Şimdi Ara

FİKİR PAYLAŞIMINDA BULUNMAK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • iyi akşamlar sayın dh kullanıcıları size bir sorum olacak. öncelikle lpg mi dizel mi tartışması yaşanmaması için şunu söyleyim normal şartlar altında lpg değil dizeli seçiyorum. ama şimdi şöyle bir sıkıntım var;

yeni vergi sistemi emisyon değerlerine göre olacagından dizellere daha çok vergi geleceği kesin ve en az lpgye vergi gelecek ama bu yeni vergi sistemi sizce yakın zamanda gelir mi?

not: lpgli alındığında araç 2011 model olacak hem yaşı küçük hem lpg oldugu için kesinlikle emisyonu az olacak ama dizel olursa 2007-2008 olacak hem yaşı büyük hemde dizel oldugndan emisyonu fazla.

ama yeni vergi sistemi dışında ben genede dizeli seçiyorum bu şartlar altında. şimdi yeni vergi sistemi ne zaman gelir bilmiyoruz ama yakın zamanda gelirse bile çok büyük vergi değişiklikleri yaşanır mı sizce?

normalde düşündüğüm araç için ödeyeceğim vergi yıllık 620TL. ben bu miktarın 800-900 civarı olmasına bile razıyım ama olaki bu miktar 1.500 seviyelerinde olursa beni çok zorlar.

bu yüzden aramızda benden daha bilgili olabileceğini düşündüğüm kişiler oldugunu bilerek bana yardımlarınız bekliyorum.

NOT: normal şartlar altında size lpg daha mantıklı gelebilir ama bana lpg normal şartlarda mantıklı gelmiyor. çünkü ben lpg ile uğraşmak istemiyorum

• Vergi sistemi değişikliği olursa kanun çıktığı andan itibaren satılan sıfır km araçlar için geçerli olacak.

Yani kanun çıkmadan önceki araçlar etkilenmeyecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aydoğan*

Vergi sistemi değişikliği olursa kanun çıktığı andan itibaren satılan sıfır km araçlar için geçerli olacak.

Yani kanun çıkmadan önceki araçlar etkilenmeyecek.

hocam emin misiniz? sizde biliyorsunuz ki Türkiye'de genel olarak böyle çifte standart yapıp uğraşmaktansa dümdüz tek standart yapıp geçiyorlar
  • Bu konuda öyle olacağını sanmıyorum. Zaten açıklamalar ve duyumlar o yönde. Yani geçmişi kapsamayacak.

Eğer benzinli alıp birkaç ay sonra yaklaşık 3 BİN TL verip tüp takdırmaktansa dizel almayı tavsiye ederim.
  • DPF'lidizel aracımın emisyon değeri benzinli pek çok araçtan daha az..

Bu ingilteredeki emisyon değerlerine göre ödenen vergi tablosu..

Benim aracım bu banda göre C sütununda.. 120g

Örneğin bir Honda Civic benzinli bildiğim kadarı ile 157kg

buna göre düşünün..
  • bilmiyorum ne kadar dogru ama co2 salınımı benzinli araclarda daha fazla imis az once forumda detayli bir yazıda okudum yanlissa kusura bakmayin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aydoğan*

Bu konuda öyle olacağını sanmıyorum. Zaten açıklamalar ve duyumlar o yönde. Yani geçmişi kapsamayacak.

Eğer benzinli alıp birkaç ay sonra yaklaşık 3 BİN TL verip tüp takdırmaktansa dizel almayı tavsiye ederim.

2.El olacağı için genelde benzınlıler dırek tup takılmış oluyor zaten ama bana tüp cazip gelmiyor hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: orucbe

bilmiyorum ne kadar dogru ama co2 salınımı benzinli araclarda daha fazla imis az once forumda detayli bir yazıda okudum yanlissa kusura bakmayin

hocam benim bildiğim kadarıyla şu şekilde dizel>benzin>lpg şeklinde
  • quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

DPF'lidizel aracımın emisyon değeri benzinli pek çok araçtan daha az..

buna göre düşünün..

hocam otomobil bilgim çok üst seviyede değil. sizden özür dileyerek ve rica ederek söylüyorum. 2007-2008 dizel citroen c4lerin emisyon değerlerini biliyor musunuz acaba?

