Şimdi Ara

İÇ DUVAR ISI YALITIM (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
390
Cevap
23
Favori
290.633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba....Arkadaşlar hepinizin problemi duvarlarla ilgili....Benim sorunum zeminle .
    Zemin katta oturuyorum.Ve bahçenin agaçlarla kaplı olmasından fazla güneşte almıyrum.Evimde gözüken bir rutubet alan yer yok.Ama özelikle yatak odam çok rutubetli.Herşey rutubet içinde.Zemin toprak üstünde oldugu için zeminden geldigni sanıyorum.Yer döşemelerim lata çam tahta.Evi aldıgımda bütün tadilati ben yaptırdım.
    Bu bahar bu rutubet işini çözmek istiyorum....Çünki artık elbiselerden vaz geçtim romatizma belirtileri başladı....Saglıgıma zarar veriyor.
    Evden çıkmayı düşünmüyorum....Çünki evimi çok seviyorum şehrin içinde küçücük bir ormanda yaşıyor gibiyim....
    Yardımcı olursanız sevinirim.....
    sevgiler.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: banux
    Merhaba....Arkadaşlar hepinizin problemi duvarlarla ilgili....Benim sorunum zeminle .
    Zemin katta oturuyorum.

Merhaba,
    Zemin katta olduğunuzu belirtmişsiniz. Zemin katta temel durumu, temel kalınlığı, temelin ve bahsettiğiniz odanın toprakla olan temas durumu nedir? O odadaki nem duvarlarda mı? Temel kenarlarında drenaj yapılmış mı?
    Özelikli su çıkan zeminlerde etkin su yalıtımı için bohçalama denen temel yalıtımı yapılmaktadır. Tabi bu temel betonunu dökmeden önce yapılan bir işlem, şu an sizin bunu yama şansınız yok. Ama binanın temel kenarlarını kazdırıp drenaj borusu döşeyebilirsiniz. Duvar yüzeyini kaplama vs tarzı çözümlerin hiç birisi su için çözüm değildir.
    Birde evin temel ve yan duvarlarını, toprak/bahçe ile olan temas durumunu gösteren bir resim eklerseniz daha net çözüm üretmek mümkün olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 24 Mart 2011; 18:38:03 >

• ilk önce ilginize teşekkürler....
    Eski 30 yıllık bir bina oldugu için temel nasıl bir temel onu bilemeyecegim ama altta bodrum falan yok.ve bahçeyle aynı seviyede zeminim..Evin bütün çevresinde direnaj borusu vardır..ve belirgin biryerden nem almıyor....Zeminden gelen bir rutubet var.mesela dolaplarımın alt kısmında 5 6 parmak nemden dolayı renk degişikligi var....
    Bir mimar arkadaşım .Straforla kaplayıp laminant parke yapmayı teklif etti.Özelikle laminant hiç aklıma yatmıyor....
    Bu arada yalıtımla nette sörf yaparken bazı malzemelere rastladım....Göz atarsanız sevinirim....
    http://www.mekayalitim.com/Thermocoat-Zemin-356.html
    http://www.mekayalitim.com/PVC-SU-YALITIMI-557.html
    fiat araştırması yapmadım.İnşalah astarı yüzünden pahalı bir şey degildir.....Yatak odası boyutları 6x7
    Şu anda fotografını çekemem annecigim hasta hastahanedeyim ama eve döner dönmez dışardan çekip yollarım....
     İÇ DUVAR ISI YALITIM
    umarım foto yüklenmiştir.Sol traf yatak odası kısmı.Orda pencere 1myüksekliktedir...140 eninde bir pencere vardır.
    tekrardan teşekkürler....

quote:

Orijinalden alıntı: ramazanyalcin

quote:

Merhaba....Arkadaşlar hepinizin problemi duvarlarla ilgili....Benim sorunum zeminle .
    Zemin katta oturuyorum.

