Şimdi Ara

GPU da isinma ve airfact!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
739
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar ben 1ay once Leadtek 6600gt extreme ekran karti aldim ve overclocklu degil.Sorunum oyunları oynadiğimda belli bir sure sonra ekranda yeşil yeşil kareler yanıp yanıp sönüyor.Ben software bir problem diye düşündüm ama baska bir forumda bir arkadaş o soruna airfact denir ekran kartinin GPUsunun fazla isinmasindan kaynaklaniyor dedi.

Winfox II ile ölçtüm
    Sicaklik;

GPU sicakligi: windowsta 45C Oyunlarda 65C ile 70C arasi seyrediyor
    Kasa ici sicaklik: 35C

bu degerler normal degilmi veya sorunumun cevabı ne olabilir?Acaba ekran karti veya board danmi kaynaklaniyor veya bu karttan kullanan arkadaslar varsa oyunlarda kac dereceye kadar cikiyorlar?Son olarakta kacdereceden sonra ekran kartinin airfact vermesi normal cevaplarinizi acil bekliyorum cok zor durumdayim yardim edendende etmeyendende ALLAH razi olsun!

Sistem;
    GIGABYTE GA-K8N SLI NF4 16X PCI EXP
    AMD64 BIT 3200 S939
    2X512 TWİNMOS DUAL
    120GB SAMSUNG SATA2
    LEADTEK 6600GT TDH EXTREME (Deli etti beni)
    COOLERMASTER TO5 REEL 380W PSU

• kardeş bende 2 hafta önce ati 9550 256mb 128bit ekran kartı aldım. ilk bir hafta normaldi son 1 hafta aynı sana olan şey oldu. sorunun tamamen ısıdan kaynaklandığını söylediler bana. son karar olarak götürüp garantiye verdim bu gün. bakalım ne olcak. o/b karta kaldım. bi kaç gün idare edicem artık. Allah yardımcın olsun kardeş. garanti varsa götür ver derim. yoksa ramsink yada fan vs. gibi şeyler kullanıcan artık.
  • ARTIFACT oluşturan etkenin bellek sıcaklığının aşırı derecede artmasından oluşur diye biliyorum.GPU nun fazla ısınması sonucunda sistem restart olur ,kilitlenir diye biliyorum ;ama genel kanı sıcaklık.
    Çok acil ise bir çözüm bulana kadar kasanın yan kapağını aç tozsuz bir yere koy.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karamastik -- 24 Şubat 2006 0:32:55 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: karamastik

ARTIFACT oluşturan etkenin bellek sıcaklığının aşırı derecede artmasından oluşur diye biliyorum.GPU nun fazla ısınması sonucunda sistem restart olur ,kilitlenir diye biliyorum ;ama genel kanı sıcaklık.
    Çok acil ise bir çözüm bulana kadar kasanın yan kapağını aç tozsuz bir yere koy.

Kardes olmassa bende garantiye vercem ama tam olarak ekran kartindami sorun var baska biryerdemi suan olarak bunu bulmam lazim bide aldigim satici 15-30 gun arasi tamirden gelir diyince iyice canim sikildi fan veya ramskine gerek yok cunku kasa isisi ve ekran karti isisi cok normal herhalde ekran kartinin ramleri isiniyor (karamastik) senin sorunun cevabida bu airfact ekran kartinin ramlerinin isinmasindan oluyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: karakaan53

Arkadaslar ben 1ay once Leadtek 6600gt extreme ekran karti aldim ve overclocklu degil.Sorunum oyunları oynadiğimda belli bir sure sonra ekranda yeşil yeşil kareler yanıp yanıp sönüyor.Ben software bir problem diye düşündüm ama baska bir forumda bir arkadaş o soruna airfact denir ekran kartinin GPUsunun fazla isinmasindan kaynaklaniyor dedi.

