Şimdi Ara

Giyilebilir aksiyon kamerası GoPro Hero 3 Black Edition hakkında her şey (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
422
Cevap
21
Favori
67.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ürünü incelemenizi şiddetle tavsiye ederim,

bütün aparatları üzerinde

geniş açı

24 ay garanti

dileyene kullanıcı referansı verebilirim.

585 tl

http://www.mlshop.biz/AIPTEK-Z3-SPORTY-KAMERA,PR-248.html

müşteri çekimleri

https://www.youtube.com/watch?v=EN0FHyQ0rfM

• Merhaba arkadaşlar.Yamaç paraşütü yaparken çekimlerde kullanmak için bi GoPro'ya ihtiyacım var.Sözü uzatmadan kısaca beni tatmin edecek birşey istiyorum.Hangi GoPro'yu almalıyım.Birde hafıza kartı hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim
  • Plus modelleri amazonda, ebayde uygun fiyattan satılıyor. Black 900TL civarına üç-beş aksesuar ile birlikte elinize geçiyor..
    Yakınınız, tanıdığınıza yollatın atsın bi bavula.. Tam bir f/p cihazı..

İzlediğimiz çoğu film'de bazı sahneler bu cihazlar ile çekiliyor, cihazı uygun aksesuar ile kullanırsanız harikalar yaratırsınız diyorum..
    Buraya giripde, sony vb. ile bu aksiyon kamerayı kıyaslamak biraz ahmakça, çünkü kendini dünya çapında kanıtlamış çok ufak bir aletten bahsediyoruz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

Plus modelleri amazonda, ebayde uygun fiyattan satılıyor. Black 900TL civarına üç-beş aksesuar ile birlikte elinize geçiyor..

İzlediğimiz çoğu film'de bazı sahneler bu cihazlar ile çekiliyor, cihazı uygun aksesuar ile kullanırsanız harikalar yaratırsınız diyorum..
    Buraya giripde, sony vb. ile bu aksiyon kamerayı kıyaslamak biraz ahmakça, çünkü kendini dünya çapında kanıtlamış çok ufak bir aletten bahsediyoruz..

hocam bende biraz amazonda araştırdım.yedek pil ve birkaç aksesuarla 400 küsür dolara geliyor ama forumlarda araştırdıkça çok olumsuz şeylerle karşılaştım.Gümrükte takılma olasılığı çok fazlaymış.Hatta hiç elime ulaşmayabilirmiş de.Malum Türkiye'de yaşıyoruz.Gümrükte takılınca da almak için bilmemne vergisi,kesintisi derken ortalama 350-400 lira da gümrüğe ödüyormuşuz.O zaman bir manası kalmıyor.Yani böyle şeyler duydum.Bunlar hakkında bilginiz var mı? Yurtdışından hiç elektronik alet sipariş etmediğim için bu konuları bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Captain***

quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

Plus modelleri amazonda, ebayde uygun fiyattan satılıyor. Black 900TL civarına üç-beş aksesuar ile birlikte elinize geçiyor..

hocam bende biraz amazonda araştırdım.yedek pil ve birkaç aksesuarla 400 küsür dolara geliyor ama forumlarda araştırdıkça çok olumsuz şeylerle karşılaştım.Gümrükte takılma olasılığı çok fazlaymış.Hatta hiç elime ulaşmayabilirmiş de.Malum Türkiye'de yaşıyoruz.Gümrükte takılınca da almak için bilmemne vergisi,kesintisi derken ortalama 350-400 lira da gümrüğe ödüyormuşuz.O zaman bir manası kalmıyor.Yani böyle şeyler duydum.Bunlar hakkında bilginiz var mı? Yurtdışından hiç elektronik alet sipariş etmediğim için bu konuları bilmiyorum.

