Şimdi Ara

Hiz Testleri Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
727
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aslında çok daha çarpıcı bir başlık atacaktım ama emin olacak selahiyette olmadığım için temkinli durmayı tercih ettim. Mevzu şu ki Turknetten 40 mbps üzeri aldığım hiz testi sonuçlarını btk nin hiz testi uygulamasında 20 mbps alıyorum. Sık sık yaşadığım kopma problemleri hızla mı alakalı emin değilim. Kabloyu modemi daha yeni değiştik yani ondan olacağını sanmıyorum. Bu işin içinde bir is var ama çözemiyoruz.

• Merhaba, hizmetinizin kontrol edilmesi için turk.net/oim üzerinden destek kaydı oluşturabilirsiniz. Uzmanlarımız sizinle iletişime geçecektir. Açık bir kaydınız varsa numarasını yazabilirsiniz.
  • Gerçek hız testleri ookla sitesine girip frankfurt,amsterdam,sofia,boston gibi yerleri seçip yapmanı öneririm. Gerçek hızı orda yakalarsın hem hız hem ping hem bufferbloat.

• Wi-fi ile mobil cihazlarla hız ölçümü yapmak doğru sonuçlar vermez özellikle 2.4 ghz ise. Ethernet bağlantısı ile PC de görebilirsiniz gerçek sonuçları veya modeminizin arayüzünde görünen download hızını 0.93 ile çarparak kendiniz hesaplayabilirsiniz.

• Gerçek hız doğru sunucu seçimi sonrası kablo ile bağlantı kurularak görülebilir.

• Anladim arkadaşlar peki btk ile turknetin hiz testlerinde yari yariya fark var. İkisi de mobilden. Bu fark neden kaynaklanıyor peki. Turknet testinde cikan sonuc doğruysa hic şikayetimizin olmamasi lazım ama oyun bile oynayamıyorum bazen.
  • baymirza kullanıcısına yanıt

BTK nın hız testi için atadığı sunucuların kalitesi. Gerçek testler için speed test sayfasından servis sağlayıcınızı seçin.

WiFi üzerinden yapılan kullanımlarda dalgalanma yaşanması modem, telefon, bölgede WiFi yoğunluğu, kanal kirliliği, duvarların kalitesi evin yapısı gibi etkenlerden değişkenlik gösterebilir.

En doğru sonuç için PC den Ethernet kablosu ile bağlantı kurup test yapmak.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

OOKLA Öneririm sunucu seçimi her zaman yurtdışı olsun cunku yurtiçinden yurtiçi iletilen trafik gerçek hızını gostermez ama gosterse bile steamden indirme yapsan yurtdışı sunuculardan çeker veriyi. Bu sayede her firma yurtdışı hız limitini kaldırması gerekmekte.

Hocam ben Telekom fiber kullanıyorum 100 paketindeyim. Şehir de İstanbul, testler kablo ile yapılıyor.

Speedtest sitesinden, sunucu listesinden "Turk Telekom İstanbul" olanı seçip hız testi yapıyorum.

Sonucum ise

120 indirme 15 yükleme (ms 2-4 değişiyor)

Sunucu listesinden örnek olarak Sofia a1 bg seçiyorum

Sonucum ise

101 indirme 14 yükleme (ms 80-85 değişiyor)

Sunucu listesinden örnek olarak Frankfurt Am Main server-bench seçiyorum

101 indirme 15 yükleme (ms 40-45 değişiyor)

Yani hocam, şimdi bu testleri gece yapsam sonuçlar değişir belirli bir oranda. Geceyi boşver, bir saat sonra yapsam yine farklılık gösterir. Ancak referans aralığı belirli bir oranda ise sorun yok demektir.

• Bana öm atmışsınız cevap yazamadım çünkü sizin öm kapali bilginiz olsun.
  • Hız testi siteleri belirtilen kaynaktan dosya indirip yükleyerek hızınızı ölçer, bu hız her lokasyon ve kaynakta farklılık gösterebilir.

Edit:

Örnek

İzmir Türk net sunucusu.

Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

İzmir Vodafone

İzmir Turkcell

İstanbul Türk net

İstanbul Vodafone

İstanbul Turkcell

İstanbul Türk Telekom

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sacrific3 -- 10 Temmuz 2023; 12:2:48 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.