Şimdi Ara

FAT DOSYA SİSTEMİNİ NTFS YE NASIL ÇEVİREBİLİRİM..?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar fat dosya sistemini ntfs ye çevirmek istiyorum.. bunu bilgisayara format atmadan yapabilirmiyim.. yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler..

• komut satırından (çalıştır: cmd) CONVERT C: /FS:NTFS
    C: çevirmek istedigin hard diskin olarak değistirebilirsin,d: gibi .
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

komut satırından (çalıştır: cmd) CONVERT C: /FS:NTFS

tam anlayamadım biraz daha açıklayıcı anlatırsan sevinirim..? bide bu işlemi yaptığımda sistem dosyalarım veya diğer verilerim zarar görmez değilmi..?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgüge -- 21 Kasım 2006; 12:59:14 >
  • arkadaşalar peki ikisi arasında çok fark varmı? Niye çevirme gereği duyulurki bende bunun hakında konu açacaktım ama burda anlatırsanız sevinirim!!
  • Başlat / çalıştır dedikten sonra "cmd" yazıp enter tuşuna basın. Gelen ekrana "CONVERT C: /FS:NTFS" yazıp entera basın işlem tamamdır, D: bölümüne yapmak istiyorsanız aynı işlemi CONVERT' ten sonra gelen C: yi D: ye çevirip işleme koyun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozgüge

quote:

komut satırından (çalıştır: cmd) CONVERT C: /FS:NTFS

tam anlayamadım biraz daha açıklayıcı anlatırsan sevinirim..? bide bu işlemi yaptığımda sistem dosyalarım veya diğer verilerim zarar görmez değilmi..?

başlat tan çalıştıra gel sonra cmd yaz sonrada şu kodu yazamanı istiyor WinteR C:/FS:NTFS bu kadar
  • quote:

Orjinalden alıntı: elbur26

arkadaşalar peki ikisi arasında çok fark varmı? Niye çevirme gereği duyulurki bende bunun hakında konu açacaktım ama burda anlatırsanız sevinirim!!

benim değişirmek istememdeki sebep MSN de dosya paylaşımı yapabilmek için.. FAT32 dosya sistemi varsa paylaşım klasörlerini desteklemiyor.. başka bir nedeni yok yani..
  • quote:

arkadaşalar peki ikisi arasında çok fark varmı? Niye çevirme gereği duyulurki bende bunun hakında konu açacaktım ama burda anlatırsanız sevinirim!!

Alıntıdır...

NTFS ile FAT32 arasındaki farklar..
    NTFS windows NT ile geliştirilmiş bir dosya sistemidir.(NT file sistem) disk kullanımı ve güvenlik yönünden kesinlik FAT ten çok gelişmiş özellikleri vardır.

* active directory ile ağ kaynaklarını daha iyi yönetir.domain controller olan pc ler için gereklidir.opsiyonel diildir yani.

*file encryption(dosya şifreleme) ile dosyaların şifrelenmesine olanak sağlar

*remote storage ile taşınabilir saklama alanlarının yönetimini gerçekleştirir.

*her kullanıcı için sınırlı disk kotası kullanımı sağlar.

*büyük disk alanlarına destek verir.büyük HDD lerin nTFS ile formatlanması verimi artıracaktır.

*uzun dosya adlarını destekler.

*kayıt tutan bir dosya sistemidir

*scandisk chkdisk gibi hata yönetim araçlarına fazla gereksinim duymaz.dosyalar 1k lık cluster alanlarında detayları ile bulunur ve kendi kendini optimize etme yeterliliği vardır. NTFS nin genel özelliklerine baktıktan sonra fat32 ile kıyaslama yaparsak eğer:

* NTFS harddiskteki dağınıklıktan etkilenmez.yani disk birleştirme işlemine daha az ihtiyaç duyarsınız.FAT32 de ise durum bunun tam tersidir.sık sık disk defrag yapmazsanız aşırı derecede yavaşlama olur.

*FAT32 de tek bir dosya için desteklenen max bir boyut vardır(2 yada 4 gb dı unuttum ) fakat NTFS de tek bir dosya nekadar büyük olursa olsun açılış hızında fazla bir değişiklik yaşanmaz.

* disk birleştirme yaptığınızda eğer büyük bir harddiskiniz varsa kesinlikle daha hızlı olur defrag sonunda.

*NTFS de dediğim gibi log tutulduğu için ve veriler 1kb alana yazıldığı için elektrik kesintisi,sistemin yanlış kapanması gibi durumlarda otomatik olarak diski kararlı hale getirmeye çalışır FAT32 de ise scandisk yada chkdisk yapılması zorunludur.

*cluster alanları küçük olduğu için açılıştaki hız çok daha fazladır.NTFS dosya sistemi kullanılan os’lerde açılışta okunması gereken veri FAT32 ye göre çok düşük olur ve sistem daha hızlı açılır.

