Şimdi Ara

Fiber İnternet - Anlık İnternet Kopması *SS Eklendi - Çözüldü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
1
Favori
12.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

3 senelik fiberinternet kullanıcısıyım. Hızım 20 Mbit, modem Pirelli Drg A226G.

İlk kullandığım yıl çok memnundum,hiçbir sıkıntım yoktu. Torrentte,online oyunlarda,youtube'da her işimi takır takır hallediyordum. Son 1 yıldır ilk kullandığım zamanlardaki verimi alamaya başladım. Şu aralar sıklıkla gördüğüm youtube ve yurdışı çıkışındaki hız sorunları bende de mevcut. Bu sorunları bi nebzede olsun atlayabilirim fakat şuan ki sorunum özellikle bir oyuncu için ciddi sıkıntı.

Başlıkta da belirttiğim gibi, anlık internet kopmasımı desem gidip gelmesimi bilemiyorum.... atıyorum BF3 oynarken modemin ışıkları normal yanıyor hiçbir sorun yok, oyun gayet güzel çalışıyor..Oyunda birden lag oluyor misal havada jet ile giderken havada takıla takıla gitmesi ya da ekranda gitmiş olarak gözüktüğüm bi yere anlık kopmadan dolayı aslında gitmemiş olmam gibi sorunlar. Bu sorunları yaşadığım an modeme bakıyorum, yanması gerek ışıklar ya yanmıyor ya da atıyorum sürekli yanıp sönmesi gerekirken ışıklar yavaş yanıp sönüyor ve hemen eski haline geçiyor.... Tabi eski haline geçtiği sürede 3-4 saniye gibi bi süre...bu sürede anlık gidip gelme olduğunu düşünüyorum... Bu olay yüzünden sw'den düşmüyorum fakat oyun zevkini ciddi anlamda baltalıyor.Baya bi gözlemledim Black Ops olsun, Mw3 olsun. Çoğu oyunda lag yaşadığım an modemle göz göze geliyorum ve sağ olsun modem beni haksız çıkarmıyor...Anlık gitme dememin nedenide budur aslında modemdeki ışıkların stabil görünmemesi.

Sizce neden böyle yapıyor olabilir ? Cidden oyun oynamak imkansız gibi bişey oldu son zamanlar...

Yardımcı olanlara şimdiden teşekküler.

EDİT: Bahsetmeye çalıştığım olayın resimlerini ekliyorum..

Bu resimde modemin çalışması normal,oyunda lag yok. Belirli aralıklarla sol baştan 1(internet) ve 4(ethernet) numaralı ışıklar yanıp sönüyor. Hızlı hızlı yanıp södükleri için tümü yanıyor gibi gözüküyor.

Anlık kopmanın yaşandığı ve oyunda lagın başladığında modemin hali. 4(ethernet) ışığı yanmıyor gözüküyor sadece. Aslında hemen oyunu bırakıp bu fotoyu almaya çalıştığım için ilk halini kaçırdım. İlk 1(internet) ışığı sönüp geliyor. Sonra 4(ethernet) ışığını sönüp geliyor... Ben ikinci aşama olan ethernet ışığının söndüğü anı yakaladım Ardından ilk resimdeki haline dönüyor fakat olan oyun zevkime oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 19 Mart 2012; 14:51:27 >

• Hocam evine giren kablolarda sorun olmasın.
    Benim Emektar usrobotics adsl modemle bilgisayar arasındaki cat5 i anacığım kapi ile ezip kablonun içini kırdığında buna benzer sorunlar yaşamıştım.
    Çözümü ne olur emin değilim çünkü senin router ile solu'un fiber modemi arasındaki kablo kırık/su almış gibi geliyor ve yasal olarak o kablo senin değil.
  • Ps3 e bagli dimi?
  • @erimemre

Şüphelendiğim şeyler arasında binadan gelen kablonun kırılmış olması ihtimalide var. Fakat öncelikli olarak şüphelendiğim şey anakartla stock gelen ethernet kartının hızı kaldıramadığı ya da dengeli kullanamadığı yönünde. Bu durumdan şüphelendiğim için evde bulunan 2. bilgisayarımdaki harici ethernet kartını çıkarıp şuan kullandığım bilgisayarıma taktım fakat ethernet kartına uygun driverı bulamadım. Hatta bir kaç saat önce ayrı bir konu açtım.

http://forum.donanimhaber.com/m_57085918/mpage_1/f_/key_//tm.htm#57085918

Bide şu ethernet kartını bağlayıp kullanabilirsem rahatlıyacam. Sorun ethernetden mi değil mi anlasam 2. aşama olan kablodaki kırılma ihtimaline geçicem...

