Şimdi Ara

Hardisk Markaları ve Kullanımı Altın Kural Ve Açıklamalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
2
Favori
8.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra yıne sizlerle beraberım bende wd caviar black falls aldım 2 gun önce bir çok konu ve sorunu okudum.basından sonuna okudum bir suru sorunu olan arkadaşlar var size altın bir kural soylemek istıyorum.Kullandığınız diski windows yada depolama amaçlı kullanırken kopyalama veya rar açma vb seyler yaparken sadece bırını yapın diskte rar acıyorsunuz diyelım aynı anda kopyalama yapıyosunuz belkı farketmişsinizdir tıkırtı sesi daha yuksek gelir ayrıca kopyalama hızı duşer buda kafanın sağa ve sola gidip gelısını hızlandırır ve cok cabuk yıpranır zamanla manyetıkler(mıknatıslar) kendını salmaya baslar ondan sonra kafa atma sesi gelir veya bad sector oluşur.he bunları yaparken muzık veya film izlemenızde sakınca yoktur.1 yıl verı kurtarma şirketinde çalıştım ister inanın ister inanmayın muhalefet olacak arkadaslara soyluyorum bunu.Her neyse su an 50 tb diskim var ve 46 tb arşivim var ve dahada toplamaya devam edıyorum.bugune kadar bütün markaları kullandım ve şimdiye kadar sadece bir kez sabit disk bozdum oda yolda yürüyordum elimde poşeti sallıyodum disk içinde poşet delindi disk havada uctu tutayım derken kaldırıma bi kafa attı dedım aha daha siftah edemeden gitti ve oyle oldu her neyse kullandığım markaları ve ozellıklerını ve kullanım alanlarını size anlatacağım.Ayrıca bunu yazıp yazmama konusunda kararsız kaldım ama yazayım.herhangi birşey alırken hayırlısıyla helal kazanmış olarak alın durustolun mezhep kavgası cıkmaz inşallah.

seagate,samsung,snc,Fujitsu,western dijital,hitachi,maxtor aklıma gelen bukadar elimdeki disklerin hesabını ben bile tutamaz oldum.

Arkadaşlar anlatsam 20 sayfa surer onun için sorduğunuz sorulara karşılık cevap vereceğim...markalardaki gözlemlerimi kısa olarak değineceğim.

SEAGATE:
    elimde 2004 yılında aldığım 200 gb ide marka bulunmakda 7/24 hala çalışmakta sistem olarak ve hiç bir sorun yok exadan 392 tl(ozaman milyondu tabiki :) ) vererek almıştım maşşallahı var.Şu anda elimde 500gb ve 1tb kulanıyorum performan olarak harıka /24 calıştır beni der gibi ama 1.5 onu soyleyemıcem geliştirmeleri lazım denedim ama pek iyi sayılmaz o yuzden 500 ve 1 tb lık olanını öneririm şimdi biri ordan niye iyi sayılmaz diyecek de arkadasım bende ona gore anlatayım kendıme soru sorup cevaplayamam ya :)

SAMSUNG:bu diskimizde biraz hantal uykuyu seven bir disk ama ben senin kafanı şişirmem sesiz sesiz çalışır işimi yaparım diyo :) performansı orta ne iyi ne kötü sağlamlık iyi he bozuluyo dıyosunuz da yukarıda yazdıklarımı uygulayın biraz size 2 işi aynı anda yap deseler bakalım ne kadar yapacaksınız neyse ideleri güzel kaliteli son uretilen sata disklerde disk bordlarını kasaya birleşik yapıyorlar buda kart bozulsa cope atacaksınız demektır o yuzden disk alırken bordun sökülebilirliğinede bakarım.500 ve 1 tb 7200 öneririm zaten hem sessiz hemde 5400 arasında ufak bir fark var para olarak.ama bununda bir kötü huyu var zamanla disk motoru aşındıgından vınlama yapıyor bir sorun teskıl etmez ama vınlama sesi gıcık gelıyo o bir gercek buda 2 sene içinde olusan birşey.

