Şimdi Ara

Hic ing bilmeden %100 ing olab bir bölüm okumak ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
6.209
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar hic ingilizce bilmeden %100 ing inşaat müh. okumak ne kadar mantıklıdır ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hazırlık okumucak mısın?
  • Hazırlık okurken diğerlerinden biraz daha fazla çalışman gerekecek sadece.

Ben gittim odtü hazırlığı geçtim bir senede. Düz lise mezunu olarak sıfır ingilizce ile.

Ki lisede hazırlık okuyup kalan çok arkadaş vardı.

Odtü hazırlığı çoğu okuldan daha iyi eğitim veren, haliyle de çok çalışmayı gerektiren zor bir durum.

Orada öğrenciler hazırlık yılı geyik peşinde olduğu için kalan çok oluyor. Üst sınıflar özellikle mühendislik öğrencilerine bunu öğütler, bölüm zor hazırlıkta gezin tozun der, abartınca sorun olur.

Ben ilk iki ay sıkı çalıştım, kelime ezberi falan yaptım her gün, günde 3 4 saat. İngilizce hazırlıkta da dersler ingilizce olduğu için, hoca ingilizce anlattığı için, derste Türkçe konuşmak yasak olduğu için, dersi anlamıyordum. İki ay sonra anlamaya başladım ve güzel gitti.

Ben dert etmemiştim bölüm ingilizce, nasıl okurum diye.

Sen niye dert ettin ki

• Hocam merhaba, bu sene inşallah Mskü'yü düşünüyorum ( mezunum ) bende düz lise cıkışlıyım ingilizce bilgim 0. İnşaat müh. düşünüyorum. 8 aylık bir hazırlıkda ne kadar ögrenicem ki bana geri kalan 4 senede dersleri anlamama yetsün ? Bana kalırsa 8 ayda ingilizceyi dersleri anlayabilecek kadar ögrenmek imkansız gibi. Biraz konuyu acar mısınız bu işler nasıl oluyor ? Zorlugu nedir birde hocam o sekiz ayın icine yeni şehire gitme olayını yerleşim v,s katarsak o kısa sürede ing daha da yalan olur gibime geliyor. Korkum istanbuldan kalkıp oralara gidip hazırlıgı gecemeyip yada derslerden birşey anlamadan geri dönmek bana cok koyar gibime geliyor
  • Noxramma kullanıcısına yanıt
    Hocam bu sene ünv başlayacagım Allah nasip ederse sorum ayrıntılı olarak diğer arkadaşa yazdım sizde yardımcı olursanız sevinirim

• furkankilic F kullanıcısına yanıt
    Şöyle bi söz duydun mu? - Benim kuzenim 2 ay yurtdışına çıktı şuan takır takır ingilizce konuşuyor.
    8 ayda ingilizce öğrenilir inan bana.Ancak senin çok çalışman lazım liseden çıktım 1 yıl dinleneyim yok. Çok çalışman lazım mühendislikte ingilizce olmazsa hiçbir şey yapamazsın. Ancak hocalarda istekli olmalı ve iyi olmalı. Yani üniversiteye de bakıyor biraz.. Kısacası 8 ayda öğrenilir mi deme hocalar iyiyse sende çalışırsan gayet iyi öğrenirsin. 0'dan başlasan bile.
    Sakın yatma hazırlıkta boşa kurs parası vermek zorunda kalırsın kurslarda da bir şey öğreneceğini zannetmiyorum.
  • Noxramma kullanıcısına yanıt
    Hocam yorumunuz icin teşekkür ederim. Hocam şöyle bir durum var mezun senemdeyim yani bir sene daha cöpe atamam istanbuldan kalkıp muğlaya gidip eli boş dönüp bir daha sınava hazırlanmak istemiyorum. İngilizce bilgim 0 ve hazırlık 8 ay sürse egitimi iyi diye duydum ama oraya gidip yeni şehir v.s az cok gezmeyi araya soksak yalan olur gibime geliyor. Hazırlıgı geçsemde ileride dersleri anlayamam herhalde. Oraya gitmesemde ailem %50 burslu istanbulda kal diyor. Bende onu istemiyorum hocam siz bölümü ingilizce mi okudunuz ? Birde hocam şu var ben o bölümü okuyanla iletişime gectim ve derslerin formalite icabı değil gercekten ing olduğunu söyledi

