Şimdi Ara

Hangi Linux Kullanmalıyım Yardım Lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.357
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sa kardeşlerim. Ne kadar Windows kullanıcısı olsam da ikinci bir işletim sistemi olarak Linux kurup öğrenmek istiyorum. Biraz da olsa kod bilgim yok ama o kadar da iyi değilim. İleride bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Yani kodları anlayabiliyorum ama yazamıyorum. Verilen kodlara başka bir yerden bakarak bir şeyler ekleyebilirim. Ama tabi ki de aşırı derecede değil. Linux kurup kendimi geliştirmek istiyorum fakat hangi dağıtımını kurmalıyım yardım ederseniz çok sevinirim.

• Mint

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok teşekkür ederim

• Linux Mint tavsiye ederim. Bilgisayarınızda 4GB ve üstü ram varsa 64bit olanını kurabilirsiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • myalperen kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarım 6 gb ram'a sahiptir. Win 7 de 64 bit zaten. Asıl sorun şu ki ikinci bir işletim sistemi olarak nasıl kurabilirim ?

• Dual boot yapcaksiniz. Zaten kurulum esnasinda windowsun yanina kur diyede bir secenek var.

• Ubuntu'dan uzak dur da istediğini yükle

• Zaten bir elin parmaklarını geçmeyecek ana dağıtım var diğerleri hep birini temel alan türevler, bence öncelikle bu konu hakkında bir karar ver yada araştırma yap.
  • Her başlık açan ' kod ' kelimesini aklına alarak içeriye giriyor. kod yazmakla linux arasında neden bukadar bir zorunluluk bağı kuruyorsunuz anlamış değilim.
    Aslında anlamanız gereken şey kod yazmak değil. Komut yazmak. Yapılmasını istediğiniz işlem için sisteme komut verirsiniz. Oturupta sistemi baştan yazmazsınız bu yüzden kod yazmak diye kafalarda oluşan şey pek doğru bişey değil.

Alın size sistem güncelleme komutu:

sudo apt-get update (Enter)
    sudo apt-get upgrade (Enter)

Birşey yüklemek için:

suda apt-get install "yüklencek program adı"

Opera yüklemek için mesala:

sudo apt-get install opera

Linux kullancaksan çok iyi kod bilgin olacak yoksa kullanamazsın diyen engin bilgi sahibi arkadaşlar neyi kastediyor acaba. Bir kaç komut yazmak mı.

Kaldıki bunun 'paket yönetcisi ' var 'paket kurucusu' var 'yazılım yönetcisi' var güncelleştrme yönetcisi' var.

• Şiddetle Linux Mint öneririm.
    Pardus,Debian, Ubuntu,Centos ta daha ilk kurulumda bile sorunlarla karşılaştım.
    Linux Mint'ta bir sıkıntıyla karşılasşmadım (henüz).

Ayrıca sstemi hiç kasmıyor.
    Performansı da mükemmel. Mesela Linux acemisi olarak Nvidia ekran kartını diğerlerinde etkili bir şekilde çalıştıramamıştım
    Ama Mint'ta sıkıntısız çalışıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.