SNC:bu disk hem pahalı hem kaliteli hemde özenle üretilmiş.ama pahalı onun için bunu almayın cıks.size bir anımı anlatayım.veri kurtarmada çalışırken isim veremem.diskin içini açtığımda içinin nasıl desem bu kutu kola olsun konserve olsun tenekelerın ıcıne lak denen bir madde ile kaplıyorlar dısarıdan rutubeti paslanmayı ve yiyecek ve içeçek gibi maddelerın saklanması uzun oluyor neyse o madde ile disk kasasını ve içindeki bir cok parcayı kaplamışlar.her ortamda çalışması için bende merak ettim bunu arastırdım ortam deişikliğinde disk plakaları motor ve okuyucuların uzerınde hafıf buğu olusuyor bu zarar vermıyor il başlarda ama zamanla korosyona uğratabılıyor bu madde yoğuşma veya ısı değişimleri esnasında nemi kendine çekiyor ve diski koruyor ayrıca yalıtım olarakda kullanıyorlarmış ama dediğim gibi kimde varsa bu diskten istediği gibi kullansın serbets ömürlük.kısaca tanımı El yapımı ferrari gibi:)

FUJİTSU:bunu laptop diski olarak kullandım.performansı iyide ısınıyo meret vede pek bulunurluğu yok zaten siemens yardım etmese bi halt edecegi yokda siz almayın bunu eeehhh kaka bu onlar gitsin klima üretsin neyine harddisk sizin.

HİTACHİ:buda benim bildiğim hilti markası aslında :D ama diskleri gayet dayanıklı güzel yere at çalışsın ciddiyim adamlar tank zırhı gibi kasa yapmışlar :D zararsız sorunu ısınıyor ve biraz sesli 500gb ve 1 tb lık olanı tavsiyemdir yanlız dediğim kuralı unutmayın copy ve rar açımı aynı anda yapmayın zamanla ısıdan dolayı kafa sesi yükseliyor sonra gene normale dönuyor.ama sağlam meslekten kalma alışkanlık steril ortamda söküp baktım diske temiz içi.alabilirsiniz tabi piyasada bulursanız.

MAXTOR:bu disk varya bu disk arkadaşlar bunu kullananlardan özur diılıyorum:bu kadar malzeme fukarası bukadar kalitesiz malzeme üreten bir disk daha yok adamlar diskin kasasını ergitik olarak dökerken gramaj hesabı çalışıyorlar çala çala bi deri bi kemik kalmış kasa ayrıca zamak denılen madde var alaşımda bu madde demire benzer ama zamanla plastık gibi olur elinizle dahi kırarsınız kalem gibi o derece.arkadaşlar çok seyler oğrendım de bırazda korkuyorum neler anlatmak isterım sizlere:)bu diskte sadece veri plakaları diğer markalarda olmadığı kadar kaliteli o beni şaşırttı cunku %98 kurtarabiliyorduk verileri.

WESTERN DİJİTAL
    evet bu diskimiz için sesli diyenler ısınıyor,diyenler var doğru ama sadece okuma ve yazma yaparken seslı ama sağlam bu diskin iç parçaları kaliteli heleki bir motor yapmışlar hiç bir diskte yok.on numara aynı anda istedığınız işlemi yapabilirsiniz tabiki sese dayanırım dıyorsanız.şunuda belirteyim bir samsung disk ortamala 30 ile 40 mb aktarım yaparken bu diskin wd caviar blackden bahsediyorum 50 ile 70 mb arasında veri transveri yapıyor ayrıca kullananlar bilirler diski çalıştırdığınızda o motor ivmelenme sesini samsungdaki gibi duyamazsınız wd blackde bunuda belirteyım bi okuma yazma sesi var okadar kusur kadı kızındada olur.

Arkadaşlar şimdilik anlatacaklarım bukadar saat gece 3 hem yorgunluk hemde vaktin geç olmasıyla şimdilik bukadarını paylaşabildim ama sorularınıza en içten cevap vereceğime emin olabilirsiniz.kullanım alanlarına göre boyut ve kapasitelerine malzeme işçilik tasarım uretım aklınıza ne gelırse hepsını cevap vermeye çalışacağım siz yeterki samimiyetle sorun bende sabır ve özenle sizlerle bilgilerimi paylaşmaktan zevk duyacağım şimdilik iyi geceler