400 tl vergi imkansız. Gümrüğe takılırsa kontrol vergisi mi ne var. Onu ödersin ürünün fiyatının 1/10 u kadar. Ancak mesela ben laptopum için klavye ve şarj aleti almıştım. Gümrüğe takılmaması için satıcıyla görüşüp değerinin çok altında bi fiyat yazdırmıştım üstüne. Siz de öyle bir şey yapabilirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Üstünde yazan fiyat düşük olunca takılmıyor mu hocam? Bu fiyat nedir
  • 400$ için gümrük ücreti 80-90 Liraya patlar.
    Ama kargo şirketininden şirketine değişebilir, adı sanı belli kargo şirketleri kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor, antrepoda ürünü bekletmese bile senden
    hem gümrük hem depo ücretini talep ediyor.

Veya satıcıyla görüşüp farklı kargo ile yollamasını talep edersin, bulunduğun ilin ptt gümrüğüne gelir ürün;
    gidip ürün ücreti üzerinden hesaplattırıp max; 100 lira bir ücret ile çıkarırsın.

Yada hiç uğraşma, avrupa&abd'ye giden hiçmi tanıdığın yok taxfree ile daha ucuza alabilir veya sen onun adresine sipariş geçersin, bavuluna attığı gibide getirir..
    Tanıdık yoksa; İkincel el forumlarında seyahat'e gidenler konu açıyor, 50-70 dolara adam sana ürününü getiriyor..

Risk'e giremem diyorsan kutusu açılmamış ürünleri satanlar var, elektro marketlere oranla daha ucuza satıyorlar..
    Sahibinden get.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ch4ylak -- 21 Mayıs 2014; 0:57:31 >

• Ch4ylak kullanıcısına yanıt
    Bilgi için teşekkürler hocam
  • quote:

Merhaba arkadaşlar.Yamaç paraşütü yaparken çekimlerde kullanmak için bi GoPro'ya ihtiyacım var.Sözü uzatmadan kısaca beni tatmin edecek birşey istiyorum.Hangi GoPro'yu almalıyım.Birde hafıza kartı hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim

merhaba

Gopro Hero 3 Black Edition ı al tavsiye ederim kendim de onu kullanıyorum Plus şuan yeni çıktığı için pahalı BE ile de aralarında fark yok kadar az seni fazlası ile tatmin eder BE
  • TremoR666 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam.Yurtdışından getirsem gümrükte sorun olur mu yada internet üzerinden türkiye tabanlı güvenilir ve fahiş fiyatlı olmadan alabileceğim bir site var mıdır,son olarak da silver edition'dan çok daha üstün özelliklere sahip olduğu için mi black edition'ı önerdiniz? Uzun zaman önce Hero2 ile çekilen reklamları izlemiştim ve orada bile görüntü gayet kaliteli gibi geldi bana da..
  • quote:

Teşekkürler hocam.Yurtdışından getirsem gümrükte sorun olur mu yada internet üzerinden türkiye tabanlı güvenilir ve fahiş fiyatlı olmadan alabileceğim bir site var mıdır,son olarak da silver edition'dan çok daha üstün özelliklere sahip olduğu için mi black edition'ı önerdiniz? Uzun zaman önce Hero2 ile çekilen reklamları izlemiştim ve orada bile görüntü gayet kaliteli gibi geldi bana da..

Merhaba
    yurt dışı sitesiden alıcaksan vergisi olacaktır vergisini ödedikten sonra sorun olmayacağını düşünüyorum.Ama vergiylede neredeyse Türkiye fiyatına yakın olacaktır ayrıca garanti dışında olabilir.Ben Türkiye distribütöründen aldım.Şuan neredeyse tüm sitelerde var alışveriş sitelerinde olsun normal sitelerinde olsun fiyat kıyaslaması ile alabilirsin uygun olanını.Hero 2 de kullandım BE sahibiyim gözle görülür derecede açık fark var.Yerinde olsam 100 TL daha fazla verim BE alırdım.Plus almazdım çünkü BE aralarında teknoloji olarak fazla bir fark yok.300 400 TL daha fazla paraya mal etmeye değmez bence.

