Şimdi Ara

Intel vs AMD Sistem - Sizce hangisi tercih edilmeli?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aşağıda ki sistemleri imzam da mevcut bulunan sistemi satılığa çıkardığım için varsayımsal yeni alacağım 2 sistem olarak toparladım. Sizce hangisi, neden tercih edilmeli? Ya da o değilde bu fiyatlara şu daha iyi dediğiniz sistemleri paylaşır mısınız?

• 2 sisteminde elle tutulur tarafı yok bence.

GTX980 gibi gereksiz fiyat bandında bulunan bir karta para vermeyin.

2. sistemdeki anakartı 500 liralık z97 anakartlarla değiştirin o anakart bir işinize yaramayacak.

Ekran kartı olarak 5 6 liralık fazladan elektirik fatursasını takmıyorsan r9 290 cf yap.Bu sistemin neredeyse 2 katı performans alırsın.

Amd olarak kurduğun sistem zateen çöp.Gereksiz amd sistem toplanmaz.

İntelde ise dediğim gibi tek sorun anakart ve ekran kartında.Ekran kartında ısrarcı bile olsan o anakartı almak gibi bir yanlış yapma.

Ekran kartı için 2k çözünürlükde varsa r9 290 cf "CİLLOP'' gibi olur.

Ram seçiminde pek iyi değil ancak idare eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sevecen69 -- 9 Şubat 2015; 14:54:37 >
  • -ShadowSong- kullanıcısına yanıt
    1. Sistemi al fakat 1. Sistemdeki GTX 980 yerine Asus R9 290 alabilirsin.
    ciddi misiniz onu bileyimde ona göre bakayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sevecen69

2 sisteminde elle tutulur tarafı yok bence.

2. sistemdeki anakartı 500 liralık z97 anakartlarla değiştirin o anakart bir işinize yaramayacak.

Ekran kartı olarak 5 6 liralık fazladan elektirik fatursasını takmıyorsan r9 290 cf yap.Bu sistemin neredeyse 2 katı performans alırsın.

İntelde ise dediğim gibi tek sorun anakart ve ekran kartında.Ekran kartında ısrarcı bile olsan o anakartı almak gibi bir yanlış yapma.

Elle tutulur tarafı yok derken tam olarak neyi kast ettiniz anlamadım ama yorumlar için teşekkürler.

Geçen sene tam bu ay imzamdaki sisteme yaklaşık olarak aynı parayı ödedim. Gayette memnun bir şekilde kullandım. AMD zaten pek taraftar değilim alternatif olarak topladım -ki konuyu açtıktan yaklaşık 1 saat sonra vazgeçmiştim bile AMD'den.

Asus Sabertooth serisi bence çok kaliteli ve kullanışlı bir anakart. Daha önce kullandınız mı bilmiyorum ama yorumlar ve incelemeler aynı şeyi söylüyor.

He tabi şu da var her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Diyelim ki sizde aynı bütçe var (Hatta 1-2k daha fazlası.) İntel bir sistem toplayıp önerebilir misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tiger-X

1. Sistemi al fakat 1. Sistemdeki GTX 980 yerine Asus R9 290 alabilirsin.

O ikisi arasında gidip geliyorum aslında. Lakin mevcut kartımda GTX olduğundan ve bana aldığımdan beri bir eksiklik hissettirmediğinden o yolda gideyim dedim. Ama araştıracağım detaylı teşekkürler öneri için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

Oldukça ciddiyim hocam Mevcut sistemimi her an satabilirim. O yüzden acil bir sistem toplamam gerekiyor.
    Sen yine Nvidia istiyorsan GTX 970 al fakat ben Gigabyte öneririm
  • quote:

Orijinalden alıntı: -ShadowSong-

quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

Oldukça ciddiyim hocam Mevcut sistemimi her an satabilirim. O yüzden acil bir sistem toplamam gerekiyor.

ilk sistemde kasa yok, hdd felan yok komple sistem olmayacak mı ? son ve net bütçen nedir ?
  • şu anki sisteminiz o kadar kötü değil, bence bir yıl kadar bekleyin, dolar düşsün ddr4 sistem toplarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi remiles01 -- 10 Şubat 2015; 0:30:07 >
  • MühendisMurat kullanıcısına yanıt
    Elimde Samsung 850 pro 512gb SSD ve WD 3tb sata3 black x 2 mevcut. O yüzden yazmadım HDD.

Kasa olarakta kullandığım kasadan memnun olduğum için yine aynısını edinirim diye düşündüm. Cooler Master Haf 912 Advanced.