@fizan

PS3'üm var fakat şuan kırık olduğu ve psn'e bağlanamadığı için modem ve ps3 arasında herhangibir bağlantı yok.

• usb kablosunu kullanıp deneyebilirsiniz sanırım, sorun anlaşılır o zaman .
  • @disorderpunk

Modemi ubs ile kullanmayı denedim bi ara, aslında hala deniyorum fakat usb ile çok problem oluyor. Pc açılışında net geç geliyor, 20mbit hızı usb ile kullandığım zaman max 7Mbit veriyor..
    Ama usb ile oynadığım zaman oyunları hiç lag yaşamıyorum fakat oyun oynayacam zaman usbye bişey indireceğim zaman ethernete dönmek tam bir işkence oluyor... Usb ile kullanmak pek de iyi olmuyor. (deneyip görebilirsiniz)

Aslında olayı biraz daha geriye alıyim. İlk zamanlarımda 10mbit kullanıyordum ve hiçbir sorun yaşamıyodum. Ne zaman hız 20mbit oldu o zaman oyunlar sapıtmaya başladı (öyle tahmin ediyorum). Dediğim gibi sanırım anakartın etherneti hızı kaldırmıyor ya da ne biliyim yetmiyo :)

%90 sorunum anakartın ethernet kısmı. Tahminimin doğru olup olmadığını anlayabilmem için yukarda bahsettiğim harici ethernet kartını Win7 x64de çalıştıramam gerek.

Edit: Arkadaşlar denemeye çalıştığım ethetnet kartını windows 7 de bi türlü çalıştıramadım.

http://forum.donanimhaber.com/m_57085918/mpage_1/f_/key_//tm.htm#57085918

Bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 28 Ocak 2012; 22:25:53 >

• evde başka kablolu bilgisayar varsa ikisi arasında dosya transferi/online oyun dene hocam.
    Sonuçta 100mbps ile ikisinin bağlanması gerek iç ağ olduğu için.
  • @erimemre

Yazdıklarınızla sorun hakkında alaka kuramadım. Evde ikinci pc mevcut fakat oyun açacak düzeyde değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 29 Ocak 2012; 21:38:23 >
  • Arkadaşlar sorunumdan bağamsız birkaç sorum olacak,

1- Farklı bir modem alıp kendi kendi aboneliğimdeki internetimi ve telefonumu sorunsuz kullanabilir miyim? Evet ise hangi modem modellerini alabilirim?
    2- Süperonline'dan yeni bir modem talep edip şuan kullandığımla değiştirmelerini istesem ücret ödemelimiyim? Evet ise ne kadar para alıyorlar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 4 Şubat 2012; 20:55:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gaara34

Arkadaşlar sorunumdan bağamsız birkaç sorum olacak,

1- Farklı bir modem alıp kendi kendi aboneliğimdeki internetimi ve telefonumu sorunsuz kullanabilir miyim? Evet ise hangi modem modellerini alabilirim?
    2- Süperonline'dan yeni bir modem talep edip şuan kullandığımla değiştirmelerini istesem ücret ödemelimiyim? Evet ise ne kadar para alıyorlar ?

2. soruna cvp : modem değişikliği ücretsiz olarak yapılmaktadır. ücret talep edilemez hg 1311 tılgın modem sorununu çözecektir.
    1. soruna cvp: adsl modem mantığı ile çalıştığı için eğer bölgeniz gpon hattı değill ise yani ont cihazı kullanıyorsa sonrasında istediğiniz cihazı takabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: envervolkan

quote:

Orijinalden alıntı: Gaara34

Arkadaşlar sorunumdan bağamsız birkaç sorum olacak,

2. soruna cvp : modem değişikliği ücretsiz olarak yapılmaktadır. ücret talep edilemez hg 1311 tılgın modem sorununu çözecektir.
    1. soruna cvp: adsl modem mantığı ile çalıştığı için eğer bölgeniz gpon hattı değill ise yani ont cihazı kullanıyorsa sonrasında istediğiniz cihazı takabilirsiniz

Cevap için teşekkürler.