• quote:Orijinalden alıntı: fx57
    Başta ekstrem sporlar olmak üzere son dönemde pek çok farklı yerde hatta ülkemizdeki televizyon programlarında dahi kullanılan giyilebilir giyilebilir aksiyon kamerası GoPro ve Türkiye faaliyetleri ile 4K video çekebilen en iddialı modelleri Hero 3 Black Edition hakkında merak edilen her şey bu videomuzda.

http://www.mlshop.biz/AIPTEK-Z3-SPORTY-KAMERA,PR-248.html

gopro nun tek ve en uygun rakibi aiptek bütün ekipmanlarıda yanında. fiyatı yarısından bile uygun. o kadar para vermenin gereği yok ben satıyorum ve kullanıyorum paylaşımlarımızda var.

https://www.youtube.com/channel/UCCupLY1sP9NbMFcl1sXJxdw

bu videoların tamamı ham, taktir sizin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecdeher -- 29 Mayıs 2014; 11:04:46 >

• GoPro Hero 3+ Silver modelini yedek pil ve Siyah kap ile ABD'den aldım. Soruları olan olursa cevaplayabilirim.
  • Cevabınız için çok teşekkürler hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Captain*** -- 29 Mayıs 2014; 18:30:20 >
  • Bende gopro 3 black editon var. Bi cok kez kullandim memnunum. Evde kullanmak icin samsung note 3 den baglanayim dedim. Wifi den bahlaniyor ki daha oncede bağlanmıştım. Ama zayif baglanti diyip bağlanmıyor ne yapmam gerek. Tsk
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aerospace

quote:

Orijinalden alıntı: BiggestNiko

Herkafadan bir ses cikmis herkes bir sey anlatmis,Gopro oyle aman aman bi camera falan değil yahu bu kameranin demiyelim kutunun en buyuk ozelligi gensi acisi olmasi hepsi bu.Yok çekimi süpermiş yok soyleymis felan hikaye.Canon s95 e cam vantuzu alin 4 dolar a cin den takin arabanizin camina yapin çekimi bakin bakalim çekim olarak gopro mu mükemmel çekim yapıyor yoksa Black zlak vrak edition gopro mu? Sony HDA AS 15 bile her turlu tokatlar bu cihazi.Ayrica avrupada su an eski uretim cihazlardaki isinma ve bug sorunun dan oturu black zirek tirink edition modeli 270 Euro lara rahatlıkla bulunuyor.

Bence siz elma ile armutu biraz karıştırmışsınız, bu dünyanın en iyi aksiyon kamerası. Yani aksiyon= paraşüt, dalış, serbest düşüş, motor sporları, uçak, kayak, vs...

Şu an seyrettiğiniz pek çok aksiyon filminde dahi bu kamera kullanılıyor.

Youtube açık olsaydı, daha net açıklayabilirdim, ama 3. dünya ülkesi olduğumuz için, imkanlar kısıtlı.

*Braveman kendi pili fullhd çekim ile 40-60 dk arası gidiyor.

Digiturk de surekli belgesel kanallarını izliyorum. Bu kamerayı heryerde kullanıyorlar geçen gün ki bi programda baktim adamlar kocaman bir madrn işleme nakinesini içine koymuşlar bu makineyi ve cok güzel görüntü almışlar ben havuzda kullandim benden görüp arkadaşlarım kullandi onlarda havuzda ki çekim lere hayran kaldilar. Go pro ile ilgili bi video var. Paraşütçünün biri uçaktan atlarken elinden düşurdü sonra yere düştükten sonra geldi aldi ve kameraya hiç bir sey olmamış ti bu is 4 dolarlik aparatla olacak iş değil. . Dagda kayak yaparken kullandim görüntü çok net ve güzel herkese tavsiye ederim...

• Takip
  • @braveman
    Evet mümkün , hatta Abe Kislevitz 1080 60 Narrow mod dslr ile çekilmiş gibi gözüktüğünden özellikle reklamlarda bu modu kullanmıyor.

alıntı:
    1080 60 Narrow
    This mode is very cool. Still a very clean image; however, at this level you’re going to see more of the pixel noise & artifacting. You’re close to pixel levels without scaling so sensor noise could be an issue at lower light levels. Also details will be softer overall. The narrow FOV looks like DSLR video, very unique to GoPro. Fun fact – we actually pulled out a few 1080-60 Narrow shots from the HERO3 reel because your average joe may see it and assume the video wasn’t fully shot on GoPro

Ayrıca wide ile çekilmiş balıkgözü videolarınızı bedava olan gopro studio ile saniyeler içinde normal hale getirebilirsiniz.