• ben de uluslararası antalya üni %100 ing mimarlık okuyorum ingilizce bilgim çok yoktu hazırlıkta baya öğrendim ama sürekli üzerine koymak gerektiğini belirtmek istiyorum.Okulumdaki çoğu akademisyen yabancı bu yüzden dersleri anlamak kolay olmuyor.Ama bence hedefinden vazgeçmeni gerektirecek kadar zorlayacağını düşünmüyorum
  • Hasibed H kullanıcısına yanıt
    Hocam sizi karşıma Allah cıkardı benzer bölümde okuyorsun. Hocam bana yardımcı olursanız sevinirim bir kac sorum varda. 1 Hocam sizin ing. bilginiz nasıldı ? Hazırlıkda neler yaptınız ? Hic bilmeyen biri 8 ayda nasıl ögrenip geri kalan 4 seneyi dersleri nasıl anlayacak ? Elalem görüyoruz 4 5 sene kursa falan gidiyor yine anlamıyor ? Bölüm derslerinde illaki anlamadığınız yerler olmuyor mu ? Koskaca bir dilden bahsediyoruz ? Bir tanıdık inşaat müh. bana dediği sakınagitme dersleri anlamazsın dedi gerci ne kadar doğru söyler Allah bilir. Yardımcı olursanız sevinirim hocam

Ders çalışamam diye korkuyorsan mühendisliği de okuma zaten.

Çok abartıyorsun ingilizce işini. Kendimden örnek verdim daha ne diyebilirim

İngilizce hazırlık mühendisliği okumaktan çok daha kolaydır. Ben

9 ayda öğrendiğim ingilizce ile 8 sene sonra girdiğim kpds sınavından 91 aldım. Ve bu arada pratik falan da yapmadım, sana kalsa unutmuş olmam gerekiyor herhalde. Bu sene yine yds ye girdim ve 82 aldım. Aradan geçen 15 seneden sonra. Yine bu 15 sene boyunca hiç ingilizce çalışmadan.

Çok büyütme gözünde.

Bu arada bölümü okurken ingilizce derslerin de devam ediyor.

• MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Hocam size şöyle söyleyeyim müh okumakdan hic korkmuyorum inanın ama ing olayı korkutuyor Ama hocam bunada az cok başaracıgıma inanmaya başladım tecrübeli arkadaşlar anlatırsa biraz daha iyi olur

• ?

• Istanbulda bi unide %100 ingilizce insaat okuyorum.Hazirliktayim su an ve emin ol ilerleme sagliyorsun.Korkma.Fakat hala grammerden nefret etsemde yurtdisina ciksam sohbet edemem uzun uzun belki ama basimin caresine bakar Kisa konusmalara girer ogrenmek istedigimi ogrenir isime bakarim.Derslere de girdim ilk basta hicbisey anlamiyosun ne diyo bu adam diye bön bön bakiyorsun fakat bi sure sonra alisirsin cunku akademik terim ogretmiyorlar sana.Normal bir muhendis ogrencisine daha cok calisman gerekir ve tek derdin gecmek oluyor bizim fakultede yatay gecis yapmak isteyenler disinda ders ortalamasina bakan cok yok.sinif 1.cisinin ortalamasi 3.21 sen dusun.Ama mezun oldugunda 1 adim onde baslarsin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eren_SD kullanıcısına yanıt
    Hocam pm attım... Tecrübeli varsa yorumlarınızı bekliyorum ???

• Tecrübeliler yorumlarınızı bekliyorum ?

• ?

Tabi ki anlamakta güçlük çektiğim yerler oluyor.Ama anlayanlardan öğrenmeye çalışıyorum yada asistanlara ders aralarında soruyorum türkçe açıklıyorlar. Şahsen ingilizcem en başta neredeyse sıfırdı. Hazırlığı elimden geldiği kadar verimli geçirmeye çalıştım bnim gibi bir çok insan vardı hazırlıkta.Emin ol senin gibi düşünen bir çok insan var ama bu bölümü ne kadar istediğinle de alakalı bir durum.Ben bazen türkçe mimarlığa geçmeyi düşünüyorum aşırı zorlandığımda.Ama bence bir bölümü ingilizce okumak insana bir vizyon katıyor diyebilirim.Yani evet çok zorlanıyorsun een başta ama sonrasında kendine napman gerektiğiyle alakalı bir yol haritası belirlediğinde çok da sıkıntı olacağını düşünmüyorum.Eğer dersi anlatan hoca native speakersa zorluk kat sayısı artıyor.Ama Türk hocaların İngilizcelerini anlamakta zorlanmıyorum şahsen. Biz Türkler olarak sorunumuz anlamakta değil ingilizce konuşmakta bence.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.