Şimdi Ara

FATİH Projesi tablet şartnamesi ile ilgili son bilgiler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
7.203
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu işin eğitim kalitesini arttırmakla yakından uzaktan alakası yok. Birileri daha zengin edilecek. Bakkaldan bu kadar çok tablet alsanız adam karfura migrosa kafa tutacak market zinciri kurar kazandığı parayla. Bilmem anlatabiliyor muyum...
  • bu işin sonunu başarılı görmüyorum, zaten çocuklar kitaptan defterden gittikçe uzaklaşıp bilgisayara telefona mahkum olmuş durumdalar birde git eline ders çalışsın diye tablet ver dersden başka herşeyi yapar artık. bana göre deftere kalemle yazıp yanlış yaptığın yeri silgiyle düzeltip doğrusunu yapmaya çalışıyorsan, çalışıyorsun demektir
  • Ünüversite ögrencisiyim internetden ingilizce ödev yapmam gerekiyor nefret ediyorum pc de geçirdiğim zaman bana baş ağrısı olarak geri dönüyor çünkü hiç bir şey anlamıyorum kalem ile kağıda yazmakdan kalıcısı yok notlarını saklarsın tekrar kontrol edersın vs. Tablet uçar, yazi kalir ..
  • bana hala utopik geliyor, hatta biraz da fuzuli.
    Belki benim zamanimda kalemi bile idareli kullanmak zorunda oldugumuz icindir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WildEagle

Ünüversite ögrencisiyim internetden ingilizce ödev yapmam gerekiyor nefret ediyorum pc de geçirdiğim zaman bana baş ağrısı olarak geri dönüyor çünkü hiç bir şey anlamıyorum kalem ile kağıda yazmakdan kalıcısı yok notlarını saklarsın tekrar kontrol edersın vs. Tablet uçar, yazi kalir ..

gecin bunlari. devir bilgi devri. siz bilgisayar kullanmayi sevmiyor olabilirsiniz ama hangi yuksek vasifli is koluna girerseniz girin kacisiniz yok. cunku bilgisayarin (adi uzerinde) var olma nedeni bilgiyi saklamak, islemek ve hizli erismek. siradan bir kobinin maliyet tablosundan, cern deki proton carpistiricisinin fizik hesaplarina kadar bilgiyi islemenin ve kontrol etmenin en hizli ve etkili yoluda bilgisayar. yani bu devirde bilgisayara hukmedemeyen uluslarin, bilgisayara dolayisiyla bilgiye hukmedenlere bedensel is kollarinda ucuz isci olmakdan baska varolabilcekleri bir alan yok.

iste bu yuzden bu projeyi bu kadar onemli buluyorum. o tabletler cocuklarin elinde oyuncak bile olsa erken yasta bilgisayari ve bilgiyi kullanmaya alisacaklar. sizin gibi bilgisyarin karsisinda nefret ve basagrisiyla oturmiyacaklar. kapasitelerine gore calisacaklari pek cok is dallarinin gerektirdigi vasiflardan en az birine sahip olacaklar. bu devirde tornacilik bile yapsaniz bilgisayar kontroluyle calisiyor. sizin gibi universitedeki adam word u exceli kullanmakda zorlanirken, ordaki iscinin makina arayuzunu kullanabilmesini ne kadar bekliyebiliriz. iste okulda tabletle yetisecek gelecek nesilllerin farki burda olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

quote:

Ünüversite ögrencisiyim internetden ingilizce ödev yapmam gerekiyor nefret ediyorum pc de geçirdiğim zaman bana baş ağrısı olarak geri dönüyor çünkü hiç bir şey anlamıyorum kalem ile kağıda yazmakdan kalıcısı yok notlarını saklarsın tekrar kontrol edersın vs. Tablet uçar, yazi kalir ..

gecin bunlari. devir bilgi devri. siz bilgisayar kullanmayi sevmiyor olabilirsiniz ama hangi yuksek vasifli is koluna girerseniz girin kacisiniz yok. cunku bilgisayarin (adi uzerinde) var olma nedeni bilgiyi saklamak, islemek ve hizli erismek. siradan bir kobinin maliyet tablosundan, cern deki proton carpistiricisinin fizik hesaplarina kadar bilgiyi islemenin ve kontrol etmenin en hizli ve etkili yoluda bilgisayar. yani bu devirde bilgisayara hukmedemeyen uluslarin, bilgisayara dolayisiyla bilgiye hukmedenlere bedensel is kollarinda ucuz isci olmakdan baska varolabilcekleri bir alan yok.