Bunun dışında diğer sorunuzun cevabı olarak tüm hero 3 ve plus modellerinde led ve ses bildirimleri isteğe bağlı olarak kapatılabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bachibouzouk -- 30 Mayıs 2014; 2:28:47 >

• Captain*** ;
    Silver ed. ve Be ler arasındaki en önemli fark BE'ler de Ambarella A7 kullanılmasıdır.(Hem klasik be'de, hem de yeni plus modelinde. Kaldı ki plus yeni değil, temel olarak hero 3 be'nin aynısıdır.) Silver ve White, hero 2' deki eski a5'i kullanır. Sırf bu yüzden bile (diğer farklara girmeden ) eğer paranız yetiyor ise Be' den aşağısına düşmemeye bakın . (Yanlış anlaşılmasın bu asla silver editionlar kötü anlamında söylenmiş bir söz değil , fakat be aradaki farkı hakediyor.) Özellikle bu kamerayı aktif olarak kullanacaklar için. Eğer alıp araç içi kamerası vs olarak kullanılacaksa hiç gereği yok. Bunun dışında özellikle yamaç paraşütünde kullanacağınız için be ile gelen uzaktan kumanda oldukça işinize yarayacaktır. Normal bir kullanıcı uzaktan kumandanın işlevlerini cep telefonuna kuracağı gopro app ile halledebilirken sizin için havada kolunuz veya boynunuza takacağınız bu ufak kumanda oldukça işlevsel hale gelecektir. (bunu kullanınca anlayacaksınız.)

Fefe ve sizin hafıza kartı sorunuza gelirsek ; gopro için en hayati mesele bu . Ve bu konuda daha önceki bir başlıkta verilen cevaplara istisnaden daha önce yazdığım gibi eğer yabancı diliniz var ise kesinlikle Türkçe sitelerde yardım aramayın. Bilgi kirliğinden kaçınmak ve boşa para harcamamak için bir sorunuz olunca ilk olarak gopro sitesine bakın ve müşteri hizmetlerine ticket açın. (Gopro' yu sektör lideri yapan özelliklerinden biri müşteri memmnuniyeti ve inanılmaz desteği + garantisi, her sorunuza oldukça detaylı olarak yardımcı olurlar.) Ek olarak şu forumahttp://goprouser.freeforums.org/index.php
    veya reddit 'in gorpo özel bölümüne bakın. http://www.reddit.com/r/gopro
    Kartlar ile ilgili
    http://goprouser.freeforums.org/this-is-why-ur-black-freezes-t12096.html
    http://goprouser.freeforums.org/all-sd-microsd-card-discussion-f102.html
    http://goprouser.freeforums.org/sd-card-testing-and-general-info-to-help-avoid-issues-t10655.html

Sadece paraşüt ile kullanım ile ilgili bile bir sürü yabancı kaynak var. Gopro nun en iyi olmasında ki bir başka neden internet üzerinde kullanıcı deneyimi ve ipuçları ile ilgili en fazla kaynağa sahip pov kamera olması. mesela aksesuarlara para vermemek ve kendinizin evde yapabilmesi için onlarca youtube kanalı , diy sayfaları var.

Yine kart sorunuza dönersek , Be ve Be + için en önemli mesele kullanılan kart meselesi. Bu forumda başka bir başlıkta verilmiş tavsiyelerin aksine asla herhangi bir class 10 kart kullanmayın , gopronun ısınma donma vs problemlerinin %99 'u hatalı microsd kullanımı. Black edition için almanız gereken kartlar;
    •SanDisk Extreme 32GB microSDHC (SDSDQXL-032G) (TR de satışı var fakat (en iyi kart olmasına rağmen) firmware yüzünden tüm sandiskler 35 Mbps' ye kilitlendi , açıklaması aşağılarda.)
    •SanDisk Extreme 64GB microSDXC (SDSDQXL-064G)
    •Lexar 32GB SDHC 633x (LSDMI32GBBNL633R)
    •Lexar 64GB SDXC 633x (LSDMI64GBBNL633R)
    •Lexar 32GB SDHC 600x (LSDMI32GBSBNA600R) TR de satışı var
    •Lexar 64GB SDXC 600x (LSDMI64GBSBNA600R)
    •Delkin 32GB SDHC (DDMICROSDPRO2-32GB)
    •Delkin 64GB SDXC (DDMICROSDPRO264GB
    *Samsung 64GB SDXC (MB-MGCGB/AM) TR de satışı var

