Şimdi Ara

HAVA FİLTRESİ HAKKINDA YARDIM. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
18.650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • demek ki kontrol edilmiş ,yanlız temizlendi kelimesi beni şaşırttı.Çünkü hava filtresi temizlenmez ,değiştirilir.Açık hava filtresi değilse! belki de hava filtresinin kabını temizlemişlerdir bazen yağlı kurum oluyor.Ama adamlar klsik olarak hava tutp temizlendiğini ima ediyorlarsa o zman ayrı.

çünkü bu uygulamanın çok sakıncalı olduğu kanıtlandı.Basınçlı hava tutulması filtrenin daha da tıkanmasını sağlamakta oladuğu için tamamen pert oluyor.İşallah bizim usta geçinen servisteki çalışanlar böyle bir şey yapmamışlardır.

quote:

Orjinalden alıntı: ceyhunberber

yok dostum ben forumdakiler de değisen varmi diye yazdim onu.

servise ozellikle sordum 3 bakimdada kontrol edilir gerekirse değisir dediler.

3 servis formuna baktim

(10. 000) de yağ ve filtre
    20.000 de yağ ve filtre + mazot filtresi
    30.000 de yağ ve filtre

hava filtresi icin 3 undede kontrol edildi temizlendi yaziyor :(

quote:

Orjinalden alıntı: vezir

Ceyhunberber,
    Toyota firması sağlam firmadır, bakım şartnameleri de oldukça sıkıdır.Bu yüzden her bakımda bunun kontrol edildiğini sanıyorum , Hangi parçanın kontrol edildiğini hangisinin değiştirildiğini gözteren yağ kartları vardır onları gözden geçirmek yeterlidir .Ancak ben toyota servislerinin nasıl bir takip yaptığını bilmiyorum.Ancak illaki bakım cetvelinde kaydı vardır, isterseniz servisinize sorun, değiştirildiğinde (D) yazarlar , kontrol edildiğinde (K) yazıyorlar .

quote:

sağol vezir

forumda okadar d4d kullanicisi var hepsinde ayni sey soz konusu hicbiri bakmamismi yoksa 30.000 yapan d4d benmiyim bukadar kisa zamanda

• quote:

demek ki kontrol edilmiş ,yanlız temizlendi kelimesi beni şaşırttı.Çünkü hava filtresi temizlenmez ,değiştirilir.Açık hava filtresi değilse! belki de hava filtresinin kabını temizlemişlerdir bazen yağlı kurum oluyor.Ama adamlar klsik olarak hava tutp temizlendiğini ima ediyorlarsa o zman ayrı.

çünkü bu uygulamanın çok sakıncalı olduğu kanıtlandı.Basınçlı hava tutulması filtrenin daha da tıkanmasını sağlamakta oladuğu için tamamen pert oluyor.İşallah bizim usta geçinen servisteki çalışanlar böyle bir şey yapmamışlardır.

sanirim hava tutuldu buna temizlendi diyorlar tahminim.

sağol vezir ustam anlasilan bundan sonra servise 10.000 olmasa bile 20.000 de bir değistirin dicem.

gerci yakit tüketimi ve performans değismedi ama turbolu bir araç için çok önemli olduğunu düsünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyhunberber -- 11 Aralık 2007; 9:10:40 >

• quote:

quote:

demek ki kontrol edilmiş ,yanlız temizlendi kelimesi beni şaşırttı.Çünkü hava filtresi temizlenmez ,değiştirilir.Açık hava filtresi değilse! belki de hava filtresinin kabını temizlemişlerdir bazen yağlı kurum oluyor.Ama adamlar klsik olarak hava tutp temizlendiğini ima ediyorlarsa o zman ayrı.

sanirim hava tutuldu buna temizlendi diyorlar tahminim.

sağol vezir ustam anlasilan bundan sonra servise 10.000 olmasa bile 20.000 de bir değistirin dicem.

gerci yakit tüketimi ve performans değismedi ama turbolu bir araç için çok önemli olduğunu düsünüyorum.

eğer temizleme maksatlı hava filtresinin üstüne kirlendikten sonra hava tutuldu ise ,en kısa sürede değiştirmenizi öneririm.Çünkü son kalan canını da bu yöntemle hiç etmişlerdir.Gözenekler tıkanmıştır

• Benim arabaya 15.000 dediler ben 7-8.000 km de değiştiriyorum, hem yakıt azalıyor hem performans artıyor.

Dizel araçlar için hava filtresi çok önemli, 40.000 ülkemiz için fazla gibi geldi..
  • quote:

Orjinalden alıntı: SuPeRBoY911

Benim arabaya 15.000 dediler ben 7-8.000 km de değiştiriyorum, hem yakıt azalıyor hem performans artıyor.

