Şimdi Ara

Hiremco Chipbox HD Çıktı (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
1
Favori
37.386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Atlanta Xtrend 9000
    Vu+ solo
    Vu+Uno
    bu cihazlardan memnun kalmadıysan artık sana birşey diyemiycez
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Anladım.

Atlanta cihaz yetersizliği yüzünden (8 MB bellek) işini zor bela yapan bir cihaz, chipbox ise malzeme kalitesini beğenmedim sanırım dışı teneke gibi bir malzeme, menüler çok kötü ve bazı uygulamalarda takılıyor.
    Vu serisi olanları aldım verdiği görüntü kalitesini beğenmedim yani bana alacak ürün yok Türkiyede, yada ayrı ayrı alacağım, iyi görüntü için başka, ..... işleri yapmak için başka.

Tekrar selamlar,

Görüntü kalitesini aramada yazdığınız son mesajlarınızdan sizi samimi gördüm. Bu nedenle sorunuza, yine spesifik olarak buradan değineyim.

Kaliteli görüntünün daha da gerçeğine yaklaşmak istiyorsanız, bünyesinde DVB-S / S2 tuner barındıran TV'lerden almalısınız. Zira bu tv'lerde herkesin bildiğinin tersine, gömülü uydu cihazı yoktur. Bu tv'lerde, tv'ye entegre uydu tuner'i bulunmaktadır. Hal böyle olunca tv, üzerindeki tuner marifetiyle yakaladığı uydu sinyalini, tv'ye ait görüntü işleme birimi ile işlemekte, display'ine (ekran) iletmektedir.

Üzerinde sayısal tuner(DVB-S, DVB-C, DVB-T) barındıran tv sistemin uydu cihazına göre artıları;

* Görüntü hangi kaynaktan(uydu, kablo, karasal) alınırsa alınsın, aynı işlemci ile işlenmektedir. Dolayısı ile arada görüntüyü işleyip aktaran (receiver, medya oynatıcı v.s.) bulunmamaktadır.

* Yine arada receiver bulunmadan yapılan iletimin bir diğer avantajı ise, aktarım portlarının, görüntü iletmede yarattığı olumsuzluklardır. Analog iletim portlarını saymazsak, sayısal iletim portu ile; örneğin HDMI portu ile yapıaln iletimde, görüntüde enterpolasyon'a (ghost = gölge gibi) neden olmaktadır. HDMI aktarımdaki enterpolasyon etkisini, kullandığımız uydu cihazına göre; belli belirsiz, az veya çok düzeyde görebiliriz. Haber saatinde, spiker'in size göre sağ tarafına baktığınızda, vucut giysi sınırlarına baktığınız zaman, receiver'in marka/kalitesine göre, kalın yada ince gölgeli parlak bir hat görülmektedir. İşte bu hatlar HDMI aktarımdan kaynaklanan enterpolasyon etkisidir.

Sayısal aktarım portu barındıran ve ilk piyasaya sürülen HD receiver'lerde bu enterpolasyon etkisi, oldukça belirgin idi. Bu etki HDMI aktarım portlarında kullanılan filtre devreleriyle mininum'a indirildi. Ama hiç bir zaman tam analamıyla çözümlenemedi.

Bu enterpolasyon etkisi, sadece uydu cihazlarında değil, sayısal aktarımla bağlı tüm cihazlarda görülebilir.

Cihaz üreticileri bu enterpolasyon etkisini azaltma süreci içerisinde, piyasaya sürdükleri yeni cihazlardan kazanç temin etmek maksadıyla, cihaz "upsaling" yapmaktadır türünden pazarlama terimleri türettiler. Oysa tüketici cihazları hiç bir zaman upscaling yapamamaktadır. Upscaling, kelime anlamı itibariyle, "bir üst çözünürlüğe yükseltmek" anlamına gelmektedir. Herhangi bir medya, güçlü PC ve bu PC'lerde çalışan özel yazılımlarla saatler süren bir çalışma ile elde edilebilir bir süreci gerektirmektedir.

Peki tüketici cihazları upscaling yapamıyorsa, yaptığı iddia edilen işlemin gerçek adı nedir? "Görüntü iyileştirmesi" olarak ifade edebiliriz.

Kısaca; enterpolasyon etkisi gibi aktarımdan kaynaklanan hatalar ile deinterlacing gibi bindirme hatalarına; cihazın donanım/yazılım birlikteliği ile yaptığı düzeltmelere, upscaling değil, görüntü iyileştirmesi demek, kavramı doğru ifade etmek açısından önemlidir.

Esasında bu konulara, bu forumda geçmiş mesajlarımda defalarca değinmiştim. Şimdi sadece tekrar etmiş oldum. Geçmiş mesajlarıma göz atabilirseniz, daha tafsilatlı bilgiler bulabilmeniz mümkündür.

