Şimdi Ara

GÖZÜMÜZ AYDIN' akaryakıta zam

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
2.206
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Türkiye’de vatandaşın satın alma gücü hepsinden az olmasına rağmen Avrupa’nın açık ara en pahalı benzinini kullanılıyor.

Pompaya dokunan yanıyor!
    LPG'li araç sahiplerine şok!

Tüm ilgili haberler
    Akaryakıt fiyatlarında yapılan son artışla birlikte 95 oktan benzinin litresi 3,87 liraya, 97 oktanın ise 4,01 liraya çıktı. Hal böyle olunca eleştiriler de başlamış oldu.

1 varil ham petrol 150 dolarken bile 1 litre benzin 3.34 TL’ye satılıyordu. Petrolün varili 40 dolarlara kadar düştü ancak benzin Türkiye’de ucuzlamadı. Aradaki fark vergi artışı ile kapatıldı. 1 varil petrol 80 dolardan 88 dolara çıkınca benzine son 1 haftada ikinci zam geldi. Türkiye’de vatandaşın satın alma gücü hepsinden az olmasına rağmen Avrupa’nın açık ara en pahalı benzinini kullanılıyor.

"GÖZÜMÜZ AYDIN"
    Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, firmaların dünyadaki petrol fiyatlarındaki yükselişi gerekçe göstererek akaryakıta zam yaptığını söyledi.

Benzin fiyatlarında 4 lira sınırının aşıldığını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

''Az kullanılsa da 97 oktan benzinde litre fiyatları 4 lirayı geçti. Gözümüz aydın. Geçen hafta da zam yapılmıştı. Günde 1 kuruş zam yapılıyor. Dünyanın en pahalı yakıtını hem biz kullanıyoruz hem de en yüksek vergiyi biz veriyoruz. Bu rakamlarla birlikte benzinin litresi aslında 1,20 lira. Gerisi vergi. EPDK, firmaları uyarabilir, 'Dünyada fiyatlar bu şekilde yükselmiyor siz neden yükseltiyorsunuz' diye sorabilir. Firmaların aynı anda nasıl zam yaptığını sorgulaması gerekiyor.''

Kaya, denetim yapılmadığı için firmaların kendi inisiyatiflerinde artışa gittiğini ileri sürerek, ''İnceleme yapılmıyorsa, sektör düzenlenmiyorsa tüketici benzinde 5 lirayı kısa zamanda görecektir. Çünkü firmalar istediği gibi fiyat uyguluyorlar. Rekabetin olmadığı ortamda firmalar kartelleşiyorlar. En azından benzinden alınan verginin düşürülmesini istiyoruz. Tüketiciye bu kadar yüklenilmemeli'' diye konuştu.

VERGİ ARTTIĞI İÇİN ZAM GELİYOR
    Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'in soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın verdiği yanıt son dört yılda benzin tüketimi azalırken akaryakıttan alınan verginin arttığını ortaya çıkarmıştı.

Yıldız'ın verdiği bilgiye göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EDPK) rakamlarıyla 2007'den bugüne kadar benzin türlerindeki tüketim azaldı. 2007'de benzin türlerindeki tüketim miktarı 2 milyon 490 bin 410, 2008'de 2 milyon 323 bin 398, 2009'da ise 2 milyon 186 bin 708 ton oldu, bu yılın ilk 6 ayındaki tüketim ise 965 bin 383 ton olarak gerçekleşti.

AJANSLAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MZR34 -- 9 Aralık 2010; 8:53:54 >

• demokratik bir tepki şart oldu.
  • akaryakıta zammı
  • Ağlamak istiyorum bu nedir ya.
  • yumurta atalım bu gunlede cok moda chp li abimizin tabiriyle faşizan eylemlerde bulunalım
    benzinin hakkı max 3 tl dir bu arada...
  • quote:

Orijinalden alıntı: akdogan911

yumurta atalım bu gunlede cok moda chp li abimizin tabiriyle faşizan eylemlerde bulunalım
    benzinin hakkı max 3 tl dir bu arada...

Yapma be hocam.

