Şimdi Ara

Fetih 1453 (2012) (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.853
Cevap
2
Favori
77.462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ulubatlı Hasan 27 tane ok yemiş, fragmanda 5 tane saydım, olmaz böyle :D
  • Filmin görselliğini ve efektlerini beğenmeyenleri, hollywood hayranlığından tutunda Türk başarısızlığı kompleksine, hayatında hiç film izlememiş sinema kültürü olmayandan, korsan film indiren cahile kadar her şeyle suçlamışsınız. Nedir bu kendi görüşünde olmayanı aşağılama gayreti anlamıyorum.

Öncelikle fragmanda bile bu hataları gören insanlar kesinlikle sıradan izleyicilerden daha çok sinema kültürüne ve teknik bilgisine sahiptirler. Bu bir.

Bu hataları görüp te söyleyen insanlar Türk sineması düşmanı değil tersine daha iyisi olması gerektiğini ve bu bütçeyle daha iyisinin yapılabileceğini savunan,
    İstanbulun fethi gibi çok önemli tarihi bir olayı çok daha iyi görsellikle perdeye aktarılması gerektiğini düşünen insanlardır. Bu iki.

Ancak eleştirirken de, "beş para etmez, berbat olmuş" gibi söylemlerde aşırı olur. 100lerce insanın emeği var sonuçta. Abartmamak gerekir. Bu üç.

• quote:

Orijinalden alıntı: bountr

Ulubatlı Hasan 27 tane ok yemiş, fragmanda 5 tane saydım, olmaz böyle :D

27 tane yemiş ilk denemesinde surlara takılmış sonra gaza gelip 22 oku çıkarmış 5 taneyle dikmiş bayrağı.
  • Cennetin Krallığı bütçesi ne kadar? 135 milyon dolar
    peki bizimkilerin çektiği 17 milyon dolar.. yani bu filmin bütcesi ve teknolojik imkanları ne kadar kullandığı ortada bi hollywood filmleri ile aşık atmak kolay değil, ama abarttığınız kadar kötü efektleri de yok şimdi, izlenebilir bir seyir keyfi sunacağını düşünüyorum
  • Fragman beni de pek etkilemedi fakat şimdi eleştirmek yerine filmin vizyona girmesini bekleyelim derim. Hep isterdim tarihimizin aslına uygun olarak belgeselleştirilmesini bu da onun için küçük bir adım. Haa neden "aslına uygun" dedim tarihimizi değiştirmek çarpıtmak isteyenler çok bu tip kitleleri etkileme gücü olan projelerde yapılan küçük hatalar veya çarpıtmalar can yakabilir. Umarım duyarlı prodüksiyon şirketleri sanatçılar senaristler yönetmenler bir olup daha nice fetih 1453 ler çekerler.
  • Olsun be, titaniği bile kaç kere batırdılar sinemada tekrar çektiler filmini. Bu daha ilk film, bundan sonra daha da iyileri çekilir inşallah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cypon

Herkes tarafsız olun diye haykırmış ama kimse tarafsız davranmamış. Üzerimizde bir yabancı hayranlığı olduğu kesin bir kere. En basitinden efektler çok kötü bu ne yauu diyenler Spartacus'ü örnek vermiş ki o dizideki kanların sıçrama efekti Muhteşem Yüzyıl'la aynı.. Eleştirelim evet ama biraz da tutarlı olalım.

Filme gelirsek başta benim aklımda altından kalkamazlar düşüncesi vardı. Ki çoğu silinse de yine de bu düşünce var. Efektler evet sırıtıyor ancak oturup tek tek incelendiğinde ortaya çıkıyor. Ya da du bakim hatası var mı diye düşünüldüğünde. Fragmanı ilk izlediğimde ''olmuş'' izlenimi vardı üzerimde. Ancak ikinci defa dikkatli izlenildiğinde hatalar kendini belli ediyor. O yüzden filmi izlerken bizim gözümüze çarpmayacak hatalar olursa iyi. Tabi çok büyük hatalar varsa affedilmez.

Ben görsellikten çok hikayeye önem veriyorum. Yani konuyu nasıl anlattılar? Direkt Türklükten mi vurmaya çalıştılar aslansın kaplansın diye yoksa objektif bir şekilde tarihi anlatmaya mı çalıştılar? Yanlı bir anlatım olmasını, böyle bir amaç güden yapım olmasını istemiyorum şahsen. İki tarafın da durumunu, gereklerini, nedenlerini anlatan tarafsız bir yapım olursa tadından yenmez bence. Görselik ise arka planda kalır.