iste bu yuzden bu projeyi bu kadar onemli buluyorum. o tabletler cocuklarin elinde oyuncak bile olsa erken yasta bilgisayari ve bilgiyi kullanmaya alisacaklar. sizin gibi bilgisyarin karsisinda nefret ve basagrisiyla oturmiyacaklar. kapasitelerine gore calisacaklari pek cok is dallarinin gerektirdigi vasiflardan en az birine sahip olacaklar. bu devirde tornacilik bile yapsaniz bilgisayar kontroluyle calisiyor. sizin gibi universitedeki adam word u exceli kullanmakda zorlanirken, ordaki iscinin makina arayuzunu kullanabilmesini ne kadar bekliyebiliriz. iste okulda tabletle yetisecek gelecek nesilllerin farki burda olacak.

olaya çok yanlış bakıyorsunuz, torna makinası dediğiniz şey bilgisayarla çalışıyor evet haklısınız ama onu çalıştırabilecek kapasiteye ulaşmak için geçmeniz gereken yollar tablet üstünden geçmiyor malesef

• quote:

Orijinalden alıntı: artcraft35

quote:

quote:

olaya çok yanlış bakıyorsunuz, torna makinası dediğiniz şey bilgisayarla çalışıyor evet haklısınız ama onu çalıştırabilecek kapasiteye ulaşmak için geçmeniz gereken yollar tablet üstünden geçmiyor malesef

bence siz olaya siz cok dar bakiyorsunuz. dikkat ederseniz bilgisayar kullanimina hakim olmanin altini cizdim. ozel olarak tablet kullanima degil. tabletinde bir bilgisayar oldugunu gozden kacirmissiniz. okullarda dagitilan tabletler cocuklarin erken yasta bilgisayar ortamiyla tanisip bu tip makinalarin kullanimina daha cabuk uyum saglamalarina imkan verecek. bu ozellikle tableti gectim basit bir pc bile almaya imkani olmayan fakir cocuklar icin dahada onem kazanan bir nokta.

ayrica cnc tornanin nasil kontrol edildiginide cok iyi biliyorum merak etmeyin. olay cnc torna ile tabletin kontrollerinin ayni olmasi degil. olay isin mantigini kaptiginizda her cesit ortama daha cabuk uyum sagliyabilmeniz. tipki c dilini bilen birini ekstra egitim almadan kisa surede java diline uyum saglamasi gibi.

yasiniz kac bilmiyorum ama tam bilgisayar ve internet devriminin zamaninda universitede okudum. ilk pc yi universitede kullandim. bu yuzden kucuk yasta bilgisayarla tanisan biriyle 30unda bilgisayar gorenin farkini cok iyi biliyorum.

• Android dogru tercih!
  • quote:

quote:

quote:

quote:

bence siz olaya siz cok dar bakiyorsunuz. dikkat ederseniz bilgisayar kullanimina hakim olmanin altini cizdim. ozel olarak tablet kullanima degil. tabletinde bir bilgisayar oldugunu gozden kacirmissiniz. okullarda dagitilan tabletler cocuklarin erken yasta bilgisayar ortamiyla tanisip bu tip makinalarin kullanimina daha cabuk uyum saglamalarina imkan verecek. bu ozellikle tableti gectim basit bir pc bile almaya imkani olmayan fakir cocuklar icin dahada onem kazanan bir nokta.

ayrica cnc tornanin nasil kontrol edildiginide cok iyi biliyorum merak etmeyin. olay cnc torna ile tabletin kontrollerinin ayni olmasi degil. olay isin mantigini kaptiginizda her cesit ortama daha cabuk uyum sagliyabilmeniz. tipki c dilini bilen birini ekstra egitim almadan kisa surede java diline uyum saglamasi gibi.

yasiniz kac bilmiyorum ama tam bilgisayar ve internet devriminin zamaninda universitede okudum. ilk pc yi universitede kullandim. bu yuzden kucuk yasta bilgisayarla tanisan biriyle 30unda bilgisayar gorenin farkini cok iyi biliyorum.

