Şimdi Ara

Hayatımda İlk Defa Bir Makinanın Bios'una Giremiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Toshiba Satellite P100-219 bir laptop a format atıp işletim sistemini tekrar kurmam rica edildi. Bilgisayar gittiğimde normal çalışıyordu. Tek Gariplik bilgisayar açılırken şifre girme ekranına kadar ekranda hiç bir şeyin çıkmamasıydı, sallamadım. recovery cd sinden boot etmeyi denedim, recovery cd si üzerinde bilgisayarı F12'ye basılı tutarak biosunu açmam ve ordan boot priority den cd yi seçip geri kalanı cd ye bırakmam gerektiği yazıyodu. Dediği gibi yaptım, açılan bilgisayar ben f12 ye basılı tutunca açılmadı. Ekranda ise hiç bir şey yok. Restart attım. Normal açıldı. Aynı işlemi bir kaç kez farklı tuş kombinasyonları ile ( f2, del ...vs. gibi ) denedim bi türlü biosa giremedim. Tekrar restart atıp sistemi açtım. Recovery cd si üzerinde xp setup olmadığından normal bir xp cd si ile tekrar boot etmeye çalıştım yine başarılı olamadım. Bu sefer sistem açıkken üzerine xp kurmayı düşündüm ve xp setupı bilgisayar açıkken çalıştırdım. Kurulum dosyalarını kopyaladı restart attı. Ekranın gelmesini bekliyorum gelmiyor. Tekrar restart atıp bu sefer eski sistemi açmaya çalışıyorum bilgisayar siyah bi ekranda bekliyor, hiç bir şey değişmiyor. Ne biosa girebiliyorum, ne xp'yi açabiliyorum. Ekran bana ben ekrana bakıyorum. Yardımınıza ihtiyacım var, buna benzer bi sorun yaşayan ya da herhangi bir fikri olan arkadaşlara yardımları ve önerileri için şimdiden minnettarım.

• kitapçığında biosa girmekle ilgili bişiler yazması lazım. Bir bakın isterseniz.
  • Muhtemel Giriş fonksiyon Tuşları...

f1
    del
    ctrl+del
    ctrl+esc
    esc

ESC Buton ve F1 Butonu; olmaz ise F2, DEL, Space, C dir. Sadece F12 (Bios-Update) icindir...

• quote:

Orjinalden alıntı: EneRGy.

Muhtemel Giriş fonksiyon Tuşları...

f1
    del
    ctrl+del
    ctrl+esc
    esc

ESC Buton ve F1 Butonu; olmaz ise F2, DEL, Space, C dir. Sadece F12 (Bios-Update) icindir...

dediklerinizin tamamını denedim. hiç bi değişiklik olmadı.
  • Biosa giremeyenler için CD'den boot etme seçeneği.... XP için anlatıyorum.
    1. Aşağıdaki linkte bulunan dosyayı indiriyoruz ve arşivden çıkartıp Grub For Dos klasörünün içerisindeki dosyaları C:\ ye atıyoruz. İçerisinde grldr, menu.lst ve grldr.mbr dosyaları var. Bu dosyalar C:\ dizininde olmalı.
    http://www.box.net/rssdownload/153366646/Grub%20For%20Dos%20Blue%20Life.zip
    2. C: de bulunan boot.ini dosyasını açıp en son satıra;
    c:\grldr="Herangi Bir isim"
    yazısını ekleyip kayıt ediyoruz.... Sakın üsteki yazılarda herangi bir değişiklik yapma. Sisteminiz açılmayabilir....
    Boot.ini dosyasınıdan bir örnek....
    [boot loader] 
    timeout=5
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
    C:\grldr="Blue Life BOOT MENU"

Sonra sistemini yeniden başlatıyorsun ve karşına gelen ekranda boot.ini ye ne yazdıysan ona tıklatıyorsun.
    Artık aşağıdaki ekranın karşına gelmiş olaması lazım. Cd ni cdroma koyup ekranda bulunan Birinci Cd romdan başlat tuşuna tıklatıyorsun ve sorunun çözülüyor.
    Umarım yapabilirsin........

+ alıntıdır...

• valla arkadaşın sunumundan sonra sorunun devam edip etmedini meraklar içinde bekliyorum..
    sunum güzel olmuş yani çözümü fakat bu adam makinasını açamıyor o dosyaları nasıl kopyalayıp makinasında başlatıcak??
  • @ nihat35nihat

%100 yöntem ama arkadaş sistemi açamıyor. Dolayısıyla boşluk..
    Soruna gelince sistem açılmıyor,boot yapılamıyor.. Çıkarın hdd takın kendi pc oradan format atın derim ben!
  • Nihat arkadaşımızın dediğini yapmam zaten sistem açılmadığı için mümkün değil. Ayrıca verdiğiniz link çalışmıyordu. Fakat yine de bilgi için teşekkürler. Hdd'yi söküp kendi bilgisayarıma takmam bahsettiğimiz makina laptop olduğu için mümkün değil. Yine de sağolun.
  • Laptop olduğu için, gerçekten şu an çaresiz durumdasın.

Biosa giremediğne, ve laptobun içini açma imkanı olmadığına göre sistemi bir şekilde boot etmeden sorunu çözemezsin gibime geliyor.

Boot etmek için eğer disket sürücüsü varsa onu deneyebilirsin, usb den boot etmeyi deneyebilirsin. Ne bilim sırası ile her şekilde denemen lazım.

Bataryayı felan çıkartıp biraz bekleyip, batarya çıkıkken sadece elektrikle çalıştır diyeceğim. Çok düşük bir ihtimal ama yinede dene.

Ayrıca kullanıcı klavuzunu internetten indirip güzel bir oku.
    Garantisi varsa garantıye göndermeniz en mantıklısı.
    Eğer garantisi yoksa içini açacaksınız. İçini açınca ne yapman gerektiğini biliyorsundur zaten. Tek tek yazmaya gerek yok.

Umarım çözersin.
    Bizleri bilgilendirmeyi de unutm.......
  • NOTEBOOK HARDDİSK'E İDE KONNEKTÖR SAĞLAR ÇEVİRİCİ
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.