Kesinlikle uzak durmanız gereken , özellikle gopro ile sorun çıkaran kart : sandisk ultra. Son firmware ile sandisk ultraların sorun olasılığı düşürüldü fakat bunu yapmak için tüm sandiskler 35 MBps hızına kilitlendi. Yani protune veya yüksek fps hızında çekim modlarını kullanacaksanız , be nin en önemli artılarından olan 45 MBps yi bu kartla göremiyorsunuz, çünkü üstünü kaldıramadığı gibi gopronun ısınmasına , kilitlenmesine vs yol açıyor. eğer gopro ile ilgili bir sorununuz varsa ilk olarak firmware yi güncelleyin sonra kartınızı değiştirin. Sorunların %99 u kartdan çıkmakta (Kaynak olarak aşağıda vereceğim linkleri inceleyin, ayrıca dijital içerikte yüksek video bitrate nin önemini (gorpro nun ve be edition'un artılarından) araştırın
    http://goprouser.freeforums.org/this-is-why-ur-black-freezes-t12096.html
    ufak biir alıntı
    It's important to use one of the recommended SD cards in your camera, or you may experience freeze-up or video corruption issues.

We recommend that you make sure to use a known good SD card from a reputable supplier and brand . There are poor unreliable brands, and also knock off cards being sold through sites such as eBay or Amazon Marketplace.

Here are the SD card requirements for each camera:

HERO3: Black Editions including the PLUS

SanDisk Extreme 32GB microSDHC (SDSDQXL-032G)
    SanDisk Extreme 64GB microSDXC (SDSDQXL-064G)
    Lexar 32GB SDHC 600x (LSDMI32GBSBNA600R)
    Lexar 64GB SDXC 600x (LSDMI64GBSBNA600R)
    Delkin 32GB SDHC (DDMICROSDPRO2-32GB)
    Delkin 64GB SDXC (DDMICROSDPRO264GB)
    Samsung 64GB SDXC (MB-MGCGB/AM)

HERO3: Silver Edition

A Class 4 MicroSD card up to 64 GB is required.
    A class 10 MicroSD card up to 64 GB is required for 0.5 sec Time-lapse, 10/1 Photo Burst, and Protune.

HERO3: White Edition

A Class 4 MicroSD card up to 64 GB is required.
    A class 10 MicroSD card up to 64 GB is required for 0.5 sec Time-lapse.

HD HERO2

A Class 4 SD card up to 32 GB is required.
    A class 10 SD card up to 32 GB is required to use 0.5 sec Time-lapse, 10/1 Photo Burst, and Protune.

HD HERO Original & HD HERO 960

A Class 4 SD card up to 32 GB is required.

Eğer çok aceleniz yok ise mutlaka Hero 4 ' ü bekleyin. Bir aksilik olmaz ise eylül ortası, en geç ekim ayında çıkar. Fiyat olarak tahmini (Eğer be, silver , White klasmanı devam ederse (ki bu sefer daha farklı özellikle sinema sektörü için ayrı bir model çıkabilleceği dedikoduları da var) be ler şu andakinden biraz daha pahalı olur. Hero 3 ve Hero 3+ aynı makine iken (hatta hero 3 lens , keskinlik ve renk paleti olarak halefi hero 3+' dan daha başarılı iken) yeni çıkacak hero 4 A9 işlemcisinin de yardımıyla hero 2 - hero 3 arasındaki büyük farkın benzerini gerçekleştirecek. Sonuçta sadece 3- 4 ay beklemediğiniz için oldukça pişman olabilirsiniz. Eylüle kadar para biriktirip (dolar veya euro olarak biriktirin) Türkiye garantili bir hero 4 almanızı öneririm. Hero 4 almasanız bile yeni modelin çıkışı ile hero 3+ ın fiyatı 50 -100 usd düşebilir.