dikkat ederseniz bende bilgisayarı kötülemiyorum bilgisayar çağımızın aleti orda hemfikiriz fakat bir matematik bir fizik dersinin tablet bilgisayar üstünde öğrenilemiyeceğini söylüyorum. düşünün şimdi öğretmen öğrenciye pdf bir test verdi çözsün diye çocuk açtı bilgisayarını ödev yapmak için dur bi önce 2 dk faceye bakayım dedi açtı faceyi ordan 1-2 video izledi birileri bişeyler yazıyo 2 dk diye girdiği yerden 2 saatte kurtulamadı 2 saat sonra da ödevi aklına geldi ama bu sefer de face hala çalışmaya devam ediyor ortamdan kopmasın diye. bu dediğimi eminim öğrencilerin %90ı evindeki bilgisayarında yapıyordur ki kaldıki tablette yapmıcak, performans ödevi cart curt bir sürü tırıvırı yaz google'a indir nerde eğitim? size göre çocuk bilgisayar öğrensin isterse okuldan atılsın ama yanlış, bilgisayar öğrenmek de diğer her iş gibi küçük yaşta o işe vermekle olmaz insanın içinden gelcek merağı olcak kendi kendini geliştircek yakın çevremde ne kadar insan var yıllardır bilgisayar kullanıyor ama bir program kuramıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: By_EKReM

Ulan ilkokula şimdi gitmek vardı ha :):):)

Bizim zamanımızda bi çizgili defter birde resim defteri yeterdi... Vay anasını sayın seyirciler...Şimdiki gençler çok şanslı çoook.

onlarda çocuklarına söyleyecek bunları
  • quote:

dikkat ederseniz bende bilgisayarı kötülemiyorum bilgisayar çağımızın aleti orda hemfikiriz fakat bir matematik bir fizik dersinin tablet bilgisayar üstünde öğrenilemiyeceğini söylüyorum. düşünün şimdi öğretmen öğrenciye pdf bir test verdi çözsün diye çocuk açtı bilgisayarını ödev yapmak için dur bi önce 2 dk faceye bakayım dedi açtı faceyi ordan 1-2 video izledi birileri bişeyler yazıyo 2 dk diye girdiği yerden 2 saatte kurtulamadı 2 saat sonra da ödevi aklına geldi ama bu sefer de face hala çalışmaya devam ediyor ortamdan kopmasın diye. bu dediğimi eminim öğrencilerin %90ı evindeki bilgisayarında yapıyordur ki kaldıki tablette yapmıcak, performans ödevi cart curt bir sürü tırıvırı yaz google'a indir nerde eğitim? size göre çocuk bilgisayar öğrensin isterse okuldan atılsın ama yanlış, bilgisayar öğrenmek de diğer her iş gibi küçük yaşta o işe vermekle olmaz insanın içinden gelcek merağı olcak kendi kendini geliştircek yakın çevremde ne kadar insan var yıllardır bilgisayar kullanıyor ama bir program kuramıyor

bilgisayari kotuluyorsunuz demedim zaten. gunumuz bilim, muhendislik ve is dunyasinda bilgisayara hakim olmanin onemini kavriyamadiginizi belirttim.

su yazdiginiz konuyla alakasiz o kadar zorlama bir senaryoki. herseyden once o tabletin full erisim ve kontrollemi verilecegini saniyorsunuz. uzerinde bir suru kisitlamalarla gelecektir. tableti dersde uzakdan ogretmenlerin kilitleyebilcegi yazilimlari dusunen merci muhtemelen o tabletin milli egitimin sitesinden baska yere girmemesine izin vermiyecektir. ayrica evinde interneti olan cocugun zaten bilgisayari vardir. dikkatinin dagilmasi icin tablete ihtiyaci olmaz. tum hepsini gectim calismaya niyeti olmayan ogrenci kendi ugrasini bulur siz merak etmeyin. bizde ogrenci cocuk olduk. tv basindan kalmazdik, sokaga cikip eve girmezdik. calismak istemeyen cocugu calistiramazsin, kendi icinden gelen cocuguda facebook yoldan cikaramaz.

