Şimdi Ara

Hard disk nasıl yanar ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
16.898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar benim imzamda yer alan diz üstüm vardı ama vista açılısında bi kaç defa takıldı sonraki denemelerimde orayı gecti ama masaustu yerine mavi ekran geldi neyse tamire verdim garanti kapsamında sonraki gün aldııgım cevaba baya sasırdım cunku yetkili harddiskin yandıgını ve harddiskin cıkarılarak istanbuladaki fabrikaya yollandıgını söyledi.. ben vistadandır diye dusunmustum ama yanılmışım..bir harddisk nasıl yanar ? birde sallanmadan dolayı çizilmiş olabilirmi harddisk yüzeyi onunda olmuş olabileceğini söyledi de yetkili ...

Bu Konu Hard disk bölümüne açıldı ama çözüm bulunamadı diye buraya açılmıştır....

• harddisk yanması denen tabir birkaç durum için kullanılmaktadır

kimisi enerji dengesizliğinden kaynaklanan kartın güç vermemesi kimisi çalışma esnasında sallanması ile oluşan bad sector a , kimiside işletim sisteminin çökmesine hdd yandı der

hdd çalışma mantığı ise kabaca, bir iğne ile manyetik alana iz bırakması şeklindedir.. fakat bu iğne asla manyetik alana temas etmez.. bu iğne çalışmazken kendi yuvasında durur

eğer siz çalışmazken hdd yi kuvvetli şekilde sarsarsanız yada çalışırken normal bir şekilde sarsarsanız ucu manyetik alana değerse burda kalıcı bir iz bırakır.. bu da bad sector oluşturur

bunun çözümü vardır ancak kalıcı değil geçici bir çözümdür.. eninde sonunda hdd değişmesi gerekir

hdd yi bozan etmenlerden bir diğeride hdd ye birden fazla iş verilmesidir.. örneğin hdd ye başka bir ortamdan kopyalama görevi vermişken bir başka klasör içindeki dosyaları sil komutu vermek veya çok sık yapılan hatalardan biride bir dosyayı biryerden kesip diğerine yapıştırmaktır

bunlar hdd nin ömrünü yarılar hatta kalitesiz bir marka ise kısa zamanda hdd nin gürültülü çalışması ve ardından bozulmasıdır

• quote:

Orjinalden alıntı: kelmiker

harddisk yanması denen tabir birkaç durum için kullanılmaktadır

kimisi enerji dengesizliğinden kaynaklanan kartın güç vermemesi kimisi çalışma esnasında sallanması ile oluşan bad sector a , kimiside işletim sisteminin çökmesine hdd yandı der

hdd çalışma mantığı ise kabaca, bir iğne ile manyetik alana iz bırakması şeklindedir.. fakat bu iğne asla manyetik alana temas etmez.. bu iğne çalışmazken kendi yuvasında durur

eğer siz çalışmazken hdd yi kuvvetli şekilde sarsarsanız yada çalışırken normal bir şekilde sarsarsanız ucu manyetik alana değerse burda kalıcı bir iz bırakır.. bu da bad sector oluşturur

bunun çözümü vardır ancak kalıcı değil geçici bir çözümdür.. eninde sonunda hdd değişmesi gerekir

hdd yi bozan etmenlerden bir diğeride hdd ye birden fazla iş verilmesidir.. örneğin hdd ye başka bir ortamdan kopyalama görevi vermişken bir başka klasör içindeki dosyaları sil komutu vermek veya çok sık yapılan hatalardan biride bir dosyayı biryerden kesip diğerine yapıştırmaktır

bunlar hdd nin ömrünü yarılar hatta kalitesiz bir marka ise kısa zamanda hdd nin gürültülü çalışması ve ardından bozulmasıdır

bence bu durumda 3 nedenden hepsi olabilir ozaman büyük ihtimalle güç verememesi durumu çünkü garanti kapsamında gitti istanbula ama belli olmaz dizustu sonucta belkide calısırken sallandı ve iz bıraktı neyse 15 gun sonra belli olacak ne olduğu verdiğin bilgiler için teşekkürler....

• mikail13 kullanıcısına yanıt
    6 yıl sonra gelen cevap
  • istanbul dan ben varım. genelde kartları yenisi ile değişirim.
    (birebir değişim işe yaramaz. çip değişimi de gereklidir genelde.)

hem verilere hem de diskinize kavuşursunuz..

mikail1313@gmail.com

referanslarım için tıklayabilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/member...sp?memID=94826
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.