Şimdi Ara

Excel ACİL Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.122
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar excel ile ilgili bir yardıma ihtiyacım var. Ssorunum şöyle. A sütununda yaklasık 20000 tane degerım var. Ben B1 satırından baslayarak asagıya dogru her satıra ilk 100 degerın ortalamasını almak ıstıyorum. Durumu söyle özetliyim.

B1 = Ortalama A2-A100
    B2 = Ortalama A101-A200
    B3 = Ortalama A201- A300
    . .
    . .
    . . dıye gıdıyor.

İlk satırı yazıp formul uzatarak olmuyor. Asıl sıkıntım bu zaten. Bir formülasyon yaratıp aşağıya uzatmam gerekiyor. Yardım bekliyorum. Teşekkürler....

• quote:

Orijinalden alıntı: seckinsemiz

Arkadaslar excel ile ilgili bir yardıma ihtiyacım var. Ssorunum şöyle. A sütununda yaklasık 20000 tane degerım var. Ben B1 satırından baslayarak asagıya dogru her satıra ilk 100 degerın ortalamasını almak ıstıyorum. Durumu söyle özetliyim.

B1 = Ortalama A2-A100
    B2 = Ortalama A101-A200
    B3 = Ortalama A201- A300
    . .
    . .
    . . dıye gıdıyor.

İlk satırı yazıp formul uzatarak olmuyor. Asıl sıkıntım bu zaten. Bir formülasyon yaratıp aşağıya uzatmam gerekiyor. Yardım bekliyorum. Teşekkürler....

=ORTALAMA($A$1:$A$100)

bu formülü B1 hücresinden başlayarak istediğin kadar aşağıya doğru uzatabilirsin, sonuç değişmeyecektir.

$ işaretini formül uzatırken sabitlemek için kullanabilirsin.

Yani başına $ koyduğun sıra veya sütun uzatıldığında değişmiyor.
    Bilmem anlatabildim mi?

Edit : Tekrar okudum da cevap alakasız olmuş, sen başka bişey istiyormuşsun, düşüneyim cevabını yazarım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bir Kedi Gördüm Sanki -- 17 Ağustos 2012; 17:44:39 >

• B2 ye yazacağınız formül:

=ORTALAMA(DOLAYLI(ADRES((SATIR(A2)-1)*100+1;1)):DOLAYLI(ADRES((SATIR(B2)-1)*100+100;1)))

biraz karışık ama iş görüyor. formülü aşağı doğru çekip uzatınız

A1 e formül uymuyor(onu elle yazın). çünkü sıra düzenine göre olsaydı A1 =ortalama(A1:A100) olması gerekiyordu

not: soruda ne ortalanacağı tam anlaşılmadı ben A101-A200 açıklamasından A101 den A200 e kadar olan tüm sayıları ortalaması olarak varsaydım
  • Eline saglık hocam cok ısıme yaradı tesekkurler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.