Şimdi Ara

İkinci el Tuzel (sirket) Kisiliklere ait araclarin satislarinda, cikacak KDV???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İkinci el Tuzel (sirket) Kisiliklere ait araclarin satislarinda, cikacak KDV , ALICI
    tarafindan
    odenecektir. KDV orani binek aracarda %1, ticari araclarda ise %18'dir.

ticari araclarda sirket uzerine ise cikacak %18 kdv yi kim
    belirliyo noter mi?
    aracin kasko degeri uzerinden mi yoksa aldigimiz deger
    uzerinden mi
    oluyor?
    mesela otobus aldik.aracin kasko degeri 300milyar. aldigimiz deger 200milyar.hangi deger uzerinden oderiz?
    simdi dusunuyorum.aldigimiz deger uzerindense ben dusuk gosteririm %18 kdv yi cok az olur.ama kasko degeri uzerinden olursa da 60.000ytl kdv si çıkıyor.yani bu kadar ucuk rakkam oluyor mu?yoksa gercek nedir bilen var mı lütfen benim için çok önemli.
    bilen varsa beni aydınlatabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aktemur -- 17 Şubat 2007; 2:02:51 >

• düşük göstermek senin elinde değil kasko bedelinin en fazla %30 düşüğünü gösterebilirsin yani senin hesaba göre 210 milyar
    istersen 100 milyara al önemli değil haaa birde kaza falan yapılıpta onarım masrafı faturası varsa yada boya falan onuda ilaveten amortisman olara düşebilirsin..
    edit:ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emerald Dolphin -- 17 Şubat 2007; 10:11:02 >
  • kısacası kasko degerinin %30 eksigi uzerinden mi %18 kdv si cikiyo ticari araclarda.bu da 210 milyar tutarsa 37800 mü tutuyo?
  • iddaa kesmediyse sayısal oyna
  • ucuk rakam diye birsey yok.
    araci 100 liraya aliyorsan zaten onun 90 milyar civarini 4-5 senede vergiden duserek eritebiliyorsun.
    ama araci satarken de fatura kesiyorsun.
    ben bunu aracin satis rakami olarak biliyorum.
    yani araca kac liralik fatura kesiyorsan atiyorum araci 50 liraya sattin 50 lira uzerinden %18 kdv osuyorsun.yani 50 liralik fatura kesiyorsun.
    ben oyle biliyorum.
    bizim 2001 tdi yi gecen gun takas edecektik adam 33-34 verdi araca onun yerine golf 1.4 tsi alacaktik ama 33-34 liranin %18 ini kdv olarak odememiz gerekti.
    bizde vazgectik.
    arac elimizde eskiyinceye kadar motoru olunceye kadar kalacak artik.
  • BEN ONU ÖĞRENDİM.SATILAN RAKKAMA GÖRE KESİLİYORMUŞ ARAÇ SAHİBİ KESİYOMUŞ.İSTEDİĞİ RAKKAMI KESİYORMUŞ.O KESİLEN TUTAR ÜZERİNDEN KDV ÖDENİYORMUş.KASKO ÜZERİNDEN DEĞİLMİŞ.
    ARKADAŞLAR BU ARADA NEDEN HERKES BENİM YAZDIĞIM YAZILARA YOĞUNLAŞTI?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aktemur -- 2 Mart 2007; 2:08:34 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: aktemur

BEN ONU ÖĞRENDİM.SATILAN RAKKAMA GÖRE KESİLİYORMUŞ ARAÇ SAHİBİ KESİYOMUŞ.İSTEDİĞİ RAKKAMI KESİYORMUŞ.O KESİLEN TUTAR ÜZERİNDEN KDV ÖDENİYORMUİ.KASKO ÜZERİNDEN DEĞİLMİŞ.
    ARKADAŞLAR BU ARADA NEDEN HERKES BENİM YAZDIĞIM YAZILARA YOĞUNLAŞTI?

yani benim dedigim gibiymis
  • BU ARADA BİNEK İÇİN %18 DEĞİL %1 KDVSİ VAR.TİCARİ İÇİN %18.BUNU DA BİLGİLENDİRMEK İSTERİM SİZİ.
  • quote:

Orjinalden alıntı: aktemur

BU ARADA BİNEK İÇİN %18 DEĞİL %1 KDVSİ VAR.TİCARİ İÇİN %18.BUNU DA BİLGİLENDİRMEK İSTERİM SİZİ.

biz de o gecerli degil.
    cunu ihracat ile ugrasiyoruz.
    yurtdisina satis yaptigimiz icin bazi vergilerden muafiz.
  • yok öyle bişey. ben şirketimin arabasını sattım. ama çok düşük gösterirsen maliye incelemeye filan alabilir. o yüzden de muhasebeciler korkar fazla düşük gösterilmesine. o %1 kdv yi kağıt üzerinde alan öder ama ben şimdiye kadar hiç alamadım...

quote:

Orjinalden alıntı: mavim1974

düşük göstermek senin elinde değil kasko bedelinin en fazla %30 düşüğünü gösterebilirsin yani senin hesaba göre 210 milyar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mavim1974

düşük göstermek senin elinde değil kasko bedelinin en fazla %30 düşüğünü gösterebilirsin

%20 OLMASIN O ???
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.