• ayrıca bişey daha söylemek istiyorum yok raidmiş yok 2 diski yok 3 diski birleştirdim(4.den bahsemiyorum cunku 1 diskten bile daha yavas oluyor)çok hızlı oldu falan gibisinden konu açanlar var.bunu yapıpda buyuk farklar göremeyıp hayal kırıklıgına uğrayanlar var.Anlık performans alırsınız öyle büyütülecek bir fark yok ve ama bizim için muhim olan süreklilik.sürekli aynı seviyede performans veren bi ssd ler var onlarda anasının gözu gibi pahalı adamlarda haklı kafa patlatıp yeni teknoloji cıkarmıslar bedavaya verecek değiller ya bi cepleri dolsun bakalım piyasa bi doysun elbet bizde yeriz kaymağını :) raid kullanacaksanız 1 ve 5 olarak yapın raid 0 hıkaye diski ömrunu azaltıyor.inanıp inanmamak size kalmış ne bana zarar getırır nede yarar.he denemek test etmek merak yada tatminlik içinse yapın yapın anasını satim öğrenin hoby olarak yapın mutlu olmak için kendinizi geliştirmek için yapın yanı :)
  • arkadaşlar şimdi bir test yaptım wd dijital 1tb caviar blackten smart disk 1.5 tb samsung hardiske(5400 rpm) kopyalama hızının resmini koydum bir bakın bakalım nasıl hoşunuza gidecekmi ortalama 70 ile 90 mb arası bazen 100-110 mb a cıkıyor
    Ayrıca 60 gb lık rar dosyalarını 33 dakikada cıkartıp atıyor sistem i7 2.66 2 gb ram anakart gigabyte ex 58 extreme

aynı diskleri p4 bir makınaya taktım
    kopyalama hızı 12-20 mb /s geçmiyor ayrıca 60 gb lık rar dosyalarını 7saat 45 dakıka gibi neler yapılacak bir zaman harcıyor.
    beni şaşırtan 5400 rpm olmasına rağmen gerçekten on numara bir performansı var ayrıca tıkırtı sesi bile duyamıyorum samsungda sadece ilk disk çalışmaya başladığında motoru hızını alırken 3 sanıyelık bır ses başkada bir sey yok yorumlarını ve görüşlerinizi beklıyorum arkadaşlar.

• Yazıyı baştan sona okudum. Bana göre güzel ve faydalı bilgiler paylaşılacak bu başlık altında. Bendede şuan Samsung 500Gb, Seagate 1.5TB hdd var ve bugün Samsung 5400 1.5Tb gelecek. Seagate 1.5 TB gözümde karardı resmen ama Samsung için iyi deniyor, deneyip göreceğiz.

Teşekkürler.
  • paylaşım için teşekkürler, eline sağlık.
  • evet gerçekten deneyimlerini bizlerle paylaşman çok güzel olmuş
  • Arkadaşlar Yazılarımda saatin geç olması ve yorgunluk sebebiyle bayağı cumle dusuklugu olmuş yazıyı bır an evvel bitiripde uyumaya gidim gibisinden yapmşım tekrar okudumda anlamakda zorluk çekmezsiniz inş bu yüzden hepinizden özür dilerim.ama başlangıç için güzel faydalı bilgiler var.

2 gün önce aldığım wd 1tb caviar black FALLS modeline 196 gb sistem 735 gb gecici dosya indirdiğim yer olarak yapıp bugun yer değişikliği yapıcam.
    eski wd 1 tb caviar black AALS biraz sesli hele kopyalama yaparken tıkırtısı sinir bozuyor ayrıca ufak bır cınlama var ama performansı aynı ,sıcaklığa gelice sürekli çalışmada 42 dereceden yukarı cıkmıyor bunuda belırteyım bir zararını görmedım 8 aydır 7/24 çalıştı ama artık emekliliğini depolama olarak yapıcak:) o yuzden bende bugun değiş tokuş yapıcam AALS modelini sokup FALLS modelini takıcam bu arada bu model 37 dereceyi gecmiyor çalışırken ses yok sadece okuma yazmada ufak bir ses oda diğer serisinin yanında devede kulak kalıyo sistemi kurduğumda tekrar bir kaç ss ekleyeceğim arkadaşlar
    wd cv alırken Falls modelini tercih edin yada siz bilirsiniz keyif ve para sizin arkadaşlar.

