Şimdi Ara

Excel EĞER seçeneklerinde formül kullanma? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
19
Favori
98.662
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Meandroslu

Üstadlar merhaba,

Eğerli değil ama basit bir formüle ihtiyacım var.

A hücresi B hücresi C hücresi

Tarih Tarih Fark

Bu şekilde sutünler devam ediyor fakat bazen aynı tarihleri mükerrer girdiğim oluyor.

Yani girdiğim verileri tekrar giriyorum ve aynı satırda böyle mükerrer (aynı tarihler yani aynı evrağı sevhen birden fazla kez girme) durumlarda beni uyanmasını istiyorum. Anlayan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler ederim.

1) Tarih sütunlarını seç > Sağ tıkla > Hücre biçimlendir de > Veri türü olarak Tarih seç.
    2) Tarih sütünlarını (A ve B diyelim) seç > Koşullu Biçimlendirme > Yeni Kural > Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan
    ____Bu pencereden iki ayar yapılacak.
    ____2.1) Formül olarak şunu yaz: =VE($A1=$B1;$A1>0)
    ____2.2) Vurgu özelleiği olarak da şunu yap: Biçimlendir> Dolgu > Herhangi bir renk
    3) Tarih verilerini elle gir.
     Excel EĞER seçeneklerinde formül kullanma?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sevenkul -- 10 Ocak 2018; 10:22:27 >

• Teşekkür ederim hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • =EĞER(B1<C18;E18;EĞER(B1<>C19:D19;E19;EĞER(B1<=C20;E20;EĞER(B1<=C21;E21;EĞER(B1<=C22;E22;E23)))))

Böyle bir formüle ihtiyacım var. Fakat bunu Ve formülü ile birleştirerek yazmam lazım.

Amaç;
    "Eğer(Ve" kullanarak 6 farklı sonuç alabilmek.

Özetle Yapılmak İstenen Formül,

1
    B1 hücresindeki değer, C18:D18 arasında ise ve
    A1 hücresindeki değer, A18:B18 arasında ise E18 deki değeri getir.

2
    B1 hücresindeki değer, C19:D19 arasında ise ve
    A1 hücresindeki değer, A19:B19 arasında ise E19 deki değeri getir.

3
    B1 hücresindeki değer, C20:D20 arasında ise ve
    A1 hücresindeki değer, A20:B20 arasında ise E20 deki değeri getir.

bu şekilde toplam 6 farklı değere ulaşmayı hedefliyorum.

Eğer Ve fonksiyonu Düşeyara fonksiyonu aklıma geliyor ama tam olarak nasıl yapacağım bulamadım, yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler,

• Merhaba
    öreneğin 12 sayısını aşağıdaki aralıklarla çoklu nasıl formül kurabilirim.
    burada 11:12 şeklinde gelen personel mesaisini tam sayıya çeviremye .çalışıyorum
    yani 11:12 ise aşağıdakine göre 11,25 olarak vereceğim
    hücre ayırıp sadece25 i bırakıp koşullu formül kurmak istiyorum

0-7 arası ise 0
    8-23 arası ise 25
    24-37 arası ise 50
    38-52 arası ise 75
    52-60 arsı ise 1saat
  • özge8686 Ö kullanıcısına yanıt
    Bu formülleri tek bir hücrede toplamak çok sıkıntılı olacağı için; 4 hücreye yayarak yazdım.
    A1 hücresinde veri olduğunu varsayarak, aşağıdaki belirttiğim formülleri kullanabilirsiniz.
    Kolay gelsin.

B1 hücresi : =SAAT(A1)
    C1 hücresi : =DAKİKA(A1)
    D1 hücresi : =EĞER(VE(C1>=0;C1<=7);0;EĞER(VE(C1>=8;C1<=23);25;EĞER(VE(C1>=24;C1<=37);50;EĞER(VE(C1>=38;C1<=52);75;EĞER(VE(C1>=53;C1<=60);"1S";"")))))
    E1 hücresi : =EĞER(D1="1S";B1+1;SAYIYAÇEVİR(B1&","&D1))
  • Sonuc Düşük Değer Yüksek Değer
    0.28 0,19 0,4
    10,9 9,2 12,1
    13,1 9,6 15,2

Merhaba arkadaşlar
    Şöyle bi formülü nasıl yaparız acaba (sonuç / düşük değer ile yüksek değer in arasındaysa) doğru değilse yanlış yada yeşil kırmızı renkte olabilir nasıl yapabilirim .
    tesekkürler.
  • ender14 E kullanıcısına yanıt
    Örnek dosyasında istediğize uygun koşullu biçimlendirme yaptım.

http://www.mediafire.com/?54pua9kepv7gqws

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cdemir -- 16 Eylül 2018; 23:37:43 >
  • Merhaba
    d7 ile h7 arasında 3 veya 3ten fazla imzaladı yazıyorsa geçti, yazmıyorsa kaldı yazmak istiyorum formülü nedir ?
  • emreecansever E kullanıcısına yanıt
    Bu formülü kullanabilirsiniz..
    =EĞER(EĞERSAY(D7:H7;"imzaladı")>=3;"Geçti";"Kaldı")

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cdemir -- 22 Kasım 2018; 23:20:28 >
  • ARKADAŞLAR BENİMDE YARDIMLARINIZA İHTİYACIM VAR ŞÖYLEKİ

