Şimdi Ara

Hard Diske Format Atamıyorum Bios Giremiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar dun pc coktu ve format atmak istedim.ama pc ilk acilis sayfasindan ileriye gitmedi.Biosa girmeye calistim press f12 if you want die baslayan hata aldim.hard diski cikarinca biosa girebiliyorum.Elimde 2 hard disk ve 4 format Cd,dvdleri var sorun hepsinde ayni.hard diski takmadan format kismina giriyorum ve sonra hard diski takiyorum bolum olusturma kisminda hard disk gozukuyor ve bolumlero olusturup ileri diyince 3 5 dakika sonra hata verip pc reset atiyor. Yardimci olursaniz sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Güncel

• EmreOvez E kullanıcısına yanıt
    aldığınız hatanın ne olduğunu varsa koduyla yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız
  • Format sirasinda diskleri olusturduktan sonra ileri diyince yaklasik 3 5 dakika sonra yukleme yapilamadi diyip kapaniyor.herhangi bi hata kodu yazmiyor.Xp cdleri ile format atmaya calisinca bootmgr hatalari yada dll eksik hatalari veriyo.Hard disk takili olunca zaten format kismina bile girmiyo.Pc ilk acilis sayfasinda kaliyo ileri gitmiyo veya biosa bile girmiyo.Hard diski cikarip ilk acilis sayfasini gecip takiyorum disk olusturma kisminda gozukuyo hard disk. C ve D yi olusturiyorum format baslayinca yukleme yapilicak alan bulunamadi veya eksik dosya diyip sonlandiriyo formati

• quote:

Orijinalden alıntı: EmreOvez

Format sirasinda diskleri olusturduktan sonra ileri diyince yaklasik 3 5 dakika sonra yukleme yapilamadi diyip kapaniyor.herhangi bi hata kodu yazmiyor.Xp cdleri ile format atmaya calisinca bootmgr hatalari yada dll eksik hatalari veriyo.Hard disk takili olunca zaten format kismina bile girmiyo.Pc ilk acilis sayfasinda kaliyo ileri gitmiyo veya biosa bile girmiyo.Hard diski cikarip ilk acilis sayfasini gecip takiyorum disk olusturma kisminda gozukuyo hard disk. C ve D yi olusturiyorum format baslayinca yukleme yapilicak alan bulunamadi veya eksik dosya diyip sonlandiriyo formati

kardeş okadar yazmışsın adamın haberi bile yok ya alıntı yap yada haberdar et
    soulstriper adlı kardeşin bu yazıdan haberi yok böyle yaparsan çözüm bulamazsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paganmin -- 24 Mart 2015; 19:18:34 >
  • bir kaç resim yuklersen bir şeyler gelir elimizden
    farklı bir şey olabilir
    hataları göstererek daha iyi sonuc alırsın
  • bence harddisk bad sector olmuş olabilir üzücü bir olay sayısalsa düzelebiliyor ama fiziksel olursa sıkıntı olur o zaman

Bad sector nedir.
    Bad Sector; Hdd(Harddisk)'teki kör noktalardır Hdd, bad sector oluşan kısımlara veri işleyip bilgilerinizi yazamaz. Yada oradaki bilgilere ulaşamaz(Ulaşıladabilir).

Bad sector Nasıl oluşur

Hard disk çalışma sıcaklığının aşırı yüksek olması (55 dereceden sonrası tehlikelidir)
    Nemli ortam
    Hard disklerde yaşlanmaya bağlı yıpranma
    Disk yüzeyindeki korozyonlar
    **Diski çalışır durumdayken yere düşürmek, bir yere çarpmak(en tehlikelilerinden)
    Disk üretim aşamasında meydana gelen bozulmalar
    İşletim sistemi "cross-linking" adı verilen bir hata nedeniyle’de bad sektör oluşumuna sebep olabilir
    HDD içerisinin hava ile teması da bad sector oluşumuna neden olur.