• acaba samsung yenı hardsıklerı nasıl f3 serısı dedıgın gıbı vınlama sesını f1 modellerı yapıyormuydu 2 yıl sonra hıc cekılmez sessız calısan bır hardsık seslı calısması samsung dayanaklı bır hardsıkmıdır seagate maxtor wd kullandım seagate gıbı dayanıklı gormedım
  • Yazı için teşekkürler, fakat öyle bir genelleme yapmışınız ki malesef aydınlatmadan çok yanıltıcı olmuş. Aynı yıl üretilen disklerin versiyonları bile performans,kalite ses gibi kriterlere göre farklılık gösteriyor. Mesela Seagate 7200.11 serisi hakkında ne düşünüyorsun?
  • Bir arkadaşa sistem topladık, seagate 500gb 7200.12 serisi hdd aldık. Bunlarda sorun yok sanırım???
  • samsung f1 f2 ve f3 serisi 500gb 1 ve 1.5 tb da vınlama yok okuma yazmada ses yok heleki 5400 ler çalışıyormu çalışmıyormu anlaşılmıyor bile ayrıca 7200 ve 5400 rpm aralarında 12 mb gibi bir fark var sadece disk ilk çalışırken kalkış yaparken bı hızlanma sesı 3 sanıyelık baskada bişey yok gönul rahatlığıyla alabilirsiniz.

gelelım segate meselesine sırf bu konuyu aydıtlatmak için ve bende merak ettiğim için 7200.11 ve 7200.12 serisi sağlam diskleri söktum mikroskopla incelemelerimdeki kısa ve öz anlatayım arkadaşlar içindeki çalışan aksam olsun manyetik olsun okuma gözlerini tutan ince bacaklar olsun eski disklere oranla kalitesiz sacdan imal edilmiş ve önceden firmalar ürünlerini satmak için çok daha kaliteli üretim yaparlardı ve pazarda pay kapabilmek için ffirmalar ve talep çoğaldıkça seri üretim hızlandı misal % 100 dikkatle kontrol edilen ürünler azda olsa ya gözden kacıyor yada piyasaya oğle sürülüyor nedeni yılların verdiği tecrübeyle o diskin ne kadar kullanılabilecehi tahmininde bulunabilirler zaten belli bir fireli üründe piyasaya sürmezler.incelememde bu cihazların yapıldığı ham maddede dahil malzeme uzerınde kılcal catlaklar mevcut eskıye oranla daha cok ve bakır tel sarımında gözle bile gorunen kalitesiz bakır kullanıldığı belli onuda anlatıyım.şimdi ham madde firmalari pıyasadan topladıkları artık bakır,metal,alüminyum vb gibi maddeleri daha çok oçaklarda ergitmek kalitesi yüksek hammadde yapmıyorlar.çünkü bu daha çok uğraş ve zaman aldığı için ayrıca para kaybı şu an % 90 firma bu yöntemi kullanmamaya başladı.onun yerine basıncla sıkıştırma yöntemi sıcak dövme yada cektirme yöntemleri daha ucuz ve daha kısa sürdüğü için ayrıca % 96 firmalar ürünlerinin ömürlerini ne kadar kullanılacağını ortalama olarak bilirler.4 4 luk yapsa ürün bozulmayacak bu sefer ürün satamayacak onun için ömrunu belirledikleri alaşımlı maddeyi kullanıp kullanıcı dengesini koruyorlar.bir çok firmada buna şahit oldum vede hala olmaktayım.türk firmalarida böyle.adı üstünde tüketim olacakki üretim olsun.benim düşüncem seagate bukadar pazar payında tüketicisine biraz oyun oynamışa benzıyor artık 21. yuzyılda vazgecilmez markalardan biri olduğu için nedeni bir kısım düşük kaliteli ürün piyasaya sürüp hızlı üretmek hizli satım ve hızlı kazançla kendini daha hızlı geliştirmektir.he bu sadece seagate için geçerli değil bütün firmalar için geçerli ve ne zaman kimin ne yapacağı belli olmaz.bu aklımızın almayacağı üretim ve tüketim kurnazlıklardan birisidir mesela.insanlarda tüketim açlığı oldukça bizler doğayı,azalan kaynakları tükettikçe ve dünyayı gün geçtikçe kuruturken ayrıca nufus coğaldıkca bunun gibi daha akla gelmeyen ne olaylar olur kimbilir...nerden nereye geldim o yuzden açmak istemiyorum ağzımı :)

arkadaşlar daha ileri gitmek istemıyorum.derinlere insem saatlerce anlatabilrim ama bilinki kimseye düşmanlığım yok karalamada yapmıyorum açıkcası.sadece almak istediğiniz disk ismi,kapasite,kullanacağınız şekil ve alanı belirtin daha iyi yardımcı olurum iyigeceler.sabah 6 olmuş vay benim halime

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakabo_ist -- 29 Aralık 2009; 6:00:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: WinteR
    Yazı için teşekkürler, fakat öyle bir genelleme yapmışınız ki malesef aydınlatmadan çok yanıltıcı olmuş. Aynı yıl üretilen disklerin versiyonları bile performans,kalite ses gibi kriterlere göre farklılık gösteriyor. Mesela Seagate 7200.11 serisi hakkında ne düşünüyorsun?

