Şimdi Ara

FX-8300 GTX 960 WoW Düşük FPS Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Warcraft filmini izledikten sonra muhteşem şekilde gazlanıp, arkadaşlarla birlikte oyuna geri dönme kararı aldık.
    Ucuz yollu bir PC toparladım geçtiğimiz gün;

AMD FX-8300 işlemci (Nagas kasa, işlemci sıcaklığı maksimum 75 derece)
    Asus Strix GTX 960 2 GB ekran kartı
    16 GB 1.600 RAM

Sorunum şu; GeForce bana oyunu ultrada açmamı öneriyor (bence haklı) fakat ben boş alanlarda bile 30-40 fps ile oynuyorum. Yalnızca dungeonlara girdiğimde 100+ FPS'ye ulaşabiliyorum.
    Bir şey çok bariz bir şekilde eksik fakat hala çözebilmiş değilim.
    Konu hakkında detaylı bilgiye sahip birileri varsa eğer acilen yardımlarınızı rica ediyorum.

• Msi afterburner indirip gpu kullanımını izlermisin darboğaz var gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vjdrsjejv kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim ilgin için, şuan çalışıyorum akşam kontrol edip seninle paylaşacağım çıkan verileri.
    Fakat WOW neredeyse işlemciye hiç yüklenmeyen tamamen ekran kartından destek alan bir oyun, senin bahsettiğin programın ise OC yapmak için kullanıldığını duymuştum. (Yanlışım olabilir.)
    İlk gün Windows 10 yüklemiştim makinaya çok dandik bir sürümdü fakat oyun içerisindeki FPS'em 95'ten aşağıya düşmüyordu.
    Windows 10'u kaldırıp 7 yükledim, ekran kartı o kadar yeni bir kart değil ki Windows 7'de sorun çıkartsın. FPS düştü bir anda 40'lara.
  • Oyun işlemciden etkilenen 1 oyun sebebi odur, misal aşağıdaki videoyu izlersen işlemci hızını düşürdüğünde fps düşerken, gtx 770 model kartın gpu ve bellek hıznmı standart hıznın altına düşürdüğünde dahi fps etkilenmiyo, yani kartına o.c yapmak bu durumda boş ve alakasız 1 işlem olur.
    İişlemcin belki anakart ile alakalı hız kesiyo olabilir, kesmiyosada o.c yapman önerilebilirdi ama işlemci 75c fln demişsin oda zor görünüyo v.s.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coax47 -- 13 Haziran 2016; 11:28:15 >

• İşlemci ısısı çok fazla stok fan yerine düzgün bir hava soğutma al dungueonda fps artar normal açık alanda çizilen obje sayısı fazladır raide girdiğinde fpsen dusucektir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2yıllık ekran kartı eski mi dx12 destekli win10 kurarak oynayın desteği daha iyidir belki dx12 için ondan yüksek fps veriyordur...
  • vjdrsjejv kullanıcısına yanıt
    O işlemciyi stock hızlarında Gtx780 ile kullanmış biri olarak; 960'ın darboğaz yapacağını düşünmüyorum ama oyun tek çekirdek ve tekil çekirdek performansını çok seviyor. Yinede izlemek lazım soruna ne sebep oluyor.

İşlemci yada ekran kartı saat hızlarını aşağı çekiyor olabilir.

- Forumdaki konusunu bulamadım ama cpu unpark'ı araştırın. İşlemciler yatmasın. Gerekiyorsa biosdan cool n quiet, c6 state gibi ayarlara bakın. Power target limit gibi ayarlara bakın.
    - Nvidia Denetim Masasından > 3D Ayarlarının Yönetilmesi > Genel Ayarlar > Güç Yönetimi Modunu = Maksimum Performansı Tercih ede alıp deneyebilirsiniz.
    - Görev yöneticisinden > işlemlerden > oyuna sağ tıklayıp önceliği yüksek yapıp tekrar deneyebilirsiniz.

