Şimdi Ara

Filtreleri Rutin Bakımdan Önce Değiştirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2008 Honda Civic arabama bugün 10.000 bakımı yapıldı. Bir önceki bakım 100.000 bakımıydı. Çok geniş bir bakım olmuştu. Buna rağmen, son zamanlarda, klima çok zayıftı. Filtre değişimi dışında klimayı etkileyecek bir işlem yapılmamış olmasına rağmen, klima şu an çok iyi soğutuyor. Muhtemelen direk hissedemediğim yerlere de etkisi olmuştur. Buradan çıkardığım sonuç:
    Filtrelerin fiyatları çok yüksek değil. Aracın performansını yükseltmek adına acaba 10.000 değil de 5000'de bir değiştirsek nasıl olur? Performansı çok etkiler mi? Yoksa onlar zaten kısa süre de tozlanır. O kadar da gerek yok mu dersiniz.

• Çok tozlu toprak yollarda filan değilsen çok fark etmez. Ama böyle sürekli tozlu topraklı yerlerdedark edebilir tıkalı filitre çekişi filanda düşürür. Klima içinde aynı şey geçerli çok kullanılırsa erken tıkanır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İstanbul'dayım. Burası da tozlu sayılır galiba. Bir de ağaç altına park ediyoruz. İhtimal onun da etkisi var.
  • Var mı başka fikri olan?
  • polen filtresi, klima ve normal hava kanallarının üfürme kapasitesini müthiş etkiliyor. motor, yağ ve yakıt filtresi ise çok ağır şartlar altında kullanılmadığı sürece standart peryodik değişim sürelerinin üstünde yeterli hizmet kalitesi sunmakta.
  • Özetle, polen filtresini değiştirip diğerlerini bakım zamanına mı bırakayım? Servis tek filtre değiştirme işini yapar mı?
  • hava filtresi kullanım şartlarına çok bağlı. Eğer değişimden sonra büyük bir fark ehissedersem demek ki geç kalınmıştır, bu halde yanına not düşer, bir dahaki sefere daha erken değiştirirdim. Hiç fark olmadığı zaman ise demek ki erken değiştirilmiş olur. Orjinal halde 30bin km'de bir değişim isteyen motorda, 20-25bin km İstanbul'dayken ideal görünüyordu.

Türkiye tozlu ülke olduğu için bakım aralıkları zaten daraltılmış olabiliyor. Yani sizin Honda'nın Avrupa kitapçığına baksanız belki 20bin, Amerika'da ise belki 30bin den de fazla bakım aralıkları olabilir.

Çok tozlu bir yer değilse 10bin km veya 2 yıl'dan daha erken değişime gerek yok bence. 5000 bin km bana çok erken geliyor.
  • 1.6 atmosferik motorda 10 bin km de gayet sık bir Aralık.Klimanin performansının artmasının sebebi de polen filtresi.Belki polen filtresini Zaman'ından once kendiniz değiştirebilirsiniz ama digerlerine gerek yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Parçaları internetten alıp bakımları kendim yapıyorum. Tüm Filtreleri ve yağı erken degistiriyorum. Kullanma kılavuzunda da yazıyor zaten. Zor kullanım koşullarında filtreler ve yağ yarı zamanda değişmeli diye. Zor kullanım koşulları da aşırı trafik, tozlu yollar, aşırı sıcak. Bunlardan biri yeterken İstanbul da hepsi var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5.000Kmde bir hava filtresi değiştiriyorum araç rahatlıyor 1000KMde radyatör ve intercooler kompresör ile temizliyorum Obd2 üzerinden arızalar bakıyorum halledibileceğim bir şey ise yapıyorum

• Filtreler dediğiniz gibi ucuz parçalar, İstanbul gibi kirli bir şehirde erken değiştirmek daha faydalı olacaktır.
  • -ForeverY- kullanıcısına yanıt
    Bunları biz de yapabilir miyiz?
    Basit bir iş mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bordod

Basit bir iş mi?

Hava filtresi benim araçta 7 vida ile duruyor direk kaldırınca karşımda kalıyor

kompresörü direk radyatör kaput içinden en yüksek ayarlarda üfletiyorum

edit

eğer Obd2 kablonuz ve bilgisayarınız ve yazılım varsa bakarsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -ForeverY- -- 25 Temmuz 2015; 13:58:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bordod

Basit bir iş mi?

Japon- Kore araçlarında biraz daha kolay. Avrupalar biraz daha zor. İstisnalar var tabiki.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.