Şimdi Ara

format sonrası verilerin aynı kalması..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merak ettigim bir konu var şimdi arkadasın notebook'una bilgisayarcı format atmış işletim sistemi wista idi onu xp çevirmiş ama nasıl yapmışsa masa ustu hersey aynı kalmış ? sadece sistem degişmiş bunu nasıl yaparız yada xp de de veriler kaybolmadan nasıl atarız.. ? oldugu gibi bırak diyor formatta ama onda 2 tane xp açılıyor :( ben nasıl veriler silinmeden hersey aynı kalarak format atarım onar var ama oda pek anlmadım... şimdiden ilginizi için tşk ederim

• bilgisayarında d bölümü falan varsa oraya al dosyaları sonra cyi formatla eger d bölümü yoksa harici hdd falan bulup ona aktarıp format atman lazım
  • senin bahsettigin düz format benim bahsettigim hersey aynı kalması verileri silinmemesi...!
  • format atmadan uzerıne kur verıler ayarlar kalır yok ıkı xp gorunmesın dıyorsan xpde bılmıyorum ama win7 da baslangıc ayarları var ordan yapılıyordu
  • Hocam hiçbir veri değişmemiş derken kurulu olan programlar oyunlar falan da mı değişmemiş?
  • format demek diski biçimlendirip üzerinde ne var ne yok temizlemek demektir.
    format yiyen diskte veri kalmaz.

Daha doğru bir açıklama gerekirse disk üzerindeki verilerin adreslemeleri silinir ve disk boş gibi görünür.
    veri kurtarma programları ile geri getirilebilir.

Günümüzde format denilince akla bilgisayara windows kurulması geliyor. Bu tamamen yanlış.

senin bahsettiğin olayda kurulu programları ve masaüstü simgelerini formatdan önce yedeklemiş, kurulumdan sonra tekrar yerine koymuştur.
    Ben de bu şekilde yapıyorum. format öncesi kurulu programlara bakıp not alıyor, dosyalarını yedekliyor ve formatlayıp kuruyorum.
    sonra aynı dosyaları aynı yerlere atıp programlarını (elimde olanlarını) kuruyorum.

üzerine kurulum olayında vista'dan xp ye dönemezsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Öner

format demek diski biçimlendirip üzerinde ne var ne yok temizlemek demektir.

Daha doğru bir açıklama gerekirse disk üzerindeki verilerin adreslemeleri silinir ve disk boş gibi görünür.

Günümüzde format denilince akla bilgisayara windows kurulması geliyor. Bu tamamen yanlış.

senin bahsettiğin olayda kurulu programları ve masaüstü simgelerini formatdan önce yedeklemiş, kurulumdan sonra tekrar yerine koymuştur.
    Ben de bu şekilde yapıyorum. format öncesi kurulu programlara bakıp not alıyor, dosyalarını yedekliyor ve formatlayıp kuruyorum.
    sonra aynı dosyaları aynı yerlere atıp programlarını (elimde olanlarını) kuruyorum.

evet ya atlamışım orayı

• quote:

format demek diski biçimlendirip üzerinde ne var ne yok temizlemek demektir.

Çok Doğru bende Böyle düşünmüştüm :p Fakat kafama takılan şu Tüm veriler deniyor Mesela Bazı Programlar (Ör: Microsoft Office.) Windows a da dosyalar attığı için program Files ten alınan yedekler çalışmıyor bazı oyunlar çalışıyor Muhtemelen sonradan kurulmuştur programlar... Yoksa Format Atılan Disk dediğiniz gibi boş gözükür yeniden kurulum yapılır Windows Kurulumu ayrı Birşeydir.. Kısacası Dos Altında Düşünürsek
    FORMAT C: Sistem Kurmaz Diski Sıfırlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetkeceler

Hocam hiçbir veri değişmemiş derken kurulu olan programlar oyunlar falan da mı değişmemiş?

evet
  • quote:

Orijinalden alıntı: morevay

quote:

Orijinalden alıntı: mehmetkeceler

Hocam hiçbir veri değişmemiş derken kurulu olan programlar oyunlar falan da mı değişmemiş?

evet

2 seçenek geliyor aklıma:
    Birincisi yukarıda yazdığım şekilde önce yedekleyip sonra geri yükleme.
    İkincisi ise sizin Vista sandığınız işletim sistemi aslında XP dir, Vista teması yüklenmiştir.
    bilgisayarcı da gereksiz programları kaldırmış (vista teması da beraber gitmiş) ve ince ayarlarını yapmıştır.
    Siz format atılıp yeniden kuruldu sanıyor olabilirsiniz.

