Şimdi Ara

FreeDOS Cihaza DVD ile Windows 8.1 nasıl kurulur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar freedos bir cihaz almaya karar verdim.Yeterli düzeyde bilgisayar bilgim var fakat ilk defa freedos bir cihaza windows kurulumu yapacağım.Normal kurulum veya formattan farkı nedir ? Neler yapmam gerekiyor ? İnternette birkaç video izledim flash bellek ile kurulum yapan ancak elimde orijinal kod ve dvd var bunları kullanarak yapmak istiyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

• Selam
    @BIOS ayarlarından DVD'yi ilk boot eden aygıt olarak belirleyin F10 tuşu ile kaydedip çıkın. Bilgisayarı DVD ile boot edin veya başlangıçta F tuşlarından biri ile boot seçeneği olan POPUP menüyü açarak DVD'i seçerek kurulumu başlatın.

Disk birimini gördüğünüz yerde Windows için kullanacağınız alanı Yeni diyerek MB(Mega Bayıt) cinsinden bir sayı girerek kurulacak alanı belirleyin. Örneğin; Windows için 100 GB bir alan ayıracaksanız, 102400 MB olarak yazacaksınız. Yani her GB için 1024 MB yazmanız gerekiyor.
    Windows birimini ayırdıktan sonra HDD'den geriye kalan kısmına tıklayın ve tekrar Yeni diyerek geriye kalan bölümü D: birimi olarak atayın ve bu birimi biçimlendirin.
    Windows kurulacak alana gelin ve orada tekrar C: birimini ister biçimlendirin, isterseniz devam ederek kuruluma başlayın.

Format ile kurulum yapmanın aynı olduğunu da belirtmek isterim.

Not: Sistem diskini iki türlü yapabilirsiniz. MBR(Master Boot Record) veya GPT(Guid Partition Table) biçimlendirme.
    MBR sistemler GPT sistemlere göre biraz daha yavaş açlılır ama bu çok farkedilmez. Ancak MBR kurulu sistemlerde 2 TB üstü bir HDD'nin tamamını kullanamazsınız. Örneğin; 4 TB HDD'nin ancak 2 TB'lik bölümünü kullanabilirsiniz.
    GPT sistemlerde ise, bu boyut onlarca TB'yi destekler. Karar sizin.

Biçimlendirme kodlarını aşağıya yazıyorum ve kendinize göre uygulama yapabilirsiniz. Bu uygulamaları yapabilmek için ilk gelen ekranda Türkçe, Türkçe Q vs. Ctrl+F10 tuşuna basacaksınız ve açılan komut penceresine aşağıdaki kodları sırası ile yazıp ENTER tuşuna basacaksınız.

MBR Disk için komutlar:
    Diskpart
    List disk
    Select disk 0 veya 1, 2, 3. Kurulum yapacağınız mevcut diski değiştireceğiniz numaralardır(Disk boyutundan bulabilirsiniz).
    Clean
    Create partition primary
    Active
    Format FS=NTFS QUICK
    Assign
    Exit

GPT Disk için komutlar:
    Diskpart
    List disk
    Select disk 0 veya 1, 2, 3. Kurulum yapacağınız mevcut diski değiştireceğiniz numaralardır(Disk boyutundan bulabilirsiniz).
    Clean
    Convert GPT
    Create partition primary
    Active
    Format FS=NTFS QUICK
    Assign
    Exit

Sanırım yeteri kadar bilgi yazdım. Size kolay gelsin ve şimdiden hayırlı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bay_KG

Selam
    @BIOS ayarlarından DVD'yi ilk boot eden aygıt olarak belirleyin F10 tuşu ile kaydedip çıkın. Bilgisayarı DVD ile boot edin veya başlangıçta F tuşlarından biri ile boot seçeneği olan POPUP menüyü açarak DVD'i seçerek kurulumu başlatın.

