Şimdi Ara

İNGİLİZCE BİR SORU..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar ingilizce "izin" kelimesinin 2 anlamını sorucam..her iki durumda da allow mu kullanılıyor?

1. mesela işyerinden izin almak... (işyerinden 10 gün için izin aldım)...

2.izin verirmisin anlamında.....( izin verirsen telefonla konuşcam...veya......izin verirsen gidebilirmiyim)

• can I use your mobile phone ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: To die

can I use your mobile phone ?

cevap için sağol ama anlamatadım....telefonla konuşmayı o anlamda sormadım...şöyle sorum... biriyle konuşuyorsun o anda telefonun çaldı sende " izin verirsen telefonumla konuşabilirmiyim" veya diyelimki birisi seni zorla tutuyor..sende "izin verirsen gidebilirmiyim."? bu şekilde sormuştum..
  • quote:

İzin verirsen gidebilir miyim.

May I go ?
    Sanırım böyle söyleniyordu.
  • Excuse me diyip telefonu aç, uzatmaya gerek yok sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: vanzant

arkadaşlar ingilizce "izin" kelimesinin 2 anlamını sorucam..her iki durumda da allow mu kullanılıyor?

2.izin verirmisin anlamında.....( izin verirsen telefonla konuşcam...veya......izin verirsen gidebilirmiyim)

1.de izin almak fiil anlamında kullanacaksın. İş yerinden izin almak için take a day off demelisin veya get permit fiilini kullanman gerekir.

2.de isim anlamında kullanıyorsun ve permission , permit , allowance kullanabilirsin.

izin istemek anlamında : ask for permission

izin koparmak : wangle leave

quote:

" izin verirsen telefonumla konuşabilirmiyim" veya diyelimki birisi seni zorla tutuyor..sende "izin verirsen gidebilirmiyim."? bu şekilde sormuştum

Let me diye başlayabilirsin böyle durumda. Let me go out gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RSnazdrovia -- 5 Ocak 2009; 13:23:40 >

• Her iki sordugunun sorunun cevabi da

May I ?

seklinde cevaplanir, ya da duruma en iyi olan kelimedir. Sadece ` May I ` demen yeterlidir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ArkandayIM

quote:

arkadaşlar ingilizce "izin" kelimesinin 2 anlamını sorucam..her iki durumda da allow mu kullanılıyor?

1.de izin almak fiil anlamında kullanacaksın. İş yerinden izin almak için take a day off demelisin veya get permit fiilini kullanman gerekir.

2.de isim anlamında kullanıyorsun ve permission , permit , allowance kullanabilirsin.

izin istemek anlamında : ask for permission

izin koparmak : wangle leave

quote:

" izin verirsen telefonumla konuşabilirmiyim" veya diyelimki birisi seni zorla tutuyor..sende "izin verirsen gidebilirmiyim."? bu şekilde sormuştum

Let me diye başlayabilirsin böyle durumda. Let me go out gibi.

vay anasini . baya fransizmisim ingilizceye. ben hep turkce dusunup cumle kurardim

• o an için ''Excuse me'' kullanılabilir
  • allow=izin almak anlamında degildir baskası tarafından sana izin verilmesi anlamındadır.Onu karıstırma
  • Allow: Bu kelimenin ingilizcedeki tam anlamı; bir şeyi kullanmak yada bir kimsenin sahibi olduğu bir yere girmeye müsade etmek anlamında kullanılır.
    Do you allow to drive your car? (Arabanı kullanmama müsade edermisin?) gibi.
    Permission: Bir işi yapmaya yada bir şeyi kullanmaya yetkisi yada izni bulunması anlamında kullanılır. Bu müsadeden ziyade, tam izin, tam yetki anlamını taşır.
    I have permission to drive your car. (Arabanı kullanmaya yetkiliyim, iznim var) Gibi

Ana mantık bu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

I have permission to take a vacation from my work for 10 days. (İşyerimden 10 gün izinliyim.)
    Do you allow me to left? (Gidebilirmiyim?)
    Do you allow to use youor mobile phone? (Cep telefonunu kullanabilirmiyim?)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ctetik -- 5 Ocak 2009; 15:11:03 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.