• kullandığım qashqai nin degerline baktim da

1.6 benzin--> 144gr

1.6 dizel --> 119gr tabi burda yeni teknoloji dizel motorun katkısı buyuk eski teknoloji

1.5 dizel --> 137gr her arac icin boyle midir bilmem ama dizel az da olsa daha az salınım yapıyor anladığım kadarıyla

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: orucbe

kullandığım qashqai nin degerline baktim da

1.6 benzin--> 144gr

1.6 dizel --> 119gr tabi burda yeni teknoloji dizel motorun katkısı buyuk eski teknoloji

1.5 dizel --> 137gr her arac icin boyle midir bilmem ama dizel az da olsa daha az salınım yapıyor anladığım kadarıyla

hocam belki yeni nesil dizel motor sayesindedir. benim alacağım 2007-08 falan olur aşağı yukarı bütçem o kadar
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaanbaskut

quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

DPF'lidizel aracımın emisyon değeri benzinli pek çok araçtan daha az..

buna göre düşünün..

hocam otomobil bilgim çok üst seviyede değil. sizden özür dileyerek ve rica ederek söylüyorum. 2007-2008 dizel citroen c4lerin emisyon değerlerini biliyor musunuz acaba?

http://www.car-emissions.com/cars/model/CITROEN/Grand%20C4%20Picasso/page:2

155 görünüyor.. Benimki ise 145 görünüyor.. sanırım e-Hdi ile karıştırdım kendiminkini..

Dizal partikül filtresi olan araçlarda emisyon değerleri daha düşüktür.. Hatta kaliteli yakıtla bu oran daha da düşebilir.. Gerçi fabrika verisi yerine direk cihazla ölçülür heralde..

• o zaman dizelde devam etmek daha mantıklı herhalde dpf araçta yok ise sonradan takılabiliyor mu acaba?
  • dizel candır her zaman.. you tube yazarsanız co2 salınımı ile onlarca deney düzenek çıkıyor izlediğinizde zaten dizellerin daha az co2 salınımı yaptığını görürsünüz mesele sadece co2 ise ancak dizelde başka gazlarda var..
    elbette eski kara düzen dizeller benzinliden daha çok co2 salar adamların arkasından giderken yol görünmüyor simsiyah egzoz dumanından.. billassa gidip kendi aracımı ölçtürdüm c4 picasso 1.6 dizel co2 salınımı 103g çıktı fabrika veriside 105 zaten.. bi önceki aracıma baktım b sınıfı benzinli onunda 139g çıktı.. biride çıkıpta saçmaca nerde ölçtürdün der diye ekzos emisyon istasyonunda..
  • quote:

Orijinalden alıntı: öcüü..

dizel candır her zaman.. you tube yazarsanız co2 salınımı ile onlarca deney düzenek çıkıyor izlediğinizde zaten dizellerin daha az co2 salınımı yaptığını görürsünüz mesele sadece co2 ise ancak dizelde başka gazlarda var..
    elbette eski kara düzen dizeller benzinliden daha çok co2 salar adamların arkasından giderken yol görünmüyor simsiyah egzoz dumanından.. billassa gidip kendi aracımı ölçtürdüm c4 picasso 1.6 dizel co2 salınımı 103g çıktı fabrika veriside 105 zaten.. bi önceki aracıma baktım b sınıfı benzinli onunda 139g çıktı.. biride çıkıpta saçmaca nerde ölçtürdün der diye ekzos emisyon istasyonunda..

hocam arabanız kaç model acaba? ve aracınızdan memnun musunuz?

