Şimdi Ara

GTX 970 vs 780

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ekran kartı alma arefesindeyim kafamda 970 olarak belirlemiştim fakat 780 i görünce kararsız kaldım. 384 bit olması çelişkide bırakıyor beni. Sizce hangi kartı almalıyım ve neden ?

GTX780 3GB 384Bit vs GTX 970 4GB 256Bit

• Yalnızca bit olayına takılmayın nvidia bant genişliklerini optimize ederek 256bit genişliği yeterli hale getirdi 970 neredeyse tüm oyun ve testlerde 780 in önündedir üstelik daha az enerji harcayarak. Yalnız bu gpu ya has coil whine problemleri var ve sorunun en az olduğu üreticiler Asus ve gigabyte 970 tercih edilecekse bu iki üreticiden birinin kartı tercih edilmeli
  • Ekran kartı tercihi yaparken sadece bit veya belleğe göre tercih yapılmamalıdır.

Ona bakılırsa çok eski kartlar arasındada 384 bit olan kartlar var, bu tek başına bir ölçüt değildir.

Mimari, shader sayısı, cuda sayısı gibi birçok etken önemlidir. Gtx 970 daha yeni bir mimaridir, daha düşük tdp ye ve güç tüketimine sahiptir, mimari olarakta bir önceki mimariye göre biraz daha güçlüdür.

Yeni bir kart alıyorsanız yeni mimari almakta fayda var, tabi gtx 970 lerdeki cw konusunuda unutmamak gerek.
  • Kullanım amacım 3d render olucak ve V-ray render motoruyla çalışıcam. Bunun için renkleri daha canlı işleyebilecek yani işlemcisi daha güçlü bir şey lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Araxlea -- 2 Ocak 2015; 1:17:14 >
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Kullanım amacım 3d render olucak ve V-ray render motoruyla çalışıcam. Bunun için renkleri daha canlı işleyebilecek yani işlemcisi daha güçlü bir şey lazım.
  • Araxlea A kullanıcısına yanıt
    Gtx 970 güzel bir kart yeni nesil TDP değerleri daha düşük az enerjiyle iyi işler başarır ama CW sorunu çıkarabilir
    Bunun sebebini ise ben az enerji tüketmesine bağlıyorum benim Görüşüm

Ama asus gtx 970 alınabilir asus kaliteli bileşenler kullanıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • evokartal kullanıcısına yanıt
    Peki bu cw sorunu belli bir süre sonra düzeltilmiş olarak piyasaya sürülür mü ? eğer sürülürse ne kadar sürer/sürüyor genelde.
    Gtx970 daha az shadera sahip olsada daha verimli olarak kullanabilir.

Yeni bir mimariye sahip birazda kullandığınız uygulamaların optimizasyonuna bağlı.

Zira halen birçok üst düzey kullanıcı kepler mimarili kartları kullanıyor.Ha deyince o kadar masraf yapılmaz anlayacağınız üzere.

Kullandığınız uygulamaları bilmiyorum ancak bu konuyu o uygulamaları ve nvidia kullanan bir arkadaşada sormanızı öneririm.

Bu tür işlerde Amd firepro/nvidia quadro kartlar kullanılıyor.Onlarada bakabilirsiniz

CW sorununun düzelmesi üst düzey bileşenler kullanılması lazım
    Herşeyin önemi büyük kartta kullanilan kapatisorler baskı devre kartı önemli
    Yeni revizyon kartlarda CW sorunu çözülebilir ama kesin konuşmak doğru olmaz

• Simplyfor S kullanıcısına yanıt
    Grafiklerde quadro kullanıyor doğru fakat benim kullandığım render motorunda (v-ray) quadronun pek etkisi olmuyor. V-ray daha cok işlemciyi kullanıyor. Ve sorduğum kişi Titan kullanıyor. Tavsiyesi de yeşil renkleri iyi alabileceğin bir kart. Buna göre hangisi daha ön planda oluyor peki bir bilginiz var mı
    Maalesef bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim.2-3 aydır cinema 4D kullanıyorum.

Yeşil rengi bilememde ekran kartından çok işlemciye yüklenmeni öneririm daha çok.

• Simplyfor S kullanıcısına yanıt
    Anladım teşekkür ederim ilginiz için
  • İkinci el gtx780 Ti gibi bir kart almanız daha faydalı olacaktır bu tip uygulamalarda cuda sayısından dolayı. Gtx780 alırsanız da 6gb'lık modeli düşünebilirsiniz.
    http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx780-rog-strix-gddr5-6gb-384bit-nvidia-geforce-dx112-ekran-karti.html

GtxTitan Black'in cuda sayısı gtx780 Ti ile aynıdır dolayısıyla render performansı da benzerdir.
     GTX 970 vs 780

Bunun dışında:
    http://www.migenius.com/products/nvidia-iray/iray-benchmarks-2014-5

Bunlara bakarak gtx970 ile gtx780 arasında çok fark olmadığı tahmin edilebilir. Testlerdeki gtxTitan, gtx780'den cuda sayısı olarak biraz üstündür. Gtx980 ise gtx970'ten %15 daha performanslıdır. Bundan başka karta overclock yapmanız epey faydalı olacaktır. Gtx780 3gb yerine 4gb gtx970 daha iyi seçim olur bence.