Olması gereken

Benzin 2 TL
    Dizel 1.5 TL
    LPG 1 TL
  • acaba ne zman 5 TL olucak çok merak ediyorum...???
  • Arkadaşlar Gürcistan sınrıına yakın oturduğumuz için benzini ordan alıyoruz. Gürcistan'ın para birimi Lari. Batum'a geçtiğimizde 100 TL verip 116 LARİ alabiliyoruz. 95 Oktan benzin 1.95 LARİ orda. Ve gayet de güzel lüks arabalar kullanıyor bu benzinlerden zira biz de yıllardır kullanıyoruz.

43 LT benzin aldık 85 LARİ tuttu.Yani TL hesabı ile 80 lira bile değil. Peki 43 LT benzini Türkiye'de alsam ne kadar ödeyecektim?

Şu an İstanbul'dayım ve birazdan dışarı çıkacağım ve mecburen de benzinciye gideceğim. Hayal kırıklığına hazırlamaya çalışıyorum kendimi.

Yazık bize gerçekten çok yazık. Her şeyin en pahalısı bizde...
  • Herşeyin en kötüsü de bizde...

İnternet, hükümet, Kablo-TV, uydu yayınları, yollar, devlet hastaneleri, vergiler, altyapı, elektrik ve doğalgaz, toplum içi şiddet, gelişmemiş doğu bölgeleri, kaçakçılık, tecavüz, hırsızlık, hortum, dolandırıcılık, ölü yatırımlar, manken ve magazin medyası, basını ve kültürü, uyutulan toplum, ve aklınıza gelen daha nice şey.

Ülkeyi ayakta tutan ise bu vefakar ve çalışan insanlar, sizler, bizler, sabah uyanıp işe, okula gidenler, evde kalıp çocuk yetiştiren ve yemek yapanlar, biz uyurken nöbet tutan, devriye gezenler, ülkeyi ayakta tutan umutlu gençler, ümit dolu insanlar, "herşeye rağmen" diyerek elini taşın altına koyanlar, karşılık beklemeden görev yapanlar, çalışan ülke, büyük Türkiye!

quote:

Orijinalden alıntı: hlmdsl

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Herşeyin en kötüsü de bizde...

İnternet, hükümet, Kablo-TV, uydu yayınları, yollar, devlet hastaneleri, vergiler, altyapı, elektrik ve doğalgaz, toplum içi şiddet, gelişmemiş doğu bölgeleri, kaçakçılık, tecavüz, hırsızlık, hortum, dolandırıcılık, ölü yatırımlar, manken ve magazin medyası, basını ve kültürü, uyutulan toplum, ve aklınıza gelen daha nice şey.

Ülkeyi ayakta tutan ise bu vefakar ve çalışan insanlar, sizler, bizler, sabah uyanıp işe, okula gidenler, evde kalıp çocuk yetiştiren ve yemek yapanlar, biz uyurken nöbet tutan, devriye gezenler, ülkeyi ayakta tutan umutlu gençler, ümit dolu insanlar, "herşeye rağmen" diyerek elini taşın altına koyanlar, karşılık beklemeden görev yapanlar, çalışan ülke, büyük Türkiye!

quote:

Taner Bey yazılarınızı takip ediyorum. Gerçekten çok doğru şeyler yazıyorsunuz en azından bana göre. Aslında benim de söylemek istediğim buydu ama direk söylemedim.Özellikle hükümet kısmı olduğu için...

• mesajını okurken hızımı alamadım. "yaptık oldu. 10 bin peşin..." metnini bulamayınca hayıflandım.
  • Gerçekleri söylemekten korkmamak ve çekinmemek lazım! Başımızdaki Adolf Hitler değil ya. Burası DESPOT ve TOTALİTER ONE-MAN-REGIME Tek Adam Rejimi ülkesi değil ya. Demokratik bir ülkedeyiz (ya da en azından ben öyle düşünüyorum veya dışarıdan öyle görünüyor veya bize öyle söylediler) ve ülkemiz bu hükümete göbek bağından bağlı değil.

Hükümetler gelir ve gider, devletin varlıiğı esastır.

