Şimdi Ara

IFA 2012: Sony, 84 inç'lik 4K televizyonu Bravia KD-84X9005'i resmen tanıttı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
4.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyide 4K yı 3 sene önce ilk Tosh çıkarmıştı>> "CELL_TV" sonra yine Tosh çıkardı ZL2

Sony nin çıkardığı ise sadece daha büyük ebatlı!!

Şimdi burada asıl soru şudur? Modülünü kim üretti??

A-Sharp ürettiyse;süper ama fiyat daha da süper

B-AUO/Taiwan ürettiyse(genelde böyle HQ ve özel üretim VA tabanlı Modülleri aslında sadece fason bazda AUO üretiyor) o zaman yine iyi
    ama en azından fiyat daha ucuz olur!!!

Burada ana maliyeti Modül ve onu kimin ürettiği çok önemli,çünkü ciddi bir fiyat farkı ortaya çıkıyor!!

Sharp ta normalde 80lik Modül üretimi 2 senedir var ancak,bu panelde 84lük Modül var
    85lik Modül ise şimdilik sadece Pany de var(veya B&O da var)ama buda TFT-LCD değil de PDP Modül

85lik Pany PDP si "Daire" fiyatına satılıyor yaklaşık 2 senedir
    Aynı Modülü Pany den alan B&O da ise fiyat "2 Daire" parasına çıkıyor

Sony deki bu 84lük panel kaç paradır bilemem artık orasını

++

Tüm ana üreticilerde böyle,arada bugün için alınır seviyede olamayan "Butik ürünler" zaten son yıllarda hep çıkıyor,sadece Ticari
    olarak piyasada bulunmuyor,ancak bazıları özel üretim ile bulunuyor tabiki,siz paradan verin sadece!!

Burada işin esprisi,bu ana üreticiler "bende varım" demek için bunları çıkarıyorlar!! Fuarlarda boy gösteriyorlar,havalarını atıyorlar v.s v.s

Onlarda çok iyi biliyor ki bunları alacak bir potansiyel müşteri portföyü yoktur,kısaca işin Ticari kısmı onlar için hikaye ama onlar da zaten
    işin bu kısmına bakmıyorlar

++
    Diğer yandan bu paneller ile günümüz yayınları ciddi falso oluyor,bunu aşmak için Tosh özel Chipset üretiyor ama hala işin bu kısmı aşılmış değildir!!!

Çünkü mevcut 480/576/720/1080 içerikler/yayınlar v.s yeterince upscale/scaling/formating ve diğer tüm işlemleri "yapamıyor"!!
    en azından 2K yayınlar bile(kısmen BD medialar hariç)yine ciddi çuvallıyor!!!

Burada iki tez var;

1-Bu işin aslında babası sayılan ve Chipset olarak en iyisini üreten Toshiba,ilk nesil 4K panelde external MediaBox kullanarak
    bunu adeta en güçlü bir PC(Desktop)sistemine çevirerek,paneli üretmişti(konuyu o zaman TF ve burada bir kaç başlıkta vermiştim!)
    ancak pratikte zor ve çok yüksek maliyetli bir paneldi ve zaten bu sebebten satılamayınca da Tosh bunun üretimini bitirmişti ve sadece
    Japan/USA/Avrupada bazı kişiler bu paneli aldılar,sonrada üretim bitirildi!

Buradaki tezde/uygulamada sistemin çok güçlü bir "PC" ile desteklenmesi fikri öne çıkmıştı ve bunuda başarmışlardı,ancak maliyet absürt oldu!

Şöyle bir örnek vereyim size;MediaBox sistemi veya panelin genel Processor sistemi "aynı anda" 8 adet 1080p içeriği işleyip/açıp
    panelde gösterebiliyordu bit-rate leri en yüksek değerde olsa bile!!! 8 adet 1080p sorunsuz akıyordu!!! ayın şekilde 720 de sayısı 18/20
    adede çıkıyor ve SD lerde ise aynı anda 72 adede çıkabiliyordu

2-İkinci sistem ise mevcut panellerdeki Processor+Chipset sistemini daha güçlü hale getirip ve bunuda SW yardımıyla yapmak üzerinedir ki
    şu anda en ucuz maliyetli ve basit görünün ve genelde tüm üreticilerin kullandığı sistem budur ama bu iş "SW" ile de ancak bir yere kadar olabiliyor!!

Bir diğer sistem ise(henüz ticari olarak denenmedi)NANO Pro./USA nın Patentli bir ürünü olan ve yine Lisansı henüz kiralanmayan daha basit ama çok daha
    güçlü bir Processor sistemi!!

