Şimdi Ara

Evde mütevazi bir sanal ortam hevesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni heves ettim evde ufak bir sanal ortam kurayım, Linux'udur Windows'udur, exchange, ad falan uğraşayım diyorum.

İşletim sistemi olarak bir linux üzerinde sanal serverlar kurarım diyorum. Windows biraz daha ağırlaştırır sistemimi gibi geldi.

Bundan 2-3 sene önce topladığım bilgisayarıma biraz ek yapsam yeter dedim. Sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Öncelikle sistemim şu şekilde:

Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz)
    Msi P55A-G55 Motherboard
    Corsair DDR3 1600 Mhz 2x2Gb CMX4GX3M2A1600C8 Ram
    AMD RADEON HD 6800 ekran kartı
    1TB Seagate Disk Modeli bilemedim

İlk olarak Ram ve disk takviyesi yaparsam başlangıç için işimi görür diye düşündüm. Disk kolay anakart Sata3 destekliyor bir tane 1TB Seagate veya WD işimi görür sanırım.
    Ama RAM de kitlenip kaldım. Çünkü haliyle biraz eski ve satışı sadece yurtdışında kalmış.

Sorularım şunlardır ki;
    - RAM ne alabilirim. Piyasada corsair C11 ve C9 1600 Mhz ramler mevcut. Uyumsuzluk yaratır mı?
    - Disk öneriniz var mı?
    - Sizce yukarıda belirttiğim 2 değişiklik ile bu işe başlayabilir miyim? ( bütçeyi küçük tutup ilk giriş yapmak istiyorum. sonrasına bakacağım )

Ne dersiniz? Durum vahim mi yoksa kurtarabilir miyim?

• hocam suanki 1 tb hdd niz size yetmiyormu yoksa hevesten mi eger yetiyor ise ssd takalim sistemi ssd nin uzwrine kuralim sonra hdd nin uzerinde kalan isletim sistemine ayirdiginiz bolumu depo olan bolume takviye yapalim ssd ye format attiktan sonre defrag yapalim ssd nin boyutu ne kadar olmali yani isletim sisteminiz icin ayiracaginiz ideal alan boyutu nedir 100 veya 150 gb yeterli gelirmi ramleri sonra konusalim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam simdi anakartiniza baktim eger yanlis anakarta bakmadiysam model nodan 4 tane ram slotunuz var ve su an uzerinde 1 cift raminiz var. 2 tane bosta ram slotunu var yani twk slot 4 gb ram alarak (onerim 1600 mhz) sistemi canlandirabilirsiniz ssd alarakda sistemde acilma suresi sistemin hazir olma suresi kesme-kopyalama suresi kisaltma gibi avantajlara ulasabilirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • selam,
    şu andaki 1tb tamamiyle film vs ile dolu. şu andaki işletim sistemim de onun üzerinde kurulu ( 3 partition var windows pardus ve film vs deposu ). Sanal sistemleri SSD üzerinde oluşturmak yararlı mı demek istiyorsunuz yoksa, şimdiki işletim sistemini sil o disk öyle kalsın geri kalan herşeyi aldığın SSD'de mi yap diyorsunuz?

Ram tavsiyenize ise tek sorum şu. -Cahilliğime verin- Üzerinde 2 slot ram varken tek 4 Gb almak sıkıntı yaratır mı ? Veya performans olarak 2x2 ler daha performanslı mıdır? Beni ne kadar etkiler ?

ps: anakart bu hocam:

http://www.msi.com/product/mb/P55AG55.html#hero-specification

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi persee -- 13 Haziran 2014; 23:33:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: persee

selam,
    şu andaki 1tb tamamiyle film vs ile dolu. şu andaki işletim sistemim de onun üzerinde kurulu ( 3 partition var windows pardus ve film vs deposu ). Sanal sistemleri SSD üzerinde oluşturmak yararlı mı demek istiyorsunuz yoksa, şimdiki işletim sistemini sil o disk öyle kalsın geri kalan herşeyi aldığın SSD'de mi yap diyorsunuz?

Ram tavsiyenize ise tek sorum şu. -Cahilliğime verin- Üzerinde 2 slot ram varken tek 4 Gb almak sıkıntı yaratır mı ? Veya performans olarak 2x2 ler daha performanslı mıdır? Beni ne kadar etkiler ?

ps: anakart bu hocam:

http://www.msi.com/product/mb/P55AG55.html#hero-specification

hocam şimdiki ssd ler 250 gb ve dahada ötesi var windows ve pardusu yedeğinizi alıp silersiniz sonra yeni aldığınız ssd yi 2 bölüme bölersiniz bölümün birine windows diğerine pardus kurarak çalışmaya devam edersiniz

ramlere gelecek olursak evet 2+2 daha performanslı çalışır fakat gözle görülecek kadar büyük performans sağlamaz bağzı programlarda anlaşılır sadece oda büyük ölçüde değil tercih senin ben ginede tek slottan yanayım ilerde gine yetmesse bir 4 gb daha alıp seriyi tamamlarsın ve toplamda 16 gb ramin olur bence tek slot al ileride yetmez ise arttırma imkanın var bir 4 gb kadar daha saten anakartın en fazla 16 gb rami destekliyor ram ve ssd araştırması yapıp linklerini koyacağım senin için

• 1-Aynı değerlerde herhangi bir bellek ile uyumsuzluk olmadan kullanırsınız
    2-Yeni hdd yerine 120 yada 250 gb ssd çok daha iyi olacaktır (120 gb samsung evo 200 lira )
    3-bu ikisini ilk etapta değiştirirsiniz daha sonra yeni serilerle birlikte işlemcş anakart ikilisini değiştirmenizi tavsiye ederim malum sunucu kurarım demişsiniz cpu performansı bayağı önemli
  • Selamlar,

Çok sağolun cevaplarınız için.

SSD disk olarak ekteki linkteki cihazı tavsiye ediyorsunuz sanırım:

http://www.gold.com.tr/samsung-120gb-2-5-sata3-840-evo-540-410mb-mz-7te120bw-ssd-disk_u

RAM olarak ise yine corsair 4gb 1600 Mhz soğutucu tek slot alayım o zaman. Marka olarak Corsair iyi diye biliyorum.

İleriki vadede anakart ve işlemci dğeişimi şart olacak biliyorum. Ama şimdilik biraz öteleyebilirim gibi geliyor.
  • Eğer VM yani sanal makine kullanmak istiyorsanız SSD bu tip donanım için olmazsa olmaz.

Düz HDD kzllanirsaniz VM programının çoğu vakti HDD taramakla geçer ve sizi sinir eder.

Ram ise tek VM kurulumu olacaksa 4 GB dahi yetebilir (tabi VM ne amaçla kullanılıyor orası muamma), tavsiyem 8 GB olur, kaymaklısı 16 olur bu amaçlar için.

Beyin jimnastiği yapacak olursak eğer, SSD üzerinde kullandığımız Windows Kurulu, bunun haricinde belki Windows Server VM yine SSD üzerine kurulu ve ayrıca bir Client fazladan dersek, HDD'ye bir de Windows 8 VM kurup hiç takılma ve bekleme sorunları yaşamadan kullanmak mümkün. Bu örnek için 4 GB ram kesinlikle çok az gelecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rüzgar81 -- 16 Haziran 2014; 10:00:44 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar,

Bilgiler için çok teşekkürler. Ekteki cihazları alacağım. Hesap kesimini bekliyorum

120GB 840 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 410MB) SSD 223,15 TL
    4GB Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Tek Modül Bellek 120,63 TL
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.