Şimdi Ara

Gerçekten Aynalı ve Aynasız Fotoğraf Makinaları Arasında Kalite farkı Varmı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
3
Favori
4.738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her nekadar DSLR nin yerini alamaz densede ergonomi ve daha birçok avantajı bulunan aynasız fotoğraf makinaları gerçektende DSLR lerin yerini alacakmı yoksa SONY,SAMSUNG,OLYMPUS,FUJİ gibi büyük firmalar ın büyük yatırımları ile bugüne kadar gelen aynasız teknoloji çöpemi atılacak.

Acaba CANON ve NİKON gibi iki büyük dev bu sayede tekelleşip istediği fiyata cihaz lens vb. satarak zararı bizleremi vuracak.Başka bir deyişle fiyat politikasını rekabet olmayan bir ortamda dahamı sert sürdürecek.Bunu hep beraber göreceğiz...

Bu başlığı açmamdaki amaç CANON NİKON sahibi olan ve fanatik bir tavır sergileyen herkes için fotoğraf paylaşımı yapmak aradaki kalite farklarını gözlemlemek ve üzerinde konuşmaktır.Herkes fotoğraf paylaşabilir herkes yorum yapabilir ve gerçekten aradaki fiyat uçurumuna değermi değmezmi ve hatta hep beraber gerçekten bu iş aynasızla olmaz diyecekmiyiz.

Ben NX300 sahibi olarak ilk fotoğrafımı paylaşıyorum ve yorumları size bırakıyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi freelyman_1980 -- 2 Mart 2016; 0:06:23 >

• Cevabı veriyorum -Yok-

Bu arada bu fotoyu buraya bırakıyorum.
    Yakından bakınca anlarsın.

Bu mesaja eklenen görseller:

• serseri sirin kullanıcısına yanıt
    ilk cevap sizden ama sadece 2 mb ta düşürülmüş bir foto attım bence bukadar peşin konuşmayın :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: freelyman_1980

ilk cevap sizden ama sadece 2 mb ta düşürülmüş bir foto attım bence bukadar peşin konuşmayın :)
    Konu zaten benim çektiğim fotoğraflar değil onuda belirtmek isterim konu geniş bir bakış açısıyla bakmak için açılmıştır. İKİ AYLIK FOTOĞRAF ÇEKME GEÇMİŞİM VAR bunuda belirteyim...
  • quote:

Konu zaten benim çektiğim fotoğraflar değil onuda belirtmek isterim konu geniş bir bakış açısıyla bakmak için açılmıştır. İKİ AYLIK FOTOĞRAF ÇEKME GEÇMİŞİM VAR bunuda belirteyim...

Alıntıları Göster
    durumu şöyle anlatırsak daha iyi anlaşılır. şimdi sony nin hem aynalı hem aynasız makineleri var.
    Sony a58 modelinde kullanılan sensör: Exmor™ APS HD CMOS Sensor
    Sony a6000 modelinde kullanılan sensör : Exmor™ APS HD CMOS Sensor

Sony a58 modelindeki işlemci :BIONZ X Görüntü İşlemcisi
    sony a6000 modelindeki işlemci: BIONZ X Görüntü İşlemcisi

yani sony aynalı ile makinelerde sensör boyutu aynı,kullanılan sensör aynı,işlemci aynı şimdi sony aynalı da ayna olduğu için daha iyi fotoğraf çeker diyenin fotoğrafçılığın F sinden haberi yok demektir.
    ayna mekanizmasının fotoğraf kalitesine bir direkt katkısı yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

durumu şöyle anlatırsak daha iyi anlaşılır. şimdi sony nin hem aynalı hem aynasız makineleri var.
    Sony a58 modelinde kullanılan sensör: Exmor™ APS HD CMOS Sensor
    Sony a6000 modelinde kullanılan sensör : Exmor™ APS HD CMOS Sensor

Sony a58 modelindeki işlemci :BIONZ X Görüntü İşlemcisi
    sony a6000 modelindeki işlemci: BIONZ X Görüntü İşlemcisi

yani sony aynalı ile makinelerde sensör boyutu aynı,kullanılan sensör aynı,işlemci aynı şimdi sony aynalı da ayna olduğu için daha iyi fotoğraf çeker diyenin fotoğrafçılığın F sinden haberi yok demektir.
    ayna mekanizmasının fotoğraf kalitesine bir direkt katkısı yoktur.

