Şimdi Ara

fem ygs 5 matematik olasılık sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

kümesinden iki eleman rastgele seçiliyor.

Seçilen elemanlardan birinin çift, diğerinin 3'ten büyük bir sayı olması olasılığı kaçtır?

A) 3/7 B) 5/7 C) 6/7 D) 13/21 E) 10/21

• 3/7+5/7-2/7=6/7 cevap C mi ?
  • bu soruda bir hata olabilir. bugün hoca da çözemedi. daha doğrusu çözdü e yi buldu. ben de e yapmıştım. ama cevap a
  • evet ben de e buluyorum.cevap a diyor.bir yanlışlık var demek ki cevap anahtarında.
  • uzun uzun yapacak olursak _ _ 7.7=49 aynı olanları çıkaralım

1,1 2,2 3,3 4,4 5,5 6,6 7,7 toplam 7

49-7=42

2,4 2,5 2,6 2,7 4,5 4,6 4,7 6,4 6,5 6,7 bunlar ilk seçilenin çift olması durumu

4,2 4,6 5,2 5,4 5,6 6,2 6,4 7,2 7,4 7,6 = bu da ikinci durum

toplam 20 durum var

20/42=10/21 bende E şıkkı diyorum.
  • Seçilen elemanlardan yalnız biri çift olacak o yuzden sonucu hatalı buluyorsunuz.

7 elemandan 2 tane seçiliyor 7 nin 2 li kombinasyonu= 21 Evrensel Kümedir.

İstenen ihtimalleri yazayım:
    {2,5} {2,7} {4,5} {4,7} {6,5} {6,7}

6/21= 3/7 cevaptır.
    (ancak sorunun biraz muallak olduğunuda belirteyim)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu soruda bi dandiklik var, sayılardan birinin çift,diğerinin 3 ten büyük bir sayı olma olasılığı demiş. 3 ten büyük sayının tekliği çiftliği hakkkında bir bilgi yok.Seçilen sayılardan sadece 1 tanesi çift olucak dese tamam da bu şekilde hatalı bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alkan529

Bu soruda bi dandiklik var, sayılardan birinin çift,diğerinin 3 ten büyük bir sayı olma olasılığı demiş. 3 ten büyük sayının tekliği çiftliği hakkkında bir bilgi yok.Seçilen sayılardan sadece 1 tanesi çift olucak dese tamam da bu şekilde hatalı bence.

bkz:Sayılardan birinin çift, ... gerisi önemli değil.Ancak ve ancak gibi düşünmelisin.İki şartı da sağlamalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0o__xXx__o0

quote:

Orijinalden alıntı: alkan529

Bu soruda bi dandiklik var, sayılardan birinin çift,diğerinin 3 ten büyük bir sayı olma olasılığı demiş. 3 ten büyük sayının tekliği çiftliği hakkkında bir bilgi yok.Seçilen sayılardan sadece 1 tanesi çift olucak dese tamam da bu şekilde hatalı bence.

bkz:Sayılardan birinin çift, ... gerisi önemli değil.Ancak ve ancak gibi düşünmelisin.İki şartı da sağlamalı.

hmm böyle söyleyince anladım şimdi haklısın=)
  • quote:

Orijinalden alıntı: drnynl

Seçilen elemanlardan yalnız biri çift olacak o yuzden sonucu hatalı buluyorsunuz.

7 elemandan 2 tane seçiliyor 7 nin 2 li kombinasyonu= 21 Evrensel Kümedir.

İstenen ihtimalleri yazayım:
    {2,5} {2,7} {4,5} {4,7} {6,5} {6,7}

6/21= 3/7 cevaptır.
    (ancak sorunun biraz muallak olduğunuda belirteyim)

6/21= 2/7 dir. ayrıca soru kökünde yalnızca birinin çift olacağını belirten bir şey yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.