Şimdi Ara

Gigabyte HD4870 video inceleme (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
164
Cevap
0
Favori
20.588
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • testler gayet güzel olmuş 4870 gayet yeterli performansa sahip bir kart, oc ilede çok daha iyi konumlara gelebiliyor gtx280'i baya bir zorluyor, videoda gtx260 ve 280ninde o.c hallaeri olsaydı süper olurdu ama amaç bu videoyla 4870'in performansını göstermek olduğundan okadarda önemli bir eksiklik olmadığını söyleyebilirim, sonuçta gtx260'ın o.c ile 280'e denk geldiğini bundan önceki videoda öğrendik, şimdi diğer videonun yanlı yapıldığını söyleyen fanatikleri merak ediyorum ne diyecekler, adamların her lafı yanlı gider başkalarına laf atarlar böyle
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

quote:

60 MHz Core OC ile ne kadar coşmuş.

"1000 MHz", yani %27,7'lik bellek hız aşırtımı ne oluyor orada?

DH'nin kullandığı GTX 260 deli hız aşırtılabiliyor, görünüyor. Onun da sonuçları olacak başka videoda, dileyen bakabilir.

Bellek OC o kadar performans farkı oluşturmuyor belli seviyeden sonra. Darboğaz yapmayacak, rahat seviyeden sonrası katkısı azalıyor. OC % / Performans artışı lineer değil.
  • gtx280 ne o fiyatı vereceğime 4870 alır üstüne ram alir üstüne kız arkadaşımı yemeğe çıkarır üstünede buz gibi gazoz içerim
  • fiyat ve performans da tokat manyağı yaptı gtx280 i helal olsun
  • pardon 2000 ytl diecektim..bu arada nvidiada 55nm ve gdd5li gtx 280 olsa demekki atinin kartlar 5 e katlayacak ddr3 le 65 nm le böle olduysa artık gerisini düşünemiyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: engin_9091

evet aticilerin dediği gibi 4870 hiçte gtx 280i tokatlamadı gtx 280e oc yapılsa 4870 oc yakınından bile geçemecek gtx 280 nin biraz fiyatı düşük olsa kim alır 4870 i alanında aklına şaşılır tek sorun fiyat...ve bu arada gtx 280 sli 4870x2 kesinliklşe geçecektir performans olarak diyorum (bazı arkadaşlar hemen atlaamsın yok 200 ytl falan filan die) atide gddr5 falan var ama pek işe yaradığı yok

GTX 280 fiyatını biraz düşürse mi?

Biri 300$ diğeri 400$ sanki. koyulacak burda sadece sizin yorumunuz.

Test içinde teşekkürler.

• quote:

evet aticilerin dediği gibi 4870 hiçte gtx 280i tokatlamadı gtx 280e oc yapılsa 4870 oc yakınından bile geçemecek gtx 280 nin biraz fiyatı düşük olsa kim alır 4870 i alanında aklına şaşılır tek sorun fiyat...ve bu arada gtx 280 sli 4870x2 kesinliklşe geçecektir performans olarak diyorum (bazı arkadaşlar hemen atlaamsın yok 200 ytl falan filan die) atide gddr5 falan var ama pek işe yaradığı yok

Sandığın kadar kolay değil o. Chip çok büyük olduğundan OC limitine daha kolay varılır. Özel tasarım 4870 ler 1 GHz barajını geçer diyorum. Zaten Super 4870 modelleri 950 MHz çıkabilir OC ile diye satılacakmış. Sapphire ve Diamond hazırlıyor ilk aşamada sanırım. Ayrıca fiyata bakarsan, ilk çıktığında iki katından fazla fark vardı aralarında. İnsafsızlık etmemek gerek. Sempati ayrı, gerçekler ayrı. Ben şu an bu kartı almayacak olsam, bi altında tercih edeceğim model nVidia olabilirdi mesela.

• quote:

Bellek OC o kadar performans farkı oluşturmuyor belli seviyeden sonra. Darboğaz yapmayacak, rahat seviyeden sonrası katkısı azalıyor. OC % / Performans artışı lineer değil.

Böyle bir genellemeyle cevap veremezsiniz (sadece tek birim için O/C - başarım artışı çizgisel değil elbette, bunu bilmeyecek miyim?).

Aynı şey grafik işlemci hız aşırtımı için de söylenebilirdi.

Zaten, her ne olursa olsun, sadece "core"ye bakmanız son derece, vahim bir şekilde yanlış ve çok yanıltıcı, siz de biliyorsunuz, herkes biliyor. Pek iyi düşündürmedi beni, o tavrınız. G200'e çamur atmaya kasmak gibi bir his oluşturuyor, hiç şüphesiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 13 Temmuz 2008; 0:47:36 >
  • inceleme için teşekkürler .. 4870in başarısı böyle ise 4870x2 'in başarısı çok daha iyi olacaktır..
  • 4870 ın bıoshock ve cod 4 te kı perfonması gercekten cok ıı dıger oyun teslerınde 260 ıle pek fark yok gıbı ama en ııyısı oclı modeller ozel sogutucu modeller cıkana kadar beklemek ve fıyatların oturdugu anda hangısı f/p olarak avantajlıysa onu secmek olucak ama gtx 280 ıstedıgı parayı bana gore haketmıyo...
  • quote:

pardon 2000 ytl diecektim..bu arada nvidiada 55nm ve gdd5li gtx 280 olsa demekki atinin kartlar 5 e katlayacak ddr3 le 65 nm le böle olduysa artık gerisini düşünemiyorum...