Bir de diğer taraftan araştırın derim.
    Ayna olmadığı için aynasızlarda lens ile sensör arasında mesafe kısalmasından dolayı bir değişiklik yaşanıyor mu?
    Buna bağlı olarak aynasızların lens yapıları nasıl oluyor yada olabiliyor :) Avantajı dezavantajı nedir ?
    Bunları araştırarak daha farklı sonuçlar çıkartabilirsiniz :)

Yani aynı motor, aynı yürüyen aksam fakat birisi 2 Tonluk araçta diğeri 700 kiloluk :)

• ozbey08 kullanıcısına yanıt
    İşte benimde amacım bu ilk baştan ''aynasızmı ? kalitesiz , yarama , para etmez vb. '' denmesine karşıyım. İnandığım şudur alet kadar kullananda önemlidir güzel poz yakalamak elindeki makinayı sonuna kadar zorlayarak çok çok kaliteli makinalardan çok daha güel kompozisyon yakalamak mümkün.

Beni düşündüren neden bu fanatiklik tamam canona nikona adam ortalama 5-6 bin para harcamış 1-2 bin tl ye malolansetlerden daha iyi olması gerektiğini savunuyor doğal olarak bazen olmadığınıda görünce sinirlenebiliyor.

Şuan piyasada fullframe sensöre en yakın sensör nx300 de ama samsung mu çöpe at tavrı neden? Bu cihazla güzel fotoğraflar çekilemezmi? Lens olarak en pahalısı 1500 Tl en ucuzu 250 Tl ve bu fiyat avantajı herkes için fotoğraf anlamına gelmiyormu bumu acaba kötü olan...
  • quote:

İşte benimde amacım bu ilk baştan ''aynasızmı ? kalitesiz , yarama , para etmez vb. '' denmesine karşıyım. İnandığım şudur alet kadar kullananda önemlidir güzel poz yakalamak elindeki makinayı sonuna kadar zorlayarak çok çok kaliteli makinalardan çok daha güel kompozisyon yakalamak mümkün.

Beni düşündüren neden bu fanatiklik tamam canona nikona adam ortalama 5-6 bin para harcamış 1-2 bin tl ye malolansetlerden daha iyi olması gerektiğini savunuyor doğal olarak bazen olmadığınıda görünce sinirlenebiliyor.

Şuan piyasada fullframe sensöre en yakın sensör nx300 de ama samsung mu çöpe at tavrı neden? Bu cihazla güzel fotoğraflar çekilemezmi? Lens olarak en pahalısı 1500 Tl en ucuzu 250 Tl ve bu fiyat avantajı herkes için fotoğraf anlamına gelmiyormu bumu acaba kötü olan...
    Belkide asıl soru şumu ; Herkes fotoğrafcı olmalımı?

• jimi1984 J kullanıcısına yanıt
    makineyle sensör arasındaki mesefenin kısalması fotoğraf kalitesine olumsuz etki yapmaz aksine artı yönde olumlu etki yapar çünkü sensöre ulaşacak ışık fazla kırılmadan ulaşır. bu da iyi bir şeydir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbey08 -- 2 Mart 2016; 1:24:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