+1
  • + 1 demişisinde

bu söz benim için geçerliyse

Orijinalden alıntı: WinteR
    Yazı için teşekkürler, fakat öyle bir genelleme yapmışınız ki malesef aydınlatmadan çok yanıltıcı olmuş. Aynı yıl üretilen disklerin versiyonları bile performans,kalite ses gibi kriterlere göre farklılık gösteriyor. Mesela Seagate 7200.11 serisi hakkında ne düşünüyorsun?

ben orda genelleme olarak belırttım ince detaya girsem kitap gibi olur konu günlerce yazı yazmamı beklemıyorsun umarım benden.ayrıca 2 mesaj yukarıda sebebini belirttim arkadaşlar beni normal hdd kullanıcısı arşivci olarak görmeyin neler yaptığımı tahmin bile edemesiniz değer verip buraya bilgi paylaştım yoksa paylaşmamalımıydım.buraya muhalefet olmak için yazı yazan arkadaşlara söyluyorum siz ve sizin gibiler yüzünden forumdan kaçan kaçana kaçmasada benım gibi konuları okuyup geçiyor buraya cevap bulmak ve deneyimlerinizi yazın!çunku bir çok kişinin bilgilendirilmeye ihtiyacı var!kaşınan varsa doğru hamama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakabo_ist -- 29 Aralık 2009; 6:29:52 >

• ben aynı anda kaç diski kullandıgını merak ettim. hafta sonu wd caviar black 1tb falls kullanmaya başladım. genelde caviar black için çok sesli diye bir genelleme var ama bunu haketmiyor. paylaşımların için teşekkürler.
  • @jakabo_ist yorum, bilgilendirme ve emeğinize teşekkürler
    kim ne derse desin ben seagate ten çok memnunum bahsedilen seriden 4-5 hdd geçti elimden bazıları hala duruyor ve sorunsuz belkide şansım yaver gitti
    şimdilerde hangisi keseme uygunsa onu alıyorum (detay aşağıda) yukarıda da bahsedildiği gibi genel olarak bir kalite düşüşü sözkonusu
    ama fiyatlar yakınsa seagate wd samsung ... şeklinde tercih ederim
    maxtor dan uygun bile olsa uzak dururum
    herkese iyi forumlar
  • ben teşekkür ederim

@bulent35220
    şimdilerde hangisi keseme uygunsa onu alıyorum (detay aşağıda) yukarıda da bahsedildiği gibi genel olarak bir kalite düşüşü sözkonusu
    ama fiyatlar yakınsa seagate wd samsung ... şeklinde tercih ederim
    maxtor dan uygun bile olsa uzak dururum
    herkese iyi forumlar

+1 katılıyorum
  • jakabo_ist
    kım ne derse desın vaktını ayırıp bızımle deneyımlerı paylastıgın ıcın tesekkurler
    teskı herkez senın gıbı olsa
    sımdı hocam
    asıgıdakı ss Seagate 320GB ST3320620AS 7.10 serısı 16 bellek
    wındows 7 ultımate 64 bıt kullanıyorum
    dosya kopyalama cok az 20mbs
    wd cavaır cıft ıslemcı modellı bunun dosya transfer + olurmu
    mesala ben verı kopyalarken veya yuksek kalıte sıkıstırmıs Skullptura RIP
    acarken hardısk tabıkı ıkıncı bır ıslem ornegın ınternet sayfası acma wınap acma yapamıyorum
    sız yazınızda belırmıssınız zaten rar acarken ve rıp yaparken ıkıncı bır uygulama dıskı zorlar omrunu kısaltır dıye
    burda wd cavaır ıkı ıslemcı olan modelı dahamı ıyı bır teknolojı yoksa samsung f3 almalıyım kararsızım wd cıft ıslemcı ozelıgı bana getırısı dosya taransfer iki uc islem yaparken + olucagını performansın 20ms degılde 40 veya 35 olacagı tamın edıyorum sızce ne yapmalıyım secım olarak samsung wd seagate yenı modellerın tarnsfer hızları ss leri olsa secım yapmam kolaylasırdı