ben aracı %90 şehir içi kullanacağım için dizel en mantıklısı olacak

• kaanbaskut kullanıcısına yanıt
    üstat aracım 2010 model 11 ayda trafiheçıkmış 40 binde yaklaşık 5 bin km dir uzun yol ve 2 bin km de şehir içi kullandım bu zamana kadar araç diye kibrit kutularına binmişim.. picasso anlatılmaz binmek bi tur atmak gerekir.. yakıt olarak uzun yol 4 şehir içi 5-5.5 sakin kullanımlarda.. keşke 3 yıl önce alsaymışım aracımı inanın arka koltuklar yatınca aracın içinde yatıp dinlenebiliyorsunuz.. donanımı hiç saymıyorum bile.. bundan önce benzin lpg kullandım hep ama anladım ki dizel canmış..
    lpg de bile kış yaz aylık en az 50 tl likte benzin harcıyordum hele kışın 100tl bile oluyordu... yılda 100tl de lpg bakım masrafı vardı hepsini hesap edince ki bu araç 1.6 tonluk bi araç olduğu halde bu kadar yakıyor araç bi kıa spo dan daha geniş iç hacim esahip..
    bencede az km yapmış bi dizel araç bulun derim.. adı markası farketmez..
  • quote:

üstat aracım 2010 model 11 ayda trafiheçıkmış 40 binde yaklaşık 5 bin km dir uzun yol ve 2 bin km de şehir içi kullandım bu zamana kadar araç diye kibrit kutularına binmişim.. picasso anlatılmaz binmek bi tur atmak gerekir.. yakıt olarak uzun yol 4 şehir içi 5-5.5 sakin kullanımlarda.. keşke 3 yıl önce alsaymışım aracımı inanın arka koltuklar yatınca aracın içinde yatıp dinlenebiliyorsunuz.. donanımı hiç saymıyorum bile.. bundan önce benzin lpg kullandım hep ama anladım ki dizel canmış..
    lpg de bile kış yaz aylık en az 50 tl likte benzin harcıyordum hele kışın 100tl bile oluyordu... yılda 100tl de lpg bakım masrafı vardı hepsini hesap edince ki bu araç 1.6 tonluk bi araç olduğu halde bu kadar yakıyor araç bi kıa spo dan daha geniş iç hacim esahip..
    bencede az km yapmış bi dizel araç bulun derim.. adı markası farketmez..

dizel C4 arayışlarım sürüyor. sakin modda arıyorum, bütçem hazır ama araba yok ortalıkta şuan istediğim gibi bakalım ne zaman arama sonlanacak

• kaanbaskut kullanıcısına yanıt
    bence 2014 olmadan almaya bakın derim bu aralar fiyatlar çok düşer yıl başında da çok artar bunun en temel nedeni sıfır araçların yaptığı süper yıl sonu indirimleri..
    ki siz birde c4 bakıyorsunuz emin olun yakıt olarak sınıfında daha az yakanı ve dizel otomatik ile fiyatı en uygun araç..
  • Mesela dizelin fabrika verisi 5 litre benzinlinin 8 litre diyelim

Bu yüzden dizel avantajını koruyacaktır belki litreye göre daha çok karbonmonoksit gazı saçıyor ama benzininde tüketimi fazla

Son olarakta arabanızda lpg sonradan takılı olduğundna vergiyi fabrika verisi benzin değerine göre alcaklardır

Çünkü benzinli arabalarının hiçbirinin fabrika çıkısı lpg eminyon değer yok

Tek tek çevirip sormayacaklarına görede ..
  • quote:

bence 2014 olmadan almaya bakın derim bu aralar fiyatlar çok düşer yıl başında da çok artar bunun en temel nedeni sıfır araçların yaptığı süper yıl sonu indirimleri..
    ki siz birde c4 bakıyorsunuz emin olun yakıt olarak sınıfında daha az yakanı ve dizel otomatik ile fiyatı en uygun araç..

hocam manuel arıyorum otomatik pek benlik değil. konyada çokta trafik yok zaten belirli saatler oluyor sadece. ama gerçekten güzel fiyatlar var yeni kasa olmadığı sürece 26-27e güzel araçlar var
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.