GTA gibi oyunlarda bana bu ayarlar rahat 8-10 fps kazandırıyordu minimumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaypurTiryading -- 13 Haziran 2016; 11:33:31 >
  • HaypurTiryading kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğin ayarları kendim yaptım maksimum performans seçili şuan nvidia denetim masasından.
    Makinayı ilk w10 ile kurduğumda boş haritada 95+FPS ile dolanıyordum, format atıp w7'ye çektim aynı haritada 30-40 FPS görmeye başladım.
    Çok saçma geliyor sorunun windows 10 ile çözülebileceğini düşünmeye başlıyorum ufaktan.
  • Ben de senin gibi düşünüyorum OC yapmak şu aşamada çok alakasız bir çözüm gibi duruyor.
    İşlemcim stok fan ile 75 derece görüyor maksimumda, kasa arkasına ve işlemci üzerine en yakın zamanda güzel bir fan tedarik edeceğim.
    Sorun çok başka bir yerde ama nerede????
  • Windows 10a geç ztn 7 ne alaka kurdun fps düşüklüğü birçok şeye bağlı olur sorun kesin bu denilmez o.c işlemci var 30 tllik hava soğutmalı yükte en fazla 55 derece o stok fanı değiş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Wow'da AMD yerine intel işlemci kullanın orta halli. En azından i5 2500k... AMD'nin tek çekirdek performansı zayıf ve bu oyunda isterseniz en güçlü ekran kartını kullanın yine de o 30-40fps'lere düşersiniz. Bunun nedeni de tamamen işlemci.
  • Mmo oyunlarda genelde tek cekirdek performansi onemli oluyor.
    O yuzden amd islemci patates olabilir.

• HiqhWoltage kullanıcısına yanıt
    Makinayı toplarken wow oynayacağımı belirttim önce i5 önerdiler sonrasında ise amd önerdiler ve oyunun çokta fazla işlemciye yüklenmediğini ekran kartının daha önemli olduğunu söylediler.
    Bana ilettikleri bilgiler senin paylaştıklarının tam tersi :(
    İnsanı zorla şiddete yönlendiriyorlar ben de buna üzülüyorum işte.
  • AMD işlemci ve ekran kartları iyi performans vermiyor wow'da. Oyun motoru çok eski. Hesaplamaların çoğu serverda yapılıp sizin pcye aktarılıyor. Bundan tek çekirdek performansı çok önemli. Yapa bilcekleriniz. 14 günü geçmediyse ve online alındıysa koşulsuz şartsız iade var. İade yapıp i5 toplayın bunu yapamıyorsanız güzel bir soğutucu alın. AMD de varsa çift çekirdek boost hızını OC leyin yoksa bütün sistemi. Oyunda hbao+ ayarı var msi afterburner ile işlemci yükü fps miktarına bakın gerekirse kapatın. Köşe yumuşatma fxaa yerine msaa deneyebilirsiniz. ( işlemci yerine ekran kartını daha çok yükleniyorlar ani fps dalgalanması azalır. ) ek olarak şehirde 40-60 fps alıp raid ortamında fight dışında 150, fight sırasında 100 gibi değerler alınabilir. Bu kadar dalgalanma normal.

• Anakart Nedir ?? 75 derece Amd işlemci iç.in sakıncalı 65'i geçirmemeye özen gösterin oyuna girmeden Cpu Fan rpm Max şekilde ayarlayın işletim sistemi ile alakalı değildir sorun Win7 hala gözümde tütüyor şuan win 10 kullanıyorum çökme vs devam win7 bir sefer hata almadım benzer sorununu başka kısımlarda aramak lazım anakart modeli vs yaz bakalım cpu throttling yapıyor muhtemel anakart yazılımları ile müdahele edilebilir....Not kullanmadıkları işlemci (kullansa bile neyin ne olduğunudan bi haber) hakkında boş konuşan insanlara kulak asmayın elbette farklı çözümler mevcut olabilir Microsoft kütüphane (visual2012 türevleri) güncellemesi felan eklenebilir çok etkilidir.Online oyunlarda internet bağlantısı sistemin kendisi kadar önemlidir vs yazın bakalım...

Son olarak geçenlerde yaklaşık 2 hafta önce benzer sorunu yaşayan arkadaşımız sorunun aynıs olduğu düşük fps aldığı vs şikayetler sonucundan ssd takviyesi ile çözmüştü kullandığı hdd okuma yazma hızları sıkıntılı yeterli gelmediği için bu sorunla karşılaşıyordu 2 haftadır sorunsuz devam ediyor mmo oyunlarına hatırlatma...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klement -- 13 Haziran 2016; 15:08:33 >

• 0netw0 0 kullanıcısına yanıt
    Online alışveriş yapmadım ama tüketici haklarına göre söylediğin gibi 15 gün cayma hakkım var.
    Ben gidip sıkıntı çıkartayım bu adamlara AMD'yi verim i5 işlemci alayım stok fanla bile mis gibi çalışır.
    Beni çok fena tongaya getirdiler ekran kartı daha önemli işlemci gereksiz falan dediler.
    Şimdi arıyorum firmayı bunu FX-8300'ü verip i5 almaya çalışacağım.
    i5 stok fanla bile bu rakamlara ulaşmaz diye umuyorum?

