Şimdi Ara

GA-K8NF-9 ANAKARTTA İNANILMAZ SICAKLIK!!!(yardım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar şimdiden cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler...

sistem özellikleri
    ana kart: GA-K8NF-9
    ram: 512 ddr 400mhz
    ekran kartı: saphire 256 mb X600PRO(orjinal fanlı)
    işlemci : AMD ATHLON 64 3000+ O/C yok
    işlemci sıcaklığı : 27-30C arası
    fanlar: a. CPU fanı BOX fan(içinden çıkan) b. 5 voltta 2 adet kasa eksoz fanı...

sıcaklıkla ilgili genel veriler bunlar arkadaşlar...
    gelelim garipliğe sorum şu ana kart üzerinde bir bölüm var üzerinde bakır ızgara var hemen hemen tüm anakartlarda bu bölüm var (kitapcığa baktım isim olarak "nVIDIA nForce 4-4X" yazıyor) ve sanırım bu bölüm üzerinden bütünişlemler yürütülüyor (yine kitapcıktaki şemaya istinaden söylüyorum) sorun şu;

bu bölüm ELDEYMEYECEK EVET GERÇEKTEN 1-2 SN ANCA DAYANABİLECEĞİNİZ BİR SICAKLIKTA aslında evdeki insanın ateşini ölcen derecelerle ölçmek geldi aklıma ama onlar max. 40C olduğundan çok büyük ihitmal patlayacaklardı...

bahsini ettiğim resimin linki allta var "MAVİ CERCEVE İÇİNE ALDIĞIM BÖLÜM"

RESİM İÇİN TIKLAYINIZ...

bunun nedeni nedir acaba
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozzy5a -- 3 Ocak 2006 18:24:56 >

• kaç dereceki everest home edition var onu yukle bak sanırım kuzey koprusu orası neyse veya uzerine bi fan tut belki fansız sadece heatsink olduğu için bu kadar ısınıyodur...
  • o kuzey köprüsüdür.sıcak olması normal korkma.ama el deymiicek kadar sıcaklık garip. o kadarda olmamalı.nrmalde nf4 çipsetlerde kuzey köprüsünde fan olur ama seninkinde yok garip.
  • boardın aşagıdakiyle aynı ise orda fan olması lazım eger yoksa ısınması normal ama fan olması anormal orda kesinkez fan olması lazım modeller tutuyorsa aldıgın yere başvur ısınması sana baya bir problem çıkarabilir

• sendeki pasif soğutucu.aktif bir soğutucu alıp takman lazım.
  • aynı boarddan arkadasımda da var ve malesef inanılmaz ısınıyor.
    ortam ısısına göre değişiklik gösterebilir.
    saçma bi olay ama bu anakartı oraya fan takmadan kullanmak yanlış olur.
  • evet fan veya sessiz olsun dersen daha büyük bir soğutucu işini görebilir...
  • bende de aynı anakart var. ilk modellerde kuzey köprüsünde fan varken bunlarda sadece pasif soğutucu var. daha önce bakmıştım benimki de dediğin gibi sıcaktı, ama hiç bir problem yaşatmadıği için pek de önemsemedim. bence extra fana gerek yok.
  • arkadaşım üzerine bir vga kartının fanını söküp tak sorun çozulur.
  • bu nForce 4x serisine sanırım fan koymuyalar..
  • benim boarddaki fanı söktüm çok ses çıkarıyodu bakalım daha sorun yok...
    zaman ne getirir bilinmez :)
  • Bende dfi kullanıyorum,chipset yaz aylarında 48c kadar çıkabiliyordu hiç sorun yasamadım.
  • Bence hemen bir bios güncellemesi yap ilk çıkan bioslar için gigabyte hiç ter dökmemiş her tarafları problem
  • bende de k8nf-9 var o/c yaptıgım halde sorun yok
  • bios günçellemesi yapılı arkadaşlar...
    evet fan falan yok bu anakartlarda neden koymazlar onuda anlamış değilim... bide kuzey köprüsü dediğiniz yer öyle bir yedeki solunda ekran kartı sağında hdd tepesinde ramlar iyice ısıtıyor orayı bir sorun yaşamadım ama bilgisayarım içinde bu kadar çok ısınan bir parçanın olması beni rahatsız ediyor... bir soru daha bu parçanın nasıl söküldüğünü bilmiyorum hadi söktüm diyelim orakaya daha büyük bir soğutucu takamam buna ekran kartı izin vermiyor...
    teşekkürler...
  • Benim eski (msi k7n2-g ılsr)anakartın buna benzer bir problemi vardı ama en son yüklediğim bios olayı düzeltti o zamana kadar 4-5 defa bios güncellemiştim nafile kasanın yan tarafına açtığım fan deliğine taktığım fanla çipseti kendim soğutmuştum şikayetini gigabyte a ilet belkide kartı bile değiştirirler ben söyleyerek bellek problemi için bios bile çıkarttırdım :)
  • Benim de ayni. Kuzey köprüsüne fan taktım fakat ekran kartı nedeni ile çapraz takmak zorunda kaldım.
  • Bende aynı anakarttan kullanıyorum. Dediğin gibi benim anakarttada kuzey köprüsü çok ısınıyor. Önceleri bende telaş etmiştim fakat şu ana kadar anakarttan yana hiçbir sıkıntı yaşamadım. Birde bildiğim kadarıyla 80 dereceye kadar risk veya stabil çalışmama durumu söz konusu değil. Ve everestten bakarsan sıcaklıkğın en fazla 45 lerde gezindiğini görürsün. Yani problem yok.
  • arkadaşlar evet ısınan parçamız kuzey köprüsüymüş artık bu kesin...

yukarıda resmi bulunan anakarttan değil benimkisi bir düşük versiyonu sanırım çok ufak farklılıkları var...

ancak kuzeydeki sıcaklığı merak edip başka bi programda bilgisayarın sıcaklıklarına baktın çok ilginç veriler var ve sanırım bir yerlerde hata var...
    EasyTunede CPU muz 26 C yüklediğim diğer program (AİDA32)da ANAKART 26... ve cpu 70C gözüküyor...

1. Aida da cpu 70C!!! bu kuzey köprüsü olabilirmi? çünkü gerçekten el deymiyor...

2. bu mantıkla Aida daki anakart CPU sıcaklığımı... kafam iyice karıştı ve ben kuzey köprüsüne bir önlem aldım (karşısındaki kapağa 80mm fan takmak gibi) ama o 70 oynamadı bile (yoksa öylesine bir değermi ?) bide burdaki AUX ne demek...
    yardımlarınız için çok teşekkürler..
    saygılar...

• ben de aynı boarddan var,fansız ama hic sorun cıkmadı su ana kadar 8 aydır kullanıorm
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.