Çoğumuz HDD'nin yapısını nasıl çalıştığını bilmeyiz. Bu yüzden biraz açıklama yapmak zorunda hissediyorum. İlk önce HDD kapalıyken HDD kolay bir şekilde bozulmaz. Peki çalışırken neden çok kolay bozuluyor ya da neden Bad Sector oluşuyor? Çünkü HDD içindeki diskleri okumak için kafa disklere 0 şekilde yaklaşır yani en ufak bir sarsıntı o kafanın diske değmesine ve çizmesine neden olur. Eğer çizik oluşursa erken teşhis etmesseniz zamanla çoğalır ve HDD kullanılmaz hale gelir. Onun için pek çözüm olmaz.

Ne Yapcam Bilmiyorum...

Baktınız HDD'den sesler geliyor. Sakın tamir ederim diye içini açmaya kalkmayın yapamassınız çünkü HDD'nin içindeki hava alınmıştır ve kapağını açtığnın andan itibaren içine hava dolar ve çizkler oluşur. Pirinç almaya giderken evdeki bulgurdan olursunuz. Bu yüzden sadece yazılımsal bir müdahelede bulunabilirsiniz.

Nasıl Olcak Bu Yazılım Müdahalesi?

Erken farketmek için düzenli olarak HDD'nizi Windows'a taratın. Bunun için;

a) Başlat
    b) Çalıştır
    c) Çıkacak boşluğa cmd yazın.
    d) Siyah bir ekran çıkacak. O ekrana chkdsk [sürücü adı:] yazın.
    İşte Başlıyoruz..!

İlk önce Windows'un kendi programlarından faydalanacağız. Durumu çok kötü olmayanlar yani PC'si açılanlar ve işlem yapabilenler için şöyle bir önerim var:

Bilgisayarım'a girin ve disk sürücüsünü seçip sağ tuş özellikler deyin. Araçlar > Şimdi Denetle > Bütün şıkları işaretleyin.

Eğer sistem sürücüsü ise yeniden başlatın diyecek. Yeniden başlatın ve işlemin bitmesini bekleyin. Daha sonra yukarıda anlattığım yoldan chkdsk yani diski tekrar gözden geçirin.

Eğer Bad Sector yoksa işlemden sonra disk birleştirme yapıyoruz ve bunu düzenli olarak 2 hafta da bir gerçekleştiriyoruz.
    kolay gelsin,,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kmetin -- 25 Mart 2015; 0:53:16 >

• paganmin aynen sen yazana kadar görmemiştim.

format ekranına geldiğinizde shift+f10 ya da shif+fn+f10 tuşlarına aynı anda basın.
    gelen cmd ekranına
    her satırdan sonra Enter'a basarak şu komutları gir:
    - diskpart
    - list disk
    - select disk * (* yerine bir önceki komutta ekrana gelen disklerden kurulum yapacağın diskin numarasını yazacaksın. Mesela select disk 0)
    - clean
    - exit
    - exit

bunu yaptıktan sonra format atarken mbr hatası gelirse yine aynı komuta

-convert mbr

gpt hatası alırsan

-convert gpt

yaz.

bunları yaptıktan sonra formata başlayabilirsin.
  • paganmin kullanıcısına yanıt
    bence o da benimkini görmedi yazıyı yani
  • yazıyı diye belirtmeseydin keşke

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paganmin -- 25 Mart 2015; 16:36:34 >
  • EmreOvez E kullanıcısına yanıt
    İmzamdaki Windows 7 ana konusuna gir oradan formatı anla sonra sağlıklı bir windows 7 ' yi USB ' ye anlatıldığı gibi aktar ve formatını at bu arada biosu tamamen default ayarlara getirip sonra 1.USB 2.HDD şeklinde boot edip formatı at.

Ayrıca C D E ne kadar bölüm varsa hepsini sıfırla yeniden oluştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 25 Mart 2015; 17:37:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

İmzamdaki Windows 7 ana konusuna gir oradan formatı anla sonra sağlıklı bir windows 7 ' yi USB ' ye anlatıldığı gibi aktar ve formatını at bu arada biosu tamamen default ayarlara getirip sonra 1.USB 2.HDD şeklinde boot edip formatı at.

Ayrıca C D E ne kadar bölüm varsa hepsini sıfırla yeniden oluştur.

Sorun bios kaynakliymis sifirlayinca duzeldi yinede tesekkurler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.