Dizel araçlar için hava filtresi çok önemli, 40.000 ülkemiz için fazla gibi geldi..

hava filtresini sordum 22 ytl miş.

gözenekler gözle kontrol edilir sorun yoksa 40.000 de değistiriliyor dedi servis.

seatlari biliyorum 7,500 de bir dizellerin bakimi onlarda da 15,000 de bir

cok ilginc ilk kez bukadar uzun periyod duyuyorum içime sinmedi değistirtcem bundan sonra her 20.000 de bir

• 40bınde filtremi değişir ya arkadaşlar kapkara olur hemde turkıyede ???? her yılki bakımda yenisini takınız pahalı birşeey değil çeşitleri var..
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: SuPeRBoY911

Benim arabaya 15.000 dediler ben 7-8.000 km de değiştiriyorum, hem yakıt azalıyor hem performans artıyor.

hava filtresini sordum 22 ytl miş.

gözenekler gözle kontrol edilir sorun yoksa 40.000 de değistiriliyor dedi servis.

seatlari biliyorum 7,500 de bir dizellerin bakimi onlarda da 15,000 de bir

cok ilginc ilk kez bukadar uzun periyod duyuyorum içime sinmedi değistirtcem bundan sonra her 20.000 de bir

eğer 22 ytl ise her 10000 km de değiştirin farkı hissedeceksiniz derim.
    ben o servis elemanların mikroskop varyasyonlu gözlerini yerim ,nerden anlıyorlarmış gözeneklerin durumunu
    neyse bilmediğimiz teknikler var anlaşılan , biraz daha çalışayım

• motorun hava filtresinden hava emiş hızı yada basıncı nedi?
    filtreye kompresorle hava tutmak etkin mi olur bu durumda,
    yada elektrik süpürgesiyle tozunu almak?
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: huso2000

quote:

Özellikle dizel yada turbolu araçlar için soruyorum hava filtreleriniz kaç binde bir değisyor?

Servisin dediği zaman mi yoksa kitapciğa göremi?

bakiyorumda 207 de 15.000 de corsada 20.000 de gp de 20.000 de ( duyduğumu yaziyorum emin değilim)

Toyota bana 40.000 diyor (kitapcikta yazan bu) 30.000 yaptirdim değismedi yine temizlenmiş.

Servis filtre kaliteli o yuzden dayaniyor diyor.

içime sinmedi o yuzden konu açtım varmı benzer durum yasayan?

Bizim yollarimiz icin nekadar kaliteli olursa olsun 40.000 cok uzun süre geldi bana nedersiniz ?

bana kalsa ben 5bin de bi değiştircemde saolsun cey cey kutu içi perf. filtresi bulmamda çok yardımcı oluyo...

tutturdun k&n die olm sende izmir burasi istanbulmu

K&N kralını izmirde bulursun ztn.

Best Servisten ben lagunama bile buldm TR de başka bulamazsın ztn.Kutu içi

• 5000-10000 arası değiştiriyorum.. Zaten İstanbuldaysanız ve trafiğe hergün giriyorsanız, filtre olsun yağ olsun vb. değişim kmlerinin yarısında değiştirin. Sonuçta sadece km önemli değil trafikte dur kalk yaparkende motor çalışıyor ve çalışma saati yükselirken km artmıyor.
  • arkadaşlar acil yardım istiyorum sizlerden ben tooyta corolla 95 model xei arabama yed marka açık hava filtresi aldım taktım rolantide füüüü diye rüzgar sesi gelio niçin geliyor bu ses bide uzatma boru aldım onunla birlikte takmadım birde orginal filtresinin üstünde soket var onuda sökmek zorunda kalıcaz bi sorun olurmu şimdiden tşkler
  • En güzeli nasıl sökülüp takılacağını öğrenip ara sıra açıp temizlemek, temizlenemeyecek derecede ise değiştirmek... Mesela her 5000 km de bir bu işlemi kendiniz yapsanız süper olur. Hem daha az yakarsınız hemde motorunuz rahatlar, performansınız artar...

Mesela internet üzerinde farklı markalara ait hava filitresi nasıl değişir konusu hakkında bilgiler var, açıp okuyup deneyebilirsiniz...
  • Aynen çok zor değil bunu yapmak. Arada söker bakarım tozluysa az tozunu alır periyodik bakımlarda da değiştiririm
  • Dizel Era sahibiyim,aracımın bakım periyodu 15 bin olmasına rağmen her 10 bin km.'de yılı beklemem aracı bakıma sokarım.Her 5 bin km.de bir de hava ve polen filitresini değiştiririm.Polen filitresi çok daha fazla kirleniyor ve uzmanların belirttiğine göre özellikle küçük çocuklarda solunum yolları rahatsızlıklarına neden oluyormuş.
  • ceyhun un araba 100.000 km yi devirdi hala değiştirmemiş filitreyi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tacox

ceyhun un araba 100.000 km yi devirdi hala değiştirmemiş filitreyi

• Hortlatıyorum konuyu herkes sallamış doğru düzgün test araştırma yok 10bin km sonra aracın tüketimi artıyor mu gerçekten? Bu ancak test yaparak anlaşılır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • barisdragon B kullanıcısına yanıt
    Çok aman aman bir teste gerek yok, sürekli yol yapan ve tüketimi ölçen herkes farkedebilir, örneğin ben ayda 5-6 bin km yol yapıyorum ve sürekli aynı pompadan depo fullüyorum, genelde aynı yolları gidiyorum. Hava filtresi kirlenmeye başladı mı, aracın çekişi, tüketimi hemen değişiyor.
  • barisdragon B kullanıcısına yanıt
    2 gün önce aracımı bakıma soktum. üzerinde 15 bin km yapmış hava filtresi vardı. yenisiyle değiştirttim.

değişim sonrası aracın hem birazcık performansı arttı (demek ki filtre tıkanmıştı) hem de yakıt tüketiminde bariz bir azalma yaşandı.

iki günde 200 km'yi geçtim. 200 km üzeri test verim budur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeremy Klakson -- 17 Haziran 2019; 18:48:0 >
  • Bakımda yağ da değişiyor ama hangisi yakıtı etkiledi? Bir de araçtaki ecu emilen hava kadar yakıt yakıyorsa yakıt tüketiminin artmaması lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.