Winfox II ile ölçtüm
    Sicaklik;

GPU sicakligi: windowsta 45C Oyunlarda 65C ile 70C arasi seyrediyor
    Kasa ici sicaklik: 35C

bu degerler normal degilmi veya sorunumun cevabı ne olabilir?Acaba ekran karti veya board danmi kaynaklaniyor veya bu karttan kullanan arkadaslar varsa oyunlarda kac dereceye kadar cikiyorlar?Son olarakta kacdereceden sonra ekran kartinin airfact vermesi normal cevaplarinizi acil bekliyorum cok zor durumdayim yardim edendende etmeyendende ALLAH razi olsun!

Sistem;
    GIGABYTE GA-K8N SLI NF4 16X PCI EXP
    AMD64 BIT 3200 S939
    2X512 TWİNMOS DUAL
    120GB SAMSUNG SATA2
    LEADTEK 6600GT TDH EXTREME (Deli etti beni)
    COOLERMASTER TO5 REEL 380W PSU

bu senin bahsettiğin yeşillenmeler kart aşırı ısındığından mydana geliyor kasa içi hava sirkilasyonu iyi olan kullanıcılarda pek yapmiyor bende kullanıyorum aynı kartı stok fan yetersiz geliyor ekstra bir zalman vf700 alıp takabilirsin sorunun tamamen kalkacaktır

• sakın garatiye falan yollamayın arıza felan yok arkadaşlar boşu boşuna 1 iki hafta kartsız kalmayın ben kendi kartımdada osorunu yaşadım ve kndim elyapımı çözümler ürettim önceden kartı hiç oc yapamıyordum ama üzerine koca bir hetsing takınca kart coştu imzamdaki değerlere ulaştım
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hikmet_19

sakın garatiye falan yollamayın arıza felan yok arkadaşlar boşu boşuna 1 iki hafta kartsız kalmayın ben kendi kartımdada osorunu yaşadım ve kndim elyapımı çözümler ürettim önceden kartı hiç oc yapamıyordum ama üzerine koca bir hetsing takınca kart coştu imzamdaki değerlere ulaştım

Onerilerin icin tsk ederim kardesim haklisin ama benim ekran kartinin isisiyla kasa ici isisi cok normal beni sinir edende bu her 6600gt extreme kart alan ekran karti sogutucusumu aliyor.Bide ekran kartina downclock yapip ramler uzerindeki yuku hafifleteyim dedim.En son verdigim degerler;

Gpu: 535Mhz - Bellek: 995Ghz bu degerlere dusurunce hicbir hata vermiyor.Ama madem extra para verip extreme kart aldim neden performanstan odun vereyim. Ekran kartini garantiye vermelimiyim yoksa senin dedigin gibi bir sogutucumu alsam onerilerinizi bekliyorum ALLAH razi olsun.

Bunlarda resimler arkadaslar bir bakin!

Resim1 Splintercell3
    Resim2 Nfs4 most wanted
    Resim3 Bu resimdeki ayarlardan downclock yaptim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karakaan53 -- 24 Şubat 2006 17:04:55 >

• Dediğim gibi sorun belleklerin aşırı ısınması, gpu değil.
    Kartın resmini gösterebilir misin ?Bişeler düşünürüz belki arkadaşlarla.
    Sen de bir süre downclock yapılmış olarak idare et ,sorunu çözünce eski haline getirirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karamastik -- 24 Şubat 2006 17:16:55 >
  • Bide baba aklima takildi bana acaba yanlis kartmi verdiler diye bendeki kart Leadtek PX6600gt extreme Leadtekin orjinal sitesine girdim 6600gt ext.resmi farkli bana verdikleri kartin resmi farkli acaba bu bir satis hilesimi resimlere bi bakarsaniz sevinirim ayrica benim kartta resim uzerinde kirmiziyla gosterdigim yerdeki elemanlar yok bu karti kullanan arkadaslarin cevaplarini bekliyorum selametle!

Leadtekin sayfasindaki PX6600Gt extreme

Bendeki Leadtek PX6600Gt extreme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karakaan53 -- 24 Şubat 2006 17:37:20 >

• quote:

Bide baba aklima takildi bana acaba yanlis kartmi verdiler diye bendeki kart Leadtek PX6600gt extreme Leadtekin orjinal sitesine girdim 6600gt ext.resmi farkli bana verdikleri kartin resmi farkli acaba bu bir satis hilesimi resimlere bi bakarsaniz sevinirim ayrica benim kartta resim uzerinde kirmiziyla gosterdigim yerdeki elemanlar yok bu karti kullanan arkadaslarin cevaplarini bekliyorum selametle!

