Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar kasım ayı faturamız geldi ferroli econcept 25c ile 2 katı , 43C kazan-22.5C termostat sıcaklığında ısıtıyouz. 182 m3 176,59 Tl fatura geldi, geçen kasımda 250 Tl di iyileşme var ama Aralık ayına karla girdik bu ay 350 den aşağı gelmez. Yer Tekirdağ yalıtım yok sadece peklerin arkasında strafor var, Herkese hayırlı ve tasarruflu bir kış diliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: casper59

Arkadaşlar kasım ayı faturamız geldi ferroli econcept 25c ile 2 katı , 43C kazan-22.5C termostat sıcaklığında ısıtıyouz. 182 m3 176,59 Tl fatura geldi, geçen kasımda 250 Tl di iyileşme var ama Aralık ayına karla girdik bu ay 350 den aşağı gelmez. Yer Tekirdağ yalıtım yok sadece peklerin arkasında strafor var, Herkese hayırlı ve tasarruflu bir kış diliyorum.

Merhaba.tuketiminiz gayet ideal bir sey sormak istiyorum:43 derece kazan sicakligi evi 22.5 dereceye getirmek icin yetiyor mu?yani kombi sanirim cok uzun sure devrede kaliyor.kombi ne kadar sure yaniyor ne kadar sure sonuyor bunu merak ettim.tesekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sayın arkadaşım 40-43 C lerde kombi çok sık dur kalk yapmıyor forumda da pompanın uzun ömürlü olması için düşük derecede kullanılması tavsiye ediliyordu.Ben kasım ayında 22,5C yi yakaladım, geceleri 19C ye düştüğümde sabah 07 ye kadar çalışmıyor desem yeridir; sadece kazan sıcaklığını yükseltiyor petekler ılık duruyordu. Şimdi Aralık ayında 50 C ye kadar çıktım ama fazla dur kalk yapmaya başladı, şu anda 41 C de sürekli çalışıyor , petekler aynı orta sıcaklıkta , 22-22.5 C yi buldumu 5-7 dakika arası duruyor çalışmaya devam ediyor. Şu an itibariyle 31 günlük 460 m3 olmuş bayağı bir artış var kışa girdik artık.
  • E.C.A Confeo Plus Kombide, 28 Kasım- 28 Aralık arası faturam 320 Tl geldi. 1 ay boyunca hiç kapanmadı kombi ve min. değerde 40 derece de çalıştı. Sadece ayın 3-4 günü 50-55 derecede yandı...

Yer Ankara Batıkent-Kardelen-Turgut Özal Mahallesi civarları. Ev 8. kat güney cephe 3 oda 1 salon(150-160m2 civarı), 7 adet petek mevcut salondaki petek büyük,banyoda havlu pan var. Mantoloma yok, alt kat, sağ ve sol tarafdaki daireler boş...

Sizce fatura normal mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mixenon -- 2 Ocak 2013; 23:06:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: susaklı

slm arkadaşlar;
    yer:ankara etimesgut
    daire konum:güneydoğu 2.kat alt dolu üst boş dış yalıtımlı. kullanım alanı tahmini 140m2 yaklaşık 11m petek var, salon peteği yarım ısındığı için kapalı. 5petek + 1havluluk 24saat açık.
    kombi: bosch classic plus konvansiyonel kombi
    petekler: demirdöküm plus
    sıcaklık: kombi göstergesi 37C de açıp 46C de kapatıyor, termometre ile ölçüm yapılmadı oda termostadı kullanılmıyor.
    tüketim sıcaksu hariç: 24 saatte 12,5m3 minimum

Bende ayni kombiden kullaniyorum kombi uzerinde 1 demi tutuyirsun dostum kalorifer ayarini oda kullanmadigin odalarin vanalarini tam kapatip 1 tur ac

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1+1 ev 170 tl fatura ve oda sıcaklığı 16-17 derece bundan sonra hiç açmayacam kombiyi.
  • 1 aralık 5 ocak tarihli faturam bugün kesildi 35 günlük 530 m3 520 tl geldi.Günlük 15.14 m3 sarfiyat var.Yer Tekirdağ ferroli econcept 25C ile 13.5 m petek ile 2 kat 170-180 metre kare alan 22.5 C de kazan sıcaklığı şu an 40 C çok soğuklarda 50 C ye çıktım.Yalıtım yok 4 cephe açık. Yakın mesafedeki komşu Eca confeo plus hermetik kombi kullanıyor 2. kat altı boş üstte oğlu aynı kombiyi kullanıyor 3 cephe açık 8 metre petek bugün 426 tl gelmiş.
    Kız kardeşim 3. katta, altı boş - üstte yarım teras katı terasta da 1 petek var Baymak novadens extra yoğuşmalı kombi kullanıyor; kasımda 196 tl bügün de 440 tl fatura kesildi çok şikayetçiler kazanı 70 C den aşağı düşürememişler. Şimdi ben sevineyim mi üzüleyim mi . Baymak kazan derecesi ayarından anlayan arkadaşlar yazarlarsa ben de termostattan umarım ayarlayabilirim. Şimdiden Allah razı olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: casper59

