Şimdi Ara

General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
599
Cevap
20
Favori
69.898
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu konuyu , General HT500 Set akıllı oda termostatı ile ilgili açtım.

Ürünle ilgili bir çok bilgi(kurulum ,kullanım v.b.) linkteki firma sitesinde var.

https://www.generallife.com.tr/ht-500-set

Bunun dışında kullanıcıların paylaşmak istediği ve öğrenmek istediği detayları bu konu altında paylaşabiliriz.

Ürünü kullanan bir kullanıcı olarak beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz özellikleri nelerdir?
    Ayrıca şu özellik de olsaydı iyi olurdu dediğiniz öneriniz varsa paylaşabilirsiniz...

Not: Ben de ürünü 2 ay önce alan bir kullanıcıyım , firmayla bağlantım yoktur.

Ürünün oda termostatının resmi

Ürün paketinden çıkan malzemeler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 11 Kasım 2019; 15:35:29 >

• 0.5 c çalışma hassasiyetine sahip bir termostat buda üşüme hissine sebep olacak kullanımı konforlu olmayacaktır.Öğrenme modu olan 0,2 hassasiyete sahip başka bir termostat düşünülmeli.Bunun yerine Hasanemminin sattığı SAN-TEK marka oda termostatını önerebilirim hasasiyeti 0.1 derecedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mydoktor -- 11 Kasım 2019; 16:35:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mydoktor

0.5 c çalışma hassasiyetine sahip bir termostat buda üşüme hissine sebep olacak kullanımı konforlu olmayacaktır.Öğrenme modu olan 0,2 hassasiyete sahip başka bir termostat düşünülmeli.Bunun yerine Hasanemminin sattığı SAN-TEK marka oda termostatını önerebilirim hasasiyeti 0.1 derecedir.
    Oda termostatı üreticileri arasında tasarruf konusunda da rekabet var. Bu sebeple bazı üreticiler tasarruf konusunda geri kalmamak için termostat yapma hassasiyetinde oynamaya izin vermiyor. Sanırım Cosa için de durum aynı. Çünkü hassasiyet ne kadar düşük olursa, konfor artıyor ama ısıtma ünitesinin çalışma süresi ve tüketimi de artıyor. Bu da , oda termostatının tasarruf yaptırma oranını düşürüyor.

San-teki yakından inceledim.Çok güzel özellikleri var. Üreticisini takdir ediyorum ama Cep telefonuyla uzaktan yönetim özelliği olmadığı için geri kalıyor.

HT 500 ün sıcaklık ayarlama hassasiyeti 0,1 dereceye kadar düşürülebiliyor ancak 0,5 olan termostat yapma hassasiyeti değiştirilemiyor.Evet size katılıyorum. Bence bu da değiştirilebilir olmalı. Çünkü bazı kullanıcılar için tasarruf değil konfor önemli olabilir...

Bununla birlikte 0,5 olan termostat yapma hassasiyetini, derece hassasiyetini 0,5'e getirerek 0,25 dereceye düşürmek mümkün olabilir.

Bunu HT300 termostattan biliyorum... HT300 termostatın derece hassasiyeti 0,5 olduğu için termostat yapma hassasiyeti, 0,25 idi..

Şöyle ki; General HT oda termostatları , dereceyi ölçerken, 0,5 hassasiyette ölçüyorsa ,yuvarlama yöntemiyle alta ve üste yuvarlama yapıyor. Bu da hassasiyetin 0,5 ten 0,25'e düşmesini sağlıyor..

Örn:

İstenen dereceyi 23.0 'e ayarladım

Oda derecesi---HT oda termostatı gösterge derecesi
    23.0-------------23.0
    23.1-------------23.0
    23.2-------------23.0
    23.25------------23.5
    23.3-------------23.5
    23.4-------------23.5

Bakın oda derecesi 23,25 olduğunda , ht oda termostatı dereceyi 23,5 gösterdiği için termostat yapıyor. Yani 0,5 derece artmasını beklemiyor.Sadece 0,25 derece arttığında termostat yaptırıyor.

Oda derecesi düşerkenki duruma bakalım.

Oda derecesi---HT oda termostatı gösterge derecesi
    23.0--------------23.0
    22.9--------------23.0
    22.8--------------23.0
    22.74-------------22.5
    22.7--------------22.5
    22.6--------------22.5

Bakın aynı şey burada da geçerli. oda sıcaklığı 22,74 olduğunda HT oda termostatı sıcaklığı 22,5'e düşürdüğü için ısıtma ünitesine çalış komutu veriyor. Böylece 0,5 derecelik hassasiyet 0,25'e inmiş oluyor.