makineyle sensör arasındaki mesefenin kısalması fotoğraf kalitesine olumsuz etki yapmaz aksine artı yönde olumlu etki yapar çünkü sensöre ulaşacak ışık fazla kırılmadan ulaşır. bu da iyi bir şeydir.
    Eğer örnek fotoğrafı bir standart olarak kabul etmemiz gerekirse ve bir aynasız fotoğraf makinesiyle çekildiği de düşünülürse o zaman "aynasız makinelerin otomatik netleme sistemi son derece zayıftır, hafif kapalı bir havada bile tutarsızlık sergileyebilir" gibi bir yorumda bulunulabilir. Aynasızları savunmak için baya yanlış bir örnek verilmiş ki konu içeriğiyle oldukça zıt bir sonuç çıkmış ortaya.
  • Gelişmiş aynasızlarda faz ve kontrast af beraber kullanılıyor, dslrden cok farklı degil, bence soru x liralık dslr yerine aynı fiyat bandında aynasızı tercih etmemek için bir sebep var mı olmalı, yoksa araba fiyatına bodyler ve lensler var, kanımca bir farkı olmalı.
  • Father Torque kullanıcısına yanıt
    Aslına bakarsanız otomatik netlemede sıkıntı göremedim ben şak diye netliyor NX300 KARANLIK ODADA BİLE ''30 MM LENS'' ayrıca manuel odaklama özelliği ilede sorunsuzca odaklama yapabiliyorsunuz.
    Focus peaking özelliğindende hiç bahsetmeyeyim
  • tasshelhoff kullanıcısına yanıt
    Tabiki farkı var ve bu işte profesyonelsen o makinayı almalısın ama bunu iş değilde aktivite olarak yapıyorsan 15000 lik makina ile 2000 lik makina arasında aradaki fark kadar fotoğrafda fark oluyormu bence olmuyor ve tüketici de en iyisi olsun isteyip o fiyatlar makinaları alıp mutsuz oluyor...
  • freelyman_1980 F kullanıcısına yanıt
    Şimdi baktım da doğru demişsiniz, örnek fotoğraftaki fluluk hatalı netlemeden değil düşük perde hızı kullanımı sonucu titremeden kaynaklı. Ama fark yok diye örnek olarak verilen fotoğrafın yanlış olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
  • Father Torque kullanıcısına yanıt
    Ben acemiyim iki aydır makina aldım kullanıyorum.Burdaki konu benim fotoğraf değil birçok fotoğraf sitesinde nx300 ile çekilmiş sony olympus ile çekilmiş muhteşem fotoğraflar bulunmakta.Zamanla fotoğraf karşılaştırmaları yapılacaktır burada ve hep beraber göreceğiz kanısındayım.Başlık açmaktaki amacım makina alacak olanlara yardımcı olmak. Asıl önemli olanın kullanıcı olduğunu kanıtlamak...
  • quote:

Aslına bakarsanız otomatik netlemede sıkıntı göremedim ben şak diye netliyor NX300 KARANLIK ODADA BİLE ''30 MM LENS'' ayrıca manuel odaklama özelliği ilede sorunsuzca odaklama yapabiliyorsunuz.
    Focus peaking özelliğindende hiç bahsetmeyeyim
    çekte kardeşim neyle çekersen çek. çekemedikden sonra aynasızın olsa nolcak, aynalı olsa nolcak, cep telefonun olsa nolcak.

çekemiyorsan bunların ne önemi var. aynalımı alam aynasız mı o mu iyi bumu. la fotoğraf çekmesini bilmiyoruz doğru dürüst birde şu ekipman sevdamız yokmu deli oluyorum.

ekipman ihtiyaca binayen ortaya çıkar.

Nikon D40 alsan 350 TL Ye tamron 90mm makro alsan 900tl ye. 1250 tl ye mükemmel makro setin olur.

çek babam çek.

Fotoğrafın f si konuşulmaz burada ama ekipmanın her şeyi konuşulur. kimse demez ki yahu portre nasıl çekerim incelikleri nelerdir diye kimse demez.

hemen derler portre çekçem hangi lensi alayım. nasılsa makine çekiyor deklanşöre basınca bi kafa çektinmi çektim tamam aha bu portre diyip hemen lens almalıyım diyip çıkıyoruz ortaya.

yav bırakalım bu ekipman sevdasını biraz fotoğrafı tartışalım. Fotoğraf cahiliyiz hepimiz.

• Yav ne güzel söylediniz.Adam makina savunuyor forumlarda diyorki ben 3000 tl ye şu lensi aldım harika çekiyor. Demiyorki ben şu kompozisyonu şu şartlarda yakaladım. İşte çok para verince bazı şeyler olmuyor.Güzel fotoğraf çekmek için ne lazım paramı zamanmı bilgimi aynamı lensmi, ne lazım? Bişey diyincede kızan bir topluma dönüştük
    Hocam focus peakingden bahsetmemen süper oldu, keşke daha önceden bahsetmeseydin :)
    Süper bir özellik gerçekten ben sadece sonylerde var sanıyordum demekki elimdeki makinede de varmış, hep af de kullandığım için hiç farketmemiştim fakat şimdi mf ye aldım harbiden çok iyi ya, teşekkürler
  • Hocam bu netleme konusu gerçekten karışık.Siz dalga geçiyor olabilirsiniz ama ben yeniyim bu konularda zaten söylemiştim.Siz SONY kullanıyorsunuz fotoğraflarınızıda görmek isteriz
    Hocam yanlış anlaşılma olmasın önceki mesajımda espriyle karışık sizi destekledim aslında, yanlış ifade ettiysem affoluna, nx300 kullanıcısıyım ben de, sonylerde olduğunu duymuştum nx300de de olmasına çok sevindim :)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.