1 aralık 5 ocak tarihli faturam bugün kesildi 35 günlük 530 m3 520 tl geldi.Günlük 15.14 m3 sarfiyat var.Yer Tekirdağ ferroli econcept 25C ile 13.5 m petek ile 2 kat 170-180 metre kare alan 22.5 C de kazan sıcaklığı şu an 40 C çok soğuklarda 50 C ye çıktım.Yalıtım yok 4 cephe açık. Yakın mesafedeki komşu Eca confeo plus hermetik kombi kullanıyor 2. kat altı boş üstte oğlu aynı kombiyi kullanıyor 3 cephe açık 8 metre petek bugün 426 tl gelmiş.
    Kız kardeşim 3. katta, altı boş - üstte yarım teras katı terasta da 1 petek var Baymak novadens extra yoğuşmalı kombi kullanıyor; kasımda 196 tl bügün de 440 tl fatura kesildi çok şikayetçiler kazanı 70 C den aşağı düşürememişler. Şimdi ben sevineyim mi üzüleyim mi . Baymak kazan derecesi ayarından anlayan arkadaşlar yazarlarsa ben de termostattan umarım ayarlayabilirim. Şimdiden Allah razı olsun

şimdi eski kasamı yeni kasamı kullanıyor kardeşim baymak novadens extra ona göre ayarları söyleyelim dostum

• fatura kesildi yer ısparta soğuk baya sert yalıtım yok 100 m2 9.5mt petek açık şu an ocak banyo dahil
    baymak novadens extra

12.12.2012-- 03.01.2013 24 günlük 129 tl gelmiş 144 m3 yakmış kazan sıcaklığı 50 derece min ısı 50 ayarlı oda termostadlı 22 derece geçen ay 166 gelmişti bazı arkadaşlara cidden çok geliyor
  • merabalar.
    Ben izmiden. Evim en ust 5.kat uc cephe acik. Yalitim yok. Kombim Bosch Condense 2000 yari yogusmali kombi. İzmirde hava cok soguk olmadigi icin aksam saat 18.00den 23.30e kadar 5.5saat 55c derecede calistiriyorum sadece 3,3m kup yakiyor.

• Ayrica;
    Hava soguk oldugu zaman gunduzleride minimum seviye olan 39c derecede calistiriyorum. Ornegin 20saat minimum sevide calistirdigimda ortalama 4-4.5 m küp yakiyor. 20kasim-20aralik faturam 127mküp 125TL geldi. Tahminlerime gore ocak ayinda da maksimum 190TL gelecek. oda sicakligi 22-23derecenin altina dusmuyor. Bence cok iyi. Sizin yorumlariniz nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: 0935

Ayrica;
    Hava soguk oldugu zaman gunduzleride minimum seviye olan 39c derecede calistiriyorum. Ornegin 20saat minimum sevide calistirdigimda ortalama 4-4.5 m küp yakiyor. 20kasim-20aralik faturam 127mküp 125TL geldi. Tahminlerime gore ocak ayinda da maksimum 190TL gelecek. oda sicakligi 22-23derecenin altina dusmuyor. Bence cok iyi. Sizin yorumlariniz nedir?

Bosch Condense 2000W için tek modülasyonlu-haftalık programlı oda termostatı Bosch TRZ200 dür. Fiyatı en ucuz yerde 150 TL. civarı. Mutlaka taktırın. Yine aynı ısıda kombiyi yakın. OT'nı gündüz daha düşük ısıya ayarlayın. Örneğin 20 dereceye, akşam 21,5 gibi yapın. Tasarrufun yanına konfor da ekleyin.

Bu arada az kullanılan ve/veya oransal sıcak odaların alt termostatlarını tam kapatıp, kombiye yakınlığına göre yarım-1-1,5 tur açın. Böylece bu bölümlere fazladan gelen gereksiz sıcak su, ihtiyacı olan diğer yaşam odalarına yönlenir. Tasarruf+konfor artar.