İşte bunun olması için sıcaklık arttırma azaltma hassasiyetinin HT300 deki gibi 0,5 derece olması gerekiyor.
    Sıcaklık arttırma hassasiyeti 0,1 ise termostat yapma hassasiyeti gerçekten de 0,5 derece oluyor.
    HT500 set termostatta sıcaklık arttırma hassasiyetini 0,1 ile 1 arasında yapmak mümkün.

Bundan faydalanarak yani sıcaklık arttırma hassasiyetini 0,5 yaparak termostat yapma hassasiyetini 0,25'e çekmek mümkün olabilir...

resimlere bakınca demek istediğim daha net anlaşılabilir.

Oda sıcaklığı 22,75 olunca HT300 sıcaklığı 23,00 gösteriyor

Oda sıcaklığı 22,74 olunca HT300 sıcaklığı 22,5 gösteriyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 11 Kasım 2019; 18:15:11 >

• General marka termostatları tasarım ve kullanış olarak beğeniyorum şu derece hasasasiyetini 01 ile 05 arası ayarlanmasına izin verse yada bu özellik eklense inanın çok satacaktır.Hassaslık işini tüketiciye bıraksın konfor isteyen hassaslığı düşürsün tasarruf isteyen yükseltsin bu özellik mutlaka olmalı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mydoktor -- 11 Kasım 2019; 19:4:15 >
  • Maalesef ht500 deki hassasiyet ayarı, cihazın sıcaklık algılaması için değil termostat yapma ayarı için olduğundan ,termostat hassasiyetini 0.25'e getirmek mümkün olmadı. Umarım güncelleme gelir ve bunu düzeltirler.

Cihazın sıcaklık algılama hassasiyeti de kullanıcı kontrolünde olmalı.
  • N11 kampanyasından bende aldım, gelince montajı yapacağım. Umarım memnun kalırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1 Ocak 2011 -- 13 Kasım 2019; 15:34:26 >
  • Üründe olmayan özellikler:
    -Öğrenme modu yok
    -Termostat yapma hassasiyet ayarı yok (bu hassasiyeti 0.5 derece ve değiştirilemiyor. )
    -Oda termostatının 5Voltluk adaptörü veya harici şarj aleti gibi kablolu bir enerji kaynağı bağlanmadan internet üstünden cep telefonuyla kontrol edilemiyor. Pilli kullanımda uzaktan kontrol olmuyor.

-adaptör için maksimum 500ma=0,5 amper olmalı uyarısı var.(Bu uyarıyı gereksiz bulduğumu söylemeliyim .Sonuçta elektronik cihaz olduğu için ne kadar ihtiyaç duyarsa o kadar amper çeker. Zaten firmanın verdiği orjinal adaptör de 1 amperlik)

Özellikleri
    -ev modeminin internet Wireless bağlantısı kesilse bile oda termostatından tuşlarla idare etmek mümkün. Oda termostatı ,Ht500 modemle internet olmadan da haberleşebiliyor.
    -ev modeminin internet wireless bağlantısı kesildiğinde (manuel mod,dışarı mod,ev modu,uyku modu)seçilip kullanılabiliyor.Ancak program modu ve akıllı konum modu seçilemiyor . Program modu veya akıllı modda iken internet kesilirse, en son kaç derece ayarlıysa o dereceye göre çalışmaya devam ediyor. Termostat ve modem içinde saat olmadığı için program modunda internet kesilince farklı zaman dilimine geçildiğinde o dilimin derecesine göre çalışmayacağını ,internet kesildiğinde kaç dereceye ayarlıysa o dereceye göre çalışmaya devam edeceğini tahmin ediyorum.

-Cep telefonundan sıcaklık ayarı program ayarı, termostatı açıp kapatma gibi hemen hemen her türlü kontrolü yapmak mümkün .

-Oda termostatının arızalanması durumunda Ht500 modem üstündeki düğmeden manuel olarak ısıtıcıyı çalıştırmak mümkün.
    -adaptör yerine power bank ile (harici şarj cihazı usb bağlantısı ile) bağlantı yapılırsa internet üstünden cep telefonuyla kontrol mümkün oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 13 Kasım 2019; 9:0:28 >

• quote:

HT 500 ün sıcaklık ayarlama hassasiyeti 0,1 dereceye kadar düşürülebiliyor ancak 0,5 olan termostat yapma hassasiyeti değiştirilemiyor.Evet size katılıyorum. Bence bu da değiştirilebilir olmalı. Çünkü bazı kullanıcılar için tasarruf değil konfor önemli olabilir...

