Şimdi Ara

Hangi Anakart+İşlemci+Ram seti sizce?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
291
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. MSİ GTX 1650 ekran kartına sahip bir sistemim var. Ekran kartımı, cooler master sıvı soğutmamı, kasa ve PSU parçalarımı sıfır olarak zamanının iyisini almıştım. Pubg nin ilk çıktığı zamanlar gayet iyiydi yani. Ama anakart, fx işlemci ve 8gb DDR3 ram parçalarımı toplamda 350tl ye 2.el almıştım :) Şuan 7 yaşında oğlum ile Pes 2021, Blur, Rocet League gibi oyunlar oynuyoruz. Oynadığımız oyunlara göre bize yetiyordu da aslında, ama anakart arıza vermeye başladı. Şimdi anakart, işlemci ve ram güncelliyim istiyorum. Hem uygun fiyatlı, hemde biraz ileriye de dönük olsun istiyorum. Yani anakart güncel sistem olsun ve ilerde işlemci güncelleme şansım olsun gibi. Çocuğum daha küçük ve oynadığımız oyunlarda orta seviye olduğu için çokta iyi bir sistem alıp ölsün istemiyorum.

Baktığımda, AMD tarafında DDR5 RAM, AM5 ile gelmiş görünüyor ve AM5 soket AMD işlemciler çok pahalı. Bu durum, AM4 soket işlemci ve intel i3 işlemcilere yönlendiriyor. 2 adet iki tarafta da aynı fiyat olan set oluşturdum kafama yatan. Bir tarafta genelde çok önerilen "Ryzen 5 5600 + B550 Anakart" ve diğer tarafta hem aynı seğment sayılabilecek, hemde DDR5 güncel sisteme sahip, ilerde 13.nesil intel daha iyi bir işlemciye geçme şansı olan bir set. Lütfen düşüncenizi, nedeni ile birlikte paylaşırsanız sevinirim. Benim gönlüm intel setinden yana.

SET-1 (Toplam: 7.107 TL)

- MSI MB PRO H610M-E SOKET 1700 DDR5 5600MHZ(OC) HDMI VGA M.2 USB3.2 1x 1G LAN mATX (2.899 TL)

- INTEL Core i3-12100F 3.3GHz 1700P 12MB 12.Nesil (2.259 TL)

- Kingston FURY Beast Expo 16GB DDR5 5600MHz CL36 Performans Rami (1.949 TL)

SET-2 (Toplam: 8.572 TL)

- Asus Prime B550M-K AMD AM4 3.Nesil DDR4 VGA DVI HDMI Anakart (2.698 TL)

- Amd Ryzen 5 5600 3.5 Ghz 6 Çekirdek 32MB Cache Am4 Soket 7nm Işlemci Fansız Tray (4.299 TL)

- Kingston FURY Beast DIMM 16GB DDR4 3600MHz CL18 Performans Ram (1.575 TL)

• H610 intel anakrt ile ilerde daha güçlü bi işlemci kullanamazsınız.Zaten 2-3 sene sonra bile, bu işlemciler piasadan kalkar.Upgrade işi yok,yani.

Siz 5600 gibi,İntelden daha güçlü olan, konfigürasyona yönelin.

Ha,ayrıca şunu da belirtmek isterim. Ryzen 5600 için, şu daha hesaplı olan anakrtta işinizi rahatça görecektir.

akakce.com
    Asus Prime B450M-K II AMD AM4 DDR4 Micro ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
    https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-asus-prime-b450m-k-ii-amd-am4-ddr4-micro-atx-fiyati,863679028.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 27 Kasım 2023; 14:27:5 >
  • intel tarafında şuan en güncel 14.nesil işlemciler bile 1700p soket kullanıyor. İlerde ihtiyacım olursa bu işlemcilere yükseltme şansım cebimde olacak. Ama amd tarafında bir tık güncellemey bile gitmek istesem AM5 soket anakarta ihtiyacım olarak ve DDR5 ram almam gerekecek. Yanlışsam düzeltin lütfen. Neden kullanamazsınız dediniz tam olarak anlamadım.

• Söyliyeyim, O, H610 çipsetli anakartlar giriş seviyesidir. VRM tabir ettiğimiz güç devreleri düşüktür. Yüksek güç watt çeken bi işlemciyi besliyemez.Upgrade olayında işlemciyi yükselttikçe watt çekişi artar.

Ben bütçeniz düşük diye Ryzen 5600 ü önerdim. Zaten epey soluklu ve güçlü bi oyun işlemcisidir.

• OC yapmayacağımı düşünürsek, işlemci yükseltme işleminde en fazla bir tık daha ısınma problemi yaşarım diye düşünüyorum VRM kaynaklı. Aksi taktirde 1700p soket kullandıktan sonra desteklemek zorunda degil mi? Bunu bildiğim yanlışsa düzeltmek adına soruyorum.

Diğer tarafta ryzen 5 5600x işlemci evet test videolarında daha iyi bir görüntü ve fps değeri sunuyor. Sanırım amd tarafına kayıcam görünüyor net olarak. Peki Ryzen 5 5600x işlemciye, azda ileriye dönük VRM tarafında da sorun yaratmayacak fiyatı bir tık arttırarak anakart öneriniz var mı? Yani 3-4k aralığında bu işlemci için şu anakartı öneririm diyebileceğiniz. Belki ilerde bu anakart üzerinde am4 soketli güncel bir yeni nesil işlemciye geçişte yapma şansım olabilir.

• İntel sistemde işlemciyi 13100 yapabılırsın

DDR4 lü sistem toplayabilirsin

• is_system kullanıcısına yanıt

AM4 sisteminde, max. 5800X3D var işlemci olarak.Bu bütçe ile şansınızı fazla zorlamayın derim.Onu da zaten bi kaç yıl sonra 2. bulabilirsiniz.

• Bu anakart bütçene uygun.

akakce.com
    MSI B550M PRO-VDH Wi-Fi AMD AM4 DDR4 Micro ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
    https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-msi-b550m-pro-vdh-wi-fi-amd-am4-ddr4-micro-atx-fiyati,773107256.html
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.