Şimdi Ara

HD 3850 720p sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Eski ekran kartım [x1650 pro] bozulduğu için yeni ekran kartı aldım. Driverları 2-3 kere tekrar yüklememe rağmen bilgisayarda anlamsız bir yavaşlık var.
    Kaspersky ile 2 kez tarama yapmama rağmen herhangi bir virüs çıkmadı.
    720p kalitedeki filmleri açtığımda sanki 700mblık klasik ripler gibi bir görüntü kalitesi alıyorum. VLC Player, KM player, Gom playerla da denesem fayda yok. [codec K-Lite 5.5.1] Eski ekran kartımla gayet güzel 720p film izleyebiliyordum.
    Buna rağmen oyunlarda bir problem yok. PES 2010'u max. çözünürlükte [1920*1080] oynayabiliyorum.

Yaptığım birkaç araştırma sonucunda BIOS'un resetlenmesi gerektiği falan yazıyor. BIOS resetleme çözüm olabilir mi?

sistemim:
    P4 3,06
    HD 3850 512 mb agp
    1,5 gb ram
    400 watt power supply

• yardım edecek kimse yok mu?
    sıcaklık değerleri gayet normal. dikkatimi çeken bir şey var, cpu kullanımı çok dalgalanıyor, arada yüzde 50-60 lara çıkıyor.
    ayrıca birşey daha farkettim, müzik dinlerken çok cızırtı oluşuyor.
    son çare olarak format atacağım, şimdiden yardımlarınız için teşekkürler
  • agp 1650 nin cektigi guc ile 3850 ninki cok farkli... ayrica guc kaynaginiz 400w da everest colorsit codegen vs gibi markalarsa hic sansiniz yok. sisteminiz gereksinim duydugu gucu cekemeyerek yavaslamaya neden oluyor olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: exeter

agp 1650 nin cektigi guc ile 3850 ninki cok farkli... ayrica guc kaynaginiz 400w da everest colorsit codegen vs gibi markalarsa hic sansiniz yok. sisteminiz gereksinim duydugu gucu cekemeyerek yavaslamaya neden oluyor olabilir.

Ekran kartı ile birlikte güç kaynağını da değiştirdim. Önceden 350 w mevcuttu.
    Az önce 2. hddyi çıkarttım fakat değişen herhangi bir şey olmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onderf1

quote:

Orijinalden alıntı: exeter

agp 1650 nin cektigi guc ile 3850 ninki cok farkli... ayrica guc kaynaginiz 400w da everest colorsit codegen vs gibi markalarsa hic sansiniz yok. sisteminiz gereksinim duydugu gucu cekemeyerek yavaslamaya neden oluyor olabilir.

Ekran kartı ile birlikte güç kaynağını da değiştirdim. Önceden 350 w mevcuttu.
    Az önce 2. hddyi çıkarttım fakat değişen herhangi bir şey olmadı.

degisen sey su. orjinal guc kaynagimi elinizdeki degil mi?
    ben 1950 yi sahte 400 ile acamazken orjinal 300 ile acabiliyorum. nedeni yeterli gucu saglayabilmesi. guc kaynaginizin markasi nedir?
  • Bross markasini ben hic tavsiye etmiyorum. orjinal mi degil mi tartisilir bir durumda... agirligi 2kg in altinda ise (ki oyle olmasi muhtemel) sahte olma olasiligi yuksektir.
    Hic format attiniz mi yada surucu guncellediniz mi yeni kart icin?
  • sürücü güncelledim fakat format atmadım, yarın format atacağım. ağırlığı sanırım 1,5 kg kadardı.
    bana yazılımsal bir problem gibi geliyor çünkü cpu kullanımına baktığımda 15-20 sn aralıklarla tavan yapıyor fakat güvenli modda açtığımda normal düzeyde oluyor kullanım miktarı.
  • 1.5 kg mi emin misin hocam. ben nerde gorsem o psu yu aldigimda kutusu kablosu dahil 1.2 falan geliyor.
    senin olay ekran kartinin asiri guc cekip makinenin kullanabilecegi gucu verememesi. high power ocz thermaltake aopen vb markalardan bir arkadasinda varsa bununla denemen bilgisayarini
  • 450 w high power güç kaynağı almama rağmen sonuç değişmedi.
    CPU kullanımı sürekli %50lerde geziyor. Seste de problem var çok cızırtı oluşuyor.
    x1650ile izlediğim 720p filmleri izleyemiyorum.
  • Sisteminizle bırakın 720p yi sorunsuz 1080p izleyebilmek için tek ihtiyacınız mpc-hc yazılımı bu player mevcut dxva desteği ile çözümleme işini tamamiyle ekran kartı üzerine aktaracak sonuç itibariyle cpu kullanımı 1080p için %5-10 civarına düşecek ve sıkıntısız dosyaları yürütebileceksiniz.

Hd 3850 dxva desteklidir hızlandırmayı etkinleştirdiğiniz anda sorunlarınız son bulacak.
  • onu da denedim fakat bir faydası olmadı. CPU kullanımı %90larda oluyor film sırasında ve donmalar çok fazla oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onderf1

onu da denedim fakat bir faydası olmadı. CPU kullanımı %90larda oluyor film sırasında ve donmalar çok fazla oluyor.

Yanlışınız var.

Denemiş olabilirsiniz ancak yukarda üstüne basa basa söylediğim kartınızın dxva hızlandırmasını etkinleştiremediğiniz sürece mpc diğer player ile fark yaratmaz çözümlemeyi cpu yaptırırsınız sıkıntı yaşarsınız sorunun çözümü ''mpc dxva hızlandırmasını'' etkinleştirmek ile ilgili.

Şurayı dikkatlice okuyun tüm cevaplar burada http://forum.darkhardware.com/viewtopic.php?f=9&t=166893

• 720p de CPU kullanımı %40ın altına inmedi
    1080plerde ise %100 e vurdu.

Sorun bios güncelleme ile düzelebilir mi peki? sistem çok ağır çalışıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.