Bununla birlikte 0,5 olan termostat yapma hassasiyetini, derece hassasiyetini 0,5'e getirerek 0,25 dereceye düşürmek mümkün olabilir.

Bende dün montajını gerçekleştirdim. Sorunsuz çalışıyor. Fakat yukarıdaki mesajınızdaki durumu bizim gibi bilmeyenler ve ilk defa termostat kullananlar için biraz açıklarmısınız?
  • Merhaba güle güle kullanın.

Şimdi bu tip termostatlarda 3 ayrı durum var

1-)Termostat yapma yani ısıtıcı cihazı açma kapama hassasiyeti
    -(0,1 derece hassas ise istenen derece 23 dereceye ayarlandığında, oda sıcaklığı 22,9 olduğunda ısıtıcı cihazı açar 23,1 de cihazı kapatır.
    -Eğer HT500deki gibi 0,5 derece hassas ise, istenen sıcaklık 23 dereceye ayarlandığında 22,5 derecede ısıtıcıyı açar 23,5 derecede ısıtıcıyı kapatır.İstenen sıcaklık 23,4'e ayarlandığında 22,9 da ısıtıcıyı açar, 23,9 da ısıtıcıyı kapatır. )

HT500 set termostatta , 0,5 olan ısıtıcıyı açma kapama hassasiyetini maalesef değiştiremiyoruz.

2-)Oda Sıcaklığı algılama hassasiyeti(Eğer bu 0,1 derece hassassa , oda sıcaklığını 23,1 23,2 23,3 gibi gösterir ekranda.
    Ht500de oda sıcaklığı algılama hassasiyeti 0,1 derecedir ve bu değiştirilemez. İşte bu değiştirilemediği için , cihazın 1 numaralı durumu yani cihazı açma kapama hassasiyeti 0,5 oluyor.

Eğer oda sıcaklığı algılama hassasiyeti de 0,5 derece olsaydı , o zaman Termostat yapma yani ısıtıcı cihazı açma kapama hassasiyeti yuvarlama farklarından dolayı 0,25 derece olacaktı.Bu konu biraz karışık bence buraya takılmayın.

Oda sıcaklığı fotoda 22,0 olarak gösterilen kısımdır.

3-)İstenen oda sıcaklığı hassasiyeti (Eğer bu, 0,1 derece hassasiyette ise o zaman istediğiniz oda sıcaklığını 23.0, 23.1, 23.2 , 23.3 gibi değerlerde ayarlayabiliyorsunuz ancak bunu ayarlamanız ,0,5 olan Termostat yapma yani ısıtıcı cihazı açma kapama hassasiyetini değiştirmiyor.)

İstenen oda sıcaklığı fotoda 23,5 olan kısımdır

Örn: 23,3'e ayarladıysam ısıtıcıyı 22,8de açıyor ve 23,8 de kapatıyor

İşte istenen oda sıcaklığı hassasiyetini, HT500 set ayarlardan değiştirebiliyoruz. Ama dediğim gibi bu ,Termostat açma kapama hassasiyetini değiştirmiyor.

Ben hem HT300 hem de HT500 kullanıcısıyım

Şimdi durumları karşılaştıralım.

-----------------------------------------------------------------------HT300--------HT500 set
    1-)Termostat yapma yani ısıtıcı cihazı açma kapama hassasiyeti--0,25----------0,5
    2-)Oda Sıcaklığı algılama hassasiyeti-------------------------------------0,5-----------0,1
    3-)İstenen oda sıcaklığı hassasiyeti--------------------------------------0,5-----------0,1

İşte HT500 setin Termostat yapma yani ısıtıcı cihazı açma kapama hassasiyeti gerçekten kötü. Dün'e kadar HT300 termostatla ısı kontrolü yaptık. Dün gece ilk defa HT500 seti devreye aldık ve bu 0,5lik hassasiyetten hiç memnun kalmadığımı belirtmeliyim.

Bu durum , güncellemeyle kullanıcı kontrolüne bırakılmalı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 15 Kasım 2019; 12:10:40 >

• Her zaman diyor bunu belirtiyoruz.
    0.5C hassasiyetli termostat bedava olsa bile alinip kullanilmaz.