CELL-chip processing aslında Sony nin Patentli ürünüdür ancak üretimini kendileri yapamayıp bunu Tosh a devrettiler,diğer yandan bu konuda IBM/Sony/Tosh
    uzun yıllardır çalışıyorlar ve Tosh işin Chipset kısmını başarıyla hallediyor(örneğin PS3 deki Chipset Tosh tur,PS4 içinde Tosh Chipseti hazır bekliyor)

"Cell-Broadband-Engine" olarak geçen sistemi bu yukarıdaki panelin Processing sistemine bir şekilde adapte etmiş olabilirler,çünkü Sony elinde bundan başka
    güçlü bir Engine sistemi yoktur!

Zaten "Reality" de buradan türemiştir!!

++

• 4K Monitörlere gelirse PC'yi yenilemek gerekebilir. Aynı zamanda buda oyunlar hakkında sorun yaşatabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

İyide 4K yı 3 sene önce ilk Tosh çıkarmıştı>> "CELL_TV" sonra yine Tosh çıkardı ZL2

Sony nin çıkardığı ise sadece daha büyük ebatlı!!

Şimdi burada asıl soru şudur? Modülünü kim üretti??

A-Sharp ürettiyse;süper ama fiyat daha da süper

B-AUO/Taiwan ürettiyse(genelde böyle HQ ve özel üretim VA tabanlı Modülleri aslında sadece fason bazda AUO üretiyor) o zaman yine iyi
    ama en azından fiyat daha ucuz olur!!!

Burada ana maliyeti Modül ve onu kimin ürettiği çok önemli,çünkü ciddi bir fiyat farkı ortaya çıkıyor!!

Sharp ta normalde 80lik Modül üretimi 2 senedir var ancak,bu panelde 84lük Modül var
    85lik Modül ise şimdilik sadece Pany de var(veya B&O da var)ama buda TFT-LCD değil de PDP Modül

85lik Pany PDP si "Daire" fiyatına satılıyor yaklaşık 2 senedir
    Aynı Modülü Pany den alan B&O da ise fiyat "2 Daire" parasına çıkıyor

Sony deki bu 84lük panel kaç paradır bilemem artık orasını

++

Tüm ana üreticilerde böyle,arada bugün için alınır seviyede olamayan "Butik ürünler" zaten son yıllarda hep çıkıyor,sadece Ticari
    olarak piyasada bulunmuyor,ancak bazıları özel üretim ile bulunuyor tabiki,siz paradan verin sadece!!

Burada işin esprisi,bu ana üreticiler "bende varım" demek için bunları çıkarıyorlar!! Fuarlarda boy gösteriyorlar,havalarını atıyorlar v.s v.s

Onlarda çok iyi biliyor ki bunları alacak bir potansiyel müşteri portföyü yoktur,kısaca işin Ticari kısmı onlar için hikaye ama onlar da zaten
    işin bu kısmına bakmıyorlar

++
    Diğer yandan bu paneller ile günümüz yayınları ciddi falso oluyor,bunu aşmak için Tosh özel Chipset üretiyor ama hala işin bu kısmı aşılmış değildir!!!

Çünkü mevcut 480/576/720/1080 içerikler/yayınlar v.s yeterince upscale/scaling/formating ve diğer tüm işlemleri "yapamıyor"!!
    en azından 2K yayınlar bile(kısmen BD medialar hariç)yine ciddi çuvallıyor!!!

Burada iki tez var;

1-Bu işin aslında babası sayılan ve Chipset olarak en iyisini üreten Toshiba,ilk nesil 4K panelde external MediaBox kullanarak
    bunu adeta en güçlü bir PC(Desktop)sistemine çevirerek,paneli üretmişti(konuyu o zaman TF ve burada bir kaç başlıkta vermiştim!)
    ancak pratikte zor ve çok yüksek maliyetli bir paneldi ve zaten bu sebebten satılamayınca da Tosh bunun üretimini bitirmişti ve sadece
    Japan/USA/Avrupada bazı kişiler bu paneli aldılar,sonrada üretim bitirildi!

Buradaki tezde/uygulamada sistemin çok güçlü bir "PC" ile desteklenmesi fikri öne çıkmıştı ve bunuda başarmışlardı,ancak maliyet absürt oldu!

Şöyle bir örnek vereyim size;MediaBox sistemi veya panelin genel Processor sistemi "aynı anda" 8 adet 1080p içeriği işleyip/açıp
    panelde gösterebiliyordu bit-rate leri en yüksek değerde olsa bile!!! 8 adet 1080p sorunsuz akıyordu!!! ayın şekilde 720 de sayısı 18/20
    adede çıkıyor ve SD lerde ise aynı anda 72 adede çıkabiliyordu

2-İkinci sistem ise mevcut panellerdeki Processor+Chipset sistemini daha güçlü hale getirip ve bunuda SW yardımıyla yapmak üzerinedir ki
    şu anda en ucuz maliyetli ve basit görünün ve genelde tüm üreticilerin kullandığı sistem budur ama bu iş "SW" ile de ancak bir yere kadar olabiliyor!!