• grafik işlemci mimarisi önemli, yıllar önce de 4 gb 256 bit kartlar vardı şimdi gtx970 de 4 gb 256 bit. performansları eşit olacak değil herhalde, bu sebeple en son bit ve bellek olayına bakılmalı. üst seviyede adam durduk yere masraflı işi yapıp gpuyu güçlendirip ucuz yerden kaçarak performansı baltalamaz. kaç bit ise o değer hali hazırda yeten değerdir. zaten 9 serisinde farklı ve daha verimli bir sıkıştırma vardı böylece bellek bant genişliği 256 da olsa 384 den fazla iş yapabiliyordu.

gtx780 yüksek fiyatla epey hacimli satıldı, 970 uygun fiyata daha iyi ve bol bol özellikle gelince 780 ile denk tutuldu şuan veya bir tık önünde. 1 yıl içerisinde driver güncellemeleriyle 780 ile arasında 680/770 arasında olduğu gibi bir fark oluşacaktır. 1100 liraya 780 lightning uzun süre vatanda satıldı haftalarca uygun fiyatta kaldı 780 gaming 980 liralara düştü. 300 lira fark oluştuğunda 780 tercih edilebilir, geriye kalan her konuda elbette 970. aradan zaman geçince performans farkları daha da açılacaktır fakat testler ilk dönemlere ait kalacağı için farketmek zor olacaktır internetten araştırmayla

bite bakma kardesim gtx 970,780 gore daha performansli ve daha az guc tuketir.

• quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

İkinci el gtx780 Ti gibi bir kart almanız daha faydalı olacaktır bu tip uygulamalarda cuda sayısından dolayı. Gtx780 alırsanız da 6gb'lık modeli düşünebilirsiniz.
    http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx780-rog-strix-gddr5-6gb-384bit-nvidia-geforce-dx112-ekran-karti.html

GtxTitan Black'in cuda sayısı gtx780 Ti ile aynıdır dolayısıyla render performansı da benzerdir.
     GTX 970 vs 780

Bunun dışında:
    http://www.migenius.com/products/nvidia-iray/iray-benchmarks-2014-5

Bunlara bakarak gtx970 ile gtx780 arasında çok fark olmadığı tahmin edilebilir. Testlerdeki gtxTitan, gtx780'den cuda sayısı olarak biraz üstündür. Gtx980 ise gtx970'ten %15 daha performanslıdır. Bundan başka karta overclock yapmanız epey faydalı olacaktır. Gtx780 3gb yerine 4gb gtx970 daha iyi seçim olur bence.

Hocam anladığım kadarıyla başta 780 Ti'in cuda sayısının Titan'a yakınlığından dolayı render için tercih edilebilir demişsin. Buradan çıkacak sonuç ise TİTAN 970'ten üstün olduğu için 780Ti Render konusunda 970'e göre daha verimli olur.

Fakat şu yazdığın son paragraf biraz karmaşık geldi onun sonunda da Gtx 970 i almak gerektiğini belirtmişsin.

Sana zahmet biraz daha açar mısın ??

Şimdi titanları ve gtx780'leri karıştırmamalısın. Gtx Titan ile GtxTitan black farklıdır, gtx780 ile Gtx780 Ti farklıdır.

Titan'ı fiyatından dolayı alamayacağını düşünüyorum. Bütçeni de gtx780 ve gtx970 alabileceğin düzeyde olduğunü düşündüm. Bu nedenle gtx780 Ti önererek başladım. Eğer ki sıfır almayı düşünüyorsan da gtx780 3gb veya gtx970'e anca paran yetiyorsa ve 6gb modeli alamazsan diye de gtx970 al diyerek bitirdim.

Resimden sonraki attığım linke dair yazdığım paragrafı , linki inceleyerek analiz etmeni istedim aslında. Oradaki en iyi sonucu alan kart gtx780 Ti skoru 3.39, 2. gtx980 skoru 3.11, gtxTitan da 2.62. Gtx780 Ti sc modeli oc'lu bir model diğerleri stok bu nedenle skorlar biraz adil değil. Şimdi GtxTitan'ı, gtx780 ile aynı kabul edelim (Titan daha iyi ama siz oc'lu bir gtx780 alacağınızı varsayarsak benzer performans gösterebilirler 3gb bellek dolana kadar). Gtx980 ise gtx970'ten %15 daha hızlı ancak biz bunu %10 diyelim çünkü piyasadaki kartların hepsi oc'li versiyon. Buradan gtx970'İn alacağı skor 2.80 olur, %15 fark desek 2.64. Yani her türlü Titan'dan yüksek oluyor. Eğer sıfır alacaksan gtx970 alman daha iyi olur ancak coil whine sorununu da göze almalısın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 4 Ocak 2015; 21:00:31 >

• HiqhWoltage kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam şimdi daha da netleşti. Ve bende ne almam gerektiğine daha iyi karar verdim. Teşekkür ederim yardımlarınız için.
  • Gtx970 den 250-300tl daha ucuza bulabilirsen 780, aksi halde 970 den şaşmamak lazım. Ayrıca CW sorununu da fazla kafaya takma. Kartı netten sipariş edersen içine sinmediği an direk iade ya da değişim alırsın bu şekilde 3-4 kere değişimle en son CW sorunu olmayan kart denk getirenler var forumda
  • quote:

Orijinalden alıntı: Salvoo

Gtx970 den 250-300tl daha ucuza bulabilirsen 780, aksi halde 970 den şaşmamak lazım. Ayrıca CW sorununu da fazla kafaya takma. Kartı netten sipariş edersen içine sinmediği an direk iade ya da değişim alırsın bu şekilde 3-4 kere değişimle en son CW sorunu olmayan kart denk getirenler var forumda

Ahaha oda iyiymiş :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.