Eğer bekleyemem diyorsanız ve bütçeniz kısıtlı ise şu an için bence fiyat / performans olarak en iyi gopro modeli; hero 3be (plus olmayan) . Tabi plus'ın superview (bu özelliği normal be de 1440p çekip gopro studio da bir tıkla yapabilirsiniz ), 4 kat hızlı wifi, 15 dakika fazla pil ömrü ve daha iyi düşük ışık başarımı gibi artıları var fakat bu 400 tl farka değer mi tartışılır, ayrıca bütçe kısıtlı ise be + ile be arasındaki farka LCD screen ve yedek pil alırsınız. (Wİfi liveview elde çekim için kesinlikle LCD touchscreen'in yerini tutmuyor, bu sony vs içinde geçerli.) Paraşütte kamerayı genelde kaskla veya chest harness , bilek vs ile kullanacağınız için ekran çok elzem değil. Kalkıştan önce tahmin ile ya da gopro app yardımı ile bir kez kadrajı - açıyı ayarlamak yeter. Ama elde çekim , monopod gibi atraksiyonlarda benim için olmaz ise olmaz ve kesinlikle alınması gereken bir aparat.

Eğer tercihiniz yeni hero 3 silver + dan yana ise bence onun yerine aynı fiyata satılan hero 3 be alın.

Hero 3 be alacaksanız 2013 şubat sonrası üretimi (en sorunsuz parti) ve Türkiye garantili , Be+ alacaksanız 2014 şubat sonrası üretilen partiden alın. Bu özellikle Be+ için önemli , 2014 ocak - şubat öncesi batchların büyük çoğunluğunda yeni hero+ serisinin en önemli sorunu olan focal range sharpness oldukça belirgin.Özellikle 0913 üretiminde bu sorun çok yaygın . (Aslında sorun değil gopronun müşterilerinin artık çoğunlukla selfie çekmesi üzerine yaptığı bir değişiklik. Benim gibi selfie ile işi olmayanlardansanız büyük bir eksi. Konu ile ilgili :
    GoPro Hero3+ Image Quality Problem :http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?s=93c6400d6f149c8be12a85489e5b6d6b&t=2011658
    ayrıca
    http://goprouser.freeforums.org/difference-in-focal-range-sharpness-hero3-blk-vs-plus-t14637.html

Üretim tarihini bulmak için kamera içinde pil yatağında bulunan veya gopronun dış kutusunun (housing değil, satıldığı tüm parçaların içinde olduğu dış kutu ) üzerindeki seri numarasına bakın
    Örnek : HD3BB09120806A3
    Baştan altıncı ve dokuzuncu sayılar dahil olarak aradaki rakamlar yani HD3BB den sonraki 0912 rakamları üretim ayı ve tarihini gösterir. Buna göre HD3BB09120806A3 seri nolu kamera Eylül 2012 de (09-12) üretilmiş.

Zamanım olursa microsd kartlar ve niye bu kadar hayati oldukları ile ilgili kısa bir ekleme yaparım, tabii beklemek yerine verdiğim kaynaklardan sizde araştırabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bachibouzouk -- 30 Mayıs 2014; 20:51:08 >

• Hocam emeğinize sağlık.Gerçekten aklıma takılan tüm sorulara cevap vermişsiniz.Verdiğiniz linkleri de inceliyorum.Dediğinizi yapacağım.GoPro Hero 4 için eylül'ü beklemek mantıklı geldi.Çünkü yaklaşık o zamanlarda tam anlamıyla cihazı aktif olarak kullanacağım.Alacak olan birçok arkadaşın işine çok yarayacak bilgiler paylaşmışsınız.Emeğiniz için tekrar çok teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Captain*** -- 30 Mayıs 2014; 5:55:39 >
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.