinde hep böyle şişkin oluyor. Bu sefer inşallah bir sayısal örnekle işi bir sayfada kapatırız.

• quote:

Çok merak ettim inanın maden Fujitsu bu kadar az tüketiyor vede memnunsunuz ,neden o zaman başka marka klima aldınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maksimilyanus

marka model ve şartlara göre değişkenlik olur fakat 9000 lik iyi marka klimanın ;klasik klimaya göre bir ayda sürekli çalıştıgını düşünürsek yaklaşık kaç tl lik tasarruf oluşturabilir ?

Şimdi yarım saat vaktim varken ben yapacağım hesabı yapıp kaçayım.

Klimaların test verilerine bakalım. Isıtmada veya soğutmadaki COP ve saatlik güç tüketim verilerinden şunları bulabiliriz.

9000 btu'luk (adi) klasik klima, hiç durmadan devamlı ısıtırsa ayda 166 liralık elektrik yakar.

Hesap şudur; Klima arçelik 91410,
    Klasik COP = 3,6 (mevsim kış diye ısıtmayı aldım)
    Saatteki tüketim = 770 Watt =0,77 kiloWatt
    Elektriğin kiloWatt'ı = 0,3 lira.

Klasik aylık tüketim fiyatı = 0,77 kW * 24 saat * 30 gün * 0,3 lira = 166 lira 32 kuruş.

İnverterli klima olarak yukarıda arkadaş fujitsu demiş COP değerini henüz vermedi ama sitelerinde 4,4 gibi bir COP değeri gördüm.

Bu inverterli 9000 btu, İnverterli COP = 4,4 olan klimada aynı ısıtmayı sağlamak için 136 lira yakar.

İnverterli aylık tüketim fiyatı = Klasik aylık tüketim fiyatı * (klasik COP / inverterli COP)
    = 166,32 lira * (3,6/4,4)
    = 136 Lira 8 kuruş.

İnverterli klasik farkı = 166,32 - 136,08 = 30 lira 24 kuruş

Cevap : Bu iki klima aynı şartlarda devamlı 9000 btu üretirse ve bu şartlar COP değerlerinin belirlendiği iç dış sıcaklık vesaire şartlarında ise net tüketim fiyat farkı 30 lira 24 kuruş

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: maksimilyanus

marka model ve şartlara göre değişkenlik olur fakat 9000 lik iyi marka klimanın ;klasik klimaya göre bir ayda sürekli çalıştıgını düşünürsek yaklaşık kaç tl lik tasarruf oluşturabilir ?

Şimdi yarım saat vaktim varken ben yapacağım hesabı yapıp kaçayım.

Klimaların test verilerine bakalım. Isıtmada veya soğutmadaki COP ve saatlik güç tüketim verilerinden şunları bulabiliriz.

9000 btu'luk (adi) klasik klima, hiç durmadan devamlı ısıtırsa ayda 166 liralık elektrik yakar.

Hesap şudur; Klima arçelik 91410,
    Klasik COP = 3,6 (mevsim kış diye ısıtmayı aldım)
    Saatteki tüketim = 770 Watt =0,77 kiloWatt
    Elektriğin kiloWatt'ı = 0,3 lira.

Klasik aylık tüketim fiyatı = 0,77 kW * 24 saat * 30 gün * 0,3 lira = 166 lira 32 kuruş.

İnverterli klima olarak yukarıda arkadaş fujitsu demiş COP değerini henüz vermedi ama sitelerinde 4,4 gibi bir COP değeri gördüm.

Bu inverterli 9000 btu, İnverterli COP = 4,4 olan klimada aynı ısıtmayı sağlamak için 136 lira yakar.

İnverterli aylık tüketim fiyatı = Klasik aylık tüketim fiyatı * (klasik COP / inverterli COP)
    = 166,32 lira * (3,6/4,4)
    = 136 Lira 8 kuruş.

İnverterli klasik farkı = 166,32 - 136,08 = 30 lira 24 kuruş

Cevap : Bu iki klima aynı şartlarda devamlı 9000 btu üretirse ve bu şartlar COP değerlerinin belirlendiği iç dış sıcaklık vesaire şartlarında ise net tüketim fiyat farkı 30 lira 24 kuruş

Aslına bakarsanız hesaplanacak bir şeyde kalmadı. Artık klasik makine yok yeni. Son stoklar satılıyor.Oda kalmadı neredeyse.Zaten max. Kazanç 24 saat olsa bile %40

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.