Bundan ayrı fragmanı ilk izlediğimde aklıma direkt Miğferdibi savaşı geldi Yüzüklerin Efendisinden. Baya baya arak olmuş

benimde endişelerim sizinde vurguladığınız yerde başlıyor türk milletinin milliyetçlik duygularını sömüren bir yapım mı olacak yoksa başarılı bir tarih filmi mi olacak bunu zaman gösterecek anlaşılan.

• quote:

Orijinalden alıntı: tizar

quote:

27 tane yemiş ilk denemesinde surlara takılmış sonra gaza gelip 22 oku çıkarmış 5 taneyle dikmiş bayrağı.

Ulubatlı Hasan diye biri yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YodaTheMaster

quote:

Orijinalden alıntı: tizar

quote:

Ulubatlı Hasan diye biri yoktur.

tamam dağılabiliriz.
  • Konu açıldığından beri girmedim pek fakat bu ara televizyonda ve milletin ağzında Fetih'tir gidiyor. Temennim yıllar sonra açıksız yerli bir sinema filmi izlemek... Ayrıca fragmanda gördüğüm bazı sahneler diğer savaş filmlerinde gördüğüm sahnelere çok benziyor.
  • Benim filmden tek beklentim uçuk bi seyirci çekmesi. Umarım güzel film olur.
  • Umarım film başlarken ve biterken gerçek yaşanmış bir tarih olayı diye yazarlar.
  • Fragmandan fena durmuyo film. Kırk yıllık Holywood değiliz ki bir anda Lord Of The Rings çekilsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SAS

Umarım film başlarken ve biterken gerçek yaşanmış bir tarih olayı diye yazarlar.

aynen bunu bi şekilde vurgulamaları çok önemli
  • quote:

Umarım film başlarken ve biterken gerçek yaşanmış bir tarih olayı diye yazarlar.

O kadar saf da değillerdir heralde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JDaniels

quote:

O kadar saf da değillerdir heralde.

Bilemiyecem artık ben sadece düşüncemi yazdım umarım atlamazlar orayı yoksa hiçbirşeye benzemez. Tarihimizi bilmeyenler vardır diğer gösterime girecek ülkelerde.
  • Bir boku beğenmeyen Türk halkı buradada konuşturmuş kendini.
    Şahsen filme gidicem beğenirsem 2-3 kez gidebilrim en azından para kazansınlarki ileride daha güzel işler sunabilsinler.
    Yok abartı vs bişey diyen filan varsa 300 i izleyip bunu izlememek saçma olur
  • Ya esasen milletin burada kızdığı şey şu: Bir filmin fragmanı öyle bir hazırlanır ki, o fragmanı seyredince vay be dersin, isterse film saçma sapan olsun ama fragman müthiş olur. Gel gelelim bu filmde daha fragman bir şeye benzemiyor ki filme merak uyandırmıyor bile. Ufacık ekranda seyrederken bile efektlerin dandikliği belli oluyor, sinemada koca ekranda seyredince nasıl olacak merak ediyorum. Gülle surlara çarpıyor, surlardaki adamlar zıplıyor falan, medieval total war dan mı arakladınız o sahneyi nedir?
  • nedense alıntı sistemi çalışmıyor,maalesef direk yazıyorum.bu bütçeyle daha iyisi yapılabilir,örnekleri var diyen arkadaşlar yanılıyor.bu tarz işlerde tecrübe de çok önemlidir.misal bu bütçeyi bir yabancının eline versen çok daha iyi bir iş ortaya çıkartabilirdi fakat filmi bizim yapmamız önemli,ilk işimiz ve çok tecrübesiziz.bütçe 25 milyon olsa da bundan farklı bir iş ortaya çıkmazdı.birkaç arkadaş da hikayeyi merak etmiş.hikayeye fazla takılmamak lazım,çok basit olacaktır o.

misal ben yapsam olayları ulubatlı'nın(gerçi olup olmadığı hakkında farklı düşünceler var) veya akşemseddin'in gözünden anlatırdım,fatih'e uzak bir gözden bakan film çekerek olayları dışarıdan izleyen göz olarak izleyiciye sunardım(çok artistik oldu be).

• Ülkemizde böyle çekilen kaç tane film vay yada dizi var biri buraya yazsın sadece konuşmak ile olmuyor önce ilk adım atılmalı ki diğer yapımcılarıda teşfik etsin çok küçük düşünüyorsunuz malesef.
  • 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.