*yine bu verilerin 1KB lık girişler halinde loglanması sebebiyle büyük dosyalarda istenilen bölüme ulaşma daha hızlı gerçekleşir. FAT32 de ise HDD daha dağınık olduğu için bir divx açarken büyük boyutlu bir klasör açarken daha yavaş açılmaktadır.

• Başlat menüsünden çalıitır komutunu aç,oraya CMD yaz ve enter... Daha sonra CONVERT X: /FS:NTFS yazarsan NTFS e çevirebilirsin. Hangi sürücünü veya bölümü değistirceksen X kısmına yaz. C: veya D: veya G: gibi.

NTFS in farkları anlatılmıstır.Bildigim en bariz farkı min. dosya boyutu daha küçük.
  • quote:

Başlat menüsünden çalıitır komutunu aç,oraya CMD yaz ve enter... Daha sonra CONVERT X: /FS:NTFS yazarsan NTFS e çevirebilirsin. Hangi sürücünü veya bölümü değistirceksen X kısmına yaz. C: veya D: veya G: gibi.

NTFS in farkları anlatılmıstır.Bildigim en bariz farkı min. dosya boyutu daha küçük.

çok teşekkür ederim sorun çözüldü.. uygulama başarılı..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ciginix

quote:

Alıntıdır...

NTFS ile FAT32 arasındaki farklar..
    NTFS windows NT ile geliştirilmiş bir dosya sistemidir.(NT file sistem) disk kullanımı ve güvenlik yönünden kesinlik FAT ten çok gelişmiş özellikleri vardır.

* active directory ile ağ kaynaklarını daha iyi yönetir.domain controller olan pc ler için gereklidir.opsiyonel diildir yani.

*file encryption(dosya şifreleme) ile dosyaların şifrelenmesine olanak sağlar

*remote storage ile taşınabilir saklama alanlarının yönetimini gerçekleştirir.

*her kullanıcı için sınırlı disk kotası kullanımı sağlar.

*büyük disk alanlarına destek verir.büyük HDD lerin nTFS ile formatlanması verimi artıracaktır.

*uzun dosya adlarını destekler.

*kayıt tutan bir dosya sistemidir

*scandisk chkdisk gibi hata yönetim araçlarına fazla gereksinim duymaz.dosyalar 1k lık cluster alanlarında detayları ile bulunur ve kendi kendini optimize etme yeterliliği vardır. NTFS nin genel özelliklerine baktıktan sonra fat32 ile kıyaslama yaparsak eğer:

* NTFS harddiskteki dağınıklıktan etkilenmez.yani disk birleştirme işlemine daha az ihtiyaç duyarsınız.FAT32 de ise durum bunun tam tersidir.sık sık disk defrag yapmazsanız aşırı derecede yavaşlama olur.

*FAT32 de tek bir dosya için desteklenen max bir boyut vardır(2 yada 4 gb dı unuttum ) fakat NTFS de tek bir dosya nekadar büyük olursa olsun açılış hızında fazla bir değişiklik yaşanmaz.

* disk birleştirme yaptığınızda eğer büyük bir harddiskiniz varsa kesinlikle daha hızlı olur defrag sonunda.

*NTFS de dediğim gibi log tutulduğu için ve veriler 1kb alana yazıldığı için elektrik kesintisi,sistemin yanlış kapanması gibi durumlarda otomatik olarak diski kararlı hale getirmeye çalışır FAT32 de ise scandisk yada chkdisk yapılması zorunludur.

*cluster alanları küçük olduğu için açılıştaki hız çok daha fazladır.NTFS dosya sistemi kullanılan os’lerde açılışta okunması gereken veri FAT32 ye göre çok düşük olur ve sistem daha hızlı açılır.

*yine bu verilerin 1KB lık girişler halinde loglanması sebebiyle büyük dosyalarda istenilen bölüme ulaşma daha hızlı gerçekleşir. FAT32 de ise HDD daha dağınık olduğu için bir divx açarken büyük boyutlu bir klasör açarken daha yavaş açılmaktadır.

arkadaşım çok teşekkürler fazlasıyla aydınlattın bende windowsu her kuruşumda değişiklik olsun die bifat le bide ntsf ile kuruyodum son kurduğumda ntsf ile kurdum yani tekrar değiştirmeme gerek yok bilgiler için tekrar çok saol çok makbule geçti!!

• Rica ederim elbur26
  • bir de NTFS dos modunda harddisklerini görmez,msdos filan kullanıoyorsan yani.
  • Dostum Wındows Xp yi kurarken ayarLıyabiliyorsun NTFS mi FAT32 i.Ama Segate Biliosan ordan da yaparsın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.