Yine optimum düzeyde görüntü elde etmenin bir diğer yoluda, PC'ye uydu tv kartı(bu kartta DVB-S tuner'dir) takıp, görüntüyü tv'ye aktarmaktır. Bu aktarımda enterpolasyon etkisi nerdeyse sıfıra yakındır. PC'deki GPU ve onu kontrol eden arayüzlerin etkisi ile enterpolasyon sorunu sıfıra yada belirsiz düzeye çekilebilmiştir.

Size ve bir çok arkadaşımızın ufkunu açması dileğiyle...

Bu başlıktan ve bu forumdan başka soru almak istemiyorum. Bu nedenle tüm forumdaşlardan dileğim, soru yöneltmemeleridir.

Hepinize esenlikler diler, saygılarımı sunarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: acıyok

Atlanta Xtrend 5000
    Atlanta Xtrend 9000
    Vu+ solo
    Vu+Uno
    bu cihazlardan memnun kalmadıysan artık sana birşey diyemiycez

Cihazların bazıları harika ama dedim ya görüntü kişisel zevk işi ben beğenmedim.

Hele bilgisayardan, androidden, linuxdan hoşlanan için akşama kadar oyna harika cihazlar ama verdikleri görüntüleri begenmedim.
  • serkanguzel_

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.
  • hiremco turbo hd 2 peşin 170 tl di. izmir çankayada. şuan an en alınası uydu bu modelmidir arkadaşlar? star kanal d ve show u hd olarak izleyebilirmiyiz şifre çözer mi bis keyle felan?
  • quote:

Orijinalden alıntı: John___Doe

hiremco turbo hd 2 peşin 170 tl di. izmir çankayada. şuan an en alınası uydu bu modelmidir arkadaşlar? star kanal d ve show u hd olarak izleyebilirmiyiz şifre çözer mi bis keyle felan?

star, sov hd izleyemezsin

ip tv yok chipbox var uygun fiyata git bak izle seversen al
  • şifreleri nasıl kırıcaz NGEO fln açılmıyor bunların bi yöntemi var mı ?
  • ip tv geldi v34 yazılımıyla türkey forumda geliştiriciler oraya bakın.

bir önceki mesajım niye silindi kosan drembox satanlarmı bastı burayı.
  • bakın ne buldum
    http://www.merihvideo.com.tr/chipbox-source.php

Chipbox Kaynak Kodları -- Chipbox Source Code
    - Derleyici
    - Bootloader
    - Kernel
    ve 3 tane eklenti örneği ( gazete, infoshow ve cleanup) bulabilirsiniz.

( İlerde örnekleri arttırırız)

Geliştiricilere şahsi tavsiyem, en basit olan Cleanup ile başlamaları...

C++ ile yazılmış ve sadece libSDL kullanan örnek: InfoShow
    C ile yazılmış, LibSDL ve kumanda APImi kullanan örnek: Gazete

geliştirecek arkadaşlara duyurulur ben anlamam bu iştende.
  • arkadaşlar kanalları bir türlü sıralayamıyorum tam oldu derken bazı kanallar kayboluyor onları taratıp bulunca bir başkası kayboluyor v34 v35 denedim ama olmadı biyardım lütfen
  • internette arastirmalarimda server bilgilerinin nasil girildigini anlatan bir yazi bulamadim.
    oscam kurdum fakat server akle dedigim de asagida verdigim sekilde olan server bilgisinde hangisi nereye yazilmasi gerekiyor aciklama
    yaparsaniz sevinirim.
    C: *******.biz 15*** 9****v s***.tv cccam server

benzer bir aciklama da newcamd icin yaparsaniz sevinirim.
  • neta ile kıyaslayınca bunu tavsiye edermisiniz neta da da arıza oranı yüksek gibi bu cihaz nasıldır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yrahmet

neta ile kıyaslayınca bunu tavsiye edermisiniz neta da da arıza oranı yüksek gibi bu cihaz nasıldır.

bır tane uyelık acıp etrafa netada arıza var yazmayın
    1-neta fta cıhazdır zaten chıpboxla kıyas olmaz
    2- chıpboxın arızaları meshurdur dıger tf forumda aç bak
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

....

* Yine arada receiver bulunmadan yapılan iletimin bir diğer avantajı ise, aktarım portlarının, görüntü iletmede yarattığı olumsuzluklardır. Analog iletim portlarını saymazsak, sayısal iletim portu ile; örneğin HDMI portu ile yapıaln iletimde, görüntüde enterpolasyon'a (ghost = gölge gibi) neden olmaktadır. HDMI aktarımdaki enterpolasyon etkisini, kullandığımız uydu cihazına göre; belli belirsiz, az veya çok düzeyde görebiliriz. Haber saatinde, spiker'in size göre sağ tarafına baktığınızda, vucut giysi sınırlarına baktığınız zaman, receiver'in marka/kalitesine göre, kalın yada ince gölgeli parlak bir hat görülmektedir. İşte bu hatlar HDMI aktarımdan kaynaklanan enterpolasyon etkisidir.