Seçim, milletvekili, bakanlar, müsteşarlar vb. hepsi RE + PUBLIC yani HALKIN KENDİ KENDİNİ yönetmesine dayandığına ve Türkiye'de bir MONARŞİ, KRALLIK, İMPARATORLUK, SULTANLIK, PADİŞAHLIK, MEŞRUTİYET gibi babadan oğula tenasül yoluyla geçen iktidar olmadığına göre yönetim SEÇİM ile değişir (Bakınız Suriye! Adamlar Reis-ül Hafez El-Asad ölünce hemen İngiltere'de o anda ameliyat yapan oğlu Beşar El-Asad'ı apar topar getirdiler, çünkü Araplar kendi kendini yönetmeyecek kadar beceriksizler ve basiretsizler de ondan, sadece yemek yemeği ve dansözlerin kalçalarına ağızları sulanıncaya kadar bakmayı bilirler, bir tek Lübnanlılar akıllı, o da Arap değil de Levanten oldukları için).

Hakaret etmek ayrı, ona ben de karşıyım. Hakaret etmek yakışmaz, en azından bize yakışmaz. Eleştiri olur, yorum olur, Silifkenin yoğurdu daha da iyi olur ama küfür, sövme, sin kaf ve hakaret asla olmaz. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, iyi eleştiri seçime götürür.

Selam ve sevgiler,

Taner Göde

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Gerçekleri söylemekten korkmamak ve çekinmemek lazım! Başımızdaki Adolf Hitler değil ya. Burası DESPOT ve TOTALİTER ONE-MAN-REGIME Tek Adam Rejimi ülkesi değil ya. Demokratik bir ülkedeyiz (ya da en azından ben öyle düşünüyorum veya dışarıdan öyle görünüyor veya bize öyle söylediler) ve ülkemiz bu hükümete göbek bağından bağlı değil.

Hükümetler gelir ve gider, devletin varlıiğı esastır.

Seçim, milletvekili, bakanlar, müsteşarlar vb. hepsi RE + PUBLIC yani HALKIN KENDİ KENDİNİ yönetmesine dayandığına ve Türkiye'de bir MONARŞİ, KRALLIK, İMPARATORLUK, SULTANLIK, PADİŞAHLIK, MEŞRUTİYET gibi babadan oğula tenasül yoluyla geçen iktidar olmadığına göre yönetim SEÇİM ile değişir (Bakınız Suriye! Adamlar Reis-ül Hafez El-Asad ölünce hemen İngiltere'de o anda ameliyat yapan oğlu Beşar El-Asad'ı apar topar getirdiler, çünkü Araplar kendi kendini yönetmeyecek kadar beceriksizler ve basiretsizler de ondan, sadece yemek yemeği ve dansözlerin kalçalarına ağızları sulanıncaya kadar bakmayı bilirler, bir tek Lübnanlılar akıllı, o da Arap değil de Levanten oldukları için).

Hakaret etmek ayrı, ona ben de karşıyım. Hakaret etmek yakışmaz, en azından bize yakışmaz. Eleştiri olur, yorum olur, Silifkenin yoğurdu daha da iyi olur ama küfür, sövme, sin kaf ve hakaret asla olmaz. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, iyi eleştiri seçime götürür.

Selam ve sevgiler,

Taner Göde

Ben zaten diğer ortamlarda eleştiriyorum Taner Bey ancak otomobil forumuna siyaset karıştırmamak için yazmadım. Söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız.

• 1998 yılında ilk arabam Spring'i aldığımda benzinin litresi o zamanın parası ile 70 cent idi. O aralar 6 ay sonra benzin 1 dolara yaklaşacak denmişti de kıyamet kopmuştu. Aradan 13 yıla yakın geçti ne 1 dolar kaldı ne 2 dolar neredeyse 3 dolar sınırındayız.
  • İçim parçalanarak söylüyorum ki bu topluma müstehak.Türk toplumu hiçbir zaman bir avrupalı hassasiyetine,toplum bilincine,duyarlılığına sahip olamadı,maalesef hiçbir zamanda olmayacak.Bunun birçok sebebi var.Üzgünüm ama gerçek bu(avrupa özentisi değilim, neyin ne olduğunu veya olması gerekenleri görüyorum,kör değilim) Orada böyle bir zam yapsanız ortalığı ayağa kaldırırlar.Nitekim kaldırdılar da(Örnekleri mevcut)Haklarını alana kadar da durmazlar.İlla ki devlete geri adım attrırlar.Ama Türk vatandaşı tepki vermiyor,üstüne gitmiyor,sormuyor,sorgulamıyor.Rastgele 100 kişiye demokrasiyi tanımla,kapsamlarını açıkla desen kaç kişi dogru tanım yapıp açıklayabilir ki? Bu ülkede kaç kişi bunun bilincinde? Ama durun durun nasılsa birileri ne kadar doğru kavram varsa içini boşaltıp,değiştirip önümüze sunuyor dimi?

bir umut yazıyorum

Horul horul uyuyan sivil toplum örgütleri;

Beni ilgilendirmez benim arabam yok diyen çok sevgili Türk vatandaşı;

Banane baba ben gezerim, takılırım jipimle diyen gönlü zengin vatandaşlarımız;

Lütfen yediğimiz kazığın farkına varalım,tepkisiz kalmayalım,en azından tepki gösterene destek olalım...