• Serinn hocam ben alt taraftaki vanalari kapatmadan usteki vanalari 1.5 tur aciyodum cok kullanmadigim odalari alt vanalari kapatmam mi gerekiyor?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kronikyorgun

Serinn hocam ben alt taraftaki vanalari kapatmadan usteki vanalari 1.5 tur aciyodum cok kullanmadigim odalari alt vanalari kapatmam mi gerekiyor?

Üst vanaları tam açık konuma getirin. Alt vanaları tam kapatıp, kombiye yakınlığına göre yarım-1 ve 1,5 tur açın. Örneğin mutfağın üst vanası tam açık olsun, alt vanasını tam kapatıp kendi ekseninde yarım tur açın, salonun petek alt vanasını 1 tur, kullanmadığınız diğer odanın alt vanasını 1,5 tur açın. Bu şekilde sıcak su peteğe girer ama çıkış az olduğundan, sıcak su buraya az gelecektir. Böylece sıcak su daha çok diğer yaşam odalarına gidecektir.
  • Sevgili arkadaşım. Benim bu vanalar ile ilgili anlamadığım bir konu var. Benim evimde de Kombiye yakınlık sırasına göre mutfak- salon- yatak- çocuk- ve oturma odası. Biz salonda oturuyoruz. Sizin söylediğinize göre mutfağın alt vanasını Yarım, salonu 1, yatak odasını 1.5tur açmam lazım. Peki benim bildiğim kadarıyla kombiden gelen sıcak su sırasıyla peteklerin içinden geçip diğer peteklere gitmiyor mu? Bu şekilde kapatırsak sıcak su diğer peteklere de az gitmez mi? Yanılıyorsam lütfen düzeltin. Teşekkürler...

• quote:

Sevgili arkadaşım. Benim bu vanalar ile ilgili anlamadığım bir konu var. Benim evimde de Kombiye yakınlık sırasına göre mutfak- salon- yatak- çocuk- ve oturma odası. Biz salonda oturuyoruz. Sizin söylediğinize göre mutfağın alt vanasını Yarım, salonu 1, yatak odasını 1.5tur açmam lazım. Peki benim bildiğim kadarıyla kombiden gelen sıcak su sırasıyla peteklerin içinden geçip diğer peteklere gitmiyor mu? Bu şekilde kapatırsak sıcak su diğer peteklere de az gitmez mi? Yanılıyorsam lütfen düzeltin. Teşekkürler...

Salonda oturuyorsanız ve kullanıyorsanız petekleri kısmayın burada tabi. Genel anlamda ne söylüyorum; "az kullanılan ve/veya oransal sıcak olan odalardaki petekler bu işleme tabi tutulacaktır"
    Diğer sorunuza gelince; eğer tesisatınız mobil ise, yani her hatta ayrı gidiş-dönüş borusu varsa diğer peteklere az gitme durumu söz konusu olmaz. Ancak peteklere dağıtım hattınız tek yada 2 borudan oluşuyor ve bunlardan dağıtım oluyorsa tabi böyle bir sorun olabilir. Benim söylediğim reglaj uygulaması, normal tesisatlar içindir. Eve sonradan yapılan kalorifer tesisatlarında tembelliğe, az masraf ve işçiliğe yönelindiğinden, genelde tek yada çift hattan sıcak su dağıtılmaktadır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ASRIN32

şimdi eski kasamı yeni kasamı kullanıyor kardeşim baymak novadens extra ona göre ayarları söyleyelim dostum

Yeni kasa için ayarlanmayı anlatıım ben başka başlıkta, siz eski kasayı anlatın ileride başkaları da faydalınabilir.
  • Bugün yeni fatura geldi.
    17/12/2012 - 07/01/2013=150 TL.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Sevgili arkadaşım. Benim bu vanalar ile ilgili anlamadığım bir konu var. Benim evimde de Kombiye yakınlık sırasına göre mutfak- salon- yatak- çocuk- ve oturma odası. Biz salonda oturuyoruz. Sizin söylediğinize göre mutfağın alt vanasını Yarım, salonu 1, yatak odasını 1.5tur açmam lazım. Peki benim bildiğim kadarıyla kombiden gelen sıcak su sırasıyla peteklerin içinden geçip diğer peteklere gitmiyor mu? Bu şekilde kapatırsak sıcak su diğer peteklere de az gitmez mi? Yanılıyorsam lütfen düzeltin. Teşekkürler...