fizik tabletten ogrenilmez demissiniz. nerden biliyorsunuz. hic tabletden bilgisayardan calistiniz mi. ben tam tersini soyluyorum: fizik gibi dinamik hareketleri, degisimleri izah eden bransi esas sabit resim ve yazilardan ogretemezsiniz. belkide bu yuzden okullarda cocuklar fizikde basarisiz. cunku kitabin yada hocanin anlattigini beyinde canlandirmasi kolay degil. deney yapilsa, olay gercek haliyle yapilsa hemen ogrenirler aslinda ama oda bizim okullarin imkanlariyla cok zor. kaldiki her konuya deney yapmakda ayri mesele. bilgisayarin burda ise yariyacagini sen nerden biliyorsun diyorsaniz, universitedeki yazilim projem buydu. cocuklara fizik atislarini ogretecek animasyon programi hazirlamak. verilen aci, hiz, yercekimi ivmesine ve duzlemlere gore her atisi simule edecek bir yazilim hazirladim. emin olun sonuc cok eglenceliydi. fizikle alakasiz cocuklar bile o simulasyonla oyun oyniyarak konunun iceligine vakif olabiliyorlardi. bunu hic bir kitap yada duz anlatimla basaramazsiniz.

matematige gelelim. okullarda hala kagit kalemle yapiliyor olabilir ama akademik ve muhendislik dunyasinda matematigin kagit kalemle yapildigi devirler cooook geride kaldi. artik problemleri sayfalarca denklem yazarak cozmuyoruz, zaten cozemeyizde. modern problemler kagit kalemin cok otesinde. ancak matlab ve diger bilgisayar ortamlarinda denklemleri tanimliyarak problemleri cozebiliyoruz. siz hala her seyin kagit kalemle oldugunu sana durun. simdi egitim surecince bilgisayar kullanmayi iyi ogrenememis bir muhendisin siz ulkenin gelisimine ve ekonomisine katkisi ne kadar olabilir. turkiye sartlarin bir sekilde is bulur ayri ama gelirmis ulkelerle rekabet edebilcek calismalarda, arge projelerinde bir fayda saglamasini beklemeyin.

tum bu nedenlerden cocuklarin erken yasta bilgisayar ortamiyla tanisip, onun dinamiklerine alismasinin onemini belirtiyorum. siz hala facebookdan bahsediyorsunuz. sizinkisi, cocuklar redkitle tommiksle vakit kaybetmesinler yada zararli yayinlari okumasinlar diye okuma yazamaya, kitaplara karsi cikmak gibi bir sey. hos bu ulkede kitaplarin yasaklandiginida gorduk. ayni anlayisdan farkli bir refleks beklemek yanlis olurdu.

• Şu anda biraz ütopik ve fuzuli gözükebilir ama bir yerlerden başlamak gerekiyor..Bu fuluzli gördüğünüz şeyler bir kaç yıl sonra büyük ihtiyaç haline gelecektir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Şu anda biraz ütopik ve fuzuli gözükebilir ama bir yerlerden başlamak gerekiyor..Bu fuluzli gördüğünüz şeyler bir kaç yıl sonra büyük ihtiyaç haline gelecektir..

Aynen. doğru söylüyosun üstaadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkcan_06

Liseliler bunlara p**no yükleyip izlerler artık :D yada birbirlerinin kafasında parçalarlar yada satıp o parayla bilmem ne yaparlar Türkiye gibi bir yerde böyle bir proje :D:D:D

ilk sen düşündüğüne göre kesin ilk sen yaparsın veya yapardın bööle boş muhabbetlerinizle geleceğe ışık tutan projelerin konularına maydonoz olmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: more34

quote:

Orijinalden alıntı: berkcan_06

Liseliler bunlara p**no yükleyip izlerler artık :D yada birbirlerinin kafasında parçalarlar yada satıp o parayla bilmem ne yaparlar Türkiye gibi bir yerde böyle bir proje :D:D:D

ilk sen düşündüğüne göre kesin ilk sen yaparsın veya yapardın bööle boş muhabbetlerinizle geleceğe ışık tutan projelerin konularına maydonoz olmayın.

haha gülüyümde boşa gitmesingeleceğe ışık tutarmış beni güldürdün Allahta seni güldürsün Türkiye de ki okullarda bukadar varoş kesim varken teknolojinin t sini bile bilmeyen cahiller varken tabletle eğitim görecekler

• quote:

Orijinalden alıntı: Miasmus

Kıskananlar çatlasın.