Ethernet kartı aldım olmadı.
    Teknik servis çağırdım apartmandan gelen kabloya baktık bi sorun yok. Modemin ucuna giren kısımdan kesip yeni ethernet başı taktılar zımba gibi oldu ama buda sorunu çözmedi.
    Bilgisayarda çok sorun oldu son zamanlarda, daha dün format attım bi umut düzelir diye oda olmadı.

Artık problem olarak gösterebileceğim bi modem kaldı. Şayet apartmandan gelen kablonun orta kısımlarında büyük bi ezilme yoksa ki olduğunuda pek düşünmyorum... Sorun modem sanırım.
    Bi ara arayıp tekrar konuşacam bakalım teknik servis ile.

Unutmadan bir soru daha sorayim. Modemden şüphelendiğimi söyledim. Bir arkadaşım da fiber internet kullanıyor, modem aynı. Alıp denesem sorun çıkarmı ?

• Router değiştirmeden evvel aslında windows xp nin ppoe desteği var (hafızam yanıltmıyor ve servis packlerle kaldırmadılarsa.)
    Routerin mac adresini kendi ethernetine kopyala ve binadan gelen kabloyu direk bilgisayarına tak.
    Nette bir yerlerde vardı Bağlantınını routersiz olarak kur. Kullanıcı ada parola vs gir.
    İngilizcen varsa bu konuda ufak bir arama ile emin ol döküman bulursun.
    Bu arada bunu yaparsan muhakkak bir ağ izleme yazılımı da kur ki SOL ne haltlar karıştırıyor hepimize açıklayabil :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erimemre -- 5 Şubat 2012; 11:50:26 >
  • @erimemre

O iş beni aşar
    1.si Windows 7 kullanıyorum.
    2.si bu olayı yaparsam ev telefonumuda modemden alıyorum. Telefonu kullanamam, ayrıca kablosuz kullanan var ev sakinlerinden. Bu işlem bana çok ters anlayacağın :)
  • Devamlı yap demedim deneme amaçlı :)

Benim kendim deneyemememin tek sebebi bilgisayarın arkasında aşağıdaki telekomun telefon kutusunun 3-4 katı kablo bağlı.
    Birini elleyince diğeri çıkıyo şerefsizlerin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erimemre -- 5 Şubat 2012; 20:20:51 >
  • Haklısınızda deneme amaçlı uğraşılacak kolaylıkta bir iş olsa :)
    Bu haftaiçi M.H arayıp yeni modem talep edicem. Umarım gelen gideni aratmaz. Pirelli modem dağıtımıda sanırım olmuyomuş artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 5 Şubat 2012; 21:26:03 >
  • Bugün fiberinternet kullanan bi arkadaşımım modemini alıp denemeye çalıştık ama bağlantıyı başaramadık. Modemlerin seri numaraları müşteri üzerine kayıtlıymış. Farklı bi evde pc'de yemedi modem anlayacağınız..

Ardından m.h'lerini aradım ve modem değişimi istedim. M.h'leri kayıt aldıkdan 2dk sonra teknik servis aradı müsayitseniz iki saat içinde geliyoruz dediler. Müsaitim deyip beklemeye aldım kendimi, yarım saat sonra kapı çaldı cidden bu kadar çabuk beklemiyodum.
    Eski modemi söküp yenisini kurdular, arayüzün ayarlarını falan yaptılar... Ardından oyuna daldım hiçbir problem yok. Herşey on numara, sanki youtube falanda diğer modeme göre daha iyi gibi geldi... Ayrıca wireless gücüde çok abartılmayacak kadar olsada eskiye göre daha iyi...

Uzun lafın kısası sorunum çok şükür halledildi. Superonline'ın m.h ve teknik servisine birkez daha hayran kaldım.

Verilen modem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Görmemiştim daha önce, nasıl bir router o, marka model?
  • Kuran ekip daha yeni dağıtılmaya başlandığını söyledi bu modemlerin.
    Şu an dışardayım detaylı bilgileri buraya editlerim.
  • Yeni dağıtılan router acaba N destekli mi ?
  • N destelimi derken ? Biraz açarsanız cevap verebilirim, çok bilgi sahibi değilim bu konularda.
    Edit: Modem markası Huawei, hatırladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 12 Şubat 2012; 18:32:55 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.