Leadtekin sayfasindaki 6600Gt extreme

Bendeki 6600Gt extreme

Arkadaşım kartına baktım,leadtek in sayfasındaki soğutucu hem gpu nun hem de ram lerin üzerini kapatmış.
    Senin kartındaki soğutucu sadece gpu yu soğutuyor.
    Geçici çözüm olarak ram lerin üzerine heat sink lerden yerleştir.(Her yerde bulabilirsin diye düşünüyorum.)
    Kartını tam olarak bilmiyorum.Eğer ram ler kartın sadece ön yüzünde ise(arkada yoksa ) 4 tane heat sink işini şimdilik görür.
    Sonra uygun bir soğutma sistemi alırsın.

• quote:

quote:

Bide baba aklima takildi bana acaba yanlis kartmi verdiler diye bendeki kart Leadtek PX6600gt extreme Leadtekin orjinal sitesine girdim 6600gt ext.resmi farkli bana verdikleri kartin resmi farkli acaba bu bir satis hilesimi resimlere bi bakarsaniz sevinirim ayrica benim kartta resim uzerinde kirmiziyla gosterdigim yerdeki elemanlar yok bu karti kullanan arkadaslarin cevaplarini bekliyorum selametle!

Bendeki 6600Gt extreme

Arkadaşım kartına baktım,leadtek in sayfasındaki soğutucu hem gpu nun hem de ram lerin üzerini kapatmış.
    Geçici çözüm olarak ram lerin üzerine heat sink lerden yerleştir.(Her yerde bulabilirsin diye düşünüyorum.)
    Kartını tam olarak bilmiyorum.Eğer ram ler kartın sadece ön yüzünde ise(arkada yoksa ) 4 tane heat sink işini şimdilik görür.

Saol dostum ama benim asıl ogrenmek istedigim iki resimdeki sogutucular neden farkli ikiside ayni mal Turkiyedemi boyle satiliyor bide baba ben bu sogutma islerine cok yabanciyim bu heatskin dedigin sey nasil bisey nerde bulunur bi link verebilirmisin veya bir resim?

• quote:

quote:

quote:

Bendeki 6600Gt extreme

Saol dostum ama benim asıl ogrenmek istedigim iki resimdeki sogutucular neden farkli ikiside ayni mal Turkiyedemi boyle satiliyor bide baba ben bu sogutma islerine cok yabanciyim bu heatskin dedigin sey nasil bisey nerde bulunur bi link verebilirmisin veya bir resim?

ram lerinin boyutlarını bilmiyorum
    dikdortgen biçimli : http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=4044951004850
    kare biçimli : http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=RS014

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karamastik -- 24 Şubat 2006 17:55:10 >

• dostum bildiğim kadarıyla extreme serisinin bi kısmı bu şekilde sorunlu ve daha önce bir çok arkadaş ürününü garantiye gönderdi sebep ramlerin problemli olması. Benim kart başka sebepten garantiye gitti gelince silencer soğutucu aktım şu anda hiç bi problem yaşamıyorum. stock fan takılı olsaydı gene yeşillenme yaparmıydı bilemiyorum malesef ama zannetmiyorum. garantiye göndermeni tavsiye ederim ama ben sorunlu rami soğuturum normal kullanırım diyosan sen bilirsin tabi. Ben de senin gibi düşünmüştüm sırf extreme modeli diye fazla para verdik niye downclock yapalım dimi kerizmiyiz
  • aynı sorunları bende yaşadım seni anlıyorum birsürü para veriyoruz yeşil yeşil kareler geliyordu ekrana ve çözümü link tıkla
    bu şekilde yapabilirsin ama biraz riskli yada zalman nın ekran kartı soğutmaları var onlardanda alabilirsin
    bak resimdeki agp modeli üzerindeki fan seninkinede olacaktır buda ikinci çözüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hikmet_19 -- 24 Şubat 2006 15:12:18 >