Salonda oturuyorsanız ve kullanıyorsanız petekleri kısmayın burada tabi. Genel anlamda ne söylüyorum; "az kullanılan ve/veya oransal sıcak olan odalardaki petekler bu işleme tabi tutulacaktır"
    Diğer sorunuza gelince; eğer tesisatınız mobil ise, yani her hatta ayrı gidiş-dönüş borusu varsa diğer peteklere az gitme durumu söz konusu olmaz. Ancak peteklere dağıtım hattınız tek yada 2 borudan oluşuyor ve bunlardan dağıtım oluyorsa tabi böyle bir sorun olabilir. Benim söylediğim reglaj uygulaması, normal tesisatlar içindir. Eve sonradan yapılan kalorifer tesisatlarında tembelliğe, az masraf ve işçiliğe yönelindiğinden, genelde tek yada çift hattan sıcak su dağıtılmaktadır.

sserin hocam bende mobil tesisat ve Bosch Classic Condense var ve 8 adet peteğe dağılıyor , ben reglaj ayarı yaptım kombiye yakın olan yerlerde siemens termostatik vana takılı ve çıkış(soğuk) kısımdan tamamen kapatarak yakın petekleri yarım ve 1 tur açtım faydası oldu gibi uzak peteklerin altları daha iyi ısınıyor sizin dediğinize göre ben boş yere mi yaptım hepsini tamamen açmalımıyım ?

Mobil tesisatlı sistemde Şuan ki durum yakından uzağa doğru,
    Mutfak 1 m Termostatik vanalı üst ayar 2.5 alt vana yarım tur
    Yatak odası 1.5m petek termostatik vana ayar 3 alt vana 1 tur
    Salon 1.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.8 alt vana 1 tur
    salon 2.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.9 alt vana 1.5 tur
    Antre 1 m petek normal vana üst vana tamamen açık alt 2-3 tur açık
    Banyo normal vana 60cm giriş ve cıkıs 1 er tur açık
    Oturma odası Oda termostatı olan 1.4 m petek üst ve alt tamamen açık termostatik vana yok,
    Salon 3. petek 1.2m oda termostatı yok üst 2 tur açık çıkış soğuk tam açık.

• quote:

Orijinalden alıntı: Turgut

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

sserin hocam bende mobil tesisat ve Bosch Classic Condense var ve 8 adet peteğe dağılıyor , ben reglaj ayarı yaptım kombiye yakın olan yerlerde siemens termostatik vana takılı ve çıkış(soğuk) kısımdan tamamen kapatarak yakın petekleri yarım ve 1 tur açtım faydası oldu gibi uzak peteklerin altları daha iyi ısınıyor sizin dediğinize göre ben boş yere mi yaptım hepsini tamamen açmalımıyım ?

Mobil tesisatlı sistemde Şuan ki durum yakından uzağa doğru,
    Mutfak 1 m Termostatik vanalı üst ayar 2.5 alt vana yarım tur
    Yatak odası 1.5m petek termostatik vana ayar 3 alt vana 1 tur
    Salon 1.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.8 alt vana 1 tur
    salon 2.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.9 alt vana 1.5 tur
    Antre 1 m petek normal vana üst vana tamamen açık alt 2-3 tur açık
    Banyo normal vana 60cm giriş ve cıkıs 1 er tur açık
    Oturma odası Oda termostatı olan 1.4 m petek üst ve alt tamamen açık termostatik vana yok,
    Salon 3. petek 1.2m oda termostatı yok üst 2 tur açık çıkış soğuk tam açık.

============================================BANA GÖRE AŞAĞIDAKİ SÜTUNDA
    Mutfak 1 m Termostatik vanalı üst ayar 2.5 alt vana yarım tur====alt vana tam açık olmalıdır.
    Yatak odası 1.5m petek termostatik vana ayar 3 alt vana 1 tur====alt vana tam açık olmalıdır.
    Salon 1.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.8 alt vana 1 tur====alt vana tam açık olmalıdır.Salonda oturmuyorsanız üst termo vana 2,5 olabilir.
    salon 2.petek 1.2m termostatik vana ayarı 2.9 alt vana 1.5 tur====alt vana tam açık olmalıdır.Salonda oturmuyorsanız üst termo vana 2,5 olabilir.
    Antre 1 m petek normal vana üst vana tamamen açık alt 2-3 tur açık====antre sıcak oluyorsa, üst tam açık, alt vana 1 tur açık olmalıdır.
    Banyo normal vana 60cm giriş ve cıkıs 1 er tur açık====banyonun sıcak olması istenilir. bu yeterli ise kalsın.
    Oturma odası Oda termostatı olan 1.4 m petek üst ve alt tamamen açık termostatik vana yok,====bu da kalsın
    Salon 3. petek 1.2m oda termostatı yok üst 2 tur açık çıkış soğuk tam açık.====Salonda oturmuyorsanız, üst tam açık, alt vana yarım tur açık olabilir.

Önerilerimi deneyin eski ayarların yarattığı ısıdan daha memnunsanız eski duruma dönersiniz.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.