Senin neyini kıskanıcaz la
  • Güzel bu tabletler gelicekde yani bunun ileride parası vs. alınırmı diye sorularda aklıma gelmiyor öteki halde ilk okullulara tablet vermek bu kadar özellikleri olması ne kadar mantıklı bilemiyorum ama gelirse ben o tableti kardeşimden alırım :)
  • mesajların tamamını okuduktan sonra yazma ihtiyacı hissettim.ben ilköğretimde matematik öğretmeniyim.sınıfımda akıllı tahta var(özel değil meb). çocuklar artık morpa kampüsten ve vitaminden etkinlik yapmayı görünce şimdi ben ne zaman kitabın .. sayfasını açın desem veya hadi yazıyoruz desem sınıftan ''Aaaaaaa...'' sesleri yükseliyor bir anda.normalde ben öğrencinin dikkatini toplamak için ter dökerken interaktif uygulamalarda herkes pür dikkat izleyip alakası olmayan çocuklar bile parmak kaldırıp interaktif etkinlik yapmak istiyor.yani arkadaşlar bu tablet olayı bence çok doğru bi uygulama.tabiki kısıtlamalı sistemle geldiğinde.

ayrıca bu kalitelerdeki tabletler bedava dağıtılınca piyasadaki tabletler de mecburen satmak için üstün donanımlar getirecektir.şu özellikler 1000 den çok fazla ediyor şimdi.o zaman bunu bi çok liseliden ucuz fiyatlara alabileceksiniz.ve tam kısıtlamalı yapmak zor.eğer servisi bişeyler yükleyebilirse bbu işten anlayanlar da herşeyi yükleyebilir sonuçta.konuyu dağıttım ama özetle bu iş herkese yarar...

• quote:

Orijinalden alıntı: powerose

mesajların tamamını okuduktan sonra yazma ihtiyacı hissettim.ben ilköğretimde matematik öğretmeniyim.sınıfımda akıllı tahta var(özel değil meb). çocuklar artık morpa kampüsten ve vitaminden etkinlik yapmayı görünce şimdi ben ne zaman kitabın .. sayfasını açın desem veya hadi yazıyoruz desem sınıftan ''Aaaaaaa...'' sesleri yükseliyor bir anda.normalde ben öğrencinin dikkatini toplamak için ter dökerken interaktif uygulamalarda herkes pür dikkat izleyip alakası olmayan çocuklar bile parmak kaldırıp interaktif etkinlik yapmak istiyor.yani arkadaşlar bu tablet olayı bence çok doğru bi uygulama.tabiki kısıtlamalı sistemle geldiğinde.

ayrıca bu kalitelerdeki tabletler bedava dağıtılınca piyasadaki tabletler de mecburen satmak için üstün donanımlar getirecektir.şu özellikler 1000 den çok fazla ediyor şimdi.o zaman bunu bi çok liseliden ucuz fiyatlara alabileceksiniz.ve tam kısıtlamalı yapmak zor.eğer servisi bişeyler yükleyebilirse bbu işten anlayanlar da herşeyi yükleyebilir sonuçta.konuyu dağıttım ama özetle bu iş herkese yarar...

+1000

• tablet bazilarinin abartigi kadar pahaliya gelmiyecektir. bu ozelliklerdeki bir tabletin simdiki piyasadaki degeri bin lirayi gecer ama ihalede tanesinin 200$ i gecmiyecegini rahatlikla soyliyebilirim. hatta 100dolarlara kadar inmesi muhtemel. cunku en pahali iphone 4s in bile cift cekirdek islemci, retina ekran ve diger tum luks parcalarina ragmen parca maliteyeti sadce 180-190$. foxcon tesislerindeki montaj maliyetide 15$ civari. geri kalan hersey operasyonel maliyetler (reklam, pazarlama, dagitim, arge maliyetleri falan) ve kar payi tabiyki. durum boyleyken bu tablete develete maliyetinin 100$ in biraz uzerinde olacagini soylemek zor degil. herseyden once operasyonel maliyetler olmayak, standart bol bulunan parcalar ve sade bir kasa tasarimiyla 15milyon adet hacimli uretim yapilcak. maliyet 100$in bile altina inerse sasirmam.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.