Bir diğer sistem ise(henüz ticari olarak denenmedi)NANO Pro./USA nın Patentli bir ürünü olan ve yine Lisansı henüz kiralanmayan daha basit ama çok daha
    güçlü bir Processor sistemi!!

CELL-chip processing aslında Sony nin Patentli ürünüdür ancak üretimini kendileri yapamayıp bunu Tosh a devrettiler,diğer yandan bu konuda IBM/Sony/Tosh
    uzun yıllardır çalışıyorlar ve Tosh işin Chipset kısmını başarıyla hallediyor(örneğin PS3 deki Chipset Tosh tur,PS4 içinde Tosh Chipseti hazır bekliyor)

"Cell-Broadband-Engine" olarak geçen sistemi bu yukarıdaki panelin Processing sistemine bir şekilde adapte etmiş olabilirler,çünkü Sony elinde bundan başka
    güçlü bir Engine sistemi yoktur!

Zaten "Reality" de buradan türemiştir!!

++

bizde seni bekliyorduk

• quote:

Orijinalden alıntı: Mazhar Taylan
    4K çözünürlüğe sahip olan bu çözünürlük Full HD standardının dört katına denk oluyor.

Ben 4k'ları 2160x4096p zannediyordum, burada 1080x2048p'nin 4 katı duyunca şaşırdım doğrusu, LG'nin 8K LCD haberinde de FullHD'nin 4 katı yazıyordu, biri yanlış bunların.

• quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu
    Full hd neyimize yetmiyor?

1960 yapımı amerikan filmlerinin bile makara çıkış çözünürlükleri 10k, FullHD değil 10k neyimize yetmiyor yazmalıydın?

• 4k için giriş seviyesidir daha bu televizyonlar sadece ebad cok büyük o kadar.4k için hala teknolojiler geliştiriliyordur.

• NHK'in onaylattığı 8k standardında 4k'ya yer vermemesi bu konuda bir itişme olacağının göstergesi, bazı firmalar 8k üretirken diğer bir kısmı üreteceği 4k'ları pazarlayabilmek için kılıflar hazırlayacaktır. Sony bu işin 4k'cılar tarafında olacak anlaşılan.http://www.donanimhaber.com/televizyonlar/haberleri/iTU-NHKnin-8K-ultra-yuksek-cozunurluklu-televizyon-standardini-onayladi.htm

• 8k saniyede 120 kare olacak deniyor 7680 x 4320 çözünürlüklü bir resim 10mb etse 10*120=1200mb saniyede eder üst düzey iki ssd raid yapsan anca
  • Hemen bir tane sipariş veriyorum

80" sharplar 4000u$ civarına satıldığına göre bu en azından 7-8000 u$ olacaktır tahminimce.
  • Sony deki bu 84lük panel kaç paradır bilemem artık orasını .

• Bunun yakacağı elektrik ne kadar olur acaba merak ediyorum. Ama bu cihazda da o çözünürlükte film izlemenin keyfi bambaşka olur.

• e şimdi full hd de mi yalan oluyo .ss

• quote:

Orijinalden alıntı: hayyam_karadenizli

quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu
    Full hd neyimize yetmiyor?

1960 yapımı amerikan filmlerinin bile makara çıkış çözünürlükleri 10k, FullHD değil 10k neyimize yetmiyor yazmalıydın?

Kaynak?
  • Super birsey,soyle 5000-6000 tl filan olsa teske acimam.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 10 k mı? ben tv sektöründe çalışıyorum ve çekiminde bulunduğum onca film bile 4 k çıkmıştır makara dediğiniz filmlerde zaten 4 k. hatta sinema perdesinin ebatlarıda 4 k dır tabikide ilerde buda aşılcaktır sanırım bunları oynatma meselesini düşünmeden önce çekmek lazım 10 k görüntüyü :D

• Aynı anda HD yi 4k ya çıkaran nasıl bir işlemcidir ? PC de bile nasıl render gerektiriyor normalde, anlayamadım açıkcası ...

• ekranı ikiye bölüp arkadaşlarla oynarsın ya bunda 32 ye bölüp mahalleyi toplayabilirsin:)

• Bu çözünürlülükteki filmleri oynatan medya oynatıcılarda kullanılacak işlemci bizim bilgisayarlardan kuvvetli olacak. (İntel Haswell ve Amd Bulldozer 2 dahil)

DVD oynatıcılarda emülatörler yardımıyla oyun oynanabiliyor Bluray DVD oynatıcılardan bahsetmiyorum bile.....

Haliyle bu filmleri oynatabilmek için bilgisayarlarımızda özel kartlar kullanacağız DVD`ler ilk çıktığında kullanılmıştı bilen bilir

• Olmasi gereken genislikte TV ler bunlar. Ucuzlamalarini bekliicez orasi ayri.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Efsanenin ayak sesleri..

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.