• yorumun için teşekkür ederim K@ptan41

senin diskin ortalama 40 veya 50 mb yazması lazım ayrıca elinde caviar blackin varsa sistemi ona kur ve seagate diske kopyalama yapmayı dene 60 ile 70 mb arası olacaktır yavaş disk hızlı diske ayak uydurmak için en ust seviyede veri aktaracaktır biz buna veri itelemesi diyoruz :)

şimdi öncelikle windows olarak kullandığınız diski en fazla 5 sefer windows kurdunuz bu 1 yılda olabilir 5 yılda çökertmenize bağlı.tabi bir çoğumuz windows kurarken hızlı format atıyor o yuzden plakalar ustundeki veriler tam anlamıyla silimiyor bu sebeble disk kafaları plakaya yazarken zorlanıyor ve verım duşuyor 5 kereden sonra bir kez yavaş format atın windowsunuzu kurun ozaman farkı göreceksiniz.size bir örnek vereyim mesela yazılıp silinebilen cd niz var dvd demiyorum cd de gözle daha belirgin göruluyor çunku.herhangi bir veriyi yazdınız hızlı sildiniz yazdınız sildiniz diskin uzerınde kı dağınık cizgileri göreceksiniz sonra yavaş ve tam silme yaptınız bide şimdi bakın kareye benzer şekilde daha düzgün cizgilere sahip olduğunu göreceksiniz.

arkadaşlar bu arada sizden bir ricam olacak bunun için konu açmaya gerek duymadım benim akıllı kardesim ggbyte ex58 extreme driver cd sini kırmış elinde olan varsa r*a*p*i*d veya h*o*t*f*i*l*e ye u*pload edebilirmi rica etsem şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakabo_ist -- 30 Aralık 2009; 0:25:28 >

• Konu bence HDD lerin hiç bahsedilmeyen taraflarıyla oldukça değerleri olmuş.Evet şuna katılıyorum aynı markaların farklı ürünleri bambaşka boyutta olabiliyor.O nedenle modeller üzerinden de kısmi olsada değerlendirmeye ihtiyaç var.Herşeye rağmen yazdıklarınızın oldukça değerli bilgiler olduğunu düşünüyorum.Bu bağlamda emek etmişsiniz teşekürler.

Madem HDD konusunda yetkin birini bulduk soru sormamak olmaz.Ve şunuda belirteyim forumda HDD konusunda bilgi almak zor hatta imkansız olabiliyor.Bu nedenle de foruma yapacağınız katkı önemli.

Ben bundan 2 ay önce Caviar Black bulamadığımdan ötürü Samsung HD103UJ aldım.Bilindik test programı HD Tune ile test ettim.HDD almadan önce okuma hızı 120 mb/s başlayan ve ortalama okuma hızı 90 mb/s olan bir yığın test sonuçlarına baktım.Ancak HDD aldığımda aynı sonuçların benim için geçerli olmadığına üzülerek tanık oldum.
    Az önce konuya dahil etmek için test ettim ve sonuç:

Ayrıca HD Tune de Burst Rate denen değerin tam karşılığı nedir bilgilendirirseniz sevinirim.Burst Rate çok eski SATA2 HDD lerde dahi 150 mb/s çıkarken neden benim HDD bu sonuçları veriyor anlayamadım.Esasen HDD in performansından şikayetçi değilim.Ancak psikolojik rahatsızlık duymaktayım.Sizin bu konuda yorumlarınız nedir bilgilendirirseniz sevinirim.

• merhaba arkadaşlar yeri değil ama sizlerle bişey paylaşmak istedim 2007 yılının ilk çeyreğindeki fiyat listesini buldum yerimi düzenlerken fiyatlara bakın.

dikkatimi çeken iki şey oldu efsane işlemci q6600 un fiyatının 969$ dolar olduğu ve 1 tb hardiskin 449$ olması vay be dedirtecek olay ozamanlar bize normal gelıyo ama şimdi görunce gülümsedim sizlerde bir inceleyin bakalım fiyatları.

ilk olarak GOLD PC 17 mart 2007 tarihinde aldığım fiyat listesi:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakabo_ist -- 30 Aralık 2009; 1:31:58 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.