PUANTAJ DA RAPORLU GÜNLERE R YAZIYORUZ.
    RAPORLU GÜN SAYISI 1 VE 2 OLDUĞUNDA YAZILACAK 1 İSE 1 , 2 İSE 2 AMA 2 DEN FAZLA İSE SIFIR YAZILACAK.
  • =EĞER(A1<=2;A1;0)
  • SELAM ARKADAŞLAR BENDE EXELDE Bİ FORMUL OLUSTURMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM :MESELA A5 DEKI DEGER 0 DAN BUYUKSE C1 E KOPYALASIN 0 DAN BUYK DEILSE A4 DEKI DEGERİ C1 E KOPYALASIN VE BÖYLE DEVAM ETSIN A6 0 DAN BUYKSE KOPYALA DEILSE A5 İ KOPYALA ŞEKLINDE
  • TiSKE kullanıcısına yanıt
    Merhaba
    Excelde bir formül yapmaya çalışıyorum ama bir türlü yazamadım
    Yazmak istediğim şu;

Günlük Satış % Değişim Değişim Tl Düşenler Yükselenler
    Pantolon -0,27 500
    Kazak 1,25 350
    Thsrt 0,50 200
    Ayakkabı -0,25 250
    Çorap 0,10 10
    İç çamaşırı -0,02 5

Günlük Değişim oranı '' - ''olanları Düşenler kısmında adı yazsın ''+'' olanları da Yüselenler de yazdsın
  • Verilerin A B C D E sütunlarında olduğunu varsayarsak
    D2 hücresine
    =EĞER(B2<0;A2;"")
    E2 hücresine
    =EĞER(B2>0;A2;"")

Yazıp aşağıya doğru kopyalayabilirsiniz.
    Isim yerine başka veri lazım olursa, formuldeki A2 yi istediğiniz hücre adresi ile değiştirebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cdemir -- 19 Ağustos 2019; 17:52:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba;

Aşağıdaki tablo için bir formül oluşturmakta zorlandım. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

A1 sütunundaki kişiler için A2 sütunundaki tarihlerde bir işlem yapılıyor ve bu işlem evraklarını sırası ile numaralandırmak istiyorum. Veriler tarih ilerledikçe gelip işlendiği için sıra numarasının otomatik olarak atanmasını istiyorum.
    Bu durumda nasıl bir formül kullanmam gerekir.
    İşlemi kolay hale getiren A2 sütunu tarih sırası ile yazılıyor. Bu nedenle sadece A3 sütununa yazılacak formül; eğer A2 hücresinde "." varsa A3'e bir önceki değere 1 ekleyerek yaz, "-" varsa "-" yaz geç şeklinde olmalı.

Yardımlarınızı bekliyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

A1 A2 A3
    a 1.1.2020 1
    b 2.1.2020 2
    c - -
    d 4.1.2020 3
    e - -

• kelebeksya K kullanıcısına yanıt
    Sütun olarak bahsettiğiniz için A B C sütunlarını baz alarak şöyle bir formül yaptım.
    İşinizi görür sanırım. :)

Tarihlerdeki noktaları dikkate almadan, tireye göre işlem yapmak daha basit olacağı için;
    formülü ona göre ayarladım.

İlk olarak C1 hücresine bu formülü uygulayın.

=EĞER(B1<>"";EĞER(B1="-";"-";1);"")

C2 hücresine de bu formülü uygulayıp aşağıya doğru kopyalayın.

=EĞER(B2<>"";EĞER(B2="-";"-";BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(B$1:B2)-EĞERSAY(B$1:B2;"-"));"")

Basitçe çalışma mantığı şöyle:
    B sütununa bakıyor, tire varsa tire koyuyor. Yoksa B sütünundaki dolu hücreleri ve tire olan hücreleri sayıp; dolulardan tireleri çıkartıyor.
    Böylelikle B sütunundaki tarih yazan hücrelerin sayısını alıyor.

En baştaki eğer; B sütunu boşsa hücreyi boş yapıyor. Değilse diğer işlemlere geçiyor.

Formüldeki püf noktası B$1 deki $ işareti. $ ile birinci satırı sabitliyoruz ve formülü aşağı doğru çekince;
    sayma işlemi için kullanılacak aralıkların tümünü kapsamasını sağlıyoruz.
    Örn. 20 satırda B$1:B20 olarak yazacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cdemir -- 5 Haziran 2020; 16:17:41 >

• cdemir kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim.

Hep aynı sorunu yaşıyorum aslında bir sütunda saydırıp sonra formül uygulamak çok mantıklı

elinize emeğinize sağlık.
  • kelebeksya K kullanıcısına yanıt
    Rica ederim :)
  • Merhaba her gün 200 civarı yeni adres düşüyor. Bunları ziyarete gidiyoruz.Mahallelerin birbirine yakınlığına göre sayı numaraları verdim. Bir formül yazabilirmiyiz yukarıdan aşağı çekince mahalle no yazan Excel EĞER seçeneklerinde formül kullanma? sütuna sayı numaralarını yazsın. Exel halini buraya yükleyemedim isteyen olursa atabilirim.
  • Arkadaşlar bir formül gerekiyor Eğer komutu mu girmem lazım ??

Durum şu şekilde.

A hücresindeki sayı 0-399 arasında ise 2 ile çarpmak istiyorum

A hücresindeki sayı 400 - 999 arasında ise 1,5 ile çarpıp ürün domates ise + 200 / ürün salata ise +100 / ürün fasulye ise +100 eklesin

A hücresi 100 ile 1999 arasında ise 1,35 ile çarpıp ürün domates ise + 200 / ürün salata ise +100 / ürün fasulye ise +100 eklesin

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.