Disk birimini gördüğünüz yerde Windows için kullanacağınız alanı Yeni diyerek MB(Mega Bayıt) cinsinden bir sayı girerek kurulacak alanı belirleyin. Örneğin; Windows için 100 GB bir alan ayıracaksanız, 102400 MB olarak yazacaksınız. Yani her GB için 1024 MB yazmanız gerekiyor.
    Windows birimini ayırdıktan sonra HDD'den geriye kalan kısmına tıklayın ve tekrar Yeni diyerek geriye kalan bölümü D: birimi olarak atayın ve bu birimi biçimlendirin.
    Windows kurulacak alana gelin ve orada tekrar C: birimini ister biçimlendirin, isterseniz devam ederek kuruluma başlayın.

Format ile kurulum yapmanın aynı olduğunu da belirtmek isterim.

Not: Sistem diskini iki türlü yapabilirsiniz. MBR(Master Boot Record) veya GPT(Guid Partition Table) biçimlendirme.
    MBR sistemler GPT sistemlere göre biraz daha yavaş açlılır ama bu çok farkedilmez. Ancak MBR kurulu sistemlerde 2 TB üstü bir HDD'nin tamamını kullanamazsınız. Örneğin; 4 TB HDD'nin ancak 2 TB'lik bölümünü kullanabilirsiniz.
    GPT sistemlerde ise, bu boyut onlarca TB'yi destekler. Karar sizin.

Biçimlendirme kodlarını aşağıya yazıyorum ve kendinize göre uygulama yapabilirsiniz. Bu uygulamaları yapabilmek için ilk gelen ekranda Türkçe, Türkçe Q vs. Ctrl+F10 tuşuna basacaksınız ve açılan komut penceresine aşağıdaki kodları sırası ile yazıp ENTER tuşuna basacaksınız.

MBR Disk için komutlar:
    Diskpart
    List disk
    Clean
    Create partition primary
    Active
    Format FS=NTFS QUICK
    Assign
    Exit

GPT Disk için komutlar:
    Diskpart
    List disk
    Clean
    Convert GPT
    Create partition primary
    Active
    Format FS=NTFS QUICK
    Assign
    Exit

Sanırım yeteri kadar bilgi yazdım. Size kolay gelsin ve şimdiden hayırlı olsun.

Gayet yeterli bir açıklama oldu hocam benim için teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• UltimateEchelon kullanıcısına yanıt
    xxxxxxxxxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huhuq -- 9 Şubat 2023; 20:28:48 >
  • huhuq kullanıcısına yanıt
    Selam
    Yukarıdaki yazdığım kodları uygularsa arkadaş, içinde herhangi bir işletim sistemi kalır mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: huhuq

normal kurulum gerçekleştireceksiniz. freedos denilen içinde linux/ubuntu sürümü var . diski tamamen silip isteğinize göre boyutlandırıp kuruluma devam edilecek .

freedos zaten içinde herhangi bi işletim sistemi yok demek. (free-dos = dos yok) arkadaşıma freedos, kendime linux (freedos demektense beleş linux kurup veriyorlar işte) bilgisayar alıp formatlamış biriyim, freedos eşit değildir linux kardeşim ancak şöyle durumlar olabiliyor; mesela arkadaşın freedos laptop'ın içinde hp'nin kendine ait ufak tefek programları vardı (ilk açılışta donanım testi yapan programlar. formattan önce bi test edin, formattan sonra iade almayız gibisinden )

konuya gelirsek; zaten yukarda arkadaş komutlarla vs çok güzel açıklamış. ancak gpt biraz sorun çıkarıyor diyor insanlar, belki pek alışık olmadığımızdandır ama 4tb disk takmayacaksan mbr'de kal sen. benim diyeceğimde önceden formatını nasıl atıyorsan, tak dvd'ni aynen öyle at. o kadar, yani sonuçta mevcut bi işletim sistemi yok, olsa dahi, dvd'ni takıp, tüm diski biçimlendirdin mi ne kalıcak?. sadece yeni diyip oluşturduğun disk bölümlerini formatlamayı unutma. ha ufak bi ek daha gpt'de bilmem ama mbr'de, ilk bölüm oluşturduğunda sistem "syatem reserved" adıyla mbr için 350 mb alan ayırır. yani 100 gb c oluşturacaksan 102400 + 350 mb'lık bi alan yaz. mesela win 7'de bu 100 mb'dır. sabit yani.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.