• aynen dostum doru söylüyorsun. Wistadan xp ye gecip aynı programları neyaparsan yap çalıştıramazsın driver ve işletım sistemin hata verır.
  • yani wista xp donmuyormu daha dun arkadasın wistasını xp cevirdim!
    bilgisayarcının cevirdigi wista laptopla gelen orjınal olandı! ..
    ben xp wista wistayı win7 hepsini birbirine cevirdim. cok basit!
    benim dedigim verileri aynı kalması yani sadece işletim sistemi yenilemek. kurulumlar degişmeden oyun muzik vs.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KEREM04283

aynen dostum doru söylüyorsun. Wistadan xp ye gecip aynı programları neyaparsan yap çalıştıramazsın driver ve işletım sistemin hata verır.

olurmu oyle sey
    ben kaç kez cevirdim sorunsuz calıştı tıkır tıkır 1 yıl oldu!
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: KEREM04283

aynen dostum doru söylüyorsun. Wistadan xp ye gecip aynı programları neyaparsan yap çalıştıramazsın driver ve işletım sistemin hata verır.

olurmu oyle sey
    ben kaç kez cevirdim sorunsuz calıştı tıkır tıkır 1 yıl oldu!

vistayı xp ye nasıl çeviriyorsunuz?
    bi anlatır mısınız?
  • özel birsey yok aynı şekilde c siliyorum biçimlendir diyip kuruyorum ... bu kadar kaç kez yaptım neden cevrilmein anlamıyorum. olmuyor demiş herkes ama anlam veremedim.
  • quote:

özel birsey yok aynı şekilde c siliyorum biçimlendir diyip kuruyorum ... bu kadar kaç kez yaptım neden cevrilmein anlamıyorum. olmuyor demiş herkes ama anlam veremedim.

tamam işte arkadaşım biz de sabahtan beri aynı şeyi yazıyoruz yukarıda.
    C yi silmek , biçimlendirme , formatlamak hepsi aynı şeyler.
    bunları yaptığın zaman ne kurulu programlar kalır ne masaüstündeki dosyalar kalır.

xp kurulu iken c yi SİLMEDEN vista kurabilirsin.
    açılışta sana "iki sistem var hangisinden açayım" diye sorar...
    ama vista varken C yi SİLMEDEN xp kuramazsın.
    arkadaşlar da bunu anlatmaya çalışıyorlar.

bilgisayarcının yaptığı da benim ilk mesajda yazdığım şeydir.
    dosyalarını önce yedeklemiş, sonra c yi silmiş ve xp kurmuş. sonra da programlarını geri kurmuş.
    olay bundan ibaret.

• yani siz diyosunuzki vista olan işletim sistemini, xp yaptım. Ve vistadaki kurulu oyun program ları yedekleyip xp de kulanyorum doğrumu anladım. Bende olmaz diyorum. Vistayı xp ye cevirmedn ne anladınız bilmyorum ama. Vista olan sistemi silip xp kurmaktan bahsedyorum.
  • quote:

quote:

özel birsey yok aynı şekilde c siliyorum biçimlendir diyip kuruyorum ... bu kadar kaç kez yaptım neden cevrilmein anlamıyorum. olmuyor demiş herkes ama anlam veremedim.

tamam işte arkadaşım biz de sabahtan beri aynı şeyi yazıyoruz yukarıda.
    C yi silmek , biçimlendirme , formatlamak hepsi aynı şeyler.
    bunları yaptığın zaman ne kurulu programlar kalır ne masaüstündeki dosyalar kalır.

xp kurulu iken c yi SİLMEDEN vista kurabilirsin.
    açılışta sana "iki sistem var hangisinden açayım" diye sorar...
    ama vista varken C yi SİLMEDEN xp kuramazsın.
    arkadaşlar da bunu anlatmaya çalışıyorlar.

bilgisayarcının yaptığı da benim ilk mesajda yazdığım şeydir.
    dosyalarını önce yedeklemiş, sonra c yi silmiş ve xp kurmuş. sonra da programlarını geri kurmuş.
    olay bundan ibaret.

:) anladım dedigin dogru olabilir porgramlar onceden not alıp yuklemiş dyorsun vede başkabir yol yok tek yol bumu ? ikinci sorum xp penceresi cıkıyor ama acılmıyor bir turlu başlatılıyor diyor ama başlamıyor tekaradan mı format atmak gerek xp işletim sistemi yoksa başlması için ne yapmak gerek guvenlik kip felan hepsini denedim. bilgi paylaştıkca guzelmiş :)

• windows logosu sırasında restart yapıyorsa bir kaç sebebi olabilir.
    diski başka bir pc ye takıp "chkdsk" yapman durumu düzeltebilir.
    ya da elinde cd den çalışan bir xp var ise onunla da açıp chkdsk yapabilirsin.

eğer sorun düzelmez ise boot ayarların bozulmuş ya da açılış sırasında çalışan dosyaların bozulmuş olabilir.
    format atmadan düzeltilme şansı var, ama format en basit çözümdür.
    hele de yedeklenecek birşey yoksa, sistem zaten yeni kurulmuşsa formatlayıp yeniden kurmak mantıklıdır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.