Isı farkı 1C yi geçer.
    22.5 set edersiniz. 22 olduğunda çalışır. 23 olduğunda durur hatta tesisattaki suyun sıcaklığı ile 23.2 lere kadar çıkar. Tekrar kombinin çalışması için 22 ye düşmesini beklersiniz. 23.2'den 22'ye düşene kadar arada 1.2C'lik fark bı üşüme bı terleme yaratır.

Bu yüzden 0.5C hassasiyetli termostat coptur.

Termostat alınacaksa 0.1C hassasiyetli olması önem arz eder.
    Öğrenme moduda varsa eğer değmeyin keyfe.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 15 Kasım 2019; 21:31:41 >
  • Piyasadaki oda termostatların yüzde doksanı 0.5 hassasiyetinde çalışıyor üreticiler için 0,1 yada 0,2 hassasiyetli oda termostatı yapmak çokmu zor en azından bir kaç modelinde yapılabilir.Kullanıcıyada bırakılabilir 0,1-0,5 arası hassaslık ayarı kullanıcı hangisini isterse onu seçsin.Burada termostat üreticileri tasarruf etmeyi baz alıyor sıcaklık düşüşleri insanların konforunu bozuyor ve üşüme hissine sebep oluyorsa niçin buna inat ediyorlar anlamıyorum.Geçen sene 0,5 hassasiyete sahip vaillantın termostatını almıştım 2 gün dayanamadım iade ettim çünkü üşüyorduk kombi yansın diye gözüne bakıyordum.Buradan Generallife firmasına sesleniyorum termostat hassaslık ayarını kullanıcının ayarlamasına izin verin ve öğrenme modu ekleyin 0,5 hassasiyetine sahip termostatların dış kasasını değiştirip yeni ürün diye her sene yeni oda termostatı piyasaya sürmeyin.
  • Bugün bende aldım kurdum.
    Kurulum basit fakat wifileri listele dediğimde bende kayıtlı olan wifiler çıkmadı. İphone ile yaptım kurulumu sanırım kodlama hatası bulunuyor. Manuel yazdım.
    05 hassasiyet banada yüksek geldi 23 e ayarladım düşene kadar petekler buz gibi oldu zaten, tekrar o petekleri ısıtmaya başlaması daha çok yaktırır mı düşüncesi oluştu.

Pilli çalışmada program modu kullanılamıyor en son ayarlı sıcaklıkta kalıyor sanırım.

Raporlama kısmı çok kötü, ben mi kullanamadım bilmiyorum fakat raporlama çok kötü en azından kombi kaç kere devreye girdi kaç dakika kaldı gibi değerler olması gerekir
  • Eğer evin yalıtımı iyiyse, hassasiyet yüksek olduğu için ısıtıcının çalışma durma arasındaki süre çok daha uzayacaktır.

Bu hassasiyet sorununu programlama moduyla aşabileceğimizi düşünüyorum. Bu konuda fikri olan var mı?

Mesela oda sıcaklığı 23 derece civarında olsun istiyoruz.

Gece 12 den itibaren şöyle bir program yapsak hassasiyeti düşürebilirmiyiz?

İstenilen hedef sıcaklık 23 olsun

Saat-istenen program sıcaklığı

P.B.= program başlangıcında
    Ü=Üstünde
    A=Altında

00.00-23.00 derece başlangıç
    00.30- 23.00 (P.B. oda derecesi 23.1 ve Ü olduğunda stoplar)
    01.00-22.9( P.B. oda derecesi 22.9 ve A olduğunda start verir)
    01.30-23.0(P.B. oda derecesi 23.1 ve Ü olduğunda stoplar)
    02.00-22.9 (P.B. oda derecesi 22.9 ve A olduğunda start verir)

02.30-23.0(oda derecesi 23.1 olduğunda stoplar)
    03.00-22.9 ( oda derecesi 22.9 olduğunda start verir)
    03.30-23.0(oda derecesi 23.1 olduğunda stoplar)
    4.00-22.9( oda derecesi 22.9 olduğunda start verir)
    Ve sabaha kadar bu döngü devam ettirilecek..

Sizce bu yöntem işe yarar mı?