Ek olarak şunu da sormak istiyorum.
    Diyorlar ki; işlemciye OC yap 4.4'e kadar yükselir 100-120 liralıkta bi fan tak sorun kalmaz, üzerine de Windows 10 yükle tamamdır.
    Fakat bu yoruma karşılık sabahtan beri yaptığım araştırmalarda FX'i kimsenin önermediğini görüyorum.
    Her türlü karşılaştırmada herkes i5'i öneriyor.
  • klement kullanıcısına yanıt
    Anakart MSI 970A-G43, 970, Soket Am3+, Ddr3-1866Mhz
    Bellek Kıngston Hyperx Fury Black, 8Gb Ddr3-1600Mhz
    Ekran Kartı Asus Strix Gtx960-Dc2Oc-2Gd5, Gtx 960, 2Gb, Gddr5, 128 Bit
    Hard Disk WD Blue Wd5000Aakx, 3.5", 500 Gb, 7200Rpm, Sata
    İşlemci AMD FX-Series 8300, 3.3Ghz, Soket Am3+, 8-Core Islemci
    Kasa NAGAS G666, 600W 80+ Bronze, USB 3.0, Kart Okuyucu, Fan Kontrolcülü Oyuncu Kasası
    İşletim Sistemi Windows 7-Pro
    İnternet TTNet Yalın İnternet 16 ya da 20 tam hatırlayamadım, adil kotayı aşınca 3'e düşüyor. Semt hala fiberi desteklemiyor :/

Donanım bu hocam.
    Öneriniz nedir?
    Yapabilirsem eğer işlemciyi iade edip i5 almayı planlıyorum.
  • Tripping kullanıcısına yanıt
    Diğer oyunlarda evet 4.5Ghz civarı i5 hatta i7 ile kapışır ama 10 küsür senelik oyun motoru temeli var wow'un. i7 + 750ti ile yaptığım test videosunu atayım.
    https://www.youtube.com/watch?v=qveinCAU-3k
    Oyun işlemci bazlı hbao+ kapalı şekilde performansı bu. Sizin grafik kartınız bu kartta %50 oranında daha hızlı diyebiliriz.
  • Arkadaşlar zaten gereken şeyleri söylemiş, wow eski bir oyun motoruna sahip tek çekirdek işlemci performansı önemli sistemi değişitirip intele geçebiliyorsan ne ala
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tripping

Anakart MSI 970A-G43, 970, Soket Am3+, Ddr3-1866Mhz
    Bellek Kıngston Hyperx Fury Black, 8Gb Ddr3-1600Mhz
    Ekran Kartı Asus Strix Gtx960-Dc2Oc-2Gd5, Gtx 960, 2Gb, Gddr5, 128 Bit
    Hard Disk WD Blue Wd5000Aakx, 3.5", 500 Gb, 7200Rpm, Sata
    İşlemci AMD FX-Series 8300, 3.3Ghz, Soket Am3+, 8-Core Islemci
    Kasa NAGAS G666, 600W 80+ Bronze, USB 3.0, Kart Okuyucu, Fan Kontrolcülü Oyuncu Kasası
    İşletim Sistemi Windows 7-Pro
    İnternet TTNet Yalın İnternet 16 ya da 20 tam hatırlayamadım, adil kotayı aşınca 3'e düşüyor. Semt hala fiberi desteklemiyor :/

Donanım bu hocam.
    Öneriniz nedir?
    Yapabilirsem eğer işlemciyi iade edip i5 almayı planlıyorum.

Anakart Masaüstü uygulaması var ise sitesinden edinin Cpu kontrol paneli vs var ise gerekli müdahale yapılır işlemci sıcaklıkları için yineliyorum 75 derece işlemcinin voltaj kesip frekans düşürmesine sebep olur bunun önüne geçmeniz gerekiyor gerek Cpu fan gerek kontrolcü yazılım ile Örn: asus anakart için asus suite 2.0-3.0 şeklinde anakartlarına uyumlu yazılımları mevcut türevleri şeklinde bakılabilir....biraz zahmetli bir süreç ancak yinede değişim imkanı var ise kullanıcı olarak siz bilirsiniz MSI bu anakartlarının 43-46 chipsett olanlarının fx işlemciler özellikle 125 tdp olanlarında stabilite bozma sorunu var Kuzey köprü sıcaklıklarının aşırı olması sebebi ile biraz deneme yanılma yöntemi yada kullanıcı arkadaşlardan yardım talep edebilirisin anakart uygulamaları konusunda sitesinden bakılabilir...şimdi bu oyunu indirdim kontrol edeceğim bakalım performans nasıl diye ancak sistemde ssd var onda da win10 yüklü yani karşılaştırma yapma durumu olmayacak ancak video kayır alabilirim duruma göre...

Son olarak farklı sistem tercihi kullanıcı olarak sana kalıyor...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.