55nm e geçerse daha yüksek saat hızına daha rahat varmasına varır da, GDDR5 şu an gereksiz. Kart zaten 512-bit bellek veriyolu genişliğine sahip. Kullanamayacağı bant genişliğini ne yapsın? Bir kartın performansını belirleyen etken, onun darboğazıdır. Kartın performansı potansiyeli kadar değil, darboğazı kadardır. GTX280 potansiyelinin hakkını veremiyor şu an. Ayrıca chip zarı RV770 in iki katından fazla büyük.Maliyeti de iki katından fazla nVidia'ya. Kart üreticileri açısından da zor bir kart, malum TDP de yüksek.
  • inceleme çok güzel olmuş, kalvyenize sağlık

YAkında çıkacak olan özelleştirilmiş tasarımlı modeller ve yeni sürücüler ile performans daha da yükselecektir.
  • quote:

quote:

Böyle bir genellemeye gidemezsiniz.

Aynı şey grafik işlemci hız aşırtımı için de söylenebilirdi.

Zaten, her ne olursa olsun, sadece "core"ye bakmanız son derece yanlış ve yanıltıcı, siz de biliyorsunuz.

Muhakkak yanıltıcı. Ama GDDR5 bellekle zaten muazzam bant genişliğine ulaşılmış durumda. Belli bir seviyeden sonra bu gözardı edilebilir miktara düşer. Core hızı olarak 4870 ile aynı hıza sahip 4850'yi, standart 4870 ile karşılaştırmak lazım. Arada bant genişliği farkı müthiş fazla, ama ben bu test sonucundan açıkcası muazzam bir fark beklemiyorum. Core'da da elbet belli miktar OC den sonra performansda o kadar artış görülmeyebilir. Bu sonuçları doğuran iç dinamik sayısı çok fazla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saidakkas -- 13 Temmuz 2008; 0:43:09 >

• Hız aşırtılmış GTX260 ile HD4870'i sizler için yan yana getirdim :)

Gigabyte HD4870 video inceleme
  • Bence 4870 yeni sürücülerle daha da performanslı olacaktır.Aynı şeyi 3870 te de yaşamıştık.Her çıkan 3870 driverı, eskisinden daha perofrmanslı çalıştırmıştı.
    Atinin iyi iş çıkardığına inanıyorum
    saygılar
  • quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

@kelesh463

Kartlar aynı fiyata satılıyor olsaydı GTX260'ın da hız aşırtılmış sonuçlarını koyardık fakat hız aşırtmada genel amaç ucuz olanla pahalı olanı geride bırakmak olduğundan pahalı olan standart hızlarındayken değerlendirilir.

Öncelikle teşekkürler aydınlattığınız için. Haklısınız tabiki..

Ama şunu da belirmek isterim; gtx fiyatları halen yüksek olsa da ilk çıktıkları fiyatların oldukça altına düştü bu aralar. Şimdi teknofiyattan bir fiyat araştırması yaptım. Stoğu olan en düşük HD 4870 (GeCube) fiyatı: 427.12 YTL, en düşük gtx 260 fiyatı (Zotac) : 571.43 YTL.

Aradaki fiyat uçurumu daralmış gibi geldi bana... ya da ben öyle düşünüyorum...

Bu arda hız aşırtılmış değerleri de koymuşsunuz, tekrar teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzhansackan -- 13 Temmuz 2008; 0:48:47 >

• Orjinalden alıntı: saidakkas

Nvidia=>
    <=Ati

çok güldüm bu resme.. Tokat manyağı yapmak böyle bişii olsa gerek.. tabi ben resme bakarak söylüyorum...

• quote:

Zaten, her ne olursa olsun, sadece "core"ye bakmanız son derece, vahim bir şekilde yanlış ve yanıltıcı, siz de biliyorsunuz. Pek iyi düşündürmedi beni, o tavrınız.

İyi düşünmüyorsanız, anlatımım belki eksik kalmış, yeterince ifade edememişimdir, ondandır. 8600GT gibi bir kartta bile bellek hızını gözardı etmem. Kaldı ki o -eskiden- orta seviye kartlarda bile mecbur kalmadıkça, çok cazip olmadıkça GDDR2 bellek tercih etmem mesela. Halbuki aralarında 600 MHz fark oluyor genelde bunların. Burada bahsettiğimiz ise belleklerde müthiş hız artışı. Benim ifade etmeye çalıştığım teorim şu, bir kartın tepe performansı, darboğaz noktası kadardır, çünkü karttaki işlem akış işlemidir, kesintiye uğrayamaz.
  • evet @speed-step teşekkürler...gtx260 oc-4870 oc yi devirmiş bakınız şekil a..4870 gtx 280 le yarıştırmak zaten gtx280e haksızlıktı onun rakibi gtx 260
  • quote:

Zaten, her ne olursa olsun, sadece "core"ye bakmanız son derece, vahim bir şekilde yanlış ve çok yanıltıcı, siz de biliyorsunuz, herkes biliyor. Pek iyi düşündürmedi beni, o tavrınız. G200'e çamur atmaya kasmak gibi bir his oluşturuyor, hiç şüphesiz.

Sû-i zan eden öyle düşünebilir, nVidia'yı karalamak için yatan kalkan birisi değilim, yeri geldiğinde savunur, yeri geldiğinde eleştiririm. Kart performansı hakkında konuşup, tavsiye verirken de bu konuda daha önce kimseyi yanıltmadım, bir kişi çıkıp herhangi bir ürün performansı hakkında yanlış tavsiyede bulundun diyemez. GT200 hakkındaki görüşüm, hırs ile hareket edilip üretilen bir chip olup, fiyasko ile sonuçlandığıdır. Tabi ileride sürücü ile falan beni farklı düşünmeye iterler mi bilmem, ya da PhysX ile. GT200 o kadar transistörün hakkını veremeyen bir mimari.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.