• adamlar küçücük bir fan ve soğutma takmışlar bir sürü para ver ve bu sorunları yaşa seningibi deli olmamak elde değil hiç ısınamadım bu karta oc manyağı yaptım kart 620/1329 ye kadar çıkıyor ve oc işe yarıyor 635/ 1370 gelince aksine skorlar geriye düşüyor
  • quote:

Leadtekin sayfasindaki PX6600Gt extreme

Bendeki Leadtek PX6600Gt extreme

ben exterme yazısını göremedim

• quote:

Orjinalden alıntı: Hikmet_19

adamlar küçücük bir fan ve soğutma takmışlar bir sürü para ver ve bu sorunları yaşa seningibi deli olmamak elde değil hiç ısınamadım bu karta oc manyağı yaptım kart 620/1329 ye kadar çıkıyor ve oc işe yarıyor 635/ 1370 gelince aksine skorlar geriye düşüyor

Senin linkte verdigin heatskin taktigin karti inceledim o kartla benim kart ayni.Benim resimdeki kart 6600gt idi zaten extremenin resmini bulamadım o yuzden,Extreme yazısı var bu arada kanka.Senin linkteki dokumanlari inceleyince biraz rahatladim dedim kazikmi yedim filanda ayni kart benimkiyle dedigim yerlerdeki elemanlar yok o yuzden supheye dustum ama kutusunda ve leadtekin orjinal sitesinde o elemanlar var bide benim linkte verdigim resimlerden 6600gt ext.resminebi baksana orjinal sogutucu nasil! ya saticilar bize kazik atiyor yada turkiyeye boyle yolluyorlar!

• linkteki kart benimki ile ynı eztermelerde sadece yazı var kartın ön aly kısmında için rahat etsin seninki exterme modeli ve benimkinin aynısı saat hızlarındanda alaşılıyor normal modeli 500/1000 exterme modeli ise 550/1120 geliyor kolay gelsin
  • Son tespitlerim;
    Kasa kapagi acik olarak denedim!

Downclock
    Bellek(ram): 110Ghz ,
    Çekirdek(gpu): 540Mhz
    Sıcaklık(Boşta)
    GPU: 39C
    Kasa ici:28C
    Sıcaklık(Oyunda)
    GPU: 65-75C
    Kasa ici:36-42C

Sonuç: Airfact sıfır!

Arkadaslar son olcumlerim bunlar yani anladigim kadariyla ramlar isinin da etkisiyle yuk kaldirmada yetersiz kaliyor haksizmiyim benim testlerimden anladigim sonuc bu peki sormak istedigim bu bir arizamı yoksa genel olarak cogu 6600gt'de olan birseyde millet sogutmaylami bu arizayi duzeltiyor! Hikmet kardesim yaptigin dokumanlari inceledim gercekten basarili calismalar bende senin gibi Elektrik teknikeriyim ama yaptigin calismayi 1aylik kendi kartimda asla denemem cunku meslekten biliyorsunku o calismalari yaparken yolu kaldirabilirsin karti catlatabilirsin en ufak çipi veya kondansatoru kirarsan devren çalismaz ve sende onu lehimleyemezsin o kartları makinalar lehimliyor vede garanti kapsami disina cikiyor! Ama eline saglik ben son olarak madem kartim yeni ve bu bir ram arizası garantiye vermeyi dusunuyorum geldiginde ise gerekli sogutma islemini ya heatskinlerle yada iyi bir sogutucu alarak yapcam cunku malum kavurucu yaz sıcakları var suan kış aylarındayız! Ama beni uzen 15-30gun arasi kartsiz kalacak olmam ve garantiden bunda bir ariza yok deyip geri yollayabilirler veya karti mahvedip geri yollarlar anlayacaginiz biraz endiseliyim! Son olarak sizinde yorumlarinizi alarak bu soruna son noktayi koyalim cevaplarinizi bekliyorum Hepinizden ALLAH razi olsun kalvyeye dokunan parmaklariniz dert gormesin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karakaan53 -- 25 Şubat 2006; 14:37:36 >

• al bi silencer kurtul...hem gürültüden hemde ısınma problemlerinden.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.