.....

Mesajları okurken bu kısım dikkatimi çekti,
    mevcut olan LG 42 inç LED TV de dahili HD uydu alıcısında bu bahsettiğiniz spikerin kenarında ince parlak hatları görebiliyorum. Hatta sadece oralarda değil, diğer yayınlarda da birçok yerde gözüme çarpıyor, özellikle kanal simgelerinde vs.
    Dahili HD uydu alıcısı aktarımında mı problem var o zaman?

• quote:

Orijinalden alıntı: fbuyukbalkan

quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

....

.....

Mesajları okurken bu kısım dikkatimi çekti,
    mevcut olan LG 42 inç LED TV de dahili HD uydu alıcısında bu bahsettiğiniz spikerin kenarında ince parlak hatları görebiliyorum. Hatta sadece oralarda değil, diğer yayınlarda da birçok yerde gözüme çarpıyor, özellikle kanal simgelerinde vs.
    Dahili HD uydu alıcısı aktarımında mı problem var o zaman?

Sayın @fbuyukbalkan,

Konuya ilgi gösteripte, "enterpolasyon sorunu"na müşahit olduğunuz için teşekkür ederim.

Bu başlık ve bu sayfada uzunca yazdığım makalemde değindiğim gibi, digital aktarıma sahip tüm cihazlarda, enterpolasyon sorunu vardır maalesef...

Digital aktarımlı cihazlarda bu sorun, filtre chip'leri ile bir nebze giderildi. Ancak tamamiyle değil... İşte sizin gibi keskin göze sahip kişiler ile detayları iyi inceleyenler kişiler, bu hataları kolayca farkedebilmektedir.

Enterpolasyon sorununu gidermede; uydu yayını izleyeceklere, uzun makalemde öneri ve seçenek sunarak değinmiştim.

Makalemi tekrar okuyabilirseniz, çözümünü bulacaksınız.

Saygılar, sevgiler.

NOT : Konu başlığına yazdığım bu mesajım spesifiktir. Bu forumda yazmadığım için, bu konu yada başka bir konu hakkında soru sorulmaması dileğiyle...

• Cevap için teşekkür ederim.
    Dahili uydu alıcı çok yavaş olduğu için harici uyduya geçeceğim. Neta 6400 çok hızlı denildiği için aklımda o var, ama sinyal zayıf olan kanlları gösterememesi ve bir de bahsedilen bu enterpolasyon sorunu düşündürüyor. malum detayları farkedebilen birisiyim ve zamanla canımı sıkıyor...
  • Manipülatörcü siiseri seni !

USB belleği cihaza takınca, cihazın ağırlaşmasını demodülatöre bağlama yalanını, daha SD x3 sahipleri unutmadılar.

Yazılımdan anlamam ama, donanım diye oynarım seninle...

Adam dediğin bir işi iyi bilecek. Biz Türklerde vardır ! Donanımdan da anlarız abi, yazılımdan da anlarız abicilerden çok çekti bu millet. Kimliksiz kalitesiz cihazlarla memleketi çöplüğe döndürdünüz.

Daha yazarımda, artık eskisi gibi vaktim olmuyor bu işlere... Ben ekmeğimi sizler gibi bu sektörden kazanmıyorum.

Bir arkadaş sağolsun haber verdi de, öyle haberim oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 29 Haziran 2013; 17:45:29 >

• Merhaba cihazı şuan için kullanan var mı var ise nasıl? almaya değer mi?
  • Artık bununla ilgili yorum yazanda yok bende daha dün aldım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • üstte bir arkadaş 34. güncellemeden sonra ıptv desteği gelmiştir diye yorumda bulunmuş, bir internet satış sitesinde zapper hd+ modeli bu modelden daha ucuz sizce ıptv özelliği çok gerekli mi?; size soruyorum Hiremco Zapper Hd mi almak matıklı Hd + modelinimi ? zira faiyat farkı gözetmeksizin alınacaktır eğer her iki modeli de önermez iseniz alternatif olarak Redline TS 180 var aklımda bu üç model arasında kaldım receiver konusunda çok bir bilgim yok babama alacağım almışken ileriye dönük bir cihaz almak istiyorum şu an tüplü televizyonda kullanılacak ama ileride 40-42 inc bir tv de de kullanılmak üzere alınacak bir cihaz istiyorum sizce beklentilerim dahilinde 170-180 lirayı aşmayacak cihaz bunlar mı arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.