En büyük dileğim benzinin 1litresinin 10 tl olmasıdır.Bakalım çoluğunuzun çocuğunuzun rıskından kısıp benzin koymak zorunda kalacağınız zamanda tepkisiz kalabilecek misin ey sevgili vatandaş!...

bu arada yüzde 58'e sevgilerle...4tl ye aldıkları 1lt benzinleriyle iyi yolculuklar,yarısını saklayın yarında gezersiniz...

• quote:

Arkadaşlar Gürcistan sınrıına yakın oturduğumuz için benzini ordan alıyoruz. Gürcistan'ın para birimi Lari. Batum'a geçtiğimizde 100 TL verip 116 LARİ alabiliyoruz. 95 Oktan benzin 1.95 LARİ orda. Ve gayet de güzel lüks arabalar kullanıyor bu benzinlerden zira biz de yıllardır kullanıyoruz.

43 LT benzin aldık 85 LARİ tuttu.Yani TL hesabı ile 80 lira bile değil. Peki 43 LT benzini Türkiye'de alsam ne kadar ödeyecektim?

Şu an İstanbul'dayım ve birazdan dışarı çıkacağım ve mecburen de benzinciye gideceğim. Hayal kırıklığına hazırlamaya çalışıyorum kendimi.

GÖZÜMÜZ AYDIN'  akaryakıta zam

Gürcistan sınırımız.

Aslan yattığı yerden belli olurmuş... sınırlar namusmuş... bunlar ihtiyarların hurafeleridir. Hem uzaktan herşey güzel görünür, fenalıklar yakından bakınca belli olur. Eminim Türkiye'de oradan bakınca güzel görünüyordur.

Yabancı birine deseniz ki Karadeniz sahilinde iki ülke var, biri tabiatı kendi haliyle bırakmış, dalga almayan kısmına plaj yapmış, hem plaja yakın mesafede kamyonlar da bekleyebilir... diğerinin de birbirinden güzel molozları, künkleri, rengarenk çöpleri var... Yakıt fiyatları nerede diğerinin iki katı acaba diye sorsanız sanki yıllardır burada yaşıyormuş gibi isabetli cevap verirdi herhalde.

• en kötüsü ne biliyor musun SpacconE ? bazen bu haksızlığı bilenler bile başka bir konuda duyarsız ve bencil hareket ediyorlar. mesela akaryakıt zammı mı canımızı acıtan ? buna tepki vermek isteyen bir adam örnek veriyorum tutup satışa çıkarttığı 80.000 tl ancak edecek evini 95.000 tl ye kakalamaya çalışıyor bin türlü yalanlarla. o evi alan kendini de dürüst addeden vatandaş eşinin hangi partiye oy vereceğini dikte ettiriyor. yani bu bir sarmal ve kimse temiz değil. evet bizler temiz değiliz. acı gerçek budur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 9 Aralık 2010; 16:20:50 >
  • Ne zaman isyan edeceğiz acaba ?

İsyan çıksın en ön sırada ben gideceğim.

4 TL ne demek ya ? ANanı avradını..
  • Almanya'da yaşayan abime mesaj gönderdim:

"Kar yok, 1 gun yagmur yagdi, benzin 4 TL oldu burada, 1 litre benzin 2 Euro"

O da bana cevap gönderdi:

"Eyvallah Taner'cigim. Gardasch duydum, duydum 4 TL yapacak birsey yok. Insallah düser yine. Burada 1.45€ Bize göre de bu pahali"
  • Yıl başında hükümet yine akaryakıtta vergi zammına giderse, dolar 1.55 olursa, petrolün varil fiyatı 95 dolar olursa benzin 5 TL olur mu çok merak ediyorum
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.