Merhaba,
    Zemin katta olduğunuzu belirtmişsiniz. Zemin katta temel durumu, temel kalınlığı, temelin ve bahsettiğiniz odanın toprakla olan temas durumu nedir? O odadaki nem duvarlarda mı? Temel kenarlarında drenaj yapılmış mı?
    Özelikli su çıkan zeminlerde etkin su yalıtımı için bohçalama denen temel yalıtımı yapılmaktadır. Tabi bu temel betonunu dökmeden önce yapılan bir işlem, şu an sizin bunu yama şansınız yok. Ama binanın temel kenarlarını kazdırıp drenaj borusu döşeyebilirsiniz. Duvar yüzeyini kaplama vs tarzı çözümlerin hiç birisi su için çözüm değildir.
    Birde evin temel ve yan duvarlarını, toprak/bahçe ile olan temas durumunu gösteren bir resim eklerseniz daha net çözüm üretmek mümkün olabilir.

• Bahsettiğiniz yerde nemlenmenin iki nedeni olabilir. Ya temelden veya yan duvardan su alıyordur ya da dış duvarda yalıtım olmadığı için duvarın en soğuk olduğu noktalarda yoğuşma oluyordur. Temel veya yan duvardan su alyorsa nemlenmenin olduğu yerde dış duvarda da nemlenme beklenir ve o noktada bayada dökülme vs olur.
    Söz konusu nemlenme dolap arkası vs gibi hava sirkülasyonunun olmadığı noktalarda ise bu genelde binada yalıtımın olmamasından kaynaklanan yoğuşmadandır.
    Problem çözümü için öncelikle sorunun nedeninin ortaya konması gerekir.
    Linkini verdiğin ürünlerden Thermocoat bir tür yalıtım sıvasıdır; iç veya dış duvara sıva malzemesi olarak kaplanır.
    Diğeri ise sizin sorununuzda çözüm olacak bir malzeme değildir.
  • Orijinalden alıntı: ramazanyalcin

Ramazan bey zeminden nem aldıgı kesin.dolapların ayak kısmı yanı yemine oturan kısımları nemli....ben straforlamı yoksa Thermocoat-Zemin-356.yaparsam daha uzun vadeli çözüme ulaşırım...Veya başka bir öneriniz varmı....
  • yan duvarlarıda zeminden 1 metre yükselterek izlasyon yapmayı düşünüyorum....yapmak istedigim şeyler sadece mantıksal düşüncelerim...Teknik bilgim malesef yok.
  • Temelden su/nem geliyorsa buna kesin çözüm üretmek zor. Zira temelden gelen su sürekli şap seviyesine kadar yükselecektir.
    Dolapların ayak kısmı çevresinde nem olduğunu belirtmişsiniz. Dolaplar doğrudan şap üstünde mi yoksa parke vs gibi yer kaplaması üstünde duruyor? Eğer şap üstünde duruyor ve nemin temelden geldiğini düşünüyorsanız ıslak olan yerde şapı bir miktar kazarak nemin temelden gelip gelmediğini tesbit edebilirsiniz. Dediğim gibi nem temelden geliyorsa çözüm daha zordur ama olay soğuk/sıcak ortam karşılaşmasından kaynaklanan bir yoğuşma ise çözüm daha kolay ve basittir.
    Yan duvarlarda yalıtım yapıp yapmamaya nemin nereden geldiğine göre karar vermek gerek.
  • İşim zor galiba.....Çünki zeminde lata tahda döşeme var.Üstelik şapın üzerinden 2.5 cm yüksekte döşeme tahta...Sorunum temelden geliyor galiba....
  • Ramazan bey temelden geldigini düşündügüm için strafor falan işe yaramaz Thermocoat kullanıyım diye düşündüm.Yüzme havuzlarının altında bile kullanılıyor.http://www.mekayalitim.com/PVC-SU-YALITIMI-557.html bu malzemeyide bu yüzden düşünmüştüm...Havuzun suyunu sızdırmaması için kullanıldıgına göre temeldeki suyuda zemine sızdırmaz diye bir mantıkla yaklaştım.....akla yakınmı bilmem....Siz ce denesemmi acaba.....
    sevgiler.....
  • Şap üzerinde arada boşluk olacak şekilde tahta döşeme var ve tahta üzerinde nemlenme/yoğuşma varsa bunun temelden gelme ihtimali biraz düşüktür. Bahsettiğiniz yerde suyun temelden gelip gelmediği kesin olarak ekarte edilmelidir. Ona göre çözüm üretmek gerekir. Nemli yerlerde imkan varsa bir kaç tahta söküp şapı kontrol edin. Hatta şapta bir miktar kazıma yapıp suyun zeminden gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Zeminden gelmiyorsa çözüm kolaydır: gerek thermocoat vb malzeme ile ve gerekse XPS veye EPS ile ısıyalıtımı yapılabilir ve yoğuşma engellenir.
    Eğer zeminden su geliyorsa Thermocoat vb malzemelerle suyu engellemek mümkün değil kanaatimce. Çünkü Thermocoat vb mazlemelerin dış sıva için kullanılan türleri hidrofobik özellik taşımakta ve suyu doğrudan geçirmemektedir. Ancak bu malzeme altında biriken su bir süre sonra gözeneklerinden geçebilir veya su malzemenin deforme olmasına ve zeminde yapışma yerinden ayrılmasına neden olabilir.
    Zeminden sürekli su gelişi varsa kesin bi çözüm çok zor. Temel kenarlarında etkin bir drenaj bir nebze temel altındaki suyu azaltır. Ancak bunda temelin şeklide çok önemlidir: basit tekil temellerde pabuçlar arası boşluk da tokrakla doldurulduğu için temel kenarındaki drenajda pek fazla işe yaramaz.
    Temelden su gelişi kesin ise havuz vs. türü yerlerde kullanılan çimento esaslı yarı esnek su yapıtım malzemeleri var.http://www.sika.com.tr/ gibi.
    Veya silikon/kauçuk esaslı su yalıtım malzemeleri var: sutut gibi.
    Ayrıca maliyet olarak daha pahalı olan ve uygulandığı zeminde beton ile çok iyi özdeşleşen ve su çıkışını tamemen kesen malzemeler de var.