Not: program zaman geçişlerinde oda derecesi, istenen program derecesine eşit veya düşükse , ısıtma başlıyor. Yani ısıtma yapmak için 0.5 derece fark oluşmasını beklemiyor.
    Yine program zaman geçişlerinde oda derecesi, istenen program derecesinden yüksekse ısıtma duruyor. Eşit veya oda derecesinden yüksekse o zaman ısıtma devam ediyor. Isıtmayı durdurmak için 0.5 derece fark oluşmasını beklemiyor program zaman geçişinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 18 Kasım 2019; 6:35:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Eğer evin yalıtımı iyiyse, hassasiyet yüksek olduğu için ısıtıcının çalışma durma arasındaki süre çok daha uzayacaktır.

Bu hassasiyet sorununu programlama moduyla aşabileceğimizi düşünüyorum. Bu konuda fikri olan var mı?

Ü=Üstünde
    A=Altında

Not: program zaman geçişlerinde oda derecesi, istenen program derecesine eşit veya düşükse , ısıtma başlıyor. Yani ısıtma yapmak için 0.5 derece fark oluşmasını beklemiyor.
    Yine program zaman geçişlerinde oda derecesi, istenen program derecesinden yüksekse ısıtma duruyor. Eşit veya oda derecesinden yüksekse o zaman ısıtma devam ediyor. Isıtmayı durdurmak için 0.5 derece fark oluşmasını beklemiyor program zaman geçişinde.
    Hangi termostat bir gunu 9-10 dilime bölüyor acaba? :)

• Neden ki? Bu her termostatta olan bir özellik değil mi?
    Ht500set ile günü 48 dilime bölüp istediğimiz ayarı yapabiliyoruz.

Bu söylediğim yöntemi kendim deniyorum. Oda derecemizin hafızası var onu da sıfırladım. oda max min kaç olmuş görebileceğim sabaha.Bu yöntem işe yararsa iyi olacak

• Ozan Artun O kullanıcısına yanıt
    Slm.lar bende cosa kullanıyorum.cosada 4 farklı sıcaklık ataması yapabiliyorsunuz.yani 4 mod var ve 24 saati 15 dakikalık dilimlere bölmüş generalde bu durum nasil.?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Eğer evin yalıtımı iyiyse, hassasiyet yüksek olduğu için ısıtıcının çalışma durma arasındaki süre çok daha uzayacaktır.

Ü=Üstünde
    A=Altında

Evet alıntıdaki algoritma çalıştı. Eğer bu şekilde bir programlama yaparsanız hassasiyeti 0.1-0.2 derece düzeyine çekmiş oluyorsunuz .

Eğer programlama modunda tüm saatleri 23 derece yaparsanız neredeyse sıfır hassasiyetle bile çalışması mümkün olabilir. Bunu ayrıca denemek lazım.

Buradaki sıkıntı pille programlama modunu uygulayamamak. Bunu da harici şarj aletiyle aşmak mümkün olabilir .

Cihazın çektiği akımı ölçtüm. Işık yanarken 0.1 amper sönükken 0.08 amper çekiyor. Bu da cihazın 5×0.0.8= 0.4 watt elektrik çektiğini gösterir.

40whlik bir harici şarj aleti ile 100 saat yani 4-5 gün çalışabilir. Elektrikle kullanmak isteyenler için adaptör bağlantısıyla programlama modunda sorunsuz kullanılabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: erkostu

Slm.lar bende cosa kullanıyorum.cosada 4 farklı sıcaklık ataması yapabiliyorsunuz.yani 4 mod var ve 24 saati 15 dakikalık dilimlere bölmüş generalde bu durum nasil.?
    Merhaba. HT-500 sette 24 saati 30'ar dakikalık bölümlere ayırabiliyorsunuz. Bu 30'ar dakikalık dilimlere istediğiniz dereceyi(5 .0 ile 30.0 arasında) girebiliyorsunuz.

Ayrıca
    akıllı konum modu,
    ev modu
    Program modu
    manuel mod
    uyku modu
    dışarı modu

gibi modlar var..

Cosada termostat yapma hassasiyet ayarı var değil mi?
  • Ozan Artun O kullanıcısına yanıt
    Evet 23 te çalışıyor 23.1 de duruyor.petek sıcaklığı ile 23.4 veya kazan ısısı yüksekse 23.5 oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkostu

Evet 23 te çalışıyor 23.1 de duruyor.petek sıcaklığı ile 23.4 veya kazan ısısı yüksekse 23.5 oluyor
    Hassasiyeti oldukça iyiymiş. Isıtıcının su sıcaklığını düşük tutmak mümkün değil mi? Bu şekilde pasif ısıtma durumu engellenemez mi?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.