Yani bana sadece belirttiğim konfigürasyon lazım. Son ve net bütçem 6-7k civarı ama coşmuş bir sistemde istemiyorum. Malum durmadan değişiyor/yükseliyor ve ortalama 1 - 1,5 yılda yeni bir sistem yapıyorum eskisini satıp.
  • remiles01 R kullanıcısına yanıt
    1 yıl sonra şuan toplamak istediğim sistemi satıp yenisini yaparım zaten hocam. Benimki biraz hobi, biraz iş, biraz oyun, biraz sıkıntı vs. diye her şeyden biraz. Dolar yüksek biraz bu ara evet ama zaten mevcut fiyatlar çok deli bir artışta değil. Zaten Vatan bilgisayardan alacağım diye bir zorunlulukta yok. Piyasada aynı parçalar daha ucuza var. Sistemde bir karar kılayım gerisi kolay.

ASUS X99-DELUXE Intel X99 Soket 2011V3 DDR4 3000Mhz (O.C) Anakart
    1359 TL

Intel Core i7 5820K Soket 2011V3 6 Çekirdekli 3.3GHz 15MB Önbellek 140w İşlemci
    1270 TL

GSKILL 16GB (4x4GB) Ripjaws4 Kırmızı DDR4 2400MHz CL15 1.2V Ouad Kit Ram
    961 TL

Zotac GTX980 AMP! Extreme Edition GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX12 E.Kartı
    2159 TL

Asus GTX980 ROG STRIX OC GDDR5 4GB 256Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı
    2124 TL

tercih senin

CORSAIR HYDRO SERİSİ™ H100i SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
    494 TL

Toplam : 6243 TL

bundan fazlasına da gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 10 Şubat 2015; 2:37:11 >
  • Bence intel kullanmalısın dostum , yıllardır intel sistemler kullandım ve açıkçası etrafımda AMD sistem kullananlardan daha çok performans alabildiğimi gördüm. Uzun yıllardır sorun çıkarmadan sessizce,yeni ve birçok teknolojiler ile çalıştılar.

Çok güzel sistemler dizmişsin ama ben intel kulvarından yorum yapıcam kabul edersen :)

-Öncelikle yorumlardan gördüğüm kadarıyla bir anakart problemi olmuş , Z97 serisi gaming seridir , MSI yada ASUS'un gaming serilerini alabilirsin , ama mutlaka yorumları oku , MSI'da gaming killer var , pingi çok çok düşük seviyelere indiriyor.
    -Biliyorum üst bir bilgisayar diziyorsun ama işlemci bilgisayar parçaları arasında en gereksiz olanıdır(benim yorumum) , İ5 4690 K ile de aynı performansı alıcaksın , 1 Fps az olur en fazla ki ben 2500K kullanıyorum , Potansiyel gücü cok fazla. 400 lira kar edersin
    -Ekran kartını zotac alma , Zotac ekran kartı olmuş biri olarak söylüyorum , Kalitelidir , güzeldir , iyidir , candır , Ama bi MSI bi Evga etmez gözümde. Bunlar oyun için ekran kartı üreten firmalar. Tamamen kafayı oyunla bozmuşlar ki MSI'ın laptopları Monster laptopları gömer. Ama işte fiyat olarakta gömüyor o yüzden monster
    -Ram hakkında bir fikrim yok , daha doğrusu markası hakkında ama gerisi güzel ve bildiğim kadarıyla (en azından bende öyle) 1333MHZ'de sabitsin OC ile önü açılıyor 1866 MHZ'ye çıkıyor
    -Ekran kartına bidaha gelirsek , evet 980 harika bir kart , evet ben de son anda almaktan vazgeçtim , ama şunu gördüm ki 970'de ondan aşağı kalır bir yanı yok , hem fiyatı yarı yarıya , 1 milyar fazladan cebinde kalıcak. %10 Performans için 1 milyarı harcamak istediğinden emin misin (küfür ettiren office ürünleri gibi oldum )
    -İşlemci soğutucusuna OC yapmıyacaksan ihtiyacın olmayacak.
    -Birşey merak ettim bir de uzay kasa mı yapacaksınız Bir adet kasa da lazım olacak size onu da eklemeyi unutmayın lütfen. Zalman ve ThermalTake benim size önerebileceklerim.
    -Bin lira ekran kartından , Hadi 970'in üst modellerinden aldınız diyelim 500 lira ekran kartından 400 lira da işlemciden kar ettiniz diyelim. Çakın yanına hemen bi ASUS VG248QE. Ohh miss. Güzel bir ekran yoksa oyun oynamanın zevkini almıyorsunuz demektir (genel laf)
    -Sistemi dikkatli incelediğimde siz baya baya OC yapıcaksınız anlaşılan , o yüzden OC yapaksanız benim dediklerimi boşverin

Benim size söyleyebileceklerim bunlar hocam , nacizane önerilerimdir , iyi günler güzel oyunlar dilerim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sevecen69

2 sisteminde elle tutulur tarafı yok bence.

Elle tutulur tarafı yok derken tam olarak neyi kast ettiniz anlamadım ama yorumlar için teşekkürler.

Geçen sene tam bu ay imzamdaki sisteme yaklaşık olarak aynı parayı ödedim. Gayette memnun bir şekilde kullandım. AMD zaten pek taraftar değilim alternatif olarak topladım -ki konuyu açtıktan yaklaşık 1 saat sonra vazgeçmiştim bile AMD'den.

Asus Sabertooth serisi bence çok kaliteli ve kullanışlı bir anakart. Daha önce kullandınız mı bilmiyorum ama yorumlar ve incelemeler aynı şeyi söylüyor.

He tabi şu da var her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Diyelim ki sizde aynı bütçe var (Hatta 1-2k daha fazlası.) İntel bir sistem toplayıp önerebilir misin?

Hocam anakart olarak fantazi yapmayın.

Neye göre kullanışlı?

Sıvı nitrojenle 8 ghz işlemcimi kullanacaksınız.Şişirme ürünlerdir bunlar.Pratikte senin işine hiç yaramayacak şeylere para vermektense elindeki bütçeyi en iyi şekilde kullanman yararına olur.Eğer fantazi yapacaksan illa performans olarak fantazi yap %1 kazanç sağlamayan donanımlara para harcamana gerek yok.

Öncelikle

İşlemci ve ramlar aynı kalabilir.

Anakart için en kötü bu alınacak...

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z97-g55-sli-intel-z97-soket-1150-ddr3-3300mhzoc-hdmidvi-anakart.html?srt=UP

Diğer tavsiye edebileceğim ürünler.Bu ürünler üstteki kadar fp değil ancak daha iyi ürünlerdir üstelik tavsiyemdir.

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z97s-sli-krait-edition-intel-z97-soket-1150-ddr3-3200mhzoc-hdmi-anakart.html?srt=UP#genel-bakis

http://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-z97x-sli-intel-z97-soket-1150-ddr3-3000mhzoc-hdmidvi-anakart.html?srt=UP

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-z97-a-intel-z97-soket-1150-ddr3-3200mhzoc-hdmidvi-anakart.html?srt=UP

Bu anakartların üzerine çıkmanız gereksiz masraf olur pratikte bu ürünlerle 600 lira bandını geçen ürünler arasında ramak fark yoktur.Bu anakartlarlada elinizdeki işlemciyi max seviyede oc yapabilirsiniz özellikle 2. verdiklerimle.Ama sizi yanıltmasın g55 sli de kendini kanıtlamış bir anakarttır cillop gibidir.Bu anakartların ortak özellikleri sli desteği.

http://www.vatanbilgisayar.com/sapphire-r9-290-tri-x-gddr5-4gb-512bit-amd-radeon-dx-112-ekran-karti.html?srt=UP#yorumlar

Bu ürünü cf yapın.

Olmadı GTX970 sli yapın ancak GTX970 lerdeki en büyük sıkıntı coilwhine sorunu bu sorunu iyice araştırıp cw sorunu olmayan markaların ürünlerini tercih edin.Örneğin asusta bile cw sorunu var.Sanırım zotaclarda biraz daha azmış ama araştırmanda fayda var.

Yalnız ekran kartı alırken dikkat etmen bir 2 kısım var.Bu ekran kartlarını cf sli olarak kullanmak için 700w kaliteli bir psuya ihtiyacın var.Fazlası evet yine fantazi olacaktır ancak 750w de seçebilirsin psuyu karşı çıkmam.800w ye çıkmaya pek gerek yok alınacak şeyler var daha.

Diğer konu ise bunlara uygun bir kasa.İç hacmi geniş bir kasadan bahsediyoruz.Günümüz orta ve yüksek seviye kasalar bu ihtiyacını karşılayacaktır.

Eğer lafı uzatmadan önerimi görmek istiyorsan

http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-carbide-serisi-400r-80plus-750w-midt-atx-siyah-kasa.html bu kasa ve içindeki psu derim.Al geç hem ekran kartlarını fazlasıyla besler hemde h100i soğutucumuz için gerekli alanı bize sağlyacak.

Soğutucu olarak h100i almamızda fayda var nede olsa güçlü bir sistem güçlü soğutmayıda gerektirir kasamız anakartlarımız herşeyimiz bu sistemin yükü altından kalkabilecek kaliteli parçlar soğutucuda hava soğutmaya talim etmek ve sesine katlanmak gereksiz.Üstelik su soğutmalar şuan için havalar kadar ucuz.Üstelik kapalı sistem soğutma oldukları için bakım gerektirmiyor.

h100i alıyoruz.H100i de dikkat etmen gereken kısım ise corsair link kurulumunu düzgün yapman düzgün montaj ardından programla, fanlarımızı 900rpm sabite çekiyoruz böylelikle herzaman serin ama sessiz kalıyor.İşlemcimizide zaten 4,9 4,8 seviyesine oclamış olduğumuzu farzediyorum.Bu kısım biraz kişisel tecrübe.Eğer hala paramız varsa yine corsairin quited edition fanlarında 2 tane alıyoruz bunları h100i ye montajlıyoruz daha iyi soğutmayı daha sessize sağlıyoruz ancak h100inin stok fanları ile 900 rpm sessizde 4790k yı 4,9 ghzde serin tutmak mümkün.

Geriye sanırım birşey kalmadı sormak istediğin birşey olursa haber ver :)

Yukardaki sistem gtx980 li sistemini rahatlıkla alt eder üstüne kahve söyler.

• Sakn cf dusunmeyin cunku amd driver olarak cogu oyunu desteklemiyor(r9 270 cf kullandım) her zaman nvidia tercih edin suan r9 290 kullaniyorum cogu oyunda dusuk fps aliyorum eski ekran kartimgtx 680 di ve daha stabil calisiyordu sonucta drıver kotu olduktan sonra ıstedıgı kadar kart guclu olsun yıne dusuk fps alırsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MühendisMurat kullanıcısına yanıt
    i7 5820k nın i7 4790k dan performans olarak öyle uçar bir farkı yok gibi. Hatta tekil çekirdekte 4790k daha iyi gözüküyor benchmarklarda. Emin olamadım. Deluxe serisi aslında cezbediyor beni ama ddr4 fln olayı için erken gibi geliyor. Hani SSD ler ilk çıktığında herkes aldı sonra bir sürü kronik hatalar çıktı bilmem ne oldu falan. Sıkıntı yaşamak istemiyorum. Ama takipçisiyim. Fikrimi her an değiştirebilirim. Önerilerin için teşekkür ederim.
  • selamdeep kullanıcısına yanıt
    AMD zaten hayatıma pek gireceğini sanmıyorum =) Ama olası öneriler için topladım. Belki birileri, bilmediğim bir şey söyler ufkumu yöneltir dedim ama genel kanı hep Intel =)

Benim anakarttan beklentim her yönden fazla, pc yi sadece oyun için toplamıyorum. Pc başında uzun saatler geçiren biriyim. Oyun oynuyorum, grafik işliyorum, yazılım yapıyorum, film, müzik vs. her şey var. Sistemimdeki her parçanın, diğer parçaları hak etmesini isterim Çok fazla usb aygıtım, hdd'im mevcut. PC'yi uzak erişim için açık tutuyordum uzun zamanlar. (Gerçi şimdi Asus DSL-ac68u modem aldım uzak erişimde ona harici bir hdd bağlamayı planlıyorum vaktim olur da dosyalarımı ayıklayabilirsem.)

Yani işin özü her parçama ayrı özeniyorum. =) Ekran kartı mevcutta gördüğün üzere zotac AMP! edition kullanıyorum. Memnun muyum? Yani henüz bir eksikliğini görmedim. Ama evet araştırıyorum Evga - MSI - Assus daha popüler markalar gibi duruyor. (Benchmarklarda performans olarak Zotac AMP! serisi gerçi öndeydi mevcut kartımı seçtiğimde aynı segment kartlara göre ama illa ki vardır birilerinin bir bildiği.)

Aslında işlemci soğutucusu için aklımda Zalman Reserator 3 Max Dual (Çift Fanlı olanı) vardı. Hatta Amerika'dan satın aldım ve gelmek üzere olan bir arkadaşımın adresine yollatım. Ancak kargo yetişmedi arkadaşın geliş zamanına iade etmek zorunda kaldım.

Monitörde aklımda Asus rog swift var ama henüz ona gelene kadar sıralamada çok şey var. Mevcut monitörüm yeterli şu anda.

Öneriler için teşekkürler. ;)

• quote:

i7 5820k nın i7 4790k dan performans olarak öyle uçar bir farkı yok gibi. Hatta tekil çekirdekte 4790k daha iyi gözüküyor benchmarklarda. Emin olamadım. Deluxe serisi aslında cezbediyor beni ama ddr4 fln olayı için erken gibi geliyor. Hani SSD ler ilk çıktığında herkes aldı sonra bir sürü kronik hatalar çıktı bilmem ne oldu falan. Sıkıntı yaşamak istemiyorum. Ama takipçisiyim. Fikrimi her an değiştirebilirim. Önerilerin için teşekkür ederim.

hocam ssd ile aynı şey mi bu ? DDR 4 yani koskoca DDR 4 , eninde sonunda hepimiz geçeceğiz bu sisteme :) bir sonraki işlemciler banko geçecek büyük ihtimalle, yazın biraz garip olmuş.

ayrıca 2011 soketler öyle zırt pırt değişim istemez alırsın en az 5 yılı vardır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.