• Temelden gelen suyu engelleme çok zordur. Hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın zamanla özelliğini yitirdiğinden tekrar sorun yaratacaktır. Bunun için drenaj gibi köklü çözümlere gitmede yarar var.
    Su izolayonu için önereceğim firmalar arasında Koster ilk sırlarda yer alır. Uygulaması pahalı gibi görünse de, sorun. Malzemeleri piyasadan alıp, kullanım koşullarına uygun siz de yaptırabilirsiniz.
    http://www.koster.com.tr/urunler.asp
  • quote:

Zemin katta oturuyorum.Ve bahçenin agaçlarla kaplı olmasından fazla güneşte almıyrum.Evimde gözüken bir rutubet alan yer yok.Ama özelikle yatak odam çok rutubetli.Herşey rutubet içinde.Zemin toprak üstünde oldugu için zeminden geldigni sanıyorum.Yer döşemelerim lata çam tahta.Evi aldıgımda bütün tadilati ben yaptırdım.
    Bu bahar bu rutubet işini çözmek istiyorum....Çünki artık elbiselerden vaz geçtim romatizma belirtileri başladı....Saglıgıma zarar veriyor.
    Evden çıkmayı düşünmüyorum....Çünki evimi çok seviyorum şehrin içinde küçücük bir ormanda yaşıyor gibiyim....
    sevgiler.....

Selamlar,

30 yıllık bina ise kuvvet ihtimalle mütemadi olarak adlandırılan bir temel yapısı olmalı ve zeminden bu kadar nem gelmesi zamanında düzgün yapılmayan , yada hiç yapılmayan drenajdan kaynaklanıyordur. Ben bu kadar eski binaya bohçalama yapıldığını da düşünmüyorum.

Ramazan beyin dediği gibi zemin yalıtım malzemeleri ile nemi asla kesemezsiniz.

Bu sorunu çözmek için toprakla kat betonun temasın kesilmesi gerekli ve havalandırma sağlanmalı ama bu mümkün değil.
    Önerim bir drenaj kuyusu açılması ve bunun içine uygulanacak bir dalgıç motor ile suyun , daha alt seviyedeki atıksu sistemine verilmesidir.
    Mevcut bir drenaj varsa oda açılan drenaj kuyusuna bağlanmalıdır. Bunların öncesinde zeminle ilgili eğim tespitide yapılmalı , suyun doğal akış yönü bulunmalı.
    Tabi ki oluşan nemin sebebi, zamanında var olan veya sonradan oluşmuş bir su kaynağıda olabilir , bu mevcut eğime bağlı olarak araştırılmalı.
    Ayrıca bir önerimde evdeki rutubeti tahlil ettirmeniz bu gelen suyun ne olduğuda önemlidir.

Bu konuyu apartman yönetimine iletmelisiniz, zira bu nem binanın temellerinede ciddi zarar verir. Muhtemelen , donatılarda ciddi korozyon oluşmuştur. Binanın temeli çürüyor. Ben aklıma genel bazı noktaları belirttim ama uygulama için mühendislik desteği almanız şart.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 1 Nisan 2011; 22:28:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ramazanyalcin

Şap üzerinde arada boşluk olacak şekilde tahta döşeme var ve tahta üzerinde nemlenme/yoğuşma varsa bunun temelden gelme ihtimali biraz düşüktür. Bahsettiğiniz yerde suyun temelden gelip gelmediği kesin olarak ekarte edilmelidir. Ona göre çözüm üretmek gerekir. Nemli yerlerde imkan varsa bir kaç tahta söküp şapı kontrol edin. Hatta şapta bir miktar kazıma yapıp suyun zeminden gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Zeminden gelmiyorsa çözüm kolaydır: gerek thermocoat vb malzeme ile ve gerekse XPS veye EPS ile ısıyalıtımı yapılabilir ve yoğuşma engellenir.
    Eğer zeminden su geliyorsa Thermocoat vb malzemelerle suyu engellemek mümkün değil kanaatimce. Çünkü Thermocoat vb mazlemelerin dış sıva için kullanılan türleri hidrofobik özellik taşımakta ve suyu doğrudan geçirmemektedir. Ancak bu malzeme altında biriken su bir süre sonra gözeneklerinden geçebilir veya su malzemenin deforme olmasına ve zeminde yapışma yerinden ayrılmasına neden olabilir.
    Zeminden sürekli su gelişi varsa kesin bi çözüm çok zor. Temel kenarlarında etkin bir drenaj bir nebze temel altındaki suyu azaltır. Ancak bunda temelin şeklide çok önemlidir: basit tekil temellerde pabuçlar arası boşluk da tokrakla doldurulduğu için temel kenarındaki drenajda pek fazla işe yaramaz.
    Temelden su gelişi kesin ise havuz vs. türü yerlerde kullanılan çimento esaslı yarı esnek su yapıtım malzemeleri var.http://www.sika.com.tr/ gibi.
    Veya silikon/kauçuk esaslı su yalıtım malzemeleri var: sutut gibi.
    Ayrıca maliyet olarak daha pahalı olan ve uygulandığı zeminde beton ile çok iyi özdeşleşen ve su çıkışını tamemen kesen malzemeler de var.

Verdiginiz bilgiler için teşekkürler....Benim parlak fikirlerim çöpe atıldı...Önümde zor bir problem oldugunu iyice anladım...
    Büyük bir ihtimalle sorunun temelde.2 sene evvel apt kanalizasyon boruları degişti.Karşı dairemin altından geçiyordu.Ve komşumun dedigine göre temelde görünen yerler sırılsıklammış.
    Apt sakinleri zemini elden geçirme işine girmeyeceklerdir eminim...Çatı bile 5 senedir sorunlu yaptırmıyorlar...
    Önerdiginiz malzemeleri araştıracagım....(beton ile çok iyi özdeşleşen ve su çıkışını tamemen kesen malzemeler de var.)bu bahsettiginiz malzemenin ismini ögrenebilirmiyim....yapılacak yer çok büyük degil daha iyi olcaksa en azından%50 rutubetten kurtaracaksa düşünebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Temelden gelen suyu engelleme çok zordur. Hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın zamanla özelliğini yitirdiğinden tekrar sorun yaratacaktır. Bunun için drenaj gibi köklü çözümlere gitmede yarar var.
    Su izolayonu için önereceğim firmalar arasında Koster ilk sırlarda yer alır. Uygulaması pahalı gibi görünse de, sorun. Malzemeleri piyasadan alıp, kullanım koşullarına uygun siz de yaptırabilirsiniz.
    http://www.koster.com.tr/urunler.asp

Drenajı temele yapmak gerek galiba...bu da zor benim için....hatta imkansız.......Koster araştıracagım teşekkürller....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi banux -- 2 Nisan 2011; 2:27:17 >

• evet dediginiz gibi zamanında temel iyi yapılmamış...Önerilerini yapmak isterdim ama yukarıdaki msjımda da belirttigim gibi apatmanın yaptırmayacagını sanıyorum....Onun için üstten evin içinden çözüm bulmam lazım....
    ilginize teşekkürler....
    quote:

Orijinalden alıntı: maxfocus

quote:

sevgiler.....

Selamlar,

30 yıllık bina ise kuvvet ihtimalle mütemadi olarak adlandırılan bir temel yapısı olmalı ve zeminden bu kadar nem gelmesi zamanında düzgün yapılmayan , yada hiç yapılmayan drenajdan kaynaklanıyordur. Ben bu kadar eski binaya bohçalama yapıldığını da düşünmüyorum.

Ramazan beyin dediği gibi zemin yalıtım malzemeleri ile nemi asla kesemezsiniz.

Bu sorunu çözmek için toprakla kat betonun temasın kesilmesi gerekli ve havalandırma sağlanmalı ama bu mümkün değil.
    Önerim bir drenaj kuyusu açılması ve bunun içine uygulanacak bir dalgıç motor ile suyun , daha alt seviyedeki atıksu sistemine verilmesidir.
    Mevcut bir drenaj varsa oda açılan drenaj kuyusuna bağlanmalıdır. Bunların öncesinde zeminle ilgili eğim tespitide yapılmalı , suyun doğal akış yönü bulunmalı.
    Tabi ki oluşan nemin sebebi, zamanında var olan veya sonradan oluşmuş bir su kaynağıda olabilir , bu mevcut eğime bağlı olarak araştırılmalı.
    Ayrıca bir önerimde evdeki rutubeti tahlil ettirmeniz bu gelen suyun ne olduğuda önemlidir.

Bu konuyu apartman yönetimine iletmelisiniz, zira bu nem binanın temellerinede ciddi zarar verir. Muhtemelen , donatılarda ciddi korozyon oluşmuştur. Binanın temeli çürüyor. Ben aklıma genel bazı noktaları belirttim ama uygulama için mühendislik desteği almanız şart.

• quote:

(beton ile çok iyi özdeşleşen ve su çıkışını tamemen kesen malzemeler de var.)bu bahsettiginiz malzemenin ismini ögrenebilirmiyim...

http://www.izolikit.com/tr
    http://www.koster.com.tr/detayli_urun_bilgileri.asp?grupno=1&GrupAdi=Cimento-Esasli-Su-Yalitimi#NB-Sistem
    Bu iki ürünü bir inceleyin.
    Özellikle Köster NB sistemi yapı fuarında görmüştüm. Firmanın iddiası suyu her iki yönde kestiği yönünde idi.

Ama tekrar bilirteyimki temelden su geliyorsa uzun vade kesin çözüm palyatif yöntemlerle mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 2 Nisan 2011; 23:47:01 >

• Ramazan bey yardımlarınız için çok teşekkürler....Verdiginiz bilgileri degerlendirecegim....Çok çko teşekkürler.....
  • Merhaba bu gece vakti geçerken uğradım.. Temelden su geliyorsa nem ve rutubeti kesecek iki ürün yazıyorum...Alman markası...KÖSTER Crisin XP Blau... Kolon ve duvarlarda yükselen neme karşı yalıtım sistemi.... Yine bir başkası aynı markanın bir ürünü.. KÖSTER Sanierputz WTA Nem ve rutubet sıvası...Saygılarımla.. Arayıp bulmak isterseniz Beykozda temsiliği var. Tlfn 0.216.4139036 - 37 ...Açıp bilgi alınız..
  • quote:

Ramazan bey yardımlarınız için çok teşekkürler....Verdiginiz bilgileri degerlendirecegim....Çok çko teşekkürler.....

Rica ederim. Faydalı olması ümidiyle...
    Kolay gelsin.
  • Orijinalden alıntı: maxfocus

Kafama takıldı rutubet tahlilini nerde yaptırabilirim.....Kanalizasyon neminin içinde yaşıyorsam